Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 20.08.2013, 19:54:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Abel a fost păstor de oi, iar Cain lucrător de pământ.
Rezultă de undeva că Abel a mîncat doar produse provenite de la oi sau că fratele lui nu a mîncat niciodată produse lactate? În mod normal erau vecini, se cunoșteau bine, se vizitau des, mîncau unul de la altul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 20.08.2013, 21:58:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In mod normal, daca intre frati exista o astfel de legatura, nu se ajunge la invidie, mai ales genul de invidie care duce la crima.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 20.08.2013, 23:36:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
(din cîte știu, coaja fructelor și a cerealelor e mult mai valoroasă decît conținutul, dar nu știu dacă e valabil și pentru clasa nucilor - probabil că da, prin extensie).
Nu prea cred ca e adevarat, coaja de obicei are factori anti-nutritionali, tocmai pentru protectie, "samanata vietii" este germenele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 21.08.2013, 09:06:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Daca se respecta cantitatile ,ar trebui sa nu se "lase"
Mie nu mi s-a intamplat ,de obicei la check nu pun bicarbonat sau praf de copt ,daca oualele sunt proaspete prajiturile nu se lasa.
Ar mai fi un secret ,se bate albusul spuma cu zahar ,apoi se adauga celelalte
Daca albusul nu e spumos nici aluatul nu creste frumos.
Tincuta ,eu de obicei cand fac aceste prajituri gen pandispan sau chec iau ouale din frigider ,reci.
Dupa ce bati albusul pui galbenusul ,apoi ulei ,mirodenii si la sfarsit faina.
Mai sunt aluaturi care nu necesita sa bati albusul ,se freaca oul cu margarina si zahar ,se pune praf de copt si faina ,este cu totul altceva.
Eu nu sunt maestra in prajituri ,am cateva retete pe care le mai fac cateodata.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 21.08.2013, 09:59:21
andrei_elena's Avatar
andrei_elena andrei_elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Informare si dezinformare..
Am ametit de cand tot citesc topicul asta, atatea pareri in contradictoriu, atatea studii ale caror rezultate se bat cap in cap...
Daca mai citesc mult sigur o sa o iau pe campii.
Astazi exista o cultura a gustului, a diversificarii alimentatiei dusa la extrem. Este prea mare preocuparea pentru mancare, de fapt pentru satietate, pentru a manca mult, (eu generalizez...evident ca sunt multe exceptii). O spun cu ciuda chiar, am libertatea de a-mi alege ce sa mananc dar imi folosesc libertatea gresit, fac concesii des la dulciuri si la prostii, nu am mese la ore fixe, ciugulesc si printre mese tot felul de balarii (de rontzaieli cum le mai spun). A devenit o obisnuinta si obisnuinta este motorul care ne misca pe caile "libertatii" pe care ne-am ales-o. E un paradox cum au rezistat cei din inchisori cu un botz de turtoi pe zi, chiar si peste 20 de ani (au iesit si au mai trait ani buni) iar eu stau si imi fac probleme daca imi scade hemoglobina.. vai am facut anemie, sa mai bag niste fier, sau daca obosesc de atata sedentarism... ia sa mai ingurgitez niste magneziu ceva..
E ceva gresit aici si mi-e din ce in ce mai clar conturat, e lipsa de rugaciune adevarata, lipsa de credinta adevarata. Grijile vietii.. Cred ca e bine din cand in cand sa-mi mai amintesc de rugaciunea sfantului Efrem Sirul:
Doamne si stapanul vietii mele, duhul trandaviei, al grijii de multe, al iubirii de stapanire si al grairii in desert, departeaza-l de la mine.
Si duhul curatiei, al gandului smerit, al rabdarii si al dragostei, daruieste-l mie slugii tale
Asa, Doamne, daruieste-mi sa-mi vad gresalele mele si sa nu osandesc pe fratele meu, ca binecuvantet esti in veci. Amin.
__________________
„Nimic nu costă mai mult decât neștiința.“ Grigore Moisil
Reply With Quote
  #86  
Vechi 21.08.2013, 18:21:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Elena,

Citat:
În prealabil postat de andrei_elena Vezi mesajul
Informare si dezinformare..
Am ametit de cand tot citesc topicul asta, atatea pareri in contradictoriu, atatea studii ale caror rezultate se bat cap in cap...
Totuși conștiința și bunul simț încă ne ghidează și ne atenționează. Măcar cît de cît, măcar pe o parte din cei ce alcătuim ”rezistența”.

Citat:
Astazi exista o cultura a gustului, a diversificarii alimentatiei dusa la extrem. Este prea mare preocuparea pentru mancare,
Cultura gustului sau mai exact robia și patima gustului este la cei care nu numai că nu renunță la mîncarea artificială și coruptă de tip gunoi stricat, dar mai și caută argumente ca să-și justifice dependența.

Preocuparea de a mînca întotdeauna cît mai sănătos e o virtute și o grea nevoință, cînd în jurul tău majoritatea este ignorant-împătimită și ”bunătățile” sînt expuse pretutindeni ispitind și pe deapupra la preț redus.

Slavă Domnului că încă mai avem de unde alege, deși e o treabă dificilă. Să vedem ce urmează.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 21.08.2013, 21:03:09
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Sunt interesata daca stie cineva o modalitate prin care laptele pus la fiert sa nu se mai prinda. Am incercat mai multe variante, am lasat focul mic, am amestecat in el in timp ce fierbea, am udat oala cu apa rece, dar nimic nu a functionat, de fiecare data s-a prins (macar putin).
Reply With Quote
  #88  
Vechi 21.08.2013, 22:59:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Sunt interesata daca stie cineva o modalitate prin care laptele pus la fiert sa nu se mai prinda. Am incercat mai multe variante, am lasat focul mic, am amestecat in el in timp ce fierbea, am udat oala cu apa rece, dar nimic nu a functionat, de fiecare data s-a prins (macar putin).
Se prinde de oală? Atunci oala e subțire, ar trebui s-o schimbi cu un ceaun.

Dar nu un ceaun din aluminiu, ci din fontă, tuci sau ceva de genul. E mai scump și mult mai greu, dar o dată îl cumperi și nu te otrăvești cu aluminiu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 24.08.2013, 11:01:20
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Se prinde de oală? Atunci oala e subțire, ar trebui s-o schimbi cu un ceaun.

Dar nu un ceaun din aluminiu, ci din fontă, tuci sau ceva de genul. E mai scump și mult mai greu, dar o dată îl cumperi și nu te otrăvești cu aluminiu.
Multumesc Florin :-) Din cate am vazut nu prea se mai gasesc asemenea ceaune. Nu am vazut nici din aluminiu, nici din fonta (poate se gasesc la targuri speciale). Ma gandesc ca ar merge si intr-un vas de ceramica. Nu am unul asa mare ca sa fierb laptele dar imi doresc sa cumpar, am citit ca vasele de ceramica sunt recomandate fiind considerate cele mai sanatoase.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 24.08.2013, 15:34:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

La Timișoara aduc ungurii care vînd și prin țară tot felul de lemnării și nu numai, pe marginea drumului.

http://www.okazii.ro/cautare/ceaun+f...=0&autoc=write
http://www.pretulverde.ro/produse/31...6--ceaun-tuci/
https://www.google.ro/#fp=82ea42cf5fb128e8&q=ceaun+tuci
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde