Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.05.2008, 08:05:35
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hristos a inviat! Cred ca am mai scris pe undeva sfatul care mi l-a dat duhovnicul meu. Ziua ce ar trebui sa fie serbata de noi crestinii ortodosci este ziua botezului. Aceea este cea mai importnata devii crestin!:) Zile de nastere ( sa ma iertati) au si animalele. Si ca sa nu supar pe nimeni recunsosc ca eu nu imi stiu data botezului asa ca nu serbez deloc. Cand eram copil mai facea mama saraca cate o petrecere, apoi dupa ce m-am casatorit ma "serbeaza" copii mei prin picturi, baloane, cadouri facute de manunta lor.:) Astfel as vrea sa fie ziua mea in ficare zi..:D
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.12.2008, 16:01:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Serbam Nasterea Domnului, serbam Rusaliile ziua nasterii Bisericii, serbam nasterea Maicii Domnului.... Cred ca se poate serba si ziua nasterii noastre si ziua in care am fost botezati. Poate unii vor spune ca acele zile sunt sarbatorite prin slujbe la Biserica, dar asa ar trebui serbata si ziua noastra, prin participare la slujba si nu doar prin gratare si betie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.12.2008, 11:39:11
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Cand eram mic ,veneau tot felul de copii ,si ne jucam,prajituri ,suc,muzica ,poze,am multe amintiri si ma fermecau mult zilele acelea dar acum ca am crescut nu ma mai impresioneaza ziua de nastere ,adica imi place sa ma gandesc ca am xy ani de cand m-am nascut si sa beau un pahar de sampanie,suc dar nu sa ma mai distrez asa.Copilaria e frumoasa si mi-e tare dor de ea,acum gandesc altfel..
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.12.2008, 23:47:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cat am fost copil nu mi s-a facut niciodata ziua de nastere,nici nu aveau cum sa faca acest lucru,parintii mei,dat fiind faptul ca eram 7 copii cu posibilitati limitate.Mi se parea desprins din poveste cand auzeam pe la colegii de clasa cum isi serbau ziua de nastere.
Daca stau si ma gandesc bine,nu stiu daca mi-am serbat vre-odata ziua de nastere,parca odata...pe la vre-o 23 de ani,din familie am imprumutat ideea ca aceasta nu are o atat de mare importanta,dar nici ziua de nume,mai ales pentru faptul ca eu detin un nume pe care multi nici nu stiu ca detine si un anumit sfant.Cu toate acestea,ziua de nastere semnifica ceva pentru mine,asa in inima mea,niciodata nu trec peste aceasta zi cu indiferenta,mi-o pregatesc cumva confortabil,imi permit sa visez,orice numai sa nu para banala.
La varsta de 18 ani,implineam si eu varsta majoratului,doream si eu sa fac(nu majoratul,caci esra imposibil)sa nu treaca aceasta zi pe neobservate,sa simt debutul in maturitate printr-o atmosfera placuta,insa era aproape imposibil in mediul sobru in care ma aflam,dar foarte calduror din punct de vedere spiritual.Astfel ca la varsta de 18 ani,n-am sa uit niciodata,mi s-a dat sa fac ascultare,si anume,sa spal sticle si borcane murdare adunate dintr-o groapa de gunoi destul de mare.Si credeti-ma,am spalat o gramada de sticle(sute),si era si februarie...frig si aburi.Dar nu ma simteam trista,insa ma gandeam;"oare ce face sora mea geamana in aceasta zi?!"
Cand s-a terminat ziua,pe ascuns mi-am facut o prajitura cu morcov si gem,pe care invatasem sa o fac de la o maicuta,era o prajitura de post,dar destul de buna(nu-mi mai amintesc deloc cum se face).Am copt-o la camera unei batrane,dandu-mi jarul din soba in fundul sobii,astfel ca a copt super.Apoi mi-am chemt niste prietene mai apropiate la camera si le-am servit.M-am bucurat si pot sa spun ca am simtit ca am facut ceva de majoratul meu.
Poate ca atunci nu aveam posibilitati,dar acum am,insa daca nu am aceasta deprindere,tot nu serbez ziua de nastere(dar fac o masa speciala impreuna cu sotul si puiul),poate ca nici nu are importanta,se spune ca ziua Sfantului pe care-l purtam este mai importanta,iar pt. mine,o singura persoana isi aminteste ca semnifica ziua mea,si ma suna urandu-mi numai bine.
Oricum,nu are importanta cat de fastuos ne serbam ziua de nastere sau de nume,sub ce pretext acoperim semnificatia acesteia in petreceri,uneori inutile,conteaza cat de oameni suntem si cat rezistam noi inaintea transformarilor negative la care societatea ne supune cu fiecare zi.
SANATATE LA TOATA LUMEA,INDIFERENT CE ZI AR FI!!!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.12.2008, 00:44:28
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Ziua de nastere?
Pentru mine, prilej de imensa bucurie, si acum si in trecut...cu siguranta si in viitor!
Iubesc cu disperare viata, aceasta viata a mea, care de multe ori mi-a fost inadecvata, chinuita si mizerabila.
Aceiasi bucurie in suflet, la serbarea fiecarei zi de nastere, chiar daca pe masa s-a aflat uneori doar un pahar cu suc si o prajitura modesta. Factorii exteriori nu sunt cei mai importanti in aceasta zi.
Ziua de nastere o simt mereu ca pe o zi de sarbatoare, ziua in care maica mea a primit de la Bunul Dumnezeu cel mai minunat dar, acela de a fi mama, binecuvantarea de a zamisli o viata!De fapt e ziua in care eu am primit cel mai mare cadou de la Dumnezeu: VIATA INSASI!
E ziua pe care o percep ca fiind cea mai scurta zi din an, e ziua ce mi-as dori sa aiba intotdeauna 25 de ore.. fiecare ora, minut, secunda din aceasta zi, le traiesc cu o intensitate maxima, oriunde m-as afla, in metrou, la servici, in tumultul strazii..... in ultimele ei minute, cand crudul orologiu se grabeste sa treaca hotarul catre un nou rasarit, ma cuprinde o tristete inexplicabila.
Acelasi sentiment il traiesc si cand vine vorba de zilele de nastere ale celor ce ocupa un loc in inima mea, familia iubita si prietenii mei dragi. Imi place sa ii rasfat, sa ii surprind placut, sa le smulg cat mai multe zambete, sa ii coplesesc cu daruri (nu neaparat materiale).. poate si datorita acestui fapt am o memorie fantastica cand vine vorba de zilele de nastere ale persoanelor din viata mea.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.12.2008, 02:15:38
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

este bine ca intampini cu atata entuziasm ziua de nastere,pana la urma este ziua in care Dumnezeu ne-a dat viata,zi spre bucurie si speranta,dar mai depinde si de obiceiurile din familie,ori din societate,pana la urma toate sunt traditii si obiceirui culese de-a lungul timpului.
...Si eu tin minte ABSOLUT toate zilele de nastere a prietenilor sau cunoscutilor(intr-o masura acceptabila),chiar daca nu ma indeletnicesc,de regula,cu serbarile in aceasta priviinta.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.05.2009, 17:48:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am fost la ziua de nastere a unui prieten. S-a discutat doar despre nebuniile pe care le facea acesta in copilarie. Era un nazdravan. Prin toate povestile am simtit ca fiecare il nastea, unii la 15 ani, altii mai tarziu, unii intr-un anumit loc, altii in altul... dar un lucru era cert: isi serba ziua de nastere si asta ne facea bucurosi ca traim.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.05.2009, 20:12:48
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Doar cu gandul ....am mai trecut un an..desigur o intalnire si o mica adunare in familie nu e pacat...dar de aici pana la festival pentru o simpla zi de nastere mai e un pas.Doamne ajuta
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.05.2009, 21:49:45
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
caci nu avem zi in care sa nu se fi nascut cineva.
Wow, ce tare e chestia asta, nici nu m-am gandit.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.05.2009, 16:16:53
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

"Ziua" mea de nastere este noaptea. Avand in vedere ca m-am nascut in noaptea de revelion, exact la momentul pragului dintre ani, intotdeauna sint cu cupa de sampanie in mana si, cei dragi cu care sarbatoresc, ma imbratiseaza pe fondul general al bucuriei trecerii intr-un an nou. Este interesant. Atunci cand mi se spune "la multi ani", de fapt tuturor oamenilor de pe pamant li se ureaza la fel.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cincizecimea, ziua de nastere a Bisericii? Marius22 Rusaliile 13 05.06.2012 12:09:06
Nastere-Botez nelamuritul Generalitati 10 03.01.2009 21:55:44
Botez sau nastere din nou Daniel.F Botezul 13 11.05.2008 23:04:08
Obiceiuri legate de nastere costel Generalitati 2 04.02.2008 19:29:47