Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.11.2006, 20:06:49
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Sub ascultarea Bisericii,Oastea Domnului este o binecuvantare.Altfel se transforma in fel de fel de grupari sectare.Faptul ca fiecare are voie sa predice,desi este canon care interzice predica mireanului in biserica,face ca multi sa cada in pacatul mandriei.Am cunoscut si cunosc multi ostasi,unii mai buni si altii mai asa,dar se vede la ei ceva din specificul sectarilor.Poate si de aceea protestantii au aprecieri la adresa lor. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.12.2006, 13:16:20
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

In tara noastra exista doua ramuri ale Oastei, ramura Sibiului care este sub ascultarea si binecuvantarea Sf Sinod, si ramura de la Simeria, care zic ei ca ar fi ortodocsi, numai ca nu prea se vede, cu privire la acestea, Biserica are anumite retineri,
Dar fratilor, ramura ortodoxa a Oastei este de un real folos, pt Biserica, atatia tineri care se afla pe calea credintei si a Bisericii sunt in OD, nu fiti prea duri, prea transanti, o fi dintre ei si mandrii bineanteles dar mandria ne paste pe fiecare dintre noi, si atat timp cat mai ales in adunarea ortodoxa a OD din cluj, participa fregvent IPS Bartolomeu si PS Vasile nu vad unde-i teama si ratacirea?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.12.2006, 14:53:45
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Putem sti ce anume a avut an vedere Oastea Domnului(hai sa-i zicem Statut),ce a vrut Oastea Domnului cand a cerut binecuvantare la 1920?Punct cu punct.Si nu cred ca iesirea din Biserica.Danyel,iar pe tine te rog daca tot faci parte din Oastea Domnului sa fii impotriva celor care cred ca rugaciunile noastre,ale ortodocsilor au valoare si ampreuna cu alte culte(la sectari).Adica,cu alte cuvinte,iesirea cu un picior afara din Biserica,asha,,shi cu timpul copiii actualilor sa fie peste catziva ani total afara.Mare nadejde am an tine,Danyel!!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.12.2006, 14:55:43
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

O prapastie de smerenie ne trabah!cum bine ne spune parintele Arsenie Boca!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.12.2006, 15:21:01
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Ce vreau sa va spun e din experienta sltor miscari, Oastea Domnului nu prea este prin partile noastre.
Dar zic, Biserica noastra nu are nevoie de nimic alceva pentru a-si indeplinii misiunea. Se poate face in Biserica tot ce e nevoie, nu e nevoie se organizatii sau grupari suplimentare.
Da, inteleg contextul in care acestea s-au infiintat si lipsurile din activitatea bisericeasca pe care vor sa le compenseze, dar daca m-ati intreba, as zice ca tot in Biserica se pot indrepta si acestea, tot in Biserica se pot plin si aceste lipsuri, pentru ca nu este comunitate mai deplina decat credinciosii in jurul preotului in Biserica.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.12.2006, 15:50:26
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Nu fac parte in sensul ca nu sunt membru al Oastei,atata ca ii cunosc si imi face placere sa mai particip din cand in cand le o adunare, si nici scopul acestei miscari nu este de a-si face adepti, pt ca nu este o secta sau cult, trebuie sa intelegem ce vor acesti oameni, ca sunt laudati de sectari este adevarat dar asta pt ca nici sectarii nu stiu sigur ce rol au, ca au trecut altii de la oaste la sectari, e adevarat, si mai multi au trecut direct din Biserica la sectari, si vezi Biserica merge inainte, inseamna ca acestea nu au inteles nici ce e Biserica nici ce e oastea, La adunarea pe care o cunosc, conducerea o are preotul si nici un cuvant impotriva Bisericii nu se aude in aceea adunare, se dau adesea citate din sf Parinti, si se face apel la reantoarcerea trairii invataturilor lor, Voi v-ati facut nustiu de unde si din ce experiente o parere proasta despre Oaste, sunt de acord, sunt printre ei si mandri si sunt si din aceea care sunt cu un pas in Biserica, dar de astea sunt peste tot, daca sunt cu un pas in Biserica e bine, Domnul sa-i ajute sa fie cu amandoi, dar nu uitati dupa cum spunea IPS Bartolomeu, Mitropolitul Clujului, "decat la carciuma mai bine la Oaste" Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.12.2006, 16:32:24
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

E adevarat ca "decat la carciuma mai bine la Oaste", dar exista pericolul ca ei sa practice si sa propage un crestinism deformat. La Sibiu situatia este mai buna pentru ca se afla sub controlul Pr. Prof. Vasile Mihoc, care e atent la eventualele derapaje. Totusi, eu nu cred ca este necesara o astfel de miscare. Innoirea vietii bisericesti se poate face prin mijloace traditionale, nu e nevoie de "hei-rup!"

Am constat din relativ putinele contacte cu "ostasi" sau visarionisti ca sunt departati de duhul autentic ortodox, de marii duhovnici, de cantarile psaltice, preferand pe Iosif Trifa sau Visarion Iugulescu, cantece si versuri cu iz neoprotestant. Sunt niste grupari pietiste, care promoveaza individualismul religios, cu caracter antieclezial.

Christos Yannaras este foarte critic la adresa unor astfel de miscari, care exista si in alte tari ortodoxe. In opinia sa, pietismul este marea erezie a timpurilor moderne.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.12.2006, 17:41:22
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

De ce acessta frica de Oaste? de ce va temeti de ea? chestiile pe care le-ati spus despre oaste sunt relative si nici decum o caracteristica! de ce nu vreti sa fiti realisti si sa vedeti ajutorul acordat de oaste preotilor in misiunea lor? Nu conteaza ca lumea zace in betii, in desfranari si alte patimi, conteaza sa nu existe miscari "exagerate" Nu, miscari care cateodata ii trezesc din somn pe cei care dorm in ogorul Domnului, Oastea nu a deranjat niciodata preotii ravnitori ci mai mult, ei au apreciat-o, a deranjat pe aceea care nu stiau sigur de ce sunt preoti, Bineanteles ca inoirea vieti se face in Biserica, dar intrebarea este, cat se face? sa fim realisti, Asta vrea si oastea, o inoire a vietii noastre, in Biserica, nu doar traditii si formalism! OD a adus spre biserica mii de suflete care niciodata inainte nu au cunoscut pe Hristos si Sfintele Taine, asa ca n-ai nici un drept sa o acuzi! Ea spre deosebire de alte miscari, are roade si roadele se vad, De ce incercati sa starpiti acest minunat lucru din Biserica lui Hristos? cine va influenteaza mintile? cunoasteti cu adevarat OD?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.12.2006, 04:10:09
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Danyel
Nu stiu sigur daca mie te-ai adresat ... dar uite care e parerea mea.
Despre betivi, atei, desfranati s.a. nu cred ca mai e nevoie sa spunem ca sunt dezaprobati de Biserica. OD nu aduce nimic nou din acest punct de vedere.
In schimb insa OD aduce un duh nou in interiorul ortodoxiei, strain de cel traditional. De aceea OD poate fi mai daunatoare Bisericii daca isi propune deturnarea de la caracterul ei eclesial catre individualism si pietism. Marele ganditor crestin Yannaras subliniaza acest pericol de a transforma credinta in religie, care incearca satisfacerea ego-ului si are ca rezultat mentinerea intr-o cunoastere superficiala si falsa. Adica un crestinism edulcorat, fad, suficient si, in ultima instanta, fals. Un astfel de mod de viata nu va fi incununat cu sfintenie. Nici denominatiunile neoprotestante, nici OD, nici visarionistii, nici o miscare pietista nu are sfinti. Sfintenia apare acolo unde este o credinta curata, smerenie adevarata, viata traita in ascultare deplina de Biserica.

Este mai bine sa avem o credinta autentica, chiar cu mai putini credinciosi, decat o credinta deformata cu mai multi credinciosi. A promova modele false este gresit. Scopul (=sa fie mai multi oameni credinciosi) nu scuza mijloacele.

Am spus in mesajul anterior cate ceva despre formele de manifestare ale miscarilor pietiste din spatiul ortodox. Despre cantarile care n-au nimic cu muzica psaltica, despre textele lacrimogene, despre senzatia de superficialitate pe care o resimte oricine a gustat ceva mai bun. De pilda, sa asculte cineva un cor de la Athos si apoi sa mearga intr-o biserica unde se canta cantari de la OD. Diferenta este ca de la cer la pamant. Numai cantarile si este suficient pentru a compara spiritualitatea ortodoxa autentica si pseudo-spiritualitatea de la OD. Aici sta prost OD, la ortopraxie (vietuire dreapta). Si in loc ca acesti oameni zelosi din OD sa se intoarca la matca ortodoxiei, ei prefera sa se inspire de la gruparile neoprotestante. De ce? Pentru ca este mai pe intelesul lor si pentru ca este o hrana mai usoara, care le umfla ego-ul. Hrana tare a ortodoxiei nu este pentru prunci, nici pentru oameni mandri.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.12.2006, 10:07:53
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Io,Danyel,cunosc un penticostal,da nici el bietu nu stie de unde e numele sectei lui.Mi-e drag,asa ,ca si om,avea mari pacate in tineretze.Fuma,bea,preacurvea,,,da cand s-o hotarât sa se boteze la ei,acolo,mai sa stii ca s-o lepadat de porcariile alea.An schimb a primit duhu ereziei.Bineantzeles ca s-a nascut omu antr-o familie de "pocaitzi".Daca ma lauda pe mine un ortodox,iti spun sincer ca e baiu.Da daca ma lauda un neoprotestant e baiu de on milion de ori.Ce vad frumos la ei(noeprotestantzi) e nasterea de prunci,demn de laudat,si purtarea(a unora)crestineasca,la nivel,exclusiv aici,pe orizontala.Dar haideti,sa luam pelde de Maica Domnului si de sfintzii de la ea incoace,ca de mii de ori aveau sfintzii trairi crestinesti decat fratzii nostrii neoprotestantzi,ca se vorbeste clar de rugaciunile sfintzilor in scripturi....Ca a gresit sfantul sinod cand a dat binecuvantarea pentru Oastea Domnului,mi-e si teama sa ma-ntreb..Asta numai Bunul Dumnezeu stie de ce a angaduit sa se antample.Imi place sa cred ca pentru intoarcerea multora la dreapta credintza!!!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului pacatoasa Generalitati 48 17.09.2015 12:14:56
Oastea Domnului andreea h Dogmatica 4 01.06.2013 09:35:35
Oastea Domnului Giorgina Alte Religii 38 28.06.2010 23:48:35
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 15:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 22.02.2007 23:03:48