Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.02.2007, 15:52:40
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Marea problema a societatii noastre este slaba lectura biblica, se citeste orice dar Biblia prea putin, imediat dupa "89 toti doreau Biblia, numai ca din pacate multi dupa ce au obtinut-o au pus-o in biblioteca iar praful s-a asternut pe ea, pe acest forum care-si zice "CrestinOrtodox" ar trebui sa fie plin de topicuri si comentarii ale Sf Scripturi in lumina Sf Parini, pt ca de multe ori, citim scriptura si ne poticnim in unele chestii neavand la indemana o explicatie duhovniceasca
sa incepem dar sa deslusim anumite pasaje si pilde din sf Scriptura!
Doamne ajuta si va rog sa nu intelegeti gresit topicul, nu vrem sa interpretam Scriptura dupa capul nostru, ci asa cum am primit invatatura de la Sf Biserica
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.02.2007, 15:57:26
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Sa incepem cu textul evanghelic care se citeste in Duminica Sf Invieri, (Ioan 1;1-17)
1. La început era Cuvântul si Cuvântul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvântul.
2. Acesta era întru început la Dumnezeu.
3. Toate prin El s-au făcut; si fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.
4. Întru El era viată si viata era lumina oamenilor.
5. Si lumina luminează în întuneric si întunericul nu a cuprins-o.
6. Fost-a om trimis de la Dumnezeu, numele lui era Ioan.
7. Acesta a venit spre mărturie, ca să mărturisească despre Lumină, ca toti să creadă prin el.
8. Nu era el Lumina ci ca să mărturisească despre Lumină.
9. Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume.
10. În lume era și lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut.
11. Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit.
12. Si celor câti L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu,
13. Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut.
14. Si Cuvântul S-a făcut trup si S-a sălăsluit între noi și am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr.
15. Ioan mărturisea despre El si striga, zicând: Acesta era despre Care am zis: Cel care vine după mine a fost înaintea mea, pentru că mai înainte de mine era.
16. Si din plinătatea Lui noi toti am luat, si har peste har.
17. Pentru că Legea prin Moise s-a dat, iar harul si adevărul au venit prin Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.02.2007, 00:11:52
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Evanghelia dupa Ioan, este o evanghelie aparte, numita si evanghelia pacii, Ioan era mai deosebit intre apostoli, era mai bland, mai iubitor fapt pt care a accentuat in evanghelia sa, iubirea divina

Inceputul evangheliei nu este intamplator, el vroind sa arate natura dumnezeiasca a lui Hristos precum si existenta sa alaturi de Tatal, inca inainte de veci, participand la cosmogomia lumii, nedespartit fiind de Tatal si de o fiinta cu acesta
Hristos , Lumina cea adevarata, unica lumina care poate birui intunericul pacatelor si uraciunii este marturisit aici ca fiind mantuirea si Mantuitorul( lumina cea adevarata , care lumineaza tot omul)
In acest pasaj scripturistic ca de altfel in multe pasaje, ideea principala este evident, mantuirea prin Iisus Hristos, odata ce omul constientizeaza natura pacatoasa si recunoaste in Hristos la fel ca Toma "Domnul meu si Dumnezeul meu", primeste puterea sa urce pa drumul pocaintei, restabilindu-si chipul cel dintai si facandu-se in acelasi timp "fiu a lui Dumnezeu", un fiu duhovnicesc, care dupa cum precizeaza evanghelistul;este nascut din Dumnezeu, iar nu din poftele trupesti
pericopa se incheie cu o re-marturisire a vesniciei lui Hristos " cel ce vine dupa mine, a fost inaintea mea"
si nu in ultimul rand, daca Moise a fost datatorul Legii, Iisus Hristos e datatorul harului si adevarului, aducand cu El o Lege noua, o Lege a iubirii, a impacarii si a slujirii aproapelui.
iar ideea: Hristos este Mantuitorul promis inca de la caderea lui Adam, Rascumparatorul neamului omenesc, Imparatul si Arhiereul vesnic care s-a adus pe sine jertfa pt pacate, El singur neavand pacat!

Laudat fie Numele Domnului!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.05.2007, 10:43:04
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Danyel, invatatura BO mentioneaza ca este nevoie de studii teologice pentru talcuirea Sf Scripturi, nu este suficient ce a inteles fiecare in Biserica. Aceasta pentru a preveni "derapajele" de la dreapta credinta s interpretarea gresita a Bibliei, fapt care ar putea duce la erezii.
Este un drum greu, faci fata?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.05.2007, 22:23:31
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Draga Mirean, sper ca ai observat ca eu am spus ca interpretarea sa se faca conform invataturii Sfintilor Parinti si a Bisericii, deci daca te ti de "fraul sfant", nu derapezi, Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.05.2007, 16:32:14
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Draga Mirean, sper ca ai observat ca eu am spus ca interpretarea sa se faca conform invataturii Sfintilor Parinti si a Bisericii, deci daca te ti de "fraul sfant", nu derapezi, Doamne ajuta!
Danyel, nu am contestat initiativa ta. Succes. Totusi, ce inseamna "fraul sfant"?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.05.2007, 11:54:46
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Cred ca problemele / scindarile au aparut din cauza acestor tentative de citire / interpretare a bibliei.

Tu de unde te inspiri in ceea ce scrii? Si daca cineva o sa -ti puna intrebari din alte pasaje biblice ai certitudinea ca vei putea raspunde corect? Ai citit toate invataturile Sf Parinti si ale Bisericii? Daca eu scriu o interpretare de unde stii daca e conform acestor invataturi sau nu? Ai studii in teologie?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.05.2007, 00:45:32
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

"fraul sfant" adica invatatura Bisericii, a Sfintilor Parinti,
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.05.2007, 00:49:32
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Din invataturile Sfintilor parinti ma inspir, niciodata n-am zis sa interpretam noi Scriptura, ci in lumina sf invataturi, sa ne spunem parerea, pentru ai ajuta si pe altii sa inteleaga, sunt oameni care spun ca le este greu sa inteleaga predica de la Biserica si invataturile Sf Parinti, pt ca nu sunt pregatiti si instruiti, v-ati putea face de folos impartasindu-va cunostintele si gandurile pe acest forum precum si invataturile importante pe care le trageti din fiecare predica, trebuie sa lucram spre zidire nu spre stagnare, Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.05.2007, 16:37:31
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

daca e greu sa inteleaga sa se duca la o biserica unde inteleg Evangheliile se reepta an de an asa ca or sa inteleaga pana la urma
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manual biblic Mihaeluta27 Generalitati 3 09.09.2011 14:50:15
Crearea lumii vazute - o interpretare contemporana a referatului biblic alex79 Intrebari utilizatori 0 10.01.2011 20:01:48
Adulterul - motiv cu temei biblic si canonic pentru divort NTatiana Intrebari utilizatori 35 23.04.2010 13:11:30
Studiu Biblic iordan Generalitati 7 15.06.2009 21:39:58