Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.11.2014, 20:29:41
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Dar hrana si caldura prin care nu ingheata oceanele tot de acolo sus provin, indirect(da, stiu ca exista si cosuri marine).
Da, pentru ca exista anumite procese bio-fizico-chimice ce se petrec la interactiunea razelor de soare cu apa oceanului.Ehe multe chestii se intampla la aceste interactiuni.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.11.2014, 20:54:02
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Personal, cred ca problema e pusa prost.
Nu e vorba ca nu exista moralitate fara crestinism(faptul ca Cehia nu e in flacari si anarhie e dovada suficienta), problema e de baze si garanti.
Toate eticile si moralele trebuie sa aiba o baza.
De pilda in morala kantiana, baza si garantul actiunilor este intentia, imperativa morala.
Etica virtutilor(http://en.wikipedia.org/wiki/Virtue_ethics) s-a nascut tocmai din aceasta critica a unei lipse.
Sau, fara a intra in dezbaterea obosita daca America a fost fondata ca o natiune crestina sau nu, observati acest paragraf celebru:
"We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal, that they are endowed by their Creator with certain unalienable Rights, that among these are Life, Liberty and the pursuit of Happiness."

Deci egalitatea oamenilor are ca baza statului de copii ai Divinitatii. Nu este existenta a priori, este endowed, data in dar.
Asa ca cand zice cineva de bunatate si moralitate fara un cadru teologic, problema nu e ca daca exista, problema e garantul.
Si cine zice ca "sa nu ucizi" sau "sa nu furi" ar fii lucruri de la sine inteles, care mereu au fost universal aceptate in cadrul tuturor culturilor ca rele,il rog metaforic sa ma insoteasca in Japonia medievala si sa se duca sa sacaie un samurai. Sau sa dezbata principiul minimizarii suferintei cu o horda mongola.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.11.2014, 20:58:51
hasoj1 hasoj1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Nope.Daca te referi la democratia atheniana(care avea la baza sistemul
sclavagist), atunci afla si tu acum ca intr-un sistem(oranduire) sociala
acolo unde exista sclavie nu exista morala, doarece exploatoarea unui om
de catre alt om nu este moral.
Ce mi-ai spus tu aici, reprezinta o alta forma de control si nu morala.
Sclavii aia nu erau omorati pt ca erau pusi la muncile de jos(adica era
nevoie de ei, erau utili) insa daca sclavul refuza aceasta munca era omorat
pentru ca nu mai era util.
Asadar in astfel de sisteme ( ca democratia atheniana) condamnarea la moarte era hotarata in functie de cat de util sau nu era sclavul , societatii respective.
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar asta nu este un sistem moral este un sistem demonic(anti-moral).
Ceea ce-mi amintesc este ca si evreii aveau sclavi, si ii foloseau la diferite activitati, dar nu stiu daca erau asa sadici, avand in vedere credinta lor, si ii maltratau pe bietii oameni. Se zice ca asa era randuit la acea vreme, si poate tindem sa credem ca sclavii evreilor erau persoane ingrijite, intretinute, hranite si odihnite, ceea ce nu prea suna a sclav, care trebuie sa fie apt si pregatit pentru fiecare nevoie a stapanului, umil si bun de folosinta, util, caci altfel, dupa cum ati spus, inseamna ca nu poate fi scalv in adevaratul sens al cuvantului. Nu spun ca legile alese de om sunt in totalitate morale, pentru ca depinde de perioada in care plasam discutia si despre ce acorduri discutam, cu prevederi banesti sau altele. Au puncte locale cu fundament moral. Si exemplele date in a doua parte a exemplificarii, din codul lui Ur-Nammur, sunt clare si exacte, tintesc principiul atat moral cat si de egalitate in drepturi a cetatenilor considerati ca fiind la acelasi nivel social, etnic, politic.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.11.2014, 00:35:35
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Ei, asa cum nu exista lumina naturala in afara soarelui, asa nu exista morala in
afara Bibliei.
Așadar Biblia e totuna cu Soarele. Hîm!...
trecînd peste perluța asta a ta cu Biblia ca unic izvor al moralei (??!!), hai să lărgim discuția pe un teren mai bogat - anume raportul dintre morala creștină și etică, etica filosofică.
Uite un link în acest sens: http://www.crestinortodox.ro/morala/...ica-70838.html

Fragment:
Morala crestina presupune pe cea filosofica "in modul in care constiinta crestina presupune stiinta moralei din fire a omului".
Preceptele morale nu sunt accesibile numai celor ce cred in Hristos, ci valabile pentru toti oamenii din toate timpurile si locurile.

*
Am dat acest exemplu pentru a arata ca unii dintre filosofii antici aveau opere care constituiau adevarate izvoare de intelepciune. Unii dintre filosofii antici care au putut ajunge numai datorita luminii naturale a mintii lor la intrezarirea adevaratei religii si a adevaratei moralitati, s-au bucurat de admiratie si simpatie din partea Bisericii.
Astfel Sfantul Iustin Martirul l-a asezat pe Heraclit din Efes alaturi de Socrate si l-a numit pe Socrate ca pe unul care a trait in conformitate cu Logosul divin si ca pe un "crestin inainte de vreme".
De aceea au fost pictati de zugravii ortodocsi pe peretii exteriori ai unor biserici si manastiri ortodoxe (Voronet, Moldovita, Biserica Sfintilor din Bucuresti) ca prevestitori ai Logosului Intrupat si ca unii ce s-au ridicat cu gandirea lor pana la marginile crestinismului.

*
Concluzie:
1) Morala e de când omul. Numai că, desăvârșirea morală o aduce Hristos. El plinește prin Duhul Său și prin întreaga Lui lucrare capacitatea morală a omului dintotdeauna.
2) Dacă tot ai pomenit de Scriptură, Biblia însăși prezintă (cel puțin) două niveluri distincte ale moralității. Primul nivel este cel din VT, fundamentat pe Lege. Al doilea este cel desăvârșit, adus de Hristos, fundamentat pe Porunca Iubirii, întru Veșnicia Vieții.

Last edited by Ioan_Cezar; 19.11.2014 at 00:47:42.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.11.2014, 00:55:47
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

"Moral" nu este un termen absolut, ci relativ. Adică presupune o minimă relație între doi oameni, o raportare concretă a unuia la celălalt. Termenul are sens doar în relația dintre două persoane.

Exemplu: pe insula lui, până la întâlnirea cu Vineri, Robinson nu este nici bun nici rău, nici cinstit nici necinstit. Când însă cei doi oameni se întâlnesc apare și planul moral în relația dintre ei.

Adam, fără Eva, nu se supune problemei morale.
(Era, totuși, în raport cu alte Persoane...)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.11.2014, 08:25:17
hasoj1 hasoj1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Multumesc pentru lamurire. Apreciez efortul dumneavoastra pentru redactarea unui punct de vedere partinitor ambelor parti.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.11.2014, 13:36:30
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Morala e de când omul. Numai că, desăvârșirea morală o aduce Hristos. El plinește prin Duhul Său și prin întreaga Lui lucrare capacitatea morală a omului dintotdeauna.
Vedeti dumneavostra, eu nu am conflicte majore de opinii cu oameni ca dumneavoastra. Spre exemplu, aceasta opinie este impartasita si de catre tatal meu.
In interpretarea mea simplista, eu sunt mai putin moral decat un crestin, in termeni absoluti. Adica, indiferent de gradul inalt al moralitatii unui non-crestin, ea nu este desavarsita. Sunt OK cu asta. De ce? Pentru ca acest mod de gandire exclude discriminarea.

Pe de alta parte, exista multi crestini de esenta tare, ca sa le zic asa, in ochii carora nu numai ca nu sunt desavarsit moral, dar sunt complet imoral. Imaginati-va ca acest mod de gandire nu are cum sa evite discriminarea. Moralitatea mea, zic ei, este precum viata in lipsa Soarelui: 0.

Nu pot decat sa fiu multumit atunci cand luati atitudine in fata unor interpretari radicale. Un eventual protest din partea mea, un om total imoral, nu ar fi facut decat sa le consfinteasca faptul ca aveau dreptate.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.11.2014, 07:45:25
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Așadar Biblia e totuna cu Soarele. Hîm!...
Eu n-am spus asa ceva.Tu ai interpretat asa.Eu doar am facut o analogie
pe baza unei metafore.N-are nici o legatura cu cele interpretate de tine.
Atentie la neatentie.

Citat:
trecînd peste perluța asta a ta cu Biblia ca unic izvor al moralei (??!!), hai să lărgim discuția pe un teren mai bogat - anume raportul dintre morala creștină și etică, etica filosofică.
Uite un link în acest sens: http://www.crestinortodox.ro/morala/...ica-70838.html
Citat:
Fragment:
Morala crestina presupune pe cea filosofica "in modul in care constiinta crestina presupune stiinta moralei din fire a omului".
Preceptele morale nu sunt accesibile numai celor ce cred in Hristos, ci valabile pentru toti oamenii din toate timpurile si locurile.
Este o diferenta intre accesibilitate si punerea in practica.
Daca omul are acces la morala asta nu este obligatoriu s-o puna in aplicare.
Si asta din cauza liberului-arbitru.
Omul decide daca sa puna in aplicare morala sau nu. Este alegerea sa.


*
Citat:
Am dat acest exemplu pentru a arata ca unii dintre filosofii antici aveau opere care constituiau adevarate izvoare de intelepciune. Unii dintre filosofii antici care au putut ajunge numai datorita luminii naturale a mintii lor la intrezarirea adevaratei religii si a adevaratei moralitati, s-au bucurat de admiratie si simpatie din partea Bisericii.
Si cu ce contrazice acest lucru cele afirmate de mine ?
Citat:
Astfel Sfantul Iustin Martirul l-a asezat pe Heraclit din Efes alaturi de Socrate si l-a numit pe Socrate ca pe unul care a trait in conformitate cu Logosul divin si ca pe un "crestin inainte de vreme".
Pai este normal ca daca vrei sa afli Adevarul, automat te apropii de Dumnezeu,
fara sa stii.Deci prin urmare Socrate cautand Adevarul
fara sa-si dea seama s-a apropriat de Dumnezeu.
Intrebare: si-a dat seama Socrate de acest lucru ?

Citat:
Concluzie:
1) Morala e de când omul.
Nope.Morala este dinainte de om.Morala exista inainte de a exista omul.
Ea nu a fost inventata de om.Ea a fost inventata de Dumnezeu.Toti cei
care locuiesc in Rai, impartasesc legile moralei, pentru ca sunt legile
lui Dumnezeu.Din momement ce omul este facut dupa chipul si asemnarea lui
Dumnezeu, este normal ca acesta(omul) sa mosteneasca conceptele de morala,
deoarce legile moralei reprezinta atribute Dumnzeiesti.

De altfel, cand omul a fost in ratacire mare,Dumnezeu i-a amintit omului ca exista
morala, atunci cand i-a dat lui Moise, Decalogul.Adica i-a spus omului cu subiect
si predicat, legile moralei.Daca vei analiza mai bine fiecare lege din Decalog
vei vedea ca fiecare lege, reprezinta la randul ei, un subsistem unic de legi ale
moralei.
Stiai ca din 10 legi(Decalogul), unde fiecare lege reprezinta la randul sau
un subsistem de legi morale, rezulta 464 de legi propriuzise ale moralei.
Pai si atunci cum ar putea omul sa respecte pe toate.Pai respectand Decalogul
le respecta pe toate.Pentru ca daca respecta o porunca din Decalog,
automat respecta si legile de morala care se desprind din aceea porunca ?

Dupa ce Dumnezeu, a dat Decalogul, la scurt timp omul iarasi a ajuns in
ratacire si atunci Dumnezeu-Tatal l-a trimis pe Dumnezeul Fiul pentru a salva
iarasi omenirea de la un dezastru iminent, de care omenirea nu era constienta.
Adica a mai dat o sansa omenirii si atunci avem:
Citat:

Numai că, desăvârșirea morală o aduce Hristos.
Citat:

El plinește prin Duhul Său și prin întreaga Lui lucrare capacitatea morală a omului dintotdeauna.
Citat:

Biblia însăși prezintă (cel puțin) două niveluri distincte ale moralității. Primul nivel este cel din VT, fundamentat pe Lege. Al doilea este cel desăvârșit, adus de Hristos, fundamentat pe Porunca Iubirii, întru Veșnicia Vieții.


Concluzii:in afara de Dumnezeu n-ai morala, ai doar intentii.Iar de obicei
intentiile omului cam dispar atunci cand intalneste o oportunitate de a
obtine profituri(de orice fel) si asta pentru ca firea omului este una decazuta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.11.2014, 19:56:51
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Nu distingi între Biblie și Dumnezeu, se pare...
Ți-am atras deja atenția exact asupra acestui lucru. Să afirmi că nu există morală în afara Bibliei ...
Te-am atenționat că nu din Biblie vine morala ci din izvorul Dumnezeiesc, din care a fost creat și omul. Orice om se naște cu o capacitate morală, întrucât poartă în el chipul lui Dumnezeu.
Iar acum vii să-mi ții lecții despre rădăcina Dumnezeiască a moralei... De parcă nu tocmai asta îți arătam când confundai Scriptura cu Dumnezeu. Soarele, ziceai în comparația ta... Nu e Scriptura, e Hristos.
Biblia poate dispărea. Vor scrie creștinii o altă Carte, dacă va fi absolută nevoie.
Se pare că nu prea te obosești să cugeți la lucrurile elementare care țin, în definitiv, de minima cateheză.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.11.2014, 21:27:37
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Nu distingi între Biblie și Dumnezeu, se pare...
Pai Biblia nu este cuvantul relevat a lui Dumnezeu ? Nu el si-a luat vase
ales prin intermediul carora Duhul Sfant le-a spus ce trebuie sa scrie ?
Versetele din Biblie, nu reprezinta ele invatatura lui Dumnezeu ?
Tu ai crezut ca eu cand m-am referit la Biblie m-am referit ca ar fi fost
scrisa de oameni ? Eu prin Biblie , m-am referit la cuvantul relevat a lui Dumnezeu si nu altceva.
Biblia a fost scrisa de om , dpdv mecanic, insa principiile si conceptele
din Biblie, nu pot fi gandite de oameni.Omul e prea primitiv pentru asa ceva
Eu te intreb: ce nu ti-e clar, pentru ca este o confuzie la mijloc.Amandoi
vorbim despre acelasi chestii insa nu ne intelegem.
Ce nu ti-a fost clar din prima postare ?

Last edited by oaie_cugetatoare; 20.11.2014 at 21:33:08.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare