Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2009, 00:31:23
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit Par.Iustin.P.ne atentioneaza din nou!

http://www.depindedenoi.ro/stiri/pol...eferendum.html se incearca acum introducerea pe furis a noilor buletine biometrice,care spre deosebire de pasapoarte sunt obligatorii.Se confirma astfel ''ca taina faradelegii'' se lucreaza in continuare chiar prin conducatorii nostri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.05.2009, 02:48:40
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de cosmin_lovin Vezi mesajul
http://www.depindedenoi.ro/stiri/pol...eferendum.html se incearca acum introducerea pe furis a noilor buletine biometrice,care spre deosebire de pasapoarte sunt obligatorii.Se confirma astfel ''ca taina faradelegii'' se lucreaza in continuare chiar prin conducatorii nostri.
Cititi raspunsul BOR care mi se pare crestinesc si civic totodata. Sa dam cezarului ce este al cezarului si lui DUMNEZEU c e este al lui DUMNEZEU. In lume, ce e val, ca valul trece!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.05.2009, 10:04:55
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iustin Parvu ne spune de cat de corupti si mincinosi si satanizati sunt politicienii, dar se face ca uita ca BOR insasi a spus ca nu vede nici o problema in actele biometrice! De ce nu ia atitudine pana la capat? De ce nu ne spune despre Sinod cum a fost indracit de-a luat decizia gesita? Daca era de acord cu Sinodul nu mai avea iesirile astea milenariste.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.05.2009, 10:23:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Iustin Parvu ne spune de cat de corupti si mincinosi si satanizati sunt politicienii, dar se face ca uita ca BOR insasi a spus ca nu vede nici o problema in actele biometrice! De ce nu ia atitudine pana la capat? De ce nu ne spune despre Sinod cum a fost indracit de-a luat decizia gesita? Daca era de acord cu Sinodul nu mai avea iesirile astea milenariste.
Ce intelegi tu prin "iesiri milenariste"?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.05.2009, 10:25:07
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

facetzi semnul crucii sfantului Andrei peste toate simbolurile satanice, peste codul de bare (nu oricecod de bare ci doar ala cu ||cod||cod|| unde || e codificarea cifrei 6), peste cipuri, peste toate semnele vrajitoriceshti shi gLumeshti impuse noua, bineintzeles pe lucrurile voastre shi nu ca sa impunetzi la altzii sau sa facetzi asha peste ale altora, deci facetzi semnul crucii sfantului Andrei peste tot semnul shi lucrarea cea neagra a intunericului.... cu creionul, pixul sau cum consideratzi shi apoi putetzi sa statzi linishtitzi caci puterea crucii sf Andrei: X-ul este Mare, caci sf-lui Andrei i-a fost data aceasta putere de a lumina peste intuneric shi a oprii fortzele vrajitoreshti shi fermecate ale ingerului negru, iar Crucea Domnului este mai mare shi cu ea ne pecetluim pe noi inshine shi toate cate ne sunt de folos vietzii noastre intru Hristos.

deci daca nu putetzi dezlipi shi arunca eticheta cu cod de bare satanicesc ||cod||cod|| atunci aplicatzi crucea sf Andrei: X peste eticheta/codificare shi abea apoi consumatzi sau cititzi cartzile personale sau folositzi lucrurile etichetate din comertz... abea apoi... la fel shi cu cipurile sau orice simbol sau inscris satanicesc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.05.2009, 10:25:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin_lovin Vezi mesajul
http://www.depindedenoi.ro/stiri/pol...eferendum.html se incearca acum introducerea pe furis a noilor buletine biometrice,care spre deosebire de pasapoarte sunt obligatorii.Se confirma astfel ''ca taina faradelegii'' se lucreaza in continuare chiar prin conducatorii nostri.
Stai linistit, chiar daca o sa se adune semnaturile. o sa se gaseasca un motiv sa nu se faca referendum.
Va fi declarat neconstitutional sau ceva de genul asta.

Legea nu poate fi schimbata, fiind lege europeana si conform constitutiei, trebuie sa o asimlam neconditionat.

Asa ca pe urma vor urma semnaturile pentru referendumul schimbarii Constitutiei..
Probabil.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.05.2009, 10:26:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
facetzi semnul crucii sfantului Andrei peste toate simbolurile satanice, peste codul de bare (nu oricecod de bare ci doar ala cu ||cod||cod|| unde || e codificarea cifrei 6), peste cipuri, peste toate semnele vrajitoriceshti shi gLumeshti impuse noua, bineintzeles pe lucrurile voastre shi nu ca sa impunetzi la altzii sau sa facetzi asha peste ale altora, deci facetzi semnul crucii sfantului Andrei peste tot semnul shi lucrarea cea neagra a intunericului.... cu creionul, pixul sau cum consideratzi shi apoi putetzi sa statzi linishtitzi caci puterea crucii sf Andrei: X-ul este Mare, caci sf-lui Andrei i-a fost data aceasta putere de a lumina peste intuneric shi a oprii fortzele vrajitoreshti shi fermecate ale ingerului negru, iar Crucea Domnului este mai mare shi cu ea ne pecetluim pe noi inshine shi toate cate ne sunt de folos vietzii noastre intru Hristos.

deci daca nu putetzi dezlipi shi arunca eticheta cu cod de bare satanicesc ||cod||cod|| atunci aplicatzi crucea sf Andrei: X peste eticheta/codificare shi abea apoi consumatzi sau cititzi cartzile personale sau folositzi lucrurile etichetate din comertz... abea apoi... la fel shi cu cipurile sau orice simbol sau inscris satanicesc.
N-ai si o rugaciune speciala pentru codul de bare?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.05.2009, 11:05:48
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
N-ai si o rugaciune speciala pentru codul de bare?
ba da: ( poftim cateva rugaciuni culese pe care eu pacatosul nu-s in stare sa le spun, ci doar aplic crucea sf Andrei X shi zic un Doamne Pazeshte shi ma pecetluiesc cu Crcea Domnului, dar unii poate se incumeta shi invatza shi rugaciuni shi primesc darul de a le folosi spre fericire)

"Asa, Doamna preasfanta,
milostiveste-te asupra noastra si asupra neputinciosului tau popor.
Pe cei rataciti povatuieste-i pe calea cea buna,
pe cei batrani ii sprijineste, pe prunci ii pazeste
si pe noi pe toti ne apara si ne ocroteste cu milostivirea ta.
Pe toti scoate-ne din adancul pacatului
si ne lumineaza ochii inimii noastre spre cautarea mantuirii.
Milostiva fii noua aici in aceasta viata,
iar la infricosata judecata sa te rogi pentru noi catre Fiul tau si Dumnezeul nostru.
Ca tu, Doamna, esti slava celor ceresti si nadejdea pamantenilor.
Tu esti dupa Dumnezeu nadejdea si aparatoarea noastra
a tuturor celor ce ne rugam tie cu credinta.
Deci ne rugam tie, atotputernica ajutatoarea noastra
si tie ne incredintam pe noi insine
si unul pe altul si toata viata noastra
acum si pururea si in vecii vecilor, amin."

(cum a zis regele David, asemenea shi pentru noi)
"Izbaveste, Doamne, neamul român de satana si de lucrarea lui cea neagra, cu care da sa ne desparta de Tine si de izbavirea noastra cea de la Tine. Fii pentru noi biruitor, caci zilele grele sunt si nu se vad.
Învata-ne bunatatea, învatatura si cunostinta, caci mai înainte de a fi umiliti am gresit, si de aceea da-ne putere sa pazim cuvântul Tau si scoate-ne Tu de sub mâna satanei, caci Tu esti Mielul Tatalui si este scris sa biruiesti. Amin".

"Lumineaza-mi, Doamne, ochii gândului si deschide-mi gura ca sa învat cuvintele Tale si sa înteleg poruncile Tale, si izbaveste-ma de toate cele lumesti, si de sporirea diavoleasca izbaveste-ma! Cel ce ispitesti inimile si rarunchii, curateste-ma de toate întinaciunile sufletesti si trupesti, facându-ma casa Duhului Tau Cel Sfânt,si-mi daruieste cu inima veghetoare si curata sa trec toata noaptea vietii mele, asteptând ziua Ta, când vei veni sa judeci si sa platesti fiecaruia, Doamne, dupa faptele lui!".

catre ingerash:
"inger ingerashul meu..."
sau
"Sfinte, pazitorul meu.... care ma-nsotesti mereu....
zi de zi si pas cu pas.... pana la ultimul ceas....
roaga-te lui Dumnezeu.... pentru sufletzelul meu....
iar in ziua de apoi.... sa calatorim amandoi....
sa ma duci sa ma inchin.... creatorului divin....
stapanului nostru Sfant.... in Ceruri si pe Pamant. Amin."

Sfantul Iustin Popovici
Iata un medicament:
"Iisuse, Prea Dulce, lumineaza-ma pe mine cel intunecat;
Iisuse, lumina mea, lumineaza-ma!"...
Daca ganduri necurate si rusinoase tulbura inima ta, alearga la rugaciune si roaga-te cu lacrimi:
"Iisuse, Prea Dulce, lumineaza cugetele inimii mele;
Iisuse, lumina cea sfanta, lumineaza asupra mea!"...
Si daca, iarasi, la orizontul sufletului tau se infatiseaza norii cei de foc ai placerii,
recurge la aceasta minunata rugaciune:
"Iisuse, Prea Dulce, lumineaza simtirile mele intunecate de patimi;
Iisuse, Prea Dulce, pazeste inima mea de pofta cea rea!"...
Iar cand toate relele se napustesc de pretutindeni asupra ta, ca sa te arunce in intuneric,
in deznadejde, in moarte, atunci striga catre Domnul cel atotmilostiv:
"Spre cer ridic ochii inimii mele, spre Tine, Mantuitorul meu, mantuieste-ma cu stralucirea Ta!"

Parintele Arsenie Boca:
"Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-ma ca (macar) astazi
toata ziua sa ma lepad de mine insumi,
ca cine stie din ce nimicuri mare vrajba am sa fac si astfel,
tinand la mine, (iar am) sa Te pierd pe Tine...."

Sfantul Ignatie Briancianinov
"Doamne! Da-ne sa ne vedem pacatele noastre, asa incat mintea noastra,
atrasa cu desavarsire de luarea-aminte fata de pacatele noastre,
sa inceteze a mai vedea greselile aproapelui si sa-i vada pe toti, intr-acest chip, buni.

Da inimii noastre sa paraseasca grija pierzatoare de neajunsurile aproapelui,
sa isi uneasca toate grijile numai in grija pentru dobandirea curatiei si sfinteniei poruncite si gatite noua de Tine.
Da-ne noua, celor ce ne-am spurcat haina sufletului, sa o albim iarasi: ea a fost deja spalata prin apele botezului,
iar acum, dupa pangarire, aceste haine au nevoie sa fie spalate prin apele lacrimilor.

Da-ne sa vedem in lumina harului Tau neputintele cele de multe feluri care traiesc in noi,
innabusind in inima miscarile duhovnicesti,
aducand in ea miscarile sangelui si trupului care sunt potrivnice imparatiei lui Dumnezeu.
Da-ne marele dar al pocaintei, inaintea caruia merge si pe care il naste marele dar al vederii pacatelor noastre.
Pazeste-ne, cu aceste mari daruri, de haurile amagirii de sine,
care apare in suflet din pricina pacatoseniei sale neluate in seama si neintelese,
si se naste din lucrarile patimii dulcetii si slavei desarte care traiesc in el neluate in seama si neintelese.
Pazeste-ne pe noi cu aceste mari daruri in calea noastra catre Tine,
si da-ne noua sa ajungem la Tine,
Cela ce chemi pe cei ce-si recunosc pacatosenia si lepezi pe cei ce se socot drepti,
ca sa Te slavoslovim in veci, intru vesnica Ta fericire, a Singurului Dumnezeu Adevarat,
Rascumparatorul celor robiti si Mantuitorul celor pierduti. Amin!"

Rugaciunea Sfantului Anatolie de la Optina ptr. crestinii vremurilor din urma:
"Doamne, izbaveste-ma de înselaciunea urâtorului de Dumnezeu si urâtorului de bine antihrist
a carui venire se apropie si scapa-ma din cursele lui viclene în tainicul desert al Mântuirii Tale.
Da-mi, Doamne, putere si curaj sa marturisesc cu tarie Numele Tau cel Sfânt,
sa nu ma lepad de Tine din pricina fricii pe care mi-o inspira diavolul
si sa nu Te tagaduiesc pe Tine, Izbavitorul si Rascumparatorul meu si nici biserica Ta cea sfânta.
Daruieste-mi, Doamne, plângere si lacrimi pentru pacatele mele si cruta-ma, Doamne,
în ceasul Înfricosatei Tale Judecati. Amin."

"Doamne Savaot, Atoatefacatorule, Atoatestiutorule, Atoatevazatorule,
Tata al Fiului Cel trimis de Tine spre jertfire pe pamânt ca sa ia asupra Lui pacatele fapturii;
Tata al lui Israel cel de atunci; Tata al lui Israel cel din români;
Tata al fiilor Cuvântului Tau, Iisus Hristos, deschide usa milei pentru tara româna, pentru poporul român.
Cuvântul Tau se face cuvânt din mijlocul neamului român,
cel apasat din pricina parasirii de Dumnezeu si de lipsa pocaintei, Doamne.
Cuvântul Tau vine din cer si striga peste neamul român,
dar nimeni nu mai stie ce înseamna Dumnezeu cu oamenii.
Deschide usa milei Tale, deschide ochiul iubirii Tale si lucreaza din cer credinta în Tine peste neamul român,
ca sa învete el legea iubirii Tale, Doamne.
Neamul român nu trage spre pocainta, nu trage spre umilinta,
nu trage pe Dumnezeu spre el, nu poate veni spre Tine, nu mai stie calea, ca s-a astupat, Doamne.
Fiii români s-au facut lorusi vrajmasi ai mântuirii lor si nu mai au putere sa biruiasca în ei
duhul maririi de sine, duhul urii dintre ei, duhul lacomiei si al minciunii, Doamne.
Nu mai stie românul ce este iubirea cea adevarata, si a venit încurcatura de limbi peste neamul Tau
cel ales pentru ca sa-Ti fie Tie casa si venire pe pamânt.
Dar Tu deschide usa milei Tale si sufla Duh Sfânt peste neamul român si fa voia Ta peste România,
ca a venit vremea ei cea dulce si ea nu stie sa fie cu cerul.
Coboara-Te si vezi de sus si de jos si lucreaza iertarea pacatelor ei,
ca apoi sa vada calea, sa vada prin pocainta, Doamne, ca nu este iertare fara pocainta,
nu este bucurie si pace, fara de umilinta si de pocainta.
Pune duh din Duhul Tau peste duhul românilor, ca sa aiba ei întelepciunea aceea ca
nu pâinea si haina lor le lipsesc, ci le lipsesc împacarea cu Tine si sfintenia
si pacea din cer si iubirea cereasca între ei, si iubirea de Tine, Doamne.
Te cerem cu împlinirile împaratiei cerurilor peste România,
cu planul Tau ceresc, coborât de Tine peste ea.
Adu-Ti aminte de fagaduintele venirii Tale a doua oara pe pamânt
si desavârseste-Ti venirea si slava Ta peste tara cea cu Mire,
si fa din ea tron al slavei Tale înaintea popoarelor, Doamne Savaot. Amin, amin, amin. "
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.05.2009, 11:11:13
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce intelegi tu prin "iesiri milenariste"?
Citez din memorie: "traim ultimele zile, fratilor", "sa mergem la martiriu", "mai avem putin de suferit si indurat" etc. Uneori, cand il ascult, as putea spune ca e convins ca apuca Apocalipsa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.05.2009, 11:13:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
ba da: ( poftim cateva rugaciuni culese pe care eu pacatosul nu-s in stare sa le spun, ci doar aplic crucea sf Andrei X shi zic un Doamne Pazeshte shi ma pecetluiesc cu Crcea Domnului, dar unii poate se incumeta shi invatza shi rugaciuni shi primesc darul de a le folosi spre fericire)
Pai la asa teologie a codului de bare, nu era cazul sa apara si niste rugaciuni speciale pentru asa ceva?

Chiar si niste exorcisme eventual, sa aduca lumea la biserica tot ce cumpara cu cod de bare si preotul sa zica niste rugaciuni speciale pentru a scoate "666" din codul de bare ca sa ramana totul curat si lucrul din cutie nespurcat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pr Iustin Parvu ana-maria Mari Duhovnici si predicile lor 71 06.12.2011 00:20:28
parintele iustin parvu dana-v Diverse Sarbatori 0 04.04.2010 23:00:15
Iustin Parvu spinum Intrebari utilizatori 3 10.03.2010 17:09:06
Parintele Iustin Neagu madalinutza Preotul 7 10.03.2008 19:50:55
Parintele Iustin michaela Stiri, actualitati, anunturi 0 02.04.2006 22:38:34