Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 21.11.2014, 11:35:04
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Inainte de a raspunde cuiva, pe acest forum, AFLATI CINE ESTE, mai inainte, studiind postatorul si opiniile sale pe alte subiecte.

Ma bate gandul sa fac portrete ale unora, prin citate din alte subiecte in care au postat, ca sa vedeti ca NU vor sa va mantuiti: vor doar sa va duca in ratacire, fie prin a nu crede ( foarte putini ), fie prin a crede aiurea.
Nu trebuie sa generalizam ,noi nu stim de ce vin aici ,sunt unii care incearca sa demoleze credinta ,dar nu e valabil pt toti ateii.
Ei nici macar nu stiu ce inseamna mantuire.
Cu credinta nu e chiar asa de simplu ,mai ales in vremurile de acum ,e foarte greu sa devii credincios pt ca anturajul , mass media si traiul bun te trag in directia opusa .
Sunt foarte multi care desi aflati in necaz nu vor sa se lase in grija lui Dumnezeu ,spun ca au incercat ,au mers la biserica si nu au obtinut nimic ,fac un fel de troc cu Dumnezeu.
Si credinta caldicica e tot ceva vatamator ,asa ca nu e prea simplu ,cam tot ce ne inconjoara atrage lumea catre ateism sau mai rau ,ecumenism.
Reply With Quote
  #302  
Vechi 21.11.2014, 20:57:34
Dharma Dharma is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 33
Implicit

Eu (desi ma consider agnostica nu atee) ma aflu aici pentru a invata.
Am fost botezata ortodoxa cand eram mica deci nu am nici un merit si nici o vina in aceasta privinta. Nasii de botez i-am vazut ultima oara cand aveam eu 2 ani, deci implicarea lor in indrumarea mea pe drumul dreptei credinte tinde spre zero. Mama mea e interesata de practicile asa-zise "orientale" (reiki, prananadi, yoga, etc...), tatal meu e ateu sau cel putin asa spune. Nu am manifestat niciodata interes pentru religie, m-am auto-definit agnostica fiindca desi cred in existenta unei puteri superioare nu ma simt gata sa il definesc ca Dumnezeu, Allah, Ganesh sau in orice alt fel. Deci pe scurt nu vreau sa imi asum responsabilitatea pentru propria mea viata spirituala (si eventuala mantuire), nici sa incerc a urma un cod de "buna-purtare" pe care nu il inteleg doar pe ideea ca a fost conceput de un Zeu Omniprezent si Omnipotent.

Am fost implicata in mai multe relatii amoroase si religia partenerului meu nu a fost niciodata importanta pentru mine. Stiu ca a fost vorba de un catolic, un evreu, un protestant - in fine, toti nepracticanti. Daca s-a vorbit despre casatorie in general eram de accord sa adopt religia partenerului. Cum familia mea nu e religioasa, nu ii intereseaza daca ma casatoresc intr-o biserica, intr-o sinagoga, templu, moschee sau o groapa cu noroi din padure, dar e posibil ca familia partenerului sa aiba standarde mai rigide.

Vreau totusi sa cunosc mai multe despre religia ortodoxa, fie ca sa stiu la ce renunt, fie ca sa inteleg de e sa nu renunt. Si o fac pe un forum fiindca daca chiar "ader" si ma auto-definesc ca ortodoxa fac parte din aceeasi comunitatea cu toti ceilalti ortodocsi, deci vreau sa stiu cu cine ma intovarasesc pe drumul credintei. Deocamdata nu sunt prea convinsa.

Eu de asta sunt pe forum. Altcineva?
__________________
Obedience is doing what you are told regardless of what is right. Morality is doing what is right regardless of what you are told.
Reply With Quote
  #303  
Vechi 21.11.2014, 21:32:08
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dharma Vezi mesajul
Eu de asta sunt pe forum. Altcineva?
Bine ai venit printre ortodocsi de aproape toate nivelurile (unii stau mai bine la capitolul asta, altii incercam, altii poate ca urmeaza sa devina..) si sper sa ramai aici, sa afli lucruri pe care nu le stiai, sa prinzi drag de Hristos din postarile unora; greselile insa sunt inerente iar gafele unora dintre noi trebuie sa inveti sa le treci cu vederea.

Sunt aici ca sa invat sa socializez mai bine cu cei pe care poate ca ii intalnesc la biserica, desi mi-am dat seama ca spatiul virtual nu intotdeauna ajuta - uneori iti ofera protectie, alteori te arata asa cum nu esti in realitate. Eu deja am dat un rateu cu primul cont: negruta. Am zis totusi sa mai incerc o data, poate de data asta imi iese mai bine.

Mi-a placut postarea lui "aaabb... (nu stiu cum)" in care spunea ca a ajuns sa tina la aceasta comunitate. Nici el nu s-a declarat ortodox si totusi e aici si pune intrebari, ridica probleme la diverse subiecte, dar ramane o prezenta simpatica.

Cred ca trebuie sa ne toleram reciproc, sa invatam unii de la altii, sa schimbam impresii, informatii ... sa cerem un sfat sau sa-l oferim, daca ne sta in putere, nicidecum sa aruncam sageti unii in altii.

Acest forum nu trebuie sa fie doar al meu si al aceluia si al acestuia .. ci al tuturor care intra aici, deoarece toti cautam ceva iar daca reusim sa gasim nu poate fi decat spre binele nostru!

Last edited by crinrin; 21.11.2014 at 21:35:03.
Reply With Quote
  #304  
Vechi 21.11.2014, 22:06:06
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dharma Vezi mesajul
Eu (desi ma consider agnostica nu atee) ma aflu aici pentru a invata.
Am fost botezata ortodoxa cand eram mica
http://www.youtube.com/watch?v=vMMfIA5cswQ
http://www.youtube.com/watch?v=G4vTFzI04C4
http://www.youtube.com/watch?v=E4JhY...B6F18ECC601549
http://www.youtube.com/watch?v=YutOgesVibU
http://www.youtube.com/watch?v=Nfu9zLcJC_U
http://www.youtube.com/watch?v=G4vTFzI04C4
Reply With Quote
  #305  
Vechi 21.11.2014, 22:34:13
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dharma Vezi mesajul
Eu (desi ma consider agnostica nu atee) ma aflu aici pentru a invata.
Am fost botezata ortodoxa cand eram mica deci nu am nici un merit si nici o vina in aceasta privinta. Nasii de botez i-am vazut ultima oara cand aveam eu 2 ani, deci implicarea lor in indrumarea mea pe drumul dreptei credinte tinde spre zero. Mama mea e interesata de practicile asa-zise "orientale" (reiki, prananadi, yoga, etc...), tatal meu e ateu sau cel putin asa spune. Nu am manifestat niciodata interes pentru religie, m-am auto-definit agnostica fiindca desi cred in existenta unei puteri superioare nu ma simt gata sa il definesc ca Dumnezeu, Allah, Ganesh sau in orice alt fel. Deci pe scurt nu vreau sa imi asum responsabilitatea pentru propria mea viata spirituala (si eventuala mantuire), nici sa incerc a urma un cod de "buna-purtare" pe care nu il inteleg doar pe ideea ca a fost conceput de un Zeu Omniprezent si Omnipotent.

Am fost implicata in mai multe relatii amoroase si religia partenerului meu nu a fost niciodata importanta pentru mine. Stiu ca a fost vorba de un catolic, un evreu, un protestant - in fine, toti nepracticanti. Daca s-a vorbit despre casatorie in general eram de accord sa adopt religia partenerului. Cum familia mea nu e religioasa, nu ii intereseaza daca ma casatoresc intr-o biserica, intr-o sinagoga, templu, moschee sau o groapa cu noroi din padure, dar e posibil ca familia partenerului sa aiba standarde mai rigide.

Vreau totusi sa cunosc mai multe despre religia ortodoxa, fie ca sa stiu la ce renunt, fie ca sa inteleg de e sa nu renunt. Si o fac pe un forum fiindca daca chiar "ader" si ma auto-definesc ca ortodoxa fac parte din aceeasi comunitatea cu toti ceilalti ortodocsi, deci vreau sa stiu cu cine ma intovarasesc pe drumul credintei. Deocamdata nu sunt prea convinsa.

Eu de asta sunt pe forum. Altcineva?
Bine ati venit!

MARTURISITI-VA DOMNULUI - Corul Mira

https://www.youtube.com/watch?v=ivHxbYMZRAg
Reply With Quote
  #306  
Vechi 21.11.2014, 23:08:25
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit Pe tine te fericim-Corul Byzantion

https://www.youtube.com/watch?v=rCkWM9sv1_8
Reply With Quote
  #307  
Vechi 22.11.2014, 07:05:26
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Bine ai venit printre ortodocsi de aproape toate nivelurile (unii stau mai bine la capitolul asta, altii incercam, altii poate ca urmeaza sa devina..) si sper sa ramai aici, sa afli lucruri pe care nu le stiai, sa prinzi drag de Hristos din postarile unora; greselile insa sunt inerente iar gafele unora dintre noi trebuie sa inveti sa le treci cu vederea.

Sunt aici ca sa invat sa socializez mai bine cu cei pe care poate ca ii intalnesc la biserica, desi mi-am dat seama ca spatiul virtual nu intotdeauna ajuta - uneori iti ofera protectie, alteori te arata asa cum nu esti in realitate. Eu deja am dat un rateu cu primul cont: negruta. Am zis totusi sa mai incerc o data, poate de data asta imi iese mai bine.

Mi-a placut postarea lui "aaabb... (nu stiu cum)" in care spunea ca a ajuns sa tina la aceasta comunitate. Nici el nu s-a declarat ortodox si totusi e aici si pune intrebari, ridica probleme la diverse subiecte, dar ramane o prezenta simpatica.

Cred ca trebuie sa ne toleram reciproc, sa invatam unii de la altii, sa schimbam impresii, informatii ... sa cerem un sfat sau sa-l oferim, daca ne sta in putere, nicidecum sa aruncam sageti unii in altii.

