Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2201  
Vechi 02.04.2012, 02:35:07
andreea.h andreea.h is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 5
Implicit

Am patit ceva destul de ciudat astazi si am cautat pe net "explicatii", dar nu m-am lamurit foarte bine si ma gandeam ca imi puteti explica mai multe. Eu sunt ortodoxa, dar nu sunt foarte credincioasa, nu am atat de multe cunostiinte despre Biblie, despre darul profetiei
Familia prietenului meu este penticostala si fratele lui are o fetita care ieri a fost binecuvantata (mi s-a parut ca e ca un fel de botez la noi) si am fost si eu invitata, mai fusesem o data in urma cu aproape 2 ani la binecuvantarea unui nepot al prietenului meu dar mi s-a parut cat de cat normal, mai putin partea de rugat cu voce tare, dar ieri in timp ce se rugau, o batrana a inceput sa faca profetii...nici nu stiu cum sa ma exprim...a inceput sa vorbeasca domnul prin ea, spun ei si dupa ce spus sa fim pocaiti alte cele, m-a apucat de picior (ea statea in genunchi langa mine, eu eram in picioare) si a inceput sa strige la mine cu o ura care mi-a ridicat parul pe mine ca o sa ma imbolnavesc si o sa sufar chinuri de neimaginat daca nu ma pocaiesc si nu ma schimb. Ceea ce este si mai ciudat este ca mi s-a facut o frica imensa de ea, m-am simtit foarte ciudat si am inceput sa tremur toata si sa plang...asa ca am iesit afara si am plecat de acolo. Poate cineva sa imi explica ce s-a intamplat acolo si sa ma linisteasca?
  #2202  
Vechi 02.04.2012, 05:57:48
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea.h Vezi mesajul
Am patit ceva destul de ciudat astazi ... Poate cineva sa imi explica ce s-a intamplat acolo si sa ma linisteasca?
Nu toate duhurile de "profetie" sunt de la Dumnezeu. Cel rau gaseste placere sa imite lucrarile Duhului Sfant, vrand sa aduca in popor frica, ratacire si dezbinare. Duhul Domnului cand mustra o face intotdeauna in dragoste. Iar intristarea ce vine in urma mustrarii va avea ca rod pocainta, dupa cum este scris: "Domnul doreste ca nici unul sa nu piara, ci toti sa vina la pocainta."
Cuvantul Domnului mai spune ca in dragoste nu este frica. De aceea, frica aceea care te-a cuprins acolo ridica un semn de intrebare. Mustrare da, intristare dupa voia Domnului, da, dar nu si frica. Lucrurile trebuiesc cercetate in amanunt...
Nu cauta explicatii la ceea ce s-a intamplat acolo, nu vei intelege mare lucru si te vei tulbura si mai mult.

Spui ca esti ortodoxa, atunci este cazul sa devii o credincioasa dupa voia lui Dumnezeu, si sa cercetezi biserica. Sfatul meu este sa cauti fata lui Dumnezeu, pocaindu-te. Preda-ti viata in mainile lui Hristos iar El te va elibera de orice patima dar si de orice frica, caci este scris: "Daca Fiul va va face slobozi, veti fi cu adevarat slobozi."
Cerceteaza un duhovnic ales, spovedeste-te, impartaseste-te si urmeaza sfintele liturghii.

Hristos este solutia vietii tale. Si a vietii acesteia si a celei vesnice.

"Veniti la Mine, toti cei truditi si impovarati, si Eu va voi da odihna." (Mat.11:28)

Last edited by ucenic; 02.04.2012 at 09:37:46.
  #2203  
Vechi 02.04.2012, 19:19:51
andreea.h andreea.h is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 5
Implicit

Eu as vrea sa inteleg de ce m-a cuprins o asemenea frica, pentru ca eu nu o fire sperioasa, de obicei imi pot tine cumpatul si dupa ce am fugit de acolo vreo 10-15 minute nu ma puteam opri din plans, a inceput sa imi fie frica sa stau cu becul stins, sa stau singura, chestii cu care nu aveam nici o problema pana acum
  #2204  
Vechi 02.04.2012, 20:36:50
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea.h Vezi mesajul
Eu as vrea sa inteleg de ce m-a cuprins o asemenea frica, pentru ca eu nu o fire sperioasa, de obicei imi pot tine cumpatul si dupa ce am fugit de acolo vreo 10-15 minute nu ma puteam opri din plans, a inceput sa imi fie frica sa stau cu becul stins, sa stau singura, chestii cu care nu aveam nici o problema pana acum
Citeam undeva in Filocalie ca Duhul lui Dumnezeu se "simte" de cel credincios ca fiind pace si bucurie.
In mod cert, duhul ce te-a influentat in acea pseudo-adunare nu este de la Dumnezeu.
Ba chiar con-postatorul nostru "Penricostalul" a afirmat ca duhul acela de teama dusa pana la anxietate este de la cel rau.
Acum intrebarea mea aici este:
1.Cum este posibil ca intr-o adunare ce se doreste crestineasca, duhul celui rau sa se manifeste atat de fatis, daca nu chiar stimulat fiind de atmosfera de tip "haos organizat" de acolo?
2.Cum se simte Penticostalul cand astfel de scene se manifesta? Isi poate continua inchinarea pe mai departe? In acest caz, iesirea inapoi in lume la sfarsitul "slujbei" lor inseamna, de fapt, intrarea intr-o lume normala, in care inca mai guverneaza legile lui Dumnezeu.

Oricum, ceea ce eu notez din aceasta intamplare e ca MANIFESTARILE DE LA ACESTE ADUNARI DUC LA AMORTIREA RATIUNII OMULUI, CEEA CE FACE POSIBILA INVAZIA DUHURILOR RELE!!
  #2205  
Vechi 02.04.2012, 20:52:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea.h Vezi mesajul
Eu as vrea sa inteleg de ce m-a cuprins o asemenea frica, pentru ca eu nu o fire sperioasa, de obicei imi pot tine cumpatul si dupa ce am fugit de acolo vreo 10-15 minute nu ma puteam opri din plans, a inceput sa imi fie frica sa stau cu becul stins, sa stau singura, chestii cu care nu aveam nici o problema pana acum
Concluzia e sa nu te mai duci peste tot pe unde te cheama si spun ca e bine. Nu doar tu te-ai fi speriat, majoritatea s-ar speria daca ar avea de-a face cu un duh rau. Cred ca e timpul sa te duci si pe la biserica de acum incolo (ortodoxa), duminica se tin slujbe pentru toti.
  #2206  
Vechi 02.04.2012, 21:09:53
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Concluzia e sa nu te mai duci peste tot pe unde te cheama si spun ca e bine. Nu doar tu te-ai fi speriat, majoritatea s-ar speria daca ar avea de-a face cu un duh rau. Cred ca e timpul sa te duci si pe la biserica de acum incolo (ortodoxa), duminica se tin slujbe pentru toti.
si eu sunt de aceeasi parere. Doamne ajuta!
  #2207  
Vechi 02.04.2012, 21:45:23
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea.h Vezi mesajul
dupa ce am fugit de acolo vreo 10-15 minute nu ma puteam opri din plans
Pai si momaia aia de preten al tau cu ce se ocupa in aceasta perioada de cumplita criza din viata ta?
In loc sa-i fi carpit cateva cotoroantei si apoi sa fi fugit 10-15 minute in urma ta sa te mangaie in necaz ...


P.S. Voi, trolii, nu va plictisiti chiar niciodata?
  #2208  
Vechi 02.04.2012, 22:12:13
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Cum se simte Penticostalul cand astfel de scene se manifesta?
Profetule de carton illuminato-intunecat, tu cand ai devenit si ortodox? (...noi, ortodocsii suntem in post...)
Vezi ca si la ortodocsi te poti pocai: se numeste Taina Spovedaniei. Hai repejor ca esti plin de pacate.

Dar fiindca ti-ai gasit si tu in sfarsit o biserica vino sa-ti dau un „big hug”...

P.S. Tot tu esti si andreea.h?
In acest caz sunt uluit: esti in mod concomitent un batran pensionar dar si domnisoara, nondenominational dar si ortodox. Si ai un preten penticostal care te duce la el la biserica dar îi permite unei batrane profetese (de carton) sa-ti puna mana pe picior si sa te sperie de moarte. Iar tu fugi si de batrana si de biserica si de prietenul tau cu care atat de bine te-ai inteles mai mult de doi ani.

As zice ca te-ai depasit pe tine insuti.
  #2209  
Vechi 02.04.2012, 22:14:38
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Pai si momaia aia de preten al tau cu ce se ocupa in aceasta perioada de cumplita criza din viata ta?
In loc sa-i fi carpit cateva cotoroantei si apoi sa fi fugit 10-15 minute in urma ta sa te mangaie in necaz ...


P.S. Voi, trolii, nu va plictisiti chiar niciodata?
prietene instigi la violenta? Pai e frumos asa? E crestineste? Ce cauta insa acea "cotoroanta" la voi la adunare (ma refer la adunarea bisericii penticostale)? De ce nu s-au luat masuri ca "cotoroanta" sa fie oprita de a m-ai spune "profetii"? Cum a inceput sa se manifeste ciudat acea femeie trebuia scoasa afara, dar a fost lasata sa-si spuna "recitalul" pana la capat. Asta arata ca la penticostali astfel de manifestari "divine" sunt la ordinea zilei si nimeni nu face nimic, ba chiar sunt incurajate. Doamne ajuta!
  #2210  
Vechi 02.04.2012, 22:23:08
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Prietene Fanel, nu inghiti repede orice se arunca pe taraba.
Nu exista nicio „cotoroanta” decat in mintea unui troll care acum a transferat-o si in mintea voastra.
Pentru ca troll-ul stie ca tie ti-ar place sa fie cotoroanta in adunare.
Cum iti place si restul de basm cusut cu ata alba.

Doamne ajuta!

Last edited by penticostalul; 02.04.2012 at 22:26:20.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10