Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.01.2010, 10:26:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
pana la urma si sfintii parinti pronunta cuvantul "diavol" sau "satana" in scrierile lor
Greseala. Vezi rugaciunea domneasca. Chiar si Parintele Galeriu ne-a invatat sa spunem: cel rau, cel viclean, vrajmasul samd.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.01.2010, 10:52:11
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
Priveste numai ce se intampla cu cei care se incred numai in puterile lor: cand le pierd cad prada disperarii si deznadejdii.
Daca stii care sint aceste puteri, de unde vin ele si pentru ce au aparut ele, limita lor, nu ai cum sa cazi prada nici unei disperari sau deznadejdi
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.01.2010, 13:12:39
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Greseala. Vezi rugaciunea domneasca. Chiar si Parintele Galeriu ne-a invatat sa spunem: cel rau, cel viclean, vrajmasul samd.
imi pare rau, m-am grabit in afirmatii. dar oricum discutia se duce in cu totul alta directie. pana la urma, e un pic nelalocul lui modul in care a fost semnata scrisoarea. importanta este lectia pe care o primim, sa "ne prindem" de cum isi bate joc vrajmasul de noi. iti multumesc mult pentru raspuns, frate florin! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.01.2010, 13:14:43
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Cea mai mare gaselnita a Diavolului a fost sa-i convinga pe oameni ca el nu exista.

De ce ne-ar trimite SATANA o scrisoare?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.01.2010, 13:18:11
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

nu trebuie inteles asa.. aceasta "scrisoare" (folosesc ghilimele pentru ca este o simpla scriere) este mai mult o constientizare a curselor vrajmasului. nu trebuie sa intelegem literal modul in care a fost scrisa, ca ne-a scris-o chiar vrajmasul, ca de ce a scris-o, ca vrajmasul nu ne scrie scrisori etc. nici nu este o scriere canonica, doar am gasit-o pe un blog si mi s-a parut folositoare. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.01.2010, 13:35:16
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
nu trebuie inteles asa.. aceasta "scrisoare" (folosesc ghilimele pentru ca este o simpla scriere) este mai mult o constientizare a curselor vrajmasului. nu trebuie sa intelegem literal modul in care a fost scrisa, ca ne-a scris-o chiar vrajmasul, ca de ce a scris-o, ca vrajmasul nu ne scrie scrisori etc. nici nu este o scriere canonica, doar am gasit-o pe un blog si mi s-a parut folositoare. Doamne ajuta!
Asta e altceva.

Hai sa nu-l facem noi pe dracu mai negru decat este, vorba aia... ca el este SI MAI NEGRU.
Si daca crezi ca pentru absolut toate subpunctele alea Dumnezeu te va judecat aspru si absolut toate acelea vor fi impotriva ta, te inseli.Cand o sa vedem si noi scrisori de la "Cel Bun" , despre Rai, bucurie , desfatare , s.a.m.d?Nu ne ajunge amarul si deznadejdea zilelor pe care le traim?De ce sa ne amaram si mai tare,si cand vom incepe sa ne indulcim?

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.01.2010, 13:37:57
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

dar tocmai asta am subliniat mai sus, ca punctele acelea nu sunt spre deznadejde, spre frica de judecata lipsita de orice fel de pocainta (care pana la urma, aduce numai moarte), ci spre trezirea sufletului din somn, din somnul pacatului, spre a ravni mai mult la indeplinirea poruncilor lui Hristos, spre constientizarea modului in care ne pacaleste vrajmasul, caci daca nu stim cum si unde ne loveste, cu greu il putem da afara din suflet. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.01.2010, 13:41:02
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
dar tocmai asta am subliniat mai sus, ca punctele acelea nu sunt spre deznadejde, spre frica de judecata lipsita de orice fel de pocainta (care pana la urma, aduce numai moarte), ci spre trezirea sufletului din somn, din somnul pacatului, spre a ravni mai mult la indeplinirea poruncilor lui Hristos, spre constientizarea modului in care ne pacaleste vrajmasul, caci daca nu stim cum si unde ne loveste, cu greu il putem da afara din suflet. Doamne ajuta!
Cred ca absolut fiecare persoana si crestin este al Satanei din scrisoarea aia;Sa cercetam duhul timpurilor, caci traim in timpuri grele, iar mila lui Dumnezeu acum spre sfarsit va fi tot mai mare, caci astfel cum se va mantui cineva?

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.01.2010, 13:44:26
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

este adevarat ca fiecare crestin este luptat de vrajmas, nu inseamna ca daca constientizam asta suntem "ai lui", nu este nevoie de terminologia asta putin.. mai dura. :) pacatuim, este adevarat, dar pe cele pe care nu le vrem le facem, asa spune Apostolul.

1. Zis-a cel nebun în inima sa: "Nu este Dumnezeu!" Stricatu-s-au oamenii si urâti s-au facut întru îndeletnicirile lor.
Nu este cel ce face bunatate, nu este pâna la unul.
2. Domnul din cer a privit peste fiii oamenilor, sa vada de este cel ce întelege, sau cel ce cauta pe Dumnezeu.
3. Toti s-au abatut, împreuna netrebnici s-au facut; nu este cel ce face bunatate, nu este pâna la unul.

Din Psalmul 13

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.01.2010, 13:49:08
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Lightbulb

grea de tot scrisoarea, dar adevarata e bine ca din cand in cand sa revenim cu picioarele pe pamant.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mesajul diavolului catre demoni annajanette Generalitati 9 14.03.2010 15:25:28
Scrisoarea unui general roman catre Nero,despre Hristos ortodox4life Generalitati 18 14.10.2008 22:09:52
Rugaciune de milostivire si de multumire catre Dumnezeu ortodox4life Rugaciuni 2 12.10.2008 16:35:07
PACATOSII FURA IMPARATIA CERURILOR!!! sergiub Preotul 6 11.05.2008 23:50:11
Doamne iarta-ne pe noi pacatosii si ne miluieste serb_crina Preotul 3 04.12.2007 21:54:16