Acest forum nu trebuie sa fie doar al meu si al aceluia si al acestuia .. ci al tuturor care intra aici, deoarece toti cautam ceva iar daca reusim sa gasim nu poate fi decat spre binele nostru!
Mai vreau sa adaug ceva.
Din directie opusa lui "aabbb..." se remarca Mihailc. El este net superior tuturor celor care activeaza pe acest forum si doar prostii nu reusesc sa taca in prezenta lui. Dincolo de inteligenta si pregatirea pe care le are, m-au frapat puterea lui de intelegere .. un duh de empatie si de intelepciune cum doar pe la duhovnici mai intalnesti. Interventiile lui pe acest forum dovedesc o mare putere de intelegere, dincolo de aparente, si, mai mult, este capabil sa te ajute cu un sfat.

Ai sa vezi si albine care culeg nectar din florile ortodoxiei si ni-l aduc pe tava - citate din cuvintele sfintilor parinti, pilde, franturi din vietile sfintilor, oameni frumosi si nestiuti, lucruri minunate in imagini, rugaciuni, versuri, filme, carti, cuvinte din suflet... pentru suflet.

Last edited by crinrin; 22.11.2014 at 11:33:35.
Reply With Quote
  #308  
Vechi 03.12.2014, 21:30:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Decizia Curtii Constitutionale e o decizie politica. Daca romanilor le pasa de studierea religiei in scoala, trebuie sa dovedeasca acest lucru.

Cand ii e foame, copilul mic plange. De ce uita sa planga cand este adult? Trebuie sa ne fie foame si de Dumnezeu. Trebuie sa dorim ca acest popor sa fie educat crestineste.

Ce sa punem in locul religiei? Educatia sexuala? Incotro ne indreptam? Raspundem pentru tacerea noastra. De ce sa accepatam ca profesorii de religie sa fie umiliti?
Reply With Quote
  #309  
Vechi 04.12.2014, 09:15:40
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

educatie sexuala, din cate stiu, exista deja. Nu-s sigura, dar asa stiu de la o fetita de clasa a 8-a.

Oameni buni, sincer, nu stiu cati vor sa fca cu adevarat religia la scoala... elevii oricum abia asteapta sa li se dea ocazia sa mai scape de unele cursuri, gen...desen, muzica si chiar si religie. De ce? Pentru ca au oricum programul prea lung, pentru ca oricum trebuie sa studieze si pentru obiecte care nu ii intereseaza, nu le sunt specifice profilului, nu ii va ajuta niciodata in viata. Sincer, si eu as fi vrut sa nu fac muzica, de exemplu, dar a trebuie sa fac, si sa imi belesc media generala din cauza mediei de 5 sau 6 la muzica...ca doar proful avea pretentia sa ii invatam la ora ca si cum am fi de profil, ca el avea impresia ca daca vine dela un institut de muzica, si pe noi, profil real ne intrsa muzica sau chiar avea poate impresia ca ne pregatim sa devenim mari muzicieni... habar nu am. Religia mi-a placut in clasa a 12-a si in clasele primre, in rest...repetare, repatare ver and over again. Desenul, mie personal mi-a plcut pentru ca asta e unul din hobbiurile mele. Dar toate trei, pentru profilul ce l-am facut eu, de bio-chimie, era absolut nenecesare. Recunosc ca relifia m-a ajutat putin la facultate, desi a studiat psihologia, dar, pare-se nu doar eu eram convinsa ca psihologia conlucreaza cu spiritualitatea, cu am invatat si o jumatate de semestru despre asta...

Oricum sistemul nostru de invatamant e cam la pamant si cam in efavoarea celor care pur si simplu nu sunt buni la toate.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #310  
Vechi 04.12.2014, 09:36:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cand ii e foame, copilul mic plange. De ce uita sa planga cand este adult? Trebuie sa ne fie foame si de Dumnezeu.
Problema este ca nu e deloc limpede ca aceasta foame de Dumnezeu este saturata cu orele de religie de la scoala.

Citat:
Trebuie sa dorim ca acest popor sa fie educat crestineste.
De acord. Numai ca, desi incaseaza ore de religie de 25 de ani, nu sunt semne evidente ca poporul e educat mai crestineste ca inainte de acest lucru.

Citat:
Ce sa punem in locul religiei? Educatia sexuala?
Nicidecum. In locul religiei nu trebuie pus nimic. Copiii nostri au nevoie de mai mult timp pentru joaca.
Fiica mea, la 14 ani, munceste mult mai mult decat mine. Numarul de ore petrecute la scoala + numarul de ore pentru alte activitati pedagogice + numarul de ore necesar temelor o fac seara aproape sa adoarma cu nasul in cana de ceai. Acest lucru nu e normal. Eu aveam timp sa ma mai si joc, in vremurile imemoriale cand eram copil. Pe copiii mei i-am scutit de religie la scoala de mult. Si totusi, nivelul lor este incomparabil mai ridicat decat al colegilor care au continuat sa faca religie. Ceea ce ei stiu, stiu de la mine, de la cateheza facuta la biserica, de la predicile duminicale.
Dumnezeu nu este ceva, ci este Cineva. Dar invatamantul religios scolar este orientat spre invatarea a ceva, nu spre intalnirea cu Cineva.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde