Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.12.2009, 18:29:55
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Si daca eu i-as cauta pe toti buni, ei asa ar si fi?

Lumea este numai o proiectie a perceptiei noastre interioare...sau ce vrei sa spui?

Tu nu percepti notiunile de varietate, bine, rau, pozitiv, negativ, erezie, contradictie, coruptie, minciuna, adevar, pacat, virtute, greseala, corectitudine, moralitate, imoralitate, perversitate, haos, debusolare, ipocrizie, sinceritate...etc ????
Este un mod de a-i vedea pe ceilalti: buni. Fiinte create dupa chipul lui Dumnezeu, deci in esenta bune.
Parintii mei au ales sa considere pe toti oamenii buni.. si chiar asa se poarta cu toti. Este un fel de a fi. In general, asteptarile nu le sunt inselate.

Dar aici discutam despre adevaruri care te conduc in viata.
Biserica ortodoxa este singura detinatoare a Adevarului. Daca cei de alte confesiuni se mantuiesc sau nu, noi nu stim. Dar chiar de se mantuiesc, TOT PRIN JERTFA LUI HRISTOS se vor mantui! Nu prin religia lor.

Uite ce spune par. Arsenie Boca:
"Cei vechi stiau pricina pentru care nu se arata Antihrist in zilele lor caci Sfantul Apostol Pavel vorbeste despre taina aceasta in chip ascuns, dar n-o numeste. E Sfanta Liturghie sau Jertfa cea de-a pururi, despre care a grait Domnul prin Daniil si apoi Insusi ne-a invatat. Ea este aceea care opreste sa nu se arate Antihrist sau omul nelegiuirii decat in vremea ingaduita de Dumnezeu.
De aceea Sangele Mielului din Sfanta Impartasanie mai tine sufletul in oase si lumea in picioare. "
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.12.2009, 18:34:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mie deja mi-e dor de domnul Zaharia, ce replici ar mai fi dat! Sper sa se intoarca cat mai curand!
Da, cum spui ceva ce nu ii convine unuia, hopa, nu esti tolerant, esti prozelit, esti ingust, habotnic... e bine sa fii diplomat, insa trebuie sa fim verticali. Felicitari, Anna 21 si Andrusca CIM, tineti-va tari pe pozitie si nu va lasati intimidate!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.12.2009, 18:34:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Si daca eu i-as cauta pe toti buni, ei asa ar si fi?

Lumea este numai o proiectie a perceptiei noastre interioare...sau ce vrei sa spui?

Tu nu percepti notiunile de varietate, bine, rau, pozitiv, negativ, erezie, contradictie, coruptie, minciuna, adevar, pacat, virtute, greseala, corectitudine, moralitate, imoralitate, perversitate, haos, debusolare, ipocrizie, sinceritate...etc ????
Dragul meu, cele spuse ( citate ) sunt ale Arhimandritului Teofil Părăian . În fiecare om găsim și bunătate și așa zisă răutate , dar mai multe îți voi spune când o să găsesc textul integral , pentru a fi înțeles mai bine . Da, bine ar fi să-i căutăm pe toți buni , precum El ne-a tratat pe toți , nejuducând , neângrețoșându-se ca noi de cei păcătoși , iubindu-ne la fel , fără cea mai mică diferență. Da , ai spus bine : să-i căutăm pe toți buni ! Dar oare putem ? Nu, nu cred ! ( încă ) . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.12.2009, 18:44:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Apoi


"23. Și era în sinagoga lor un om cu duh necurat, care striga tare,
24. Zicând: Ce ai cu noi, Iisuse Nazarinene? Ai venit ca să ne pierzi? Te știm cine ești: Sfântul lui Dumnezeu. " (Marcu, cap 1)
sau
"Și trecând El dincolo, în ținutul Gadarenilor, L-au întâmpinat doi demonizați, care ieșeau din morminte, foarte cumpliți, încât nimeni nu putea să treacă pe calea aceea.
Și iată, au început să strige și să zică: Ce ai Tu cu noi, Iisuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit aici mai înainte de vreme ca să ne chinuiești? " (Matei, cap 8)

In aia 30 ani de "studiu biblic si patristic" nu ai dat peste aceste texte?

.
Ba da, am daaaat, dar tu prin exemplul de mai sus vrei saaaaaaaaaaa demonstrezi exact ceeee??? ca mie nu mi-a picat inca fisa :))
Ajuta-ma tu, ca eu nu vad nici o legatura cu Pilda samariteanului milostiv NE-Religios sau cu faptul ca demonii nu se pot da drept Iisus Hristos
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.12.2009, 18:48:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Pai sfintii plangeau pentru pacatele altora.
Iar noi ii toleram! Nu ii schimbam, ci ii toleram si ii intelegem. Pai nu este acesta lucrul dracului?

Mai dracuitoare draga, hai sa-ti mai arat unde gresesti tu in invatatura TA ortodoxa :))

Sfintii!!, intelegi , ii si TOLERAU si II INTELEGEAU si NU faceau lucrul dracului!
Mai citeste si INTELEGE CORECT ceea ce faceau!

Sfintii dormeau alaturi de curve, le hraneau, le spalau, cind erau bolnave le incalzeau cu corpul lor si nu CONDITIONAU aceste gesturi
Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.12.2009, 18:50:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Este un mod de a-i vedea pe ceilalti: buni. Fiinte create dupa chipul lui Dumnezeu, deci in esenta bune.
Parintii mei au ales sa considere pe toti oamenii buni.. si chiar asa se poarta cu toti. Este un fel de a fi. In general, asteptarile nu le sunt inselate.

Dar aici discutam despre adevaruri care te conduc in viata.
Biserica ortodoxa este singura detinatoare a Adevarului. Daca cei de alte confesiuni se mantuiesc sau nu, noi nu stim. Dar chiar de se mantuiesc, TOT PRIN JERTFA LUI HRISTOS se vor mantui! Nu prin religia lor.

Uite ce spune par. Arsenie Boca:
"Cei vechi stiau pricina pentru care nu se arata Antihrist in zilele lor caci Sfantul Apostol Pavel vorbeste despre taina aceasta in chip ascuns, dar n-o numeste. E Sfanta Liturghie sau Jertfa cea de-a pururi, despre care a grait Domnul prin Daniil si apoi Insusi ne-a invatat. Ea este aceea care opreste sa nu se arate Antihrist sau omul nelegiuirii decat in vremea ingaduita de Dumnezeu.
De aceea Sangele Mielului din Sfanta Impartasanie mai tine sufletul in oase si lumea in picioare. "
Si eu in principiu ii vad pe toti buni, pe toti avand ceva frumos si profund in ei...dar conteaza mult prin ce aleg oamenii sa fie caracterizati, pentru ca noi facem niste alegeri...si in functie de ele suntem definiti practic, nu cred ca se poate nega acest lucru.

E ca si cum eu l-as vedea pe unul cum buzunareste o persoana in varsta in tramvai...si eu zambesc la el si il vad ca pe un inger luminos, sa fim seriosi!!!

E bine cred sa privim si realitatea asa cum e, sa vedem graul dar si neghina si sa nu iubim neghina si o sa percepem ca fiind grau, sau pe toti oamenii cu aureola...ca nu e asa oricat as vrea sa cred, sincer!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.12.2009, 18:57:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dragul meu, cele spuse ( citate ) sunt ale Arhimandritului Teofil Părăian . În fiecare om găsim și bunătate și așa zisă răutate , dar mai multe îți voi spune când o să găsesc textul integral , pentru a fi înțeles mai bine . Da, bine ar fi să-i căutăm pe toți buni , precum El ne-a tratat pe toți , nejuducând , neângrețoșându-se ca noi de cei păcătoși , iubindu-ne la fel , fără cea mai mică diferență. Da , ai spus bine : să-i căutăm pe toți buni ! Dar oare putem ? Nu, nu cred ! ( încă ) . . .
Scuze , draga mea . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 01.12.2009, 19:03:04
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ba da, am daaaat, dar tu prin exemplul de mai sus vrei saaaaaaaaaaa demonstrezi exact ceeee??? ca mie nu mi-a picat inca fisa :))
Ajuta-ma tu, ca eu nu vad nici o legatura cu Pilda samariteanului milostiv NE-Religios sau cu faptul ca demonii nu se pot da drept Iisus Hristos

