Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.10.2010, 14:51:16
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Ce ati schimba la voi insiva?

ce nu va place in voi? se zice ca sarpele scos la lumina fuge.. Maica Siluana spunea si pe probate are dreptate si da rezultate ,ca de exemplu daca esti mincinos si vrei sa te vindeci ,sa recunosti asta si vei minti din ce in ce mai putin.. tot ea spunea ca tot ce uram in ceilalti, ce vrem sa schimbam in ceilalti ,este de fapt urat in noi si trebuie schmbat in noi.. tot ce judecam mai ales.. si cand vom intelege asta, spunea Sfintia Sa ,vom avea mila si ingaduinta cu greselile celorlati si le vom acoperi mai degraba ,decat sa le subliniem si speculam care obicei nu este altceva decat o dorinta trufasa de a ne afirma pe noi insine si de a ne impune ..majoritatea suferim de autolatrie ,chiar daca spunem iarta-ma Doamne pe mine pacatosul, imediat cautam chiar si la spovedanie sa ne indreptatim, sunt pacatos pentru ca asta au facut ei din mine, minimalizam intentia noastra rea.. am auzit fara sa vreau o spovedanie care de la cap la coada a fost o acuzre a celorlalti, adica biata femeie a spus pacatele celorlati vazute de ea.. si cu totii facem asta mai cu abilitate ,mai neobservat, dar o facem...
recunoastem noi ca suntem rai, plini de ura , de pizma, de curvie, de iubire de placeri, ca suntem ucigasi de aproapele, ca ne credem cei mai buni, cei mai drepti cei mai frumosi,cei mai nevinovati,ca nu suportam un biet cersetor, nu facem nimic pentru ceilalti, ne iubim pe noi si suntem obsedati de noi insine ? daca de exemplu ,cineva din greseala ne calca pe picior, il injuram si-l ocaram.. dar nu recunoastem acestea.. ne gandim la sex, la perversiuni,(cea mai mare curvie se intampla in cuplurile casatorite)la bani, la lacomie, la ce are celalalt, nu ne rugam, il judecam pe Dumnezeu, toate aceste fapte le savarsim zilnic.. sa mai adaug, sodomie? sa mai adaug avorturi? cate femei fac avorturi si apoi judeca Biserica si pe preoti numai ca sa nu se pocaiasca.. sunt si aici cateva.. 98 la suta dintre romani practicam malahia si 75 la suta si sexul oral, chiar dintre crestini, numai 1,5 merg la biserica regulat si cati dintre acestia se spovedesc? cati isi spun si pacatele? dar iata ca vedem mereu totusi problemele in exterior si niciodata in noi insine.. ceilalti sunt defecti, masonii, ecumenistii, cipurile, talibanii, niciodata nu ne gandim ca numai si numai noi suntem cauza urateniei ce o vedem reflectandu-se de fapt din interior in afara.."curatati mai intai partea cea dinlauntru a paharului si cea din afara va fi curata".. suntem acri, reci, inchisi, rai, neiertatori, abuzatori, teroristi,judecatori, mereu celalat e de vina..lista poate continua.. sinceritate sa fie..desigur ceea ce am scris am scris privind in mine insumi.. dar toti suntem la fel.. Eminescu are un verf superb..
toate-s praf,
lumea-i cum este,
iar noi ?ca dansa suntem!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.10.2010, 15:02:07
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Sa fiu mai socievola si mai putin timida in realitate...
Si mai spontanea.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.10.2010, 15:12:40
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Sa fiu mai socievola si mai putin timida in realitate...
Si mai spontanea.
intrebarea se vroia si mai profunda.. tu te-ai indreptat tot catre castigurile materiale sau lumesti, desarte, dar ma rog, tu barem ai o scuza ca Dumnezeu stie din ce motive , amani momentul in care sa incepi ca e clar ca vrei, sa incepi sa citesti pe Sfintii Parinti si sa stergi urdorile de la ochi..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.10.2010, 15:26:32
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
intrebarea se vroia si mai profunda.. tu te-ai indreptat tot catre castigurile materiale sau lumesti, desarte, dar ma rog, tu barem ai o scuza ca Dumnezeu stie din ce motive , amani momentul in care sa incepi ca e clar ca vrei, sa incepi sa citesti pe Sfintii Parinti si sa stergi urdorile de la ochi..
Te refereai la "suflet"?

Si numai crestinii pot sa considere lumescul un lucru desert... ca deh, nu-i destul de egoistic si narcisist ca "sufletul".
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.10.2010, 15:44:55
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce-as schimba la mine? Dar cine ma opreste sa nu schimb?
Nu pot schimba trecutul, dar cred ca pot stapani viitorul, cu ajutorul lui Dumnezeu. Iar asta inseamna ca am hotarat cu ceva timp in urma sa-mi schimb macar cateva dintre trasaturile pe care eu le consideram proaste. Nu mi-am propus sa ating perfectiunea, ci doar sa pot spera in principiul: "Bine faci / Bine gasesti!" Deci n-am voie sa urasc si TREBUIE sa iert pe oricine pentru orice!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.10.2010, 16:40:14
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
intrebarea se vroia si mai profunda.. tu te-ai indreptat tot catre castigurile materiale sau lumesti, desarte, dar ma rog, tu barem ai o scuza ca Dumnezeu stie din ce motive , amani momentul in care sa incepi ca e clar ca vrei, sa incepi sa citesti pe Sfintii Parinti si sa stergi urdorile de la ochi..
Sa inteleg ca intrebarea era una capcana?
Ti se pare deplasat ce a spus Bast-et?

Oricum, dorinta ei este mai sincera decat a ta ... si mai realizabila
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.10.2010, 20:21:57
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Te refereai la "suflet"?

Si numai crestinii pot sa considere lumescul un lucru desert... ca deh, nu-i destul de egoistic si narcisist ca "sufletul".
mai, iarta-ma dar nu am inteles ce ai vrut sa spui..oricum, vreau sa realizezi ca iti vreau nespus de mult binele si sunt foarte ,foarte frustrat ca nu pot penetra invelisul asta de "mi-e bine asa" .. asa de bine cunosc jocul asta.. daca as putea macar sa-ti arat o secunda cum e bine sa fi, ca tu zici,eh, ce-mi poate oferi mie o biserica ,o vechitura plina de fosile.. asa vezi lucrurile din pacate.. cu atat mai greu de vindecat boala.. tu si lumea in care traim traieste in inchipuire.. habar nu au ca exxista demoni nu zic ca in exterior, da sunt in noi, in inima , in fiinta ,in intimitatea mea.. se balacesc in eul nostru, ei hotarasc ce sa gandim, ce facem ,pe cine si cand iubim ,ce spunem..daca m-ai asculta o saptamana macar sa faci o proba sa-ti arat inselaciunea in care stai ,sta intreaga lume din pacate, cat de cumplita, cat de falsa si in ce stare de durere esti tu acum si crezi ca asa trebuie sa fie.. daca ai gusta o secunda numai din vesnicie,nu crede ca ai idee despre ce vorbesc, nu, nu e ce iti inchipui, aici inchipuirea si simturile se opresc, incepe nepatimirea, simtirea libera, dar nu simtire cum crezi tu ci diferenta intre ce traiesti in starea in care te afli acum si ceea ce eu vreau sa iti ofer este diferenta dintre un balegar ud intr-o baltoacacu mormoloci si o explozie de supernova.. cam asa ,dar de fapt e mult mai mare, caci una e moarte si alta este viata.. daca ai face exercitiul coborarii mintii in inima acolo unde este vazduhul acela plin de demoni, sa spui acolo rugaciunea ,sa-i vezi cum intra si ies din tine pri aceste porti care sunt simturile, ,ii simti, ii lovesti, ei riposteaza, te ataca, uneori si fizic, ai putea sa vezi in ce minciuna stai, caci concomitent cu vederea acestora mintea incepe sa inteleaga pe cu totul si cu totul alte cai si coordonate viata .. ma opresc ca stim amandoi ca nu vei face nimic ci vei ramane in continuare flamanda langa pomii Raiului... oh, cum vei blestema aceste clipe in care nu ma asculti.. da nu zic pe mine, pe Biserica, pe Hristos, pe Sfintii Apostoli, pe Sfintii Parinti..si cand te gandesti ca nu trebuie decat sa faci o incercare.. stii tu ce este vesnicia petrecuta in iad? ai vazut vreodata macar asa de la distanta un drac? nu..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.10.2010, 20:52:16
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca as schimba ceva la mine... hm... as vrea sa am mai multa tinere de minte, ma ajuta inteligenta pana la un punct,adica sa inteleg informatia primita/citita, dar stau, si mereu am stat prost cu memoria. Nu prea retin chestii. Asta as vrea sa schimb. As vrea sa am o memorie mai buna.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.10.2010, 22:24:40
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Eu as intoarce sufletul pe dos, l-as scutura bine, bine, apoi l-as spala cu
dero si dupa ce l-as clati si dezinfecta cu spir(i)t, l-as atarna pe franghie
la uscat. Si as pune doua pancarte: una pe gramajoara de ... jos pe care
as scrie asa "aici e MariS cel lumesc" si una infipta cu un ac pe cel intins
la uscat cu inscriptia "aici se ascundea MariS cel lumesc".
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.10.2010, 22:35:10
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
stii tu ce este vesnicia petrecuta in iad? ai vazut vreodata macar asa de la distanta un drac? nu..
De ce, tu stii ce este acea vesnicie? Ai vazut un drac?

Unde sunt toate aceste creaturi? Cum stau in inima, in creier? Cum sa fie una cu persoana mea?

Ai vazut aceste creaturi? Le simti? Le atingi? Poti sa le masori?
Daca este numai imaginatia ta? De ce biserica nu poate sa fie altceva decat o afacere, o manipulare?
Uite, am citit despre cum functioneaza sectele: manipularea mentala consta in controlarea comportamentului (cand mananci, ce mananci, activitatile, hainele ce poti impraca...), controlul gandirii (tot ce e bun este incarnat in leader si grupul sau, raul este restul lumii, individul se face una cu grupul si orice atac nu este la persoana sa, caci nu mai are identitate, dar la tot ce apartine; interzicerea informatiei, sau informatii modificate) controlul emotiilor (frica si sensul de vina vin folosite pentru a tine persoanele sub control, si pentru a uni grupul impotriva unui dusman exterior) si controlul informatiei (o ascundere a acesteia impiedica individului respectiv sa-si faca o parere personala si nu isi formeaza acel mecanism care elaboreaza informatia).
Eu vad foarte multe asemanari intre psihologia care le folosesc sectele si cea a biserici, considerati-ma nebuna, dar eu cred ca religia este o manipulatie mentala si am motive sa sustin asta, nu de asta exista intoleranta intre religii, ura si pana cand si moarte, paranoie si isterie la interiorul grupului.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ati schimba,daca ati putea,la lumea in care traim? tigerAvalo9 Generalitati 41 26.05.2011 22:00:24
Se schimba ora la noapte florinbrasov0 Generalitati 8 31.10.2010 21:53:35
Dragostea parintilor schimba inima copiilor gabrined Intrebari utilizatori 4 18.05.2010 23:07:13
cum putem noi schimba tara asta? georgiana52 Generalitati 55 22.09.2009 16:42:01
Se schimba cartile de identitate Capy Generalitati 21 06.05.2008 18:59:20