Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.02.2011, 17:35:08
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Or fi, nu mă hazardez în astfel de afirmații, dar să le faci educație sexuală, cred că deja e prea mult!

Și pentru celelalte cine să le facă educație? Adepții avortului, a acestei crime mascate, oameni cu o mentalite practic criminală, cu alte cuvinte nici morali, nici religioși cu adevărat, nici sexual împliniți, pentru că nu știu când e momentul, locul să se căsătorească?
Credeam că n-a vrut să zică educație sexuală la călugări.
  #32  
Vechi 21.02.2011, 17:45:32
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Credeam că n-a vrut să zică educație sexuală la călugări.
Te-ai cam grăbit nițel, n-a afirmat-o inițial, a făcut-o după:

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Educatie sexuala la monahi nu inseamna neaparat sa invete sa faca acest lucru sau sa se fereasca de avorturi, desi nu ar fi rau la ce " fenomene " cunosc eu, dar ar trebui macar o educatie de prevenire a acestui lucru si muuuuuulte altele.
Eu cred doar că a făcut aceste afirmații în pripă, însă, dacă chiar crede în ele, avem o problemă cu democrația asta liber schimbist-sexistă!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
  #33  
Vechi 21.02.2011, 17:46:21
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Da, în timpul operației nu simți, dar după, doare foarte tare, trebuie să iei morfină.

Cine iti elibereaza morfina pentru durere in cot ?
  #34  
Vechi 21.02.2011, 17:49:46
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Desi este un subiect tabu pentru monahism, totusi duhovnicul Ieromonah are in vedere acest subiect, si-nca destul de amplu, al sexualitatii atunci cand vine vorba de spovedanie si educatia crestinului.
Tocmai datorita acestei atitudini de hlizeala zacem noi in ignoranta, decat sa ne punem mintea la contributie, sa facem vre-un efort, mai bine aratam cu degetul spre cel " pacatos ", radem de el si ne ascundem sub cupola propriilor lipsuri educationale.
Parintii nostri se ascund sub cea a rectiilor pudice, a unor temeri netratate prin comunicare si a atator factori care ne fac pe toti partasi la aceste "statistici " .
Sexualitatea individului este un subiect extrem de important pentru Biserica, in schimb nu avem voie sa vorbim despre educatia acesteia . Interesant !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 21.02.2011 at 18:02:18.
  #35  
Vechi 21.02.2011, 18:03:38
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Desi este un subiect tabu pentru monahism, totusi duhovnicul Ieromonah are in vedere acest subiect, si-nca destul de amplu, al sexualitatii atunci cand vine vorba de spovedanie si educatia crestinului.
Dar asta nu e problema noastră, nici educația, nici sfaturile și nici recomandările ieromonahului și a duhovnicilor către monahi.

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Tocmai datorita acestei atitudini de hlizeala zacem noi in ignoranta, decat sa ne punem mintea la contributie, sa facem vre-un efort, mai bine aratam cu degetul spre cel " pacatos ", radem de el si ne ascundem sub cupola propriilor lipsuri educationale.
Nu trebuie să fii atât de drastică cu ignoranții, hliziții, care nu-și pun mintea la contribuție stimată domnișoară, cunoscătoare, sobră cu mintea pusă... la contribuție! Carențele educaționale se văd din argumente și "știința" prin care ne susținem afirmațiile.

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Parintii nostri se ascund sub cea a rectiilor pudice, a unor temeri netratate prin comunicare si al atator factori care ne face partasi la aceste "statistici " .
Părinții tăi, probabil, s-au ascuns și se ascund, e doar problema lor, nu trebuie dumneata să generalizezi. Spre informarea ta, părinții mei nu s-au ascuns și eu la rândul meu nu o fac. Copii mei știu de multă vreme că barza nu e autoarea lor cum, probabil ai crezut chiar dumneata până nu demult, asta ca să fiu în acord cu faptul că părinții dumitale sunt... pudici.

P.S. Dacă vrei să afli mai multe despre educație sexuală și o altă perspectivă de a fi realizată (creștină, e drept), scrie-mi pe PM și-ți voi oferi, cu dragă inimă, câte ceva din experiența pe care am avut-o până acum (mă refer la educație), poate chiar cu indivizi de vârsta ta.

Și încă o dată, să-ți ajute Dumnezeu sau dacă vrei: Să dea Dumnezeu să ai parte de o educație sexuală cât mai sănătoasă.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 21.02.2011 at 18:09:51.
  #36  
Vechi 21.02.2011, 18:09:55
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Te rog sa ma scutesti, " stimate domn "!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #37  
Vechi 21.02.2011, 18:19:29
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
ce statistici,Dumnezeule.cata durere in aceste cifre.asta este o problema deosebit de grava.si ar trebui sa ne preocupe.
http://www.romanialibera.ro/exclusiv...ri-217321.html
ce mai putem comenta?
Foarte probabil se va ajunge la situația în care vor fi în România mai mulți țigani decât români.
Din păcate, dacă îi spui cuiva ca anticoncepționalele sunt abortive, ți se spune că nu știi ce vorbești și trăiești în alte timpuri.
__________________
"Înfrânt nu ești atunci când sangeri,
nici ochii când în lacrimi ți-s.
Adevăratele înfrângeri,
sunt renunțările la vis."

Radu Gyr - "Îndemn la luptă"

"Cel mai bine este să curmi mânia cu un zâmbet." Sfântul Efrem Sirul
  #38  
Vechi 21.02.2011, 18:29:04
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
”Media întreruperilor de sarcină este de trei ori mai mare în România decât în țările din Vest", rușine pentru o țară ortodoxă. Și dacă o femeie a făcut în medie 3 avorturi, dar nu toate au făcut, vă dați seama cât de numeroase trebuie să fie avorturile la unele femei? E oribil.
E catastrofă ce se întâmplă în România, dar să nu credeți că în Vest lucrurile stau mai bine. Singura diferență e că femeile din vest folosesc pe scară largă contraceptive (despre care învață încă de la școală) care sunt tot criminale și ele. Dar ce se întâmplă la noi e ceva apocaliptic, întrucât copiii sunt uciși fiind alcătuiți ca entități biologice, fapt incalculabil de grav. Aș vrea să-i văd pe toții agitații și agitatorii împotriva cip-urilor, masoneriei, ocultelor de pretutindeni, concentrându-se pe combaterea acestui omor în masă, pentru care suntem pasibili de înzecite pedepse divine. De altfel, climatul general din România își are o explicație și prin slaba împotrivire a tuturor la crimă. Vorba părintelui Tănase: consecința logică și teologică a desfrânării agravate de crimă va fi dispariția noastră ca popor. Ne vom pierde țara și vom rătăci prin lume ca grup etnic minoritar pretutindeni. Nu știu dacă se mai poate opri acest proces în acest moment!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #39  
Vechi 21.02.2011, 23:43:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Yasmina tu nu traiesti in Romania,deci NU ai dreptul sa critici modul nostru de gandire si mai ales nu cunosti cauzele care i-au determinat pe oameni sa traiasca asa! Sunt sondaje clare,facute de democrati,care spun ca peste 50% din romani l-ar vota acum pe Ceausescu! Oare toti sa fie batuti in cap? Ia sa vi tu sa traiesti cu familia pe un salariu de 150-200 de dolari! Sunt curios cat ai mai iubi democratia atunci! Stii vorba aia: ti s-a urcat democratia la cap!
Hai ca asta e prea de tot!
Multumesc pentru pumnul in gura,pe care cu delicatete comunista mi l-ai indesat...
Eu nu traiesc in romania momentan,dar acolo mi-am facut veacul cum se spune,si inca am legaturi cu romania,nu sunt o dezradacinata!Si orice cetatenie ai obtine,tot exista aceea"origine"!Din contra,nu prea sunt avizata sa vb despre politica si cultura celor de aici,pentru ca nu sunt in masura,nu am o experienta vasta aici,ci sunt destul de noua!

Sa stii,cand am parasit romania,aveam salariu de $600,acum cativa ani si tot nu ma incalzea cu nimic,pentru ca voiam sa scap de "meseriasi","fete bune",manelisti,spagi, curvasaraie televizata si agramati cu diplome!

Stii ceva,sunt si oameni care merita salarii mici,pentru ca nu sunt pregatiti sa lucreze altceva si au un nivel intelectual scazut,sau pur si simplu au avut oroare de"carte"si asa cum si-au asternut,asa dorm!Cu cat sa platesti munca necalificata?Cine vrea mai mult,nu are decat...

In comparatie cu preturile platite pt marcile de top,si in comunism existau salarii mici,NUMAI CA NU EXISTAU PRODUSE DE LUX ca sa realizezi asta,in 1989 un dolar era 15 lei,asta ar fi insemnat ca salariul mamei era de $166,6...deci suntem tot pe acolo!
Numai ca neexistand produse de provenienta"capitalista"de bine,de rau,le ajungea oamenilor salriile pt niste oase de ciorba,stomacuri de pui,si alte delicatese comuniste.
Desigur daca ar disparea hainele Armani,produsele cosmetice Dior,gentile Prada ,parfumurile Chanel si masinile scumpe,oamenii ar fi relaxati,ca cei $200/luna le ajung pt niste rate la masina dacia,haine de la apaca si crema de fata doina...ceausescu a stiut cum sa inlature"ispitele"si sa-i tina in custi cuminti,chiar si cu 150-200$/luna!!
Magistral!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #40  
Vechi 22.02.2011, 00:13:45
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Hai scuteste-ma! Ca nu am pretentia sa avem salarii colosale,dar macar preturi modice,de bun simt! Da,un necalificat sa primeasca cat merita,dar sa poata trai macar! Un calificat stii cat primeste in Romania?? 720 lei brut,si net vin 540 lei! Mare al naibii salariu asta! Omul nu mai poate nici macar sa-si cumpere de mancare,plus ca are atatea de platit... Ne-au adus preturile la nivelul celor din UE dar salariile sunt sub orice critica! Pai asta e democratie?? Ce numesti tu "produse de lux"? Paine si cartofii? Uleiul si zaharul?? Hai ca deja incepi sa ne razi in fata...

Daca erai asa bine platita in Romania de ce ai plecat? De ce nu te intorci inapoi,ca daca atunci aveai 600$ salariu,acum o sa iei macar 800,nu? Dar si cu 600 o sa traiesti super bine comparativ cu ceilalti! Doar tu ai invatat si munca ta e apreciata si platita,asa spui.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
manuscrisele de la marea moarta pavel92 Generalitati 3 14.06.2018 15:17:08
un cap si doua aripi Silencer Generalitati 1 04.05.2011 00:31:41
Romanie, Romanie... eodor nastasa Generalitati 45 06.06.2010 02:03:32
Dulcea Romanie Anca-Miha Generalitati 92 07.03.2009 23:34:21