Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #581  
Vechi 27.02.2011, 15:23:09
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
de mult nu ma mai servise cineva cu un simplu pahar de apa.
Ce frumos..
Reply With Quote
  #582  
Vechi 27.02.2011, 15:47:30
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

”Dumnezeu face minuni când cineva participă cu inima sa la durerea celuilalt.” - Cuviosul Paisie Aghioritul

„Tristețea este rodul inimii răzvrătite care voiește să se elibereze de ură, și neputând, se întristează. Cel viclean se năpustește asupra noastră, ca să ne ia bucuria și dragoste, ca să ne tulbure liniștea. Dar trebuie să avem curaj și să nu deznădăjduim, căci Dumnezeu nu va îngădui să fim biruiți.” - Sfântul Nectarie

”Începutul păcatului e pofta, al mântuirii e dragostea.” - Sf. Antonie cel Mare

”Cine nu caută nevoile celorlalți, spre a fi de folos cu ce poate, nu va găsi mulțumire și bucurie, nu va afla adevărata viață. Cu cât te apropii mai mult de oameni, cu atât ești mai aproape de Dumnezeu.”
__________________
"Înfrânt nu ești atunci când sangeri,
nici ochii când în lacrimi ți-s.
Adevăratele înfrângeri,
sunt renunțările la vis."

Radu Gyr - "Îndemn la luptă"

"Cel mai bine este să curmi mânia cu un zâmbet." Sfântul Efrem Sirul
Reply With Quote
  #583  
Vechi 28.02.2011, 11:31:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui barbat, decat femeia de langa el." Sfantul Ioan Gura de Aur

Asa a fost bunica mea pentru bunicul meu... care, dintr-un militar mai necredincios, care nu voia sa auda de biserica si de post, mai cu prietenii, mai cu un paharel, mai cu tutun, a ajuns crestin, prin rugaciunile ei.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #584  
Vechi 02.03.2011, 19:48:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

"Daca, in lume, este mai intai viata si apoi moartea, in Biserica lui Hristos este mai intai moartea si apoi viata." Fericitul Augustin
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #585  
Vechi 02.03.2011, 20:57:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
"Daca, in lume, este mai intai viata si apoi moartea, in Biserica lui Hristos este mai intai moartea si apoi viata." Fericitul Augustin
" Sfanta Liturghie este jertfa si rascumpararea lumii intregi " ( Parintele Cleopa )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #586  
Vechi 05.03.2011, 16:19:02
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

„Nu vorbesc nimănui despre Hristos fără să mi se ceară” - Cu ceva timp în urmă am auzit niște cuvinte interesante: “Orice sfat ne cerut, dar dat, este o acuză”. Un lucru este clar în ziua de astăzi: omul este din ce în ce mai reticient la “dialogul” despre Dumnezeu. Aici este, cred, una din cheile vorbirii despre Dumnezeu: a ști când să îi vorbești omului despre El.

„Creștini amatori”
- Când am citit această expersie a părintelui, gândul mi-a zburat la diferența dintre un șofer amator și unul profesionist… însă în acest caz nu vorbim de o simplă mașină condusă pe un oarecare drum…vorbim despre viața noastră și despre felul în care o conducem pe drumul (calea) mântuirii…

„Eu așa gândesc dar voi faceți cum credeți”
- Cât de importantă este libertatea! A-i oferi celui de lângă tine liberatea este cel mai bun mod de a-l responsabilza… îl eliberezi și te simți și tu liber în același timp…"

Cartea "Sfaturi si Indrumari" Pr. Porfirie
Reply With Quote
  #587  
Vechi 06.03.2011, 12:52:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Rugaciunea neincetata

Au venit odata, la avva Lucius, la Ennaton, cativa calugari euhiti. Batranul i-a intrebat: „Ce lucrati voi cu mainile?“. Ei au raspuns: „Noi nu ne atingem de lucru, ci, cum zice Apostolul, ne rugam neintrerupt“. Batranul ii intreaba: „Dar nu mancati?“. Ei zic: „Da“. El: „Si cand mancati, cine se roaga pentru voi?“. Apoi: „Nici nu dormiti?“. Ei: „Da“. Batranul: „Si cand dormiti, cine se roaga pentru voi?“. N-au stiut ce sa-i raspunda. El a continuat: „Iertati-ma, dar voi nu faceti cum spuneti. Eu am sa va arat ca, desi lucrez cu mainile, ma rog neincetat. Iata cum: Ma asez, cu Dumnezeu, sa-mi umezesc smicelele. Apoi le impletesc in funie zicand: «Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta, si dupa multimea indurarilor Tale, sterge faradelegea mea». Si-i intreaba: „Oare aceasta nu-i rugaciune?“. Ei au raspuns: „Ba da“. Apoi continua: „Toata ziua lucrez si ma rog si castig mai mult sau mai putin de saisprezece parale. Dau doua de pomana, la poarta, iar de restul mananc. Cine primeste cele doua parale se roaga pentru mine in timp ce mananc si dorm. Astfel, cu harul lui Dumnezeu, indeplinesc porunca de a ma ruga neintrerupt“.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #588  
Vechi 09.03.2011, 20:29:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sfantul Arsenie s-a retras de tanar in pustie. Imbolnavindu-se, se temea de Judecata cea de Apoi. Fratii din pustie ii ziceau:
- Cum se face ca te temi de judecata tu, care ani de-a randul ai dus o viata de pocainta?
Sfantul a raspuns cu lacrimi in ochi, zicand:
- Tremur pentru ca ma tem de judecata. De cincizeci de ani ma tem de judecata celui Atotputernic. Sa stiti ca si cei drepti cu greu se mantuiesc. Deci ce va pati cel pacatos?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #589  
Vechi 10.03.2011, 12:21:42
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Rugaciunea neincetata

Au venit odata, la avva Lucius, la Ennaton, cativa calugari euhiti. Batranul i-a intrebat: „Ce lucrati voi cu mainile?“. Ei au raspuns: „Noi nu ne atingem de lucru, ci, cum zice Apostolul, ne rugam neintrerupt“. Batranul ii intreaba: „Dar nu mancati?“. Ei zic: „Da“. El: „Si cand mancati, cine se roaga pentru voi?“. Apoi: „Nici nu dormiti?“. Ei: „Da“. Batranul: „Si cand dormiti, cine se roaga pentru voi?“. N-au stiut ce sa-i raspunda. El a continuat: „Iertati-ma, dar voi nu faceti cum spuneti. Eu am sa va arat ca, desi lucrez cu mainile, ma rog neincetat. Iata cum: Ma asez, cu Dumnezeu, sa-mi umezesc smicelele. Apoi le impletesc in funie zicand: «Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta, si dupa multimea indurarilor Tale, sterge faradelegea mea». Si-i intreaba: „Oare aceasta nu-i rugaciune?“. Ei au raspuns: „Ba da“. Apoi continua: „Toata ziua lucrez si ma rog si castig mai mult sau mai putin de saisprezece parale. Dau doua de pomana, la poarta, iar de restul mananc. Cine primeste cele doua parale se roaga pentru mine in timp ce mananc si dorm. Astfel, cu harul lui Dumnezeu, indeplinesc porunca de a ma ruga neintrerupt“.
Multumesc Glykys!!! Absolut superba pilda aceasta!!! Sa incercam si noi macar acum in postul asta sa tinem mintea la Dumnezeu cat mai mult, cat de mult posibil, prin rugaciune cat mai multa si citind carti de folos pt sufletul nostru!
Zilele acestea constientizam cati timpi morti avem in cursul zilei. Pauze prea scurte ca sa poti face vreo treaba. Ma gandeam cat timp trece pe linga noi. Si avem mereu o alegere: putem lasa mintea si gandurile sa zboare in voia lor (hoinarind de la ganduri nefolositoare spre ganduri pacatoase, de ex amintindu-ne eventual diverse pina ajungem la a ne judeca aproapele), sau putem sa ne straduim sa tinem cat mai mult mintea spre Dumnezeu, indreptata, lipita de Dumnezeu, in iubirea Lui Dumnezeu, din iubirea Lui Dumnezeu si spre si pentru iubirea Lui Dumnezeu (de fapt cred ca nu se poate DECAT in si din iubirea Lui Dumnezeu si pentru iubirea Lui Dunezeu si a aproapelui pentru dragostea Lui Dumnezeu). Chiar daca nu e timp pt o rugaciune mai lunga sau nu avem o carte la indemana, macar sa ne rugam cu cuvintele noastre sau macar rugaciunea inimii se poate spune in aceste pauze. Cum zicea sfantul Marcu Ascetul "cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea ta, ca atunci cand il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine".
Ma gandeam ca atunci cand faci o fapta buna cuiva si o faci pt Dumnezeu (din iubire pt Dumnezeu, ca jertfa a ta pt Dumnezeu, cu gandul la Dumnezeu si la implinirea poruncilor lui), rugandu-l pe acela sa-i multumeasca Lui Dumnezeu, nu tie (astfel ferindu-te si de mandrie si de rasplata lumeasca), atunci acela daca multumeste Lui Dumnezeu, de fapt se roaga cumva pt tine si astfel, chiar daca tu in acel moment l-ai uitat pe Dumnezeu, isi aduce aminte altul pt tine si se roaga.

Inca o data superb citatul dat de tine! Felicitari!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 10.03.2011 at 12:56:15.
Reply With Quote
  #590  
Vechi 11.03.2011, 11:07:14
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Se spune ca sursa pacatelor e umplerea pantecelui si umplerea sinelui, in schimb postul pantecelui si postul sinelui sunt aducatoare de virtuti. Iar postul pantecelui fara postul sinelui nu face altceva decat sa goleasca pe unul si sa-l umple pe celalalt. Sa luam deci seama si la postul sinelui care inseamna smerenie, tacere si jertfa de sine, adica taierea voii noastre.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03