Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.09.2015, 03:13:31
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de michaiela Vezi mesajul
.... si am vazut cum dementii de la patriarhie spala creierele voastre.
...și era seară și, of, nu știu cum s-a făcut iarăși dimineață.... ș.a.m.d.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.09.2015, 08:37:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Măi Michaiela, ce să zic?
Mă bucur că te t›ii tu bătoasă cu creierul îmbâcsit.

P.S. Chiar dacă es™ti indignată si (poate) vin peste tine cuvintele mai repede decât le pot›i scrie, tot trebuie să scrii corect românes™te (cratimă, cacofonii, prostiut›e d'astea).
Mântuire calendaristică ît›i doresc!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 17.09.2015 at 08:42:14.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.09.2015, 12:03:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu doar o nelamurirea am pentru BOSVistii nostri, daca sunt asa bine mersi eclesial cum se cred, de ce nu sunt in comuniune nici macar cu bisericile ortodoxe pe stil vechi ci doar cu niste comunitati la fel de dubioase ca ei?

Se pare ca pana la urma nu calendarul e problema ci duhul sectar si schismatic de care sufera.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.09.2015, 13:29:08
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

si uite asa a aparut un idol: sfantul si preamaretul calendar!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.12.2015, 01:01:02
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Sa intelegem ca Muntele Athos e schismatic? Parca acolo Nasterea Domnului se sarbatoreste pe stil vechi, nu? Cum majoritatea ortodoxiei sarbatoreste Craciunul pe 7 ianuarie am putea spune ca BOR e schismatica mai degraba...
Au incercat desteptii sa mute si Pastii ca la catolici numai ca nu le-a mai dat Dumnezeu lumina de Pasti si atunci au dat-o la intors. Cum la Craciun nu e nevoie de vre-un semn anume, au schimbat dupa cum le-a cantat papa.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.12.2015, 02:51:55
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Parintele Cleopa desi nu era de acord cu ce faceau cei de la BOSV nu ii numeste eretici ci ii numeste schismatici. Adica zice ca Dumnezeu lucreaza in Bisericile lor.Iar zice parintele Cleopa ca cei din Bisericile pe stil vechi daca boteaza a doua oara pe cei botezati in Bisericile Ortodoxe,atunci comit erezie.

Iata aci fragmentul de la parintele Cleopa:

"- Bine, dar cei cu stil vechi zic ca tin cu Ierusalimul si cu Sfantul Munte Athos.

- Daca tin cu Ierusalimul si cu Sfantul Munte Athos, de ce Ierusalimul nu-i primeste nici la slujba si nici la impartasire ? Cand am fost la Ierusalim si am intrat in audienta la Prea Fericitul Patriarh Benedict, prima intrebare pe care ne-a pus-o a fost : " Nu este vreun stilist printre voi ?", caci nici in audienta nu voia sa-l primeasca. Apoi, daca zic ca tin ca la Ierusalim, de ce nu fac ceea ce fac cei din Ierusalim, unde se tine stilul vechi ? Caci atat Patriarhia cat si mitropolitii, episcopii, preotii si diaconii de la Sfantul Mormant slujesc si se impartasesc cu toti crestinii care vin din toate tarile unde se tine stilul nou ( calendarul indreptat ). Daca zic ca tin cu cei de la Sfantul Munte, de ce nu fac si ei ca cei de la Sfantul Munte; adica sa fie supusi Bisericii si Sfantului Sinod si tarii din care fac parte si sa slujeasca cu preotii si episcopii ce tin stilul nou, asa cum fac staretii, preotii si monahii din Sfantul Munte Athos ?

Daca stilistii zic ca tin cu Ierusalimul, de ce n-au venit sa slujeasca cu Patriarhul Diodor al Ierusalimului, in anul 1982, la hramul Sfantului Ioan cel Nou de la Suceava ? De ce Biserica Ortodoxa din Ierusalim nu-i recunoaste, asa cum nu-i recunoaste nici Patriarhia Ecumenica din Constantinopol ? Caci Patriarhul Diodor al Ierusalimului, a zis la hramul Sfantului Ioan : " Noi nu recunoastem in Romania alta Biserica in afara de Biserica Ortodoxa Romana. Noi, la Ierusalim, tinem calendarul Iulian cel neindreptat, dar acest lucru nu este o pricina de despartire intre noi si celelalte Biserici Ortodoxe surori si nici nu facem din calendar o dogma de credinta ".
Daca stilistii zic ca tin cu Sfantul Munte, de ce, in anul 1993, cand au venit parinti din Grecia cu lemnul Sfintei Cruci a Mantuitorului prin Romania, n-au mers si ei la Slatioara ? De ce, in anul 1995, cand s-au intrunit toti Patriarhii la noi in Romania, n-au pomenit nimic de cei care tin stilul vechi ?

- Parinte, care sunt abaterile canonice ale stilistilor ?

- Stilistii au si grave abateri canonice. Iata care sunt cele mai grave :
1. Nu asculta de hotararea Patriarhiei Ecumenice din Constantinopol, din anul 1923, care a hotarat indreptarea calendarului celui vechi.
2. Nu asculta nici de Patriarhia Ierusalimului.
3. Nu asculta de Sinodul Bisericii Ortodoxe Romane si de hotararea intai-statatorilor tuturor Bisericilor Ortodoxe, care s-au adunat la Moscova in anul 1948.
4. Episcopii si preotii lor, precum si crestinii condusi de ei, se departeaza de la slujirea si impartasirea cu preotii si ierarhii nostri, din ura, mandrie, razvratire si neascultare, cazand prin aceasta sub osanda canoanelor 12, 13, 14 si 15 ale Sinoadelor 1 si 2 din Constantinopol; 31 al Sfintilor Apostoli; 18 al Sinodului al IV-lea Ecumenic; 31 si 34 ale Sinodului al VI-lea Ecumenic; 5 al Sinoadelor din Antiohia si altele.
5. Boteaza si cununa a doua oara, savarsind o mare erezie si greseala dogmatica.
6. Au rupt legatura duhovniceasca cu ierarhia canonica a Bisericii Ortodoxe Romane.
7. Hulesc si defaima patriarhii, episcopii si preotii Bisericii care tin stilul nbu, numindu-i " catolici ", " lipsiti de har ", " eretici ", etc.
8. Au facut manastiri fara aprobarea Sfantului Sinod.
9. Preotii stilisti se duc prin sate straine si fac slujbe pe ascuns, fara sa tina seama de aprobarea episcopului locului si a parohului din acele parohii.
Si acestea sunt cateva din greselile si abaterile canonice ale celor ce tin stilul vechi in tara noastra.

- Stilistii sunt considerati eretici ?

- Nu. Sunt schismatici, adica dezbinati de Biserica Ortodoxa, caci au calcat legile bisericesti administrative, organizandu-si manastiri si biserici deosebite, fara aprobarea Sfantului Sinod. Iar daca indraznesc sa boteze a doua oara, atunci se fac eretici, potrivit cu canonul 47 Apostolic si alte canoane."
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.12.2015, 03:57:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
Parintele Cleopa desi nu era de acord cu ce faceau cei de la BOSV nu ii numeste eretici ci ii numeste schismatici. Adica zice ca Dumnezeu lucreaza in Bisericile lor.Iar zice parintele Cleopa ca cei din Bisericile pe stil vechi daca boteaza a doua oara pe cei botezati in Bisericile Ortodoxe,atunci comit erezie.
Am citit tot pasajul, dar nu scrie ca ar zice parintele Cleopa ca lucreaza in bisericile lor. Schismatici inseamna ca sunt despartiti de Biserica, dar nu erori dogmatice. Eretici insemana tot despartiti de Biserica, dar cu erori dogmatice (asa cum sunt toate cultele). Si ereticii si schismaticii isi pierd harul, fiind rupti de Biserica, asa cum scrie si Sf. Vasile cel Mare in canonul sau. Altfel ar insemna ca daca un vecin isi face biserica, fara sa aiba erori dogmatice, ar fi la fel ca Biserica si ca preotii.
Chiar de aceea ii reboteaza stilistii pe ortodocsii ce vin la ei, pentru ca ei considera ca nu mai avem har.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.12.2015, 10:49:28
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Chiar de aceea ii reboteaza stilistii pe ortodocsii ce vin la ei, pentru ca ei considera ca nu mai avem har.
-daca ii boteaza din nou pe ortodocsi inseamna ca sunt eretici stilistii,dar se pare numai cei de la noi din Romania
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.12.2015, 20:24:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
Sa intelegem ca Muntele Athos e schismatic? Parca acolo Nasterea Domnului se sarbatoreste pe stil vechi, nu? Cum majoritatea ortodoxiei sarbatoreste Craciunul pe 7 ianuarie am putea spune ca BOR e schismatica mai degraba...
Au incercat desteptii sa mute si Pastii ca la catolici numai ca nu le-a mai dat Dumnezeu lumina de Pasti si atunci au dat-o la intors. Cum la Craciun nu e nevoie de vre-un semn anume, au schimbat dupa cum le-a cantat papa.
Nu tinerea unui anumit fel de calendar te face schismatic.
Ci faptul ca judeci pe restul din perspectiva lui si te consideri purtator al unei inexistente virtuti in baza lui, virtute imaginara care ai impresia ca iti da dreptul la schisma si apucaturi sectare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.12.2015, 16:47:19
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu doar o nelamurirea am pentru BOSVistii nostri, daca sunt asa bine mersi eclesial cum se cred, de ce nu sunt in comuniune nici macar cu bisericile ortodoxe pe stil vechi ci doar cu niste comunitati la fel de dubioase ca ei?

Se pare ca pana la urma nu calendarul e problema ci duhul sectar si schismatic de care sufera.
Foarte bine exprimat. Ei numesc asta "ingradire de eretici", si citeaza tot felul de sfinti obscuri, canonizati dupa multe discutii, si care in timpul vietii au avut atitudini extremiste sau au tinut de jurisdictii cu canonicitate indoielnica, aflate la limita schismei, precum ROCOR-ul. Nu ca sfintii respectivi, indeobste rusnaci si greci, canonizati de factiuni ROCOR-like, nu ar fi pe bune, deoarece, mda, se pare ca ROCOR are succesiune apostolica, dar toata treaba cu justificarea lor e dubioasa. Nu stiu care sfant din vremea unitatii Bisericii a zis "Prefer sa gresesc cu Biserica, decat sa am dreptate impotriva ei". Evident, a zis "greseala" in sens hiperbolizant. Si da, avea dreptate: schismaticii au cateva puncte juste, dar (ce cred ei ca este) leacul este mult mai rau decat (ce cred ei ca este) boala. Adica, clar schimbarea calendarului a fost o mare greseala, insa schisma lor o greseala cu mult mai mare: pe undeva intre schisma si erezie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare