Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #551  
Vechi 25.12.2011, 16:47:52
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mai pe românește: Ai demonstrat același scepticism (ca și coreligionarul tău de care vorbeam) cu privire la "fericita noastră nădejde" (Tit 2,13), adică revenirea în curând a Domnului Iisus Hristos!
Pentru mine e mai important sa iau aminte la aceste cuvinte "Drept aceea, privegheați, că nu știți ziua, nici ceasul când vine Fiul Omului" decat sa caut sa fac speculatii ca traim vremuri apocaliptice. Cand vine apocalipsa Dumnezeu stie. Nu asta e important. Important e cum ne gaseste sfarsitul(personal sau apocalipsa) lucratori ai poruncilor sau doar simpli "propovaduitori" ai apocalipsei.
  #552  
Vechi 25.12.2011, 16:52:13
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

despre rusia sint alte revelati chiar rusesti si se vb despre 5 imparati iar al cincilea este cel uns de insusi Domnul , 5 dupa caderea steagului rosu , momentan cel de acum este al 4 lea , primul a fost gorbaciov , eltin si apoi putin, acela va aduce prosperitate si va fi un mare sfint venit special pe pamint.
rev rusesti mai vb despre faptul ca ilie si enoh vor veni si ei si ca vor fi rusi , din cite stiu eu ei sint in viata si fiecare face parte din conducerea a cite unei organizatii religioase. posibil ca actualul pariarh rus sa fie unul dintre ei insa mai este inca cineva mai tinar care a fost in ierusalim o perioada si a vb unor tineri despre respectul fata de parinti.
probabil unul dintre ei va fi cel uns presedinte ,cel tinar cel mai probabil.

profetiile din anglia mai vb si despre un rege al europei -presedintele CE- care la fel va avea sorginte divina si care la fel va fi desemnat de catre insusi Dumnezeu , numit simbolic "regele Henry" cel fara asemanare dintre sfintii lui Dumnezeu caci profetia a fost facuta in timpul regelui Henric si numele lui real nu trebuia spus , astfel si regele auzind profetia nu a contestat cum ar fi avut tendinta in legatura cu alt rege mai maret decit el
-alte profetii mai spun ca numele real al celui care va veni din nou incepe cu litera A altele ii descriu sumar infatisarea si prestanta plina de auitoriate si cumintenie.
alte profetii din Franta actuala spun despre papa urmator ca va fi femeie si aici exista legatura cu alte profetii calugaesti din Dobrogea.
o altaprofetie spune doar atit "una din cele 4 este cea adevarata" cu mentiunea ca informatia este extrem de importanta si are mare greutate pe care nu o poate purta decit putini.
probabil ca exista in realitate 4 care isi sustin aceeasi identitate divina insa doar una este cea reala.

eu mai stiu despre o profetie cu unele amanunte daruita unui adventist de fapt stiu doua insa a foua este scurta.
pe atunci acel consilier adventist locuia in Constanta actualmente in Brasov.
mai stiu si ca Dogma Adevarului se afla de ceva ani si in posesia conducerii adventiste inclusiv cu o carte groasa veche din patrimoniul BOR daruita lor de un fost preot bibliotecar din Bucuresti , cea mai groasa carte vreo 12 kg plina de taine si revelatii calugaresti adunate de-a lungul secolelor, mai sint si alte carti mai mici insa in asta erau adunate toate , asa a primit el porunca divina si a implinito cu riscul exonerarii lui din functie si caterisirea lui de care a avut parte.

profetia adentista cunoscuta doar de conducere confirma viziunea mea iar marturia altui consilier care din necredinta in acele adevaruri grele s-a rugat lui Iisus sa ii dea adevarul in vis El i-a raspuns ca a dat odata adevarul celui dinaintea lui si ca el trebuie sa il creada.

o revelatie din primele secole spune ca Dobrogea va fi prima convertita de aceea multe revelatii au fost primite de conducerile cinstite ale diferitelor ramuri religioaselocale incluisv preoti si calugari. ca s pregateasca terenul , despre constanteni restul tarii are o parare buna si ei vor fi valul care vine de la rasarit caci restul treptat ii vor urma.
profetia da unele amanunte , nu le stiu integral insa unele nici eu nu le stiam- spune ca in acel moment o parte dintre adventisti nu vor fi capabili sa faca pasul si vor parasi biserica in schimb mult mai multi li se vor alatura si ei vor fi un exemplu chiar si pentru ortodocsi .
stiu ca datorita acestor revelatii dogma adventista in unele mici amanunte care au fost usor de expus public a evoluat pe mai departe

Last edited by Mihai36; 25.12.2011 at 16:54:32.
  #553  
Vechi 25.12.2011, 16:55:19
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

Cea ce am spus eu pe scurt este ca va veni cineva care se va da Iisus si va prigoni biserica ortodoxa si catolica ca fiind habotnice si care nu il vor recunoaste pe acest om! Profetiile se interpreteaza cu ajutorul Domnului ca orice fapta care o facem aici pe pamant. Cand interpretam de unii singuri altcineva ne ajuta. Profetiile care le prezinti din Vechiul testament din cate stiu eu au avut loc. Citeste cartea A doua venire a lui Hristos. O viziune ortodoxa de T. L Frazier
Acolo se vorbeste si de ce credeau primii crestini de viziunea celor 2300 de zile si nu numai!
Profetiile actuale ale unor monahi sunt in genere pe aceasi linie dar sunt si unii care au cautat mai mult decat au avut voie si profetiile lor nu au nici o valoare! Adica si uni monahii si preotii pot cadea in amageala! Pai se ne gandim la Tertulian. Cat de mult a scris impotriva ereticilor cum a aratat inca de pe vremea lui succesiunea apostolica a preotilor si a episcopilor si pana la urma tot a cazut in greseala!

Last edited by Neaguu; 25.12.2011 at 17:06:21.
  #554  
Vechi 25.12.2011, 16:59:45
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Capitolul 14 Zaharia
1. Iată că vine ziua Domnului, când se vor împărți prăzile tale în mijlocul tău.
2. Și voi aduna toate neamurile pentru război împotriva Ierusalimului, și cetatea va fi luată, casele vor fi jefuite și femeile necinstite. Atunci jumătate din cetate va fi dusă în robie, iar restul poporului Meu nu va fi stârpit din cetate.
3. Atunci Domnul va ieși la luptă și se va război împotriva acestor popoare, ca în vreme de luptă, ca în vreme de război.
4. Și în vremea aceea se vor sprijini picioarele Lui pe Muntele Măslinilor, care este în fața Ierusalimului, la răsărit; iar Muntele Măslinilor se va crăpa în două de la răsărit la apus și se va face o vale foarte mare și jumătate din munte se va da înapoi către miazănoapte și cealaltă jumătate către miazăzi.
5. Și voi veți alerga prin valea munților Mei, căci valea munților se va întinde până la locul unde Eu voi da izbăvire. Și veți alerga cum ați alergat de frica cutremurului, în vremea domniei lui Ozia, regele lui Iuda. Atunci va veni Domnul Dumnezeul meu și toți sfinții împreună cu El.
6. În vremea aceea nu va mai fi lumină, ci frig și ger.
7. Va fi o zi deosebită pe care Domnul singur o știe; nu va fi nici zi și nici noapte, ci în vremea serii va fi lumină.
8. Iar în ziua aceea vor izvorî din Ierusalim ape vii: jumătate se vor îndrepta către marea cea de la răsărit, iar cealaltă jumătate către marea cea de la apus. Și așa va fi și vara și iarna.
9. Și va fi Domnul Împărat peste tot pământul; în vremea aceea va fi Domnul unul singur și tot așa și numele Său unul singur.


haideti sa comentam-interpretam fiecare cum crede aceste versete

Last edited by Mihai36; 25.12.2011 at 17:03:46.
  #555  
Vechi 25.12.2011, 17:09:37
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Capitolul 14 Zaharia


haideti sa comentam-interpretam fiecare cum crede aceste versete
Bun . Lasa-ma putin sa ma documentez. Discutile astea sunt placute deoarece vad ca cauti adevarul. Nu spui cum spun altii. Eu am inteles interpretarea biblica si nu are cum sa fie altfel!
  #556  
Vechi 25.12.2011, 17:34:00
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Cea ce am spus eu pe scurt este ca va veni cineva care se va da Iisus si va prigoni biserica ortodoxa si catolica ca fiind habotnice si care nu il vor recunoaste pe acest om! Profetiile se interpreteaza cu ajutorul Domnului ca orice fapta care o facem aici pe pamant. Cand interpretam de unii singuri altcineva ne ajuta. Profetiile care le prezinti din Vechiul testament din cate stiu eu au avut loc. Citeste cartea A doua venire a lui Hristos. O viziune ortodoxa de T. L Frazier
Acolo se vorbeste si de ce credeau primii crestini de viziunea celor 2300 de zile si nu numai!
Profetiile actuale ale unor monahi sunt in genere pe aceasi linie dar sunt si unii care au cautat mai mult decat au avut voie si profetiile lor nu au nici o valoare! Adica si uni monahii si preotii pot cadea in amageala! Pai se ne gandim la Tertulian. Cat de mult a scris impotriva ereticilor cum a aratat inca de pe vremea lui succesiunea apostolica a preotilor si a episcopilor si pana la urma tot a cazut in greseala!
Nu imaprtasesc viziunea ortodoxa cu privire la subiectul eschatologic., stiu ca exista aceasta interpretare cum ca unele au avut loc si ca pe parcurul unui capitol se trece ba la perioada aceea ba la viitor insa nu sint de aceeasi parere ; chiar daca lucrurile s-ar fi intimplat in trecut intro alta forma se pot intimpla si in viitor insa nimeni nu are certitudinea ca ele s-ar fi intimplat ca Iisus ar fi intrebat pe falsii care profeti :De unde vine el" sau ca pe IIsus l-ar fi intrebat ei "Unde este Domnul dreptatii?" in schimb pentru perioada actuala cunosc asemenea evenimente precum si faptul ca profetia biblica legata de un izvor aparut in Sion parca deja a avut loc in urma cu citi-va ani sub un parapet un fel de pod iar acel izvor este considerat miraculos caci au avut loc vindecari ceea ce inseamna ca pasii lui Dumnezeu in taina deja au trecut si pe acolo.
Este adevarat ca unele amanunte sumar expuse seamana si am crede ca ele au fost deja in acele vremuri insa daca sintem mai atenti ne dam seama ca unele nu se leaga intrutotul.
este adevarat ne vine greu sa credem ca ele se vor intimpla din nou.

nu ste posibil ca cineva care se da hristos sa poata prigoni ortodoxia tocmai fiindca ceilalti nu cred in Iisus si ar trebui in prelabil convertiti deci islamul budhismul si hinduismul convetite sa formeze o masa atit de mare incit sa poata forma o majoritate incit sa prigoneasca o minoritate.
Eu stiu ca acela deja a trecut care s-a dat Iisus insa nu despre el este vb in subiectul progonirii , este complet separat , pentru tine nu inseamna nimic ca unul este al 8 lea si ca este dintre cei 7?
ce este cu aceste numaratori? explica plz, care sint cei 7 si care cei 8?
nici eu nu stiu sa spun exact insa imi dau seama ca unele revelatii calugaresti care spun ca si intruparile rele sint mai multe si cele bune la fel au dreptate .
de ce urechile lui Dumnezeu aud cit e ziua de lunga hule impotriva Sa si de ce cit e ziua de lunga ele sint spuse daca nu careva sau o masa mare de autoritari nu il cred pe Dumnezeu ca fiind cine spune ci ca fiind cel rau in conditiile in care El vine sa adune laolalta toate popoarele cum a promis aratindu-se pentru asta in ochii popoarelor .

Eu nu am interpretat chiar de unul singur iar faptul ca am avut si unele revelati confirmate chiar de un preot rezulta ca sint bine indrumat.

Apoi eu nu vb despre cineva care se da IIsus ci despre cineva care spune ca este Dumnezeu /Duhul Sfint si care il marturiseste pe Iisus si ii confirma divinitatea cunoscint tot ceea ce El a spus si care invata continuind invatatura Lui aduncind exemple si din Cuvintul Lui.

Apoi mai este si capitolul 12 Apoc care vb despre faptul ca cel rau a aruncat un riu asupra Femeii si pamintul s-a cascat si a ighitit acel riu -ce legatura poate avea cu evenmentele viitoare sau recent trecute?
  #557  
Vechi 25.12.2011, 17:39:56
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
In primul rand oamenii nu vor mai suferi invatatura sanatoasa. Care?
Învățătura sănătoasă a Cuvântului lui Dumnezeu, preferând basmele Tradiției:

"2. Propovăduiește Cuvântul, stăruiește cu timp și fără de timp, mustră, ceartă, îndeamnă, cu toată îndelunga-răbdare și învățătura.
3. Căci va veni o vreme când nu vor mai suferi învățătura sănătoasă, ci - dornici să-și desfăteze auzul - își vor grămădi învățători după poftele lor,
4. Și își vor întoarce auzul de la adevăr și se vor abate către basme." (2 Tim.)

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Nu se refera strict la moartea lui, asta te-a invatat pe tine biserica adventa
M-a învățat Cuvântul. Acela pe care tu-l negi, întorcându-ți urechea de la adevăr și fiind abătut de basmele tradiției omenești.

"Șiu bine că, după plecarea mea, se vor vîrî între voi lupi răpitori, cari nu vor cruța turma " (Fapte 20,29)

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Revenind la profetie iar o interpretezi cum ai chef tu sau mai bine zis rigid! Spune ca se va intampla dupa multe zile nici macar nu spune ,in vremurile din urma!
Ți-am spus să citești cu multă atenție și rugăciune profeția... nu m-ai ascultat! Acum mă văd nevoit să-ți dau iar "mură-n gură". Citește 7 versete mai sus, acolo unde începe profeția:

"Și mi-a spus: "Iată, îți voi face cunoscut ceea ce se va întâmpla în vremea din urmă a mâniei lui Dumnezeu; că pentru vremea cea din urmă este vedenia." (Daniel 8,19)

Vezi cum negi tu Cuvântul lui Dumnezeu în favoarea basmelor? Însă nu doar cuvintele proorocului Daniel, ci și cuvântul Domnului Hristos:

"Și se va propovădui această Evanghelie a împărăției în toată lumea spre mărturie la toate neamurile; și atunci va veni sfârșitul. Deci, când veți vedea urâciunea pustiirii ce s-a zis prin Daniel proorocul, stând în locul cel sfânt - cine citește să înțeleagă " (Mat. 24,14-15)

Vezi prietene că și Domnul Hristos a amintit de această profeție din Daniel 8? Și a legat-o tocmai de vremea sfârșitului, când vor fi credincioși ce o vor citi și o vor înțelege!

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Dupa multe zile poate sa insemne si in acele zile care s-a pogorat Duhul Sfant dar nu i-ti iese tie pasenta!
Prietene, o sfeclești tot mai rău! Păi pogorârea Duhului Sfânt poate fi numită "vremea mâniei lui Dumnezeu"?
  #558  
Vechi 25.12.2011, 17:43:36
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Pentru mine e mai important sa iau aminte la aceste cuvinte "Drept aceea, privegheați, că nu știți ziua, nici ceasul când vine Fiul Omului" decat sa caut sa fac speculatii ca traim vremuri apocaliptice.
Prietene, cineva trebuie să fie orb să nu vadă că chiar trăim acele "vremuri apocaliptice"! Când citești ziarul, parcă ai citi Apocalipsa și când citești Apocalipsa, parcă ai citi ziarul! Atât de contemporane sunt grozăviile descrise în profeție...
  #559  
Vechi 25.12.2011, 18:05:21
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Bun frate, pina atunci am sa incerc interpretarea mea .

Este vorba despre elemente desfasurate intro anumita perioada care au o evolutie in timp o sucesiune si cauzalitate precedenta fara sa stiu exact cit de acurata este succesiunea temporala..

Capitolul 14 Zaharia
1. Iată că vine ziua Domnului, când se vor împărți prăzile tale în mijlocul tău.
-este vb despre ziua pedepsei Israelului cea promisa in alte capitole incluisv Isaia
2. Și voi aduna toate neamurile pentru război împotriva Ierusalimului, și cetatea va fi luată, casele vor fi jefuite și femeile necinstite. Atunci jumătate din cetate va fi dusă în robie, iar restul poporului Meu nu va fi stârpit din cetate."
-aici banuiesti explicatia mea, lumea fanatica din islam in virtutea luptei impotriva chemarii lui Dumnezeu vizibil profita de ocazie si se razbuna pe evrei pentru lucruri mai vechi

3. Atunci Domnul va ieși la luptă și se va război împotriva acestor popoare, ca în vreme de luptă, ca în vreme de război.
-aici este vorba si de o lupta in care de partea lui Dumnezeu vor fi si armate straine dar si prin prezenta si puterile sale divine care ii permit sa nu pateasca nimic impotriva oricaror arme omenesti. Unii ar spune ca aici corpul de slava al lui Dumnezeu care are o aparenta fizica nu are nevoie sa ia o arma paminteasaca si sa lupte armat ci este mult mai demn sa le arate ca ei gresesc doar si prin faptul ca eu nu au puteri divine si nici stapinirea de sine acel calm impasibil acea mare detasare sfnta sau hotarire ferma dar lipsita de neliniste.

4. Și în vremea aceea se vor sprijini picioarele Lui pe Muntele Măslinilor, care este în fața Ierusalimului, la răsărit; iar Muntele Măslinilor se va crăpa în două de la răsărit la apus și se va face o vale foarte mare și jumătate din munte se va da înapoi către miazănoapte și cealaltă jumătate către miazăzi.

-Este vorba despre pasul Sau fizic trecind pe acolo urmind ca in momente imediat urmatoare plecarii Sale sa realisese acel miracol ca sa arate ca pesenta Sa este divina cea anterior profetita, cu toate acestea ceai care ii hulesc prezenta interpreteaza faptul ca Dumnezeu ar fi pus un pas nevazut pe munte si ca ar fi vrut sa omoare acea prezenta malefica dar oare Dumnezeu nu are atita precizie incit sa omoare pe cineva incit intirzie citeva secunde ?

