Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 01.08.2009, 22:12:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
Sigur , frate Cristi, nu am facut decat sa prezint o stare de fapt.

Mi-e tare greu sa ma rog pentru cei care ne mint, inseala si fur, dar cu ajutorul lui Dumnezeu voi primi si puterea aceasta.
Cunosc perfect starea asta . Până ne învrednicim , eu spun că ignoranța , ca stare , ca păcat , e bună , dar provizoriu. Nu știu dacă mă înțelegi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 02.08.2009, 17:50:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Inca o data, daca mi se permite, dupa parerea mea Romania a gresit si continua sa greseasca in legatura cu schimbarea mentalitatii tziganilor. Asa o actiune poate sa se lungeasca pe zeci de ani si cu cat se va incepe mai devreme, Tziganii se vor schimba in cetateni normativi.
Trebuie facut un plan de catre profesionali si dat buget potrivit care desigur ca va fi enorm.
Poate UE va va ajuta.
Situatia actuala este nesuferita. Tziganii v`au scos un renume oribil in Europa si in curand si in SUA. NUMAI A SE PLANGE DE SITUATIE, ASTA NU REPARA NIMIC
Ai dreptate, in RO e criza de management la toate nivelele, dar mai ales top management.

cat despre renumele prost pe care ni l-au scos tiganii in lume, acum vreo 9 ani cand m-am dus la primul meu interviu ptr un job in Buenos Aires, am fost surprinsa sa vad desconsiderarea pe fata angajatorilor in momentul in care le-am spus ca sunt romanca. erau scarbiti de niste tigani romani care cerseau pe-acolo, dar culmea cand mi-au povestit despre ei am zis ca poate nu erau de-ai nostri, ca erau blonzi!! dar apoi mi-am adus aminte ca avem totusi si din astia...

si aici in SUA au aparut, chiar langa building-ul unde lucrez eu este o tiganca care cerseste, destul de bine imbracata (dar toata in negru) care este insa cam selectiva la "pomana". intr-o zi mi-am adus prea multa mancare ptr pranz si am impartit-o sa-i dau si ei, dar a cam strambat din nas - se vede ca vroia $$$, nu mancare ! cred ca face parte dintr-o retea de cersetori, care se stie fac bani multi cu "meseria" asta.

other than that, tiganii sunt si ei oameni si eu una ii respect si n-am nimic cu ei.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 02.08.2009, 20:15:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Ai dreptate, in RO e criza de management la toate nivelele, dar mai ales top management.

cat despre renumele prost pe care ni l-au scos tiganii in lume, acum vreo 9 ani cand m-am dus la primul meu interviu ptr un job in Buenos Aires, am fost surprinsa sa vad desconsiderarea pe fata angajatorilor in momentul in care le-am spus ca sunt romanca. erau scarbiti de niste tigani romani care cerseau pe-acolo, dar culmea cand mi-au povestit despre ei am zis ca poate nu erau de-ai nostri, ca erau blonzi!! dar apoi mi-am adus aminte ca avem totusi si din astia...

si aici in SUA au aparut, chiar langa building-ul unde lucrez eu este o tiganca care cerseste, destul de bine imbracata (dar toata in negru) care este insa cam selectiva la "pomana". intr-o zi mi-am adus prea multa mancare ptr pranz si am impartit-o sa-i dau si ei, dar a cam strambat din nas - se vede ca vroia $$$, nu mancare ! cred ca face parte dintr-o retea de cersetori, care se stie fac bani multi cu "meseria" asta.

other than that, tiganii sunt si ei oameni si eu una ii respect si n-am nimic cu ei.
In Romania nu este criza de management ,in Romnania se doreste un prost management.Cine-i impiedica pe politicieni sa apere natiunea,valorile ei,traditiile ei,bogatiile ei?Mai cu seama ca ei insisi s-au angajat la asta. Cine ii pune pe acestia(indiferent de orientarea politica) sa vinda tot pina la bogatiile solului si subsolului,sa adopte legi antisociale...?
Cind a facut romanul discriminare in istoria lui? Cind nu a tolerat sau nu a trait in buna intelegere cu celelalte nationalitati conlocuitoare,cind a prigonit vreo etnie? Immm,cind?
Pai sti tu sau voi toti ca la noi existau legi care sa nu-i primeasca pe tigani la scoala,sa nu primeasca alocatii,sa nu le dea burse,sa nu le dea manuale scolare gratuite, sa nu le fie scoala gratuita, sa nu-i primeasca in internate,sa nu-i bage in repartitii(adica sa nu le dea un loc de munca)? Totdeauna s-au bucurat de drepturi EGALE cu noi romanii ca si toate nationalitatile din Romanaia .Dar ei(ca etnie) tot timpul au vrut altceva,adica exact opusul drepturilor generale,celor legale. Nici macar nu se declarau la recesaminturi.
Modul lor de comportament desi a apasat la inceput imaginea Romaniei acum este altfel interpretat : se conving si altii de interesele si practicile lor reale si de dorinta lor reala de ,,integrare" fireasca intro societate care culmea nici macar nu-i discrimineaza ! Se arata mai bine pe ei insisi cine sunt si ce vor. Ani de zile au folosit o ,,sabie" cu doua taisuri.De curind au inceput sa se taie singuri in ea!
Exista f. multi tigani invatatori, doctori,profesori,ingineri,militari,politisti,prof esori universitari,artisti,actori,poeti,etc ,care ar putea contribui f. mult la revenirea natiei tiganesti dar de cele mai multe ori acestia se dezic de originea lor diluindu-se in marea masa a natiei romane.
Culmea este ca in ziua de astazi romanii doresc expres sa faca pe tiganii(asculta manele obsedant,folosesc limbaj specific in jargon,gesturi specifice,intepreteaza cu mare pasiune roluri in filme,organizeaza nunti si petreceri cu lautari ,,specifici" si folclor zis de ,,petrecere",afiseaza opulenta in portul bijuteriilor specifica,afiseaza comportament brutal sau agresiv in mod nativ,se tatueaza chipurile ,,artistic",uzeaza frecvent in limbaj cuvintul ,,respect" in sens denaturat,pretind respect si pozitii favorizante in microclimatul social de vietuire,etc)pe cind... pe cind virfurile lumii tiganesti de deszic de etnie si cauta sa faca pe... romanii ,adica cauta nume, renume,stil,eleganta clasica,cultura,nivel de trai dupa standarde inalte clasice,profesie de vocatie,performanta profesoinala,culturale sau sportive,recunoastere nationala si internationala,etc.
De ce simpt romanii(aceia multi sau putini)nevoia de asemenea prosteala D.zeu stie, insa cinste si respect pt. acei tigani care lupta sa iasa din tiparele anacronice si antisociale ale etniei.
Romanul este atit de tolerant si de bun cu toti conationalii incit atit dusmanii cit si prietenii stiu de mult ca este ,,prost " de bun . Ca si cum nu ar fi fost destul de apasat de nevoile din casa lui au venit tot timpul,,potentati" de aiurea sa-i atraga atentia chipurile ca ...a cam ramas in urma la vietuire. Pai nu-i nimic ca acum au ocazia si ,,potentatii" sa se convinga ca nu este chiar asa cum cred ei .

Last edited by zaharia_2009; 02.08.2009 at 20:18:55.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 02.08.2009, 20:18:38
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Cine sunt eu sa-mi dau parerea dar

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Ai dreptate, in RO e criza de management la toate nivelele, dar mai ales top management.

cat despre renumele prost pe care ni l-au scos tiganii in lume, acum vreo 9 ani cand m-am dus la primul meu interviu ptr un job in Buenos Aires, am fost surprinsa sa vad desconsiderarea pe fata angajatorilor in momentul in care le-am spus ca sunt romanca. erau scarbiti de niste tigani romani care cerseau pe-acolo, dar culmea cand mi-au povestit despre ei am zis ca poate nu erau de-ai nostri, ca erau blonzi!! dar apoi mi-am adus aminte ca avem totusi si din astia...

si aici in SUA au aparut, chiar langa building-ul unde lucrez eu este o tiganca care cerseste, destul de bine imbracata (dar toata in negru) care este insa cam selectiva la "pomana". intr-o zi mi-am adus prea multa mancare ptr pranz si am impartit-o sa-i dau si ei, dar a cam strambat din nas - se vede ca vroia $$$, nu mancare ! cred ca face parte dintr-o retea de cersetori, care se stie fac bani multi cu "meseria" asta.

other than that, tiganii sunt si ei oameni si eu una ii respect si n-am nimic cu ei.
totus,cum s`a scris deja aci ca evreii sunt incapatanati, asa ca uite parerea mea:
Romanii care au tinut Tziganii in robie veacuri,ar fi trebuit nu numai sa-i elibereze ci sa-i aduca la nivelul mediu (cel putin) al cetatenilor romani . Deoarece ce s`a facut a fost putin,daca s`a facut,Tziganii au continuat sa fiu robi-eliberati,fara educatie (in marea parte) si intr`un razboi nesfarsit pentru a castiga traiul.Ce este mai usor decat a fura,a excroca si alte fapte penale ca ei nu au (in mare parte) alte meserii.
Sa se faca o comisie guvernamentala cu buget potrivit care sa stabileasca un plan de timp indelungat pentru reeducarea Tziganilor si in primul rand educarea copiilor OBLIGATOR, cu pedepse infioratoare la cine nu implineste legea. Asta numai pentru inceput.
Parerea mea.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 02.08.2009, 21:20:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit apropo

asta cu criza de management nu este de fapt de la mine citire, au zis-o de fapt englezii** - nu mai stiu numele firmei celebre care a facut acest studiu si l-a dat publicitatii acum cativa ani.


** Englezii sunt asii management-ului si al modelelor de calitate, sunt modelatori la nivel mondial, uitati-va ce au reusit sa faca in tari ca India, Sri Lanka, Hong Kong samd. stiu, HK asta nu e tara, dar merita citat.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 02.08.2009, 21:24:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Romanul este atit de tolerant si de bun cu toti conationalii incit atit dusmanii cit si prietenii stiu de mult ca este ,,prost " de bun . Ca si cum nu ar fi fost destul de apasat de nevoile din casa lui au venit tot timpul,,potentati" de aiurea sa-i atraga atentia chipurile ca ...a cam ramas in urma la vietuire. Pai nu-i nimic ca acum au ocazia si ,,potentatii" sa se convinga ca nu este chiar asa cum cred ei .
m-ai facut curioasa, cine-s "potentatii" astia?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 03.08.2009, 00:29:57
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
asta cu criza de management nu este de fapt de la mine citire, au zis-o de fapt englezii** - nu mai stiu numele firmei celebre care a facut acest studiu si l-a dat publicitatii acum cativa ani.


** Englezii sunt asii management-ului si al modelelor de calitate, sunt modelatori la nivel mondial, uitati-va ce au reusit sa faca in tari ca India, Sri Lanka, Hong Kong samd. stiu, HK asta nu e tara, dar merita citat.
Intre timp tinerii nostri isi fac mastere si doctorate atat acasa cat si in strainatate. Si nu putini...
Reply With Quote
  #98  
Vechi 03.08.2009, 01:30:08
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pacate tiganilor le lipseste ceva de baza: cei 7 ani de acasa. Fara acesti "7 ani de acasa", deci fara o educatie primita in sanul familiei, se pot baga oricati bani, dar fara a-i schimba cu adevarat.

Intamplarea face ca am cunoscut o familie de tigani "foarte scuturati"; amandoi cu studii superioare si succes in viata. Cand i-am cunoscut nici prin cap nu mi-a trecut ca ar fi tigani; am aflat acest lucru de la ei pe parcurs... Lipsa celor 7 ani a semnalat-o unul din copiii lor, care, ajuns la o varsta la care isi putea da seama de acest lucru, le-a reprosat ca nu au fost educati de acasa. Ori educatia romanului este prin excelenta crestina; lipsa unei traditii in acest sens in familie se simte si la cei, care au profitat de calitatile lor intelectuale si au ajuns "cineva"; in momente de criza, cu toti banii pe care ii au, cu toata pozitia, tot isi vor ridica poalele in cap, cum se spune.

Faptul ca si romanii sunt confundati cu tiganii se datoreaza tot acestei lipse de educatie in sanul familiei, caci lipsa celor 7 ani de acasa, care nu sunt 7 la numar, ci mult mai multi, se reflecta si in gandire si comportare. Romanii, care au cei 7ani de acasa, care au pregatirea necesara si comportamentul adecvat, nu vor mai fi confundati cu tiganii, si vor deveni buni ambasadori ai Romaniei peste hotare.

Este foarte usor sa-i criticam pe tigani, disociindu-ne de ei; dar poate ar trebui sa ne gandim si de ce sunt ei asa, si cata vina personala au pentru lipsa lor de educatie. Practic au aceeasi lipsa de vina, precum avem noi lipsa de merit ca ne-am nascut intr-o familie, care ne-a educat si ne-a invatat de bine. Si ar trebui sa ne gandim si la raul pe care il facem imprumutand gesturi si cuvinte vulgare, folosindu-le cu nonsalanta chiar si in fata copiilor.
Tocmai de aceea e atat de important sa dam mai departe copiior educatia primita in familie, valorile noastre crestine, care noua ne-au intrat in sange odata cu laptele supt de la mama, in vreme ce altora nu; sa pastram limba romana curata si frumoasa cum e ea.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 11.09.2009, 22:31:24
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Este foarte usor sa-i criticam pe tigani, disociindu-ne de ei; dar poate ar trebui sa ne gandim si de ce sunt ei asa, si cata vina personala au pentru lipsa lor de educatie. Practic au aceeasi lipsa de vina, precum avem noi lipsa de merit ca ne-am nascut intr-o familie, care ne-a educat si ne-a invatat de bine. Si ar trebui sa ne gandim si la raul pe care il facem imprumutand gesturi si cuvinte vulgare, folosindu-le cu nonsalanta chiar si in fata copiilor.
Tocmai de aceea e atat de important sa dam mai departe copiior educatia primita in familie, valorile noastre crestine, care noua ne-au intrat in sange odata cu laptele supt de la mama, in vreme ce altora nu; sa pastram limba romana curata si frumoasa cum e ea.
Ma uit acum pe youtube la niste filmulete despre mafia imobiliara din Timisoara. Este strigator la cer ce se intampla.

Puteti viziona aici:

http://www.youtube.com/watch?v=Mw0nD...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=4DLAj...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Ckv47..._embedded#t=34

http://www.youtube.com/watch?v=foWqq...layer_embedded


Si aici gasiti site-ul proprietarului roman.

http://www.nusuntcarnat.com/index.php

Deci, acum stau si ma gandesc. Daca eram eu in locul acestui om. Daca erai tu in locul acestui om. Ce faceai? Hristos zice ca tre' sa iubim vrajmasii, insa ... in acest caz chiar nu pot! Acest om are si nepoti, copii!

Ce sa faca saracul daca statul nu'l ajuta? Ce?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 03.08.2010, 10:56:48
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Problema cu ei este antropologica - secole, de la plecarea din Punjab(India), au perseverat intr-un izolationism nu doar cultural. Adica nu s-au incurcat cu bastinasii. Au trait fragmentati in grupuri mici si au ales sa se casatoreasca intre ei, degnerand. Se poate vedea facand o comparatie cu cei ramasi acasa in Punjab. Cele ale trupului sunt cum sunt, dar cele ale mintii sunt o tragedie. Acestea nu-i lasa de fel sa se apropie de morala crestina.