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
insa nu poate PRONUNTA numele Mintuitorului
Poate sa ia chip de inger de lumina..da
Poate pronunta numele...da

De ce nu le face pe ambele deodata?
Baga tu aici niste "teologie" sa explici cum nu poate face ambele lucruri deodata.. unde ai citit, de unde stii? etc.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 01.12.2009, 19:09:05
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dragul meu, cele spuse ( citate ) sunt ale Arhimandritului Teofil Părăian . În fiecare om găsim și bunătate și așa zisă răutate , dar mai multe îți voi spune când o să găsesc textul integral , pentru a fi înțeles mai bine . Da, bine ar fi să-i căutăm pe toți buni , precum El ne-a tratat pe toți , nejuducând , neângrețoșându-se ca noi de cei păcătoși , iubindu-ne la fel , fără cea mai mică diferență. Da , ai spus bine : să-i căutăm pe toți buni ! Dar oare putem ? Nu, nu cred ! ( încă ) . . .
Eu in primul rand nu sunt barbat ...ok?

Dar nu inteleg de ce intelegi tu ca daca eu spun " Aia si aia sunt eretici!" ma ingretosez, ma fac verde si mi se injecteaza ochii... daca asta e realitatea sa spun ca nu sunt eretici??? sa vad ca spun erezii si sa vreau sa ii cred ortodocsi???...eu cred ca e necesar sa stim cum e realitatea si de asemenea si cum sa ne raportamn la ea.

Te rog explica-mi tu cum vezi aceasta situatie, ca cine stie poate tu o intelegi exact invers de cum o fac eu!!

S-a intamplat sa fiu abordata pe strada de un barbat casatorit, cu 3 copii care mergea Duminica de Duminica la Biserica impreuna cu familia. Eu il cunoasteam din vedere, si chiar mi se parea ( din ce puteam eu percepe) o familie crestina model.

Buuuun...asta era nebun aproape, umbla dupa mine si insista sa ii vorbesc la per tu, eu ma simteam foarte prost si eram si socata de noua perspectiva pe care o aveam asupra dansului.

Acum ce sugerezi tu de fapt ca eu nu ma prind??...sa fi vorbit cu el, sa il fi respectat, sa il fi privit asa ca pe un om frumos, moral, un colos de virtute, sa fi iesit cu el ca sa ii arat iubirea mea crestineasca de aproapele, sa il fi imbratisat cu drag, ce sa ii fi zis mai mult decat i-am zis referitor la faptul ca e insurat...ca eu nu ma prind??? Pentru mine asta inseamna imoralitate si atat, o definitie simpla si extrem de obiectiva....si nu am de ce sa fi privit altfel acest episod sau pe acel om...nu esti de acord?

Eu ii privesc pe oameni asa cum vor sa fie priviti, nu cum m-as incapatana eu sa ii vad, dar asta nu inseamna ca ii urasc, sau ii dispretuiesc...dar cu siguranta dezaprob anumite actiuni ale lor si stiluri de viata adoptate, chiar daca exista o latura buna in ei pe care ei vor sa o anihileze constient.....
Reply With Quote
  #50  
Vechi 01.12.2009, 19:10:09
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Scuze , draga mea . . .
............
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viața cu Dumnezeu iRoDiOn Generalitati 0 23.09.2011 19:22:39
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
un sfat intelept pentru tineri teodora21 Nunta 12 05.01.2010 23:18:22