Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 20.02.2012, 11:22:06
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu initial am crezut ca este un topic mai mult pentru cei tineri,sa vedem parerea celor care sunt in floarea varstei,care vor sa se casatoreasca,sunt in cautare etc. Insa a devenit un subiect mult mai "dezvoltat" si mai universal.
Ti se pare ca notiunea de ,,fata cuminte" este una limitata strict la ceva anume ?
Pai cind afirmi asa la general , ,,cuminte", fara a preciza si ,,domeniul", nu crezi ca este cazul sa ai o vedere mult cuprinzatoare sau atotcuprinzatoare ?
Dezvoltarea subiectului este in consecinta !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #132  
Vechi 20.02.2012, 12:37:07
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
asa este, iar fetele in loc sa aprecieze virtutile unui barbat, se intereseaza mai mult de banii acestuia si de avantajele materiale.
De acord, majoritatea gandesc in felul acesta, dar sa stiti ca asta de cand e lumea a fost asa, si pe vremuri se cauta o situatie materiala buna, atat din partea barbatului cat si din partea fetei, anume zestrea.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 20.02.2012, 13:19:20
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

http://crestintotal.ro/2012/02/17/ni...s-a-casatorit/
Reply With Quote
  #134  
Vechi 20.02.2012, 14:07:44
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Si ce nevasta draguta si-a gasit!

Putini stiu, insa, ca Nick s-a nascut intr-o familie de crestin ortodocsi sarbi, care au trecut la neoprotestantism, cu tot cu odrasla, care acum vorbeste peste tot prin lume, nu doar despre viata fara membre, ci si despre felia lui de neoprotestantism.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 20.02.2012, 14:32:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cum a spus si Zaharia, si reciproca e valabila.

Daca intrebi o "fata cuminte" cam ce fel de baiat prefera, s-ar putea sa nu iasa tocmai profilul "baiatului cuminte".

Si probabil si invers e valabil.

Iar definitia "cuminteniei" are multe nuante..
Degeaba e fata bisericoasa si (aproape) sfioasa daca nu are si alte lucruri asezate..

Adevarul e ca in ziua de azi, cu atatea modele si cu parinti nu tocmai credinciosi care sa serveasca drept model pentru o relatie sanatoasa fata de ceilalti si fata de lume in general, mai toti intram in viata la varsta maturitatii cu diferite tulburari de comportament si lacune iar din calitatile care ne lipsesc si poate cea mai importanta este capacitatea de a-l rabda pe celalalt cu handicapurile lui.

Si exista binenteles si cealalta extrema, cand dintr-un anumit subiectivism (nu iubire crestina) ii toleram celuilalt prea mult, desi e clar ca nu se afla si nu vrea sa se afle pe drumul cel bun si desi nu exista nici o obligatie expresa in sensul asta (ca in cazul casatoriei) lasam o relatie fara viitor sa se intinda de-a lungul a ani de zile.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 20.02.2012, 14:34:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Si ce nevasta draguta si-a gasit!

Putini stiu, insa, ca Nick s-a nascut intr-o familie de crestin ortodocsi sarbi, care au trecut la neoprotestantism, cu tot cu odrasla, care acum vorbeste peste tot prin lume, nu doar despre viata fara membre, ci si despre felia lui de neoprotestantism.
Omeneste vorbind, bravo lui, pana acum a reusit sa-si invinga destul de bine handicapul, cel putin astea sunt aparentele.

Iar cu casatoria..sa nu intram in viata lui intima cu verdicte de nici un fel..viata are multe surprize, de toate felurile.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 20.02.2012, 14:43:58
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Si ce nevasta draguta si-a gasit!

Putini stiu, insa, ca Nick s-a nascut intr-o familie de crestin ortodocsi sarbi, care au trecut la neoprotestantism, cu tot cu odrasla, care acum vorbeste peste tot prin lume, nu doar despre viata fara membre, ci si despre felia lui de neoprotestantism.
da, si ceea ce nu se prea stie, este ca face o multime de bani cu acele "predici" ale sale.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 20.02.2012, 14:46:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
da, si ceea ce nu se prea stie, este ca face o multime de bani cu acele "predici" ale sale.
Bravo lui, chiar ii merita.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 20.02.2012, 14:50:26
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bravo lui, chiar ii merita.
nu stiu, nu comentez acest aspect (totusi nu mi se pare corect sa percepi pretul unui bilet de intrare pt a audia o predica de-a lui, apostolii cand evanghelizau nu o faceau contra-cost), dar daca nu avea banii astia, il mai lua de sot fata respectiva? ma indoiesc.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 20.02.2012, 15:12:13
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
nu stiu, nu comentez acest aspect (totusi nu mi se pare corect sa percepi pretul unui bilet de intrare pt a audia o predica de-a lui, apostolii cand evanghelizau nu o faceau contra-cost), dar daca nu avea banii astia, il mai lua de sot fata respectiva? ma indoiesc.
Oricum si majoritatea barbatilor se orienteaza doar dupa aspectul fizic. De ce nu si-a luat una urata sau fara membre ca si el?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 08:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 07:11:19