Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.01.2010, 19:49:12
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

La BMI 22- de fapt problema nu este ca esti grasa, ci ca te percepi asa, deci...la psiholog fuguta, ca cine stie ce idei eronate mai ai despre tine!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.01.2010, 20:00:16
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
La BMI 22- de fapt problema nu este ca esti grasa, ci ca te percepi asa, deci...la psiholog fuguta, ca cine stie ce idei eronate mai ai despre tine!
Avand in vedere ca normalul e intre 19 si 24, data fiind constitutia mea, e cam mult 22, si se poate si mai bine...deci sunt probabil oarecum sanatoasa (deocamdata), insa estetic nu e ok.
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.01.2010, 20:01:15
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de innervision Vezi mesajul
Incredibile sfaturi "ortodoxe". O, da, un iubit! :))
Singura solutie pertinenta e cea cu rugaciunea lui Iisus. Subscriu acestei idei pentru ca o recunosc drept idee buna din proprie experienta. O data cu ea incepi sa intelegi care e legatura dintre lacomia pantecelui si egocentrism. Parintele Staniloae: "Lăcomia pântecelui și mândria reprezintă una și aceeași sete egocentrică a omului, sub aspectul îndoit al ființei sale psiho-fizice."- mie mi-a luat ceva sa pricep asta, tu poti sa incepi cu un avantaj.
Orice ai face ca sa iti imbunatatesti imaginea in ochii proprii si in ochii celorlalti o sa-ti alimenteze problema. Trecand la iubiti si la alte lucruri o sa te lovesti de chestii mult mai grave. Nu incerca sa-ti cresti stima de sine, stima de sine e doar o masca pusa ca sa nu reusesti sa vezi sinele. A stima pe cineva si atat te tine la distanta de el.
Citeste Sfintii Parinti si cauta informatiile despre smerenie, sunt un plonjeu neasteptat in discernamant. Si spovedeste-te amanuntit, apoi cere binecuvantare ca sa te apuci de rugaciunea lui Iisus. Fata, crede-ma, am plutit in aceeasi barca cu tine. Pa.
Mi-a placut raspunsul tau, multumesc (in afara de apelativul "fata").
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.01.2010, 20:16:19
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Parerea mea este ca sufletul conteaza nu fizicul.Corpul este doar o bucata mare de carne care dispare ,la moarte.Oricat ar fi el de frumos putrezeste.Dar trebuie sa te gandesti si sa-ti faci analize pentru ca aici e vorba de sanatate,lasa frumusetea sau uratenia,sanatatea conteaza.Du-te la un medic nutritionist si el o sa -ti dea sfaturi foarte bune precum si niste diete.Sanatate.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.01.2010, 20:38:49
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
Avand in vedere ca normalul e intre 19 si 24, data fiind constitutia mea, e cam mult 22, si se poate si mai bine...deci sunt probabil oarecum sanatoasa (deocamdata), insa estetic nu e ok.
Sa stii ca meriti certata. Normalul este chiar pana la 25. Adica tu esti o persoana absolut normala, cu greutate chiar foarte proportionala, si zici ca esti grasa, si chiar e inestetic??? BMI este proportional, deci 22 este bun pentru orice constitutie, fie scunda sau inalta. Ai vrea sa fie 19? Dar e la limita de subnutritie!
Nu te mai uita la televizor ca te prosteste si te face sa te simti rau in pielea ta. Poate te apuci de ceva miscare ca sa iti tonifici muschii, dar sa stii ca dupa cum te-ai descris la inceput ma gandeam ca esti obeza bine, si cand colo nici pomeneala.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.01.2010, 21:36:27
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

faptul ca indicele acesta arata ca nu depasesc o anumita limita, nu inseamna absolut nimic.
" Pentru a determina cu exactitate riscul individual, trebuie sa luati in considerare alti factori, ca de exemplu conditia fizica, istoricul familial sau personal, examenul clinic, contextul social, etc" de pe un site de specialitate
daca nu esti obez, nu inseamna ca nu esti gras.
nu imi caut modele la televizor.
Insa cand vezi un om gras, ce gandesti de obicei? ca e un om asa cum spunea cineva mai sus citand ca este cineva egocentrist, preocupat de satisfactia pantecului, care nu munceste...
cand te uiti in istorie, la pozele cu poeti de exemplu, cu oameni de stiinta, cu misionari....cu oameni care chiar au realizat ceva, cati dintre ei erau grasi in tinerete? nu poti sa fi gras si milostiv in acelasi timp si iubitor de aproape decat daca esti bolnav.
Excesul da seama de ce fel de om esti. Si pentru mine, faptul ca dau in excese culinare uneori (sau de mai multe ori) e un indiciu clar ca sunt prea preocupata de satisfactia propriilor pofte...
pe de alta parte, imi aduc aminte de ce spunea parintele Rafail Noica cand pomenea de excesele oamenilor si de caderile lor in pacat...ca sunt intr-o cautare a lui Dumnezeu numai ca sunt pe directia gresita, ca placerile sunt un fel de substitut.
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.01.2010, 22:00:12
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Cum spune cineva mai sus, preocuparea ta ar trebui sa fie sanatatea. Dezechilibrul pe care îl simti poate avea natura fiziologica de fapt.

Solutia e una duhovniceasca: trebie sa iei decizia sa te rastignesti lumii. Daca te vei decide ca viata ta începe dupa ce mori si ca aici trebuie sa rabzi suferintele, îti vei schimba viziuena asupra existentei, îti vei gasi alinarea si taria în cuvântul Domnului si nu în lucruri materiale si astfel vei putea birui atractia spre alimente.

Viata de lupta cu patimile e grea la început dar apoi devine obisnuinta si mai usoara decât a celor ce traiesc în placeri, pentru ca orice placere urmata de durere.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.01.2010, 22:04:28
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Doamne ajuta!

Eu am facut in anul 2000 niste injectii cu hidrocortizon si am retinut f multa apa. Am reusit sa scap insa de majoritatea kg cand am inceput sa beau o cafea pe zi plus multe ceaiuri detoxifiante. Cafeaua si ceaiurile (amestec de soc, salvie, ienupar, rozmarin si cretisoara) mi-au reglat metabolismul. In plus, cafeaua taie pofta de dulciuri si de exces de mancare, apoi grabeste arderile.

Parintele meu duhovnic zicea ca la Athos toti calugarii beau cafea pentru a sta la privegherile de toata noaptea, asadar, nu vad de ce nu ai incerca...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.01.2010, 22:20:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa stii ca te poti ingrasa si din cauza stresului (iti spun din proprie experienta!!!). Eu una nu am fost niciodata slaba (nici macar nu am o asemenea conformatie), insa de fiecare data cand sunt foarte stresata, mi se face foame si si la vreo doua ore dupa ce am mancat. Chiar si in acest moment trec printr-o asemenea perioada (sesiunea asta nenorocita!) si mananc si junk food, si multe dulciuri si mai beau si sucuri acidulate. Toate astea mi se pare mie ca imi dau energie. Insa niciodata nu mi-am facut mari probleme pentru felul in care arat. asa am si fost educata, sa mananc ca sa fiu sanatoasa. Si decat sa fiu o lesinata, sa ma sufle vantul, mai bine mai plinuta si mai in putere.

Sfatul de mai sus este demn de urmat - bea ceai de soc, e un excelent detoxifiant! Sa stii ca o sa imi fac si eu in perioada asta!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 17.01.2010 at 22:24:57.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.01.2010, 22:25:06
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Eu vad din modul in care gandesti ca esti deja pe drumul cel bun.
Eu una am slabit aproape 15 kg in 4-5 luni, dar nu ma iau pe mine ca exemplu, cunosc persoane care se vad asa cum te vezi tu, chiar daca gresesc, si nimeni si nimic nu le poate schimba perceptia despre propria persoana. Eu nu te-as incuraja sa te duci la psiholog, imi pare rau s-o spun dac cunosc atat de multe cazuri de oameni consiliati gresit de psiholog sau carora chiar li s-au recomandat tratamente gresite incat nu incurajez pe nimeni sa ia drumul asta. Cred ca mai bine ti-ar prinde sa stai tu de vorba sincer cu tine insati, greutatea corporala este rareori problema in sine, in spatele ei se ascund de fapt problemele adevarate. Ia vezi daca poti sa aflii care sunt, in ce te priveste, si cum le poti rezolva. Eu nu sprijin ideea ca trebuie sa te accepti asa cum esti, pentru ca poti fi in permanenta mai buna, in orice domeniu, si trebuie sa tinzi spre asta.
Nu sunt insa deloc de acord cu modul in care percepi tu oamenii grasi, aici gresesti profund. Eu cunosc femei mult mai grase decat tine dupa care intoarce lumea capul pe strada. Am asistat la o astfel de scena in parcarea unui mall, unde o blonda grasa bine si frumoasa de nu se poate s-a dat jos din masina si a mers spre intrarea mall-ului, toata parcarea era cu ochii lipiti de ea, inclusiv eu! In tinerete, din dorinta de a intelege mai bine cum ajung femeile la prostitutie, am stat de vorba cu multe prostituate, si te rog sa ma crezi ca cel mai mare succes il au cele care sunt peste ceea ce numim noi grasute. Nu este nici pe departe adevarat ca oamenii grasi te duc cu gandul la excese, cred ca ceilalti tind sa vada in oamenii grasi persoane care traiesc viata din plin, cu conditia sa aiba si atitudinea corespunzatoare.
Faptul ca mananci necontrolat iar nu are legatura neaparat cu excesele, muuuuulte femei fac acelasi lucru, deoarece vad in mancare un substitut pentru ceea ce le lipseste poate pe alte planuri, se cheama mancatul psihologic. Iti faci o placere mancand ciocolata sau prajituri sau pur si simplu ceva bun pentru a substitui o alta placere care iti lipseste.
Invata sa te cunosti mai bine, sa-ti intelegi adevaratele probleme si nu sa te pacalesti singura ca esti grasa si asta e problema principala, pentru ca daca nu-ti intelegi adevaratele probleme, chiar daca vei slabi, tu tot grasa te vei vedea, si vei fi in continuare nefericita. Nu-ti propune obiective "marete" in curele de slabire sau in sport daca stii ca nu le poti urma (eu una marturisesc ca nu fac sport si nici nu am de gand, nu pot tine orice cura de slabire, totusi am reusit sa ma restabilesc dar sincer iti spun ca nu eram disperata sa slabesc). Daca iti propui obiective pe care nu le vei atinge, care or fi alea, tot in aceeasi capcana depresiva vei ramane. Pana inveti sa te cunosti mai bine, toate remarcile celorlalti cu privire la greutatea ta ar trebui sa le abordezi cu umor parerea mea. Cand aveam vreo 15 kg in plus, si taica-meu imi spunea ca m-am cam ingrasat, insa avand in vedere ca el e obez era mai degraba o ocazie sa-l pun pe el la slabit. Faptul ca familia ta remarca ingrasarea nu e un semn ca sunt rautaciosi. Probabil ca e modul lor de a arata ca le pasa de viata ta. Tu esti cea care interpreteaza gresit remarcile lor, problema la tine e.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42