Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 02.03.2012, 09:45:06
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prin faptul ca stau singuri pe banca in parc si sunt nesupravegheati de nici un parinte . Asta am citit in cartea "Cele 24 de vami ale vazduhului", vol 1. Doamne ajuta!
la 20 de ani, mai trebuie supravegheati cand sunt prin parc? daca stau pe banca si discuta, asta nu e un pacat.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 02.03.2012, 09:48:03
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
la 20 de ani, mai trebuie supravegheati cand sunt prin parc? daca stau pe banca si discuta, asta nu e un pacat.
eu sunt de acord cu tine. Eu am exprimat doar opinia parintelui Mandita care este una aberanta, cum l-a fel de aberanta este si ideea ca sarutul este pacat
Reply With Quote
  #223  
Vechi 02.03.2012, 09:53:18
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
eu sunt de acord cu tine. Eu am exprimat doar opinia parintelui Mandita care este una aberanta, cum l-a fel de aberanta este si ideea ca sarutul este pacat
adica o discutie in parc este tot una cu actul de a se saruta??? e diferenta de intimitate, nu credeti??
Reply With Quote
  #224  
Vechi 02.03.2012, 09:58:16
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
adica o discutie in parc este tot una cu actul de a se saruta??? e diferenta de intimitate, nu credeti??
prietene citeste cu atentie mesajele mele anterioare. Mai intai am zis ca mi de pare absurda ideea ca sarutul este pacat, asa cum zice parintele Teofil Paraian. In schimb parintele Nicodim Mandita a mers si mai departe incat a zis ca e pacat si faptul ca 2 tineri stau pe o banca singuri in parc nesupravegheati (nu am zis ca s-ar saruta, ci doar discuta). Acum ai inteles?
Reply With Quote
  #225  
Vechi 02.03.2012, 10:19:00
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Acum ai inteles?
...............da !
Reply With Quote
  #226  
Vechi 02.03.2012, 20:43:51
JustNicol JustNicol is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Depinde cu ce scop saruta baiatul pe fata nu? Nu toti tinerii se ghideaza dupa instintul animalic
Chiar crezi ca nu toti baietii se ghideaza dupa instinctul animalic? Toti oamenii au instincul asta animalic, deoarece sunt facuti din pacat. Oricum e mai bine sa incheiem subiectul asta cu sarutul, fiecare o sa-l traiasca pe propria piele, el stie cel mai bine ce simte si cum simte........
Reply With Quote
  #227  
Vechi 02.03.2012, 20:58:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Depinde cu ce scop saruta baiatul pe fata nu? Nu toti tinerii se ghideaza dupa instintul animalic

Daca nu se ghideaza dupa instinctul animalic atunci poate sa stea linistit alaturi de ea fara sa initieze nici o apropiere fizica.Exista mai multe scopuri in a saruta pe cineva pe gura?
Din cate stiu buzele,limba-sunt incluse la zone erogene.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 02.03.2012, 21:24:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca nu se ghideaza dupa instinctul animalic atunci poate sa stea linistit alaturi de ea fara sa initieze nici o apropiere fizica.Exista mai multe scopuri in a saruta pe cineva pe gura?
Din cate stiu buzele,limba-sunt incluse la zone erogene.
Si eu sunt de parere ca sarutul are mare incarcatura erotica.
Uriasa.
Exista curatie (feciorie) trupeasca si sufleteasca. Cea din urma este usor de pierdut. Fara a prinde chiar de veste...
Dar cum azi oamenii se mint ca iubirea in sine ii curata, este greu sa inteleaga ca sunt cuprinsi de patimi.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 04.03.2012, 00:05:42
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit

Cunosc un cuplu ortodox care au fost prieteni o perioada destul de lunga de timp fara sa se sarute, singura atingere intre ei a fost ca se tineau de mana; a fost o prietenie frumoasa si curata pe parcursul careia au ajuns sa se cunoasca mai bine; acum sunt casatoriti de ceva ani , sunt fericiti , au si copilas, merg la Biserica in continuare si nu cred ca regreta ca nu s-au sarutat inainte de casatorie:)
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 04.03.2012, 10:44:46
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JustNicol Vezi mesajul
Chiar crezi ca nu toti baietii se ghideaza dupa instinctul animalic? Toti oamenii au instincul asta animalic, deoarece sunt facuti din pacat. Oricum e mai bine sa incheiem subiectul asta cu sarutul, fiecare o sa-l traiasca pe propria piele, el stie cel mai bine ce simte si cum simte........
asa o fi, dar TOTI oamenii au chipul lui Dumnezeu in ei, deci au ratiune si pot sa-si controleze instictele. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 08:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 07:11:19