5. Și voi veți alerga prin valea munților Mei, căci valea munților se va întinde până la locul unde Eu voi da izbăvire. Și veți alerga cum ați alergat de frica cutremurului, în vremea domniei lui Ozia, regele lui Iuda. Atunci va veni Domnul Dumnezeul meu și toți sfinții împreună cu El.
-Aici este vorba despre ceata celor 144000 insotita de acelasi Dumnezeu prezent vizibil care se afla in Sion avind in vedere ca valea isi are capatul exact unde incepe Muntele Sion.
Izbavirea va fi data prin realizarea botezului ntro forma oarecare , prin purificare si prin parcurgerea primilor pasi in noua Sa religie. Prin dobindirea credintei in Iisus. In aceste momente e posibil ca cei din religia Sa sa cinte acele cintetece de neinteles pentru cei care asculta-cel mai probabil datorita limbii necunoscute lor -a versurilor.
Proabil va avea loc si o trasmisiunein direct incit lumea va sti ca ei se afla in adunare acolo si cei din zona vor dori sa ocupe un loc cit mai repede si mai in fata avind si inima plina de incredere deja dobindita precum si cugetul plin de naziuinta spirituala.


6. În vremea aceea nu va mai fi lumină, ci frig și ger.
7. Va fi o zi deosebită pe care Domnul singur o știe; nu va fi nici zi și nici noapte, ci în vremea serii va fi lumină.
Da este adevarat anotimpul va fi unul fruiguros iar vremea se va mai incalzi desprimavarinduse abia dupa urgie -conform altor profetii calugaresti.
Va fi lumina fiindca exista in acel loc un amplasament care asigura iluminatul pe timp de seara.

8. Iar în ziua aceea vor izvorî din Ierusalim ape vii: jumătate se vor îndrepta către marea cea de la răsărit, iar cealaltă jumătate către marea cea de la apus. Și așa va fi și vara și iarna.
Este vorba despre pelerini care se vor aflui in cele doua zari atind spre orient cit si spre occident , numarul noilor convertiti va creste permanent.

9. Și va fi Domnul Împărat peste tot pământul; în vremea aceea va fi Domnul unul singur și tot așa și numele Său unul singur.

aici poate fi vb atit de faptul ca El este prezent trupeste pe pamint asa cum era prezent Isus avind lumea in grija cit si faptul ca in timp in urma acestor evenimente si misiuni va reusi in timp sa adune laolalta toate neamurile intro singura religie care sa il slaveasca cu un singur nume.
Este vorba atit de autoritatea in slava cit si cea a prezentei Sale fizice recunoscute si ascultate de intregul pamint incluisv in ceea ce privste treburile economice politice sociale educative etc
Este inceputul concretizarii vremurilor de pace si fericire promise in ciuda dificultatilor trecatoare.
  #560  
Vechi 25.12.2011, 18:20:24
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Prietene, cineva trebuie să fie orb să nu vadă că chiar trăim acele "vremuri apocaliptice"! Când citești ziarul, parcă ai citi Apocalipsa și când citești Apocalipsa, parcă ai citi ziarul! Atât de contemporane sunt grozăviile descrise în profeție...
Aici zici bine mai cu seama ca prima dovada a prezentei apropieri vremurilor sint Hristosii mincinosi eu personal am vazut unul dar mai stiu de pe net si pe altii si se pare ca nu doar la noi in tara.
Cel pe care l-am vazut era un calugar care stia ca nu este Iisus insa stia ca a prmit revelatie colectiva el si inca 4 pesoane insotitoare calugari - care sa il ajute sa joace acest rol ca semn al vremii.

am inteles ca mai sint si altii si ca nu sint chiar toti calugari care doar joaca acest rol ca sa fie semne insa unul cu siguranta chiar crede ca este Iisus deh exceptie caz de suferinta.

Atunci era anul 1996 daca tin bine minte -localizarea gara Constanta
Intre altele in scurta discutie dintre ei si o crestina am inteles ca vorbeau despre ingerul marii si alti ingeri care tin de elemente un fel de arhangheli mai mici un fel de puteri ale Duhului Sfint. Tema discutiei era despre serafimi heruvimi, puteri, tronuri, principii, etc. Spuneau ca Dumnezeu doreste ca toti credinciosii sa dobindeasca cu adevarat duhul sfint indieferent de religia in care se afla.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16