Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2016, 22:41:28
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit Nasii

De ce trebuie ca nasii (fie de botez, fie de cununie ) sa fie neaparat un sot si o sotie ? De ce nu pot avea alte grade de relatie (frate si sora , sau simpli prieteni, spre exemplu ) ? Si de ce trebuie sa fie neaparat o pereche ? Nu poate fi doar unul , cum este la calugarie ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.02.2016, 23:47:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu trebuie sa fie soți.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2016, 00:03:10
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Nașii de cununie trebuie să fie căsătoriți, însă la botez doar o singură persoană este naș sau nașă.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.02.2016, 00:54:06
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
De ce trebuie ca nasii (fie de botez, fie de cununie ) sa fie neaparat un sot si o sotie ? De ce nu pot avea alte grade de relatie (frate si sora , sau simpli prieteni, spre exemplu ) ? Si de ce trebuie sa fie neaparat o pereche ? Nu poate fi doar unul , cum este la calugarie ?

Nasii de casatorie trebuie sa fie cununati si cu viata morala exemplara. Ei sunt luati drept exemplu moral si duhovnicesc de catre tanara familie, au raspunderea sa calauzeasca noii soti in viata de familie, sunt parinti spirituali si invatatori a-i acestora. La fel si pentru botez...
Nu poti oferi ceea ce nu ai sau ceea ce este imoral...deaceea trebuie sa fie nasii casatoriti.
Intre nasi si fini se creaza o legatura spirituala mai inalta si mai puternica decat legatura fizica de sange.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.02.2016, 03:33:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Căsătoria este necesară doar în cazul cununiei, dar nu și în cazul botezului. Poți boteza dacă nu ești cununat, dar nu poți cununa dacă nu ești cununat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.02.2016, 12:55:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nașii de cununie trebuie să fie căsătoriți, însă la botez doar o singură persoană este naș sau nașă.
La casatorie trebuie sa fie casatoriti pentru a da ei insisi exemplu de credinta in familie, de felul in care un crestin trebuie sa traiasca in casnicie.

Pe mine ma deranjeaza putin regula ce priveste nasii de botez.
Nu stiu daca scrie undeva clar.

Stiu ca sunt unii care aleg de nas de botez o sora, sau un un frate, sau o persoana singura.
Nu mi se pare insa corect, pentru ca asa cum parintii biologici sunt mama si tata si nasii (parintii spirituali) ar trebui sa fie tot mama si tata.
Si mai este un aspect: daca alegi pe cineva care este casatorit sa fie nasa, atunci nu poti sa faci separatie si sa fie numai unul din parteneri nasi.
Celalalt ce se cheama ca este atunci?
Mai ales ca amandoi participa la botez.
Si mi se pare ca poate nasii de botez sunt mai importanti decat cei de cununie si tocmai ca ar trebui sa fie doi si nu cum am auzit adeseori un copil chiar, sau ales numai din considerente lumesti.

Cred ca multi se ghideaza la alegerea nasului mai ales dupa aspectul lumesc - adica nasii preiau copilul in caz ca se intampla ceva cu parintii.
Dar ei au rol important si in rest. Trebuie avut in vedere si alte aspecte, mai ales pe cel duhovnicesc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.02.2016, 15:33:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pe mine ma deranjeaza putin regula ce priveste nasii de botez.
Vazand si cele scrise pe alte topicuri, as spune ca nu sunt putine regulile care va deranjeaza.

Citat:
Stiu ca sunt unii care aleg de nas de botez o sora, sau un un frate, sau o persoana singura.
Nu mi se pare insa corect, pentru ca asa cum parintii biologici sunt mama si tata si nasii (parintii spirituali) ar trebui sa fie tot mama si tata.
Veriga lipsa este urmatoarea: de ce parintii spirituali ar trebui sa fie precum parintii biologici ?

Eu, fiind departe de orice parohie in ritul propriu al Bisericii mele, frecventez o parohie de rit apusean. Preotul meu asadar, fiind de rit apusean, nu este casatorit. Lui ii spun cel mai des "parinte". Inseamna ca, daca el e necasatorit, eu sunt orfan spiritual ?

Citat:
Si mai este un aspect: daca alegi pe cineva care este casatorit sa fie nasa, atunci nu poti sa faci separatie si sa fie numai unul din parteneri nasi.
Ba poti foarte bine. Ca regula generala, un copil are un (singur) nas de Botez: este acela care, in numele sau, rosteste tripla lepadare si Credeul. Desigur ca se poate ca ambii soti, daca doresc, sa fie nasi, dupa cum se poate ca, in cazul casatoriei, nasii sa fie doua cupluri casatorite.

Citat:
Celalalt ce se cheama ca este atunci?
I-am putea spune "nas consort". Dupa cum sotia/sotul Regelui/Reginei Angliei este printesa/print consort. Anglia are un singur rege. Tot asa avea si Romania, dar, din curtoazie, sotia regelui era numita regina si i se acordau onoruri ca unei regine. Dar ea nu avea functia de regina.

Citat:
Si mi se pare ca poate nasii de botez sunt mai importanti decat cei de cununie
Aici sunt absolut de acord. Asa este.

Citat:
si tocmai ca ar trebui sa fie doi
Aici, veriga lipsa este subintelegerea faptului ca un plus de cantitate inseamna un plus de calitate. Este ca si cand ati spune: "in episcopiile grele, precum cele de misiune, ar trebui sa fie doi episcopi titulari".

Citat:
Cred ca multi se ghideaza la alegerea nasului mai ales dupa aspectul lumesc - adica nasii preiau copilul in caz ca se intampla ceva cu parintii.
Este, intr-adevar, una dintre indatoririle nasilor daca imprejurari nefericite ar face ca parintii copilului sa nu isi poata duce sarcina de parinti la indeplinire. Nu as numi asta "aspect lumesc".

Citat:
Dar ei au rol important si in rest. Trebuie avut in vedere si alte aspecte, mai ales pe cel duhovnicesc.
Desigur. Cati duhovnici aveti ? Unul sau mai multi ? Coana preoteasa va este duhovnica ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.02.2016, 18:26:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mihnea, multumesc pentru raspuns.

1. Da, sunt o persoana foarte sensibila si cu simtul dreptatii.

2. Nu poti sa compari preotul cu nasii.

3. Eu spun ca nu poti totusi sa separi un cuplu, mai ales unit in fata lui Dumnezeu.
Tu cand inviti pe cineva la tine (la masa sau altceva) spui: "sa vii nu mai tu, sotia, sau sotul sa nu vina!"
Poti sa spui cuiva: as vrea sa fii numai tu nas/nasa, dar sotul/sotia nu? De ce ai face-o?
Eu una n-as putea si n-as face-o.

La mine in certificatul de botez este trecuta numai nasa mea. Si asta am observat abia tarziu, cand m-am casatorit si mi-a trebuit actul, si am fost foarte surprinsa. Totusi pentru mine si sotul ei a fost nas. Eu asa l-am considerat si asa l-am numit.

La noi este la fel. Sotul meu se ocupa si el de finutul nostru. Nu stiu daca scriptic suntem trecuti amandoi sau nu.

Chiar nu inteleg cum se poate concret ca numai unul din soti sa fie nas.
Este ca si cum de ex. numai unul din soti ar adopta un copil.
Cum se face practic separarea si diferenta - unul e nas si altul nu?

Ah, daca totusi vrei un nas singur, atunci ia pe cineva necasatorit. Dar si acela candva se casatoreste...

Si de ce totusi numai o singura persoana trebuie sa fie nas? Care este explicatia?

4. Intrebi de ce parintii spirituali trebuie sa fie precum cei biologici. Dar de ce nu? Fiindca in caz extrem ei pot fi noua familie a copilului. Stiu, exista si copii care au un singur parinte. Asta nu este cazul normal si bun si recomandabil.
Plus ca un cuplu casatorit ofera o mai mare garantie in credinta.

Ca sa-ti raspund la celelalte intrebari:

a. Un preot este preot numai daca este casatorit (la ortodocsi). Vine cu preoteasa la pachet. Si ea are un anumit rol in parohie. Si este bine sa fie, daca este una buna.
b. Asta cu consortul/consoarta in familiile regale...Stiu de unele tari in care exista/a existat prin consort care nu a fost niciodata rege.
Dar depinde de sotie. Unele regine/imparatese si-au tinut sotii pe pozitie egala. Din iubire. Vezi Victoria, Maria-Theresa de Austria, etc. In ultimul caz i-a oferit tronurile unor tari din "subordine".
Unii consorti nu s-au simtit bine in aceasta postura (vezi Danemarca, Olanda ).
Printesele noilor regi sunt insa considerate regine si au atributii destule.
Repet, depinde de sot/sotie.
c. un preot il consider impreuna cu sotia lui (daca are). Si atunci atributiile se impart.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.02.2016, 19:56:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Un preot e preot numai dacă e hirotonit. Căsătorit sau nu.
După hirotonie nu se mai poate căsători.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.02.2016, 10:41:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Căsătoria este necesară doar în cazul cununiei, dar nu și în cazul botezului. Poți boteza dacă nu ești cununat, dar nu poți cununa dacă nu ești cununat.
un raspuns corect!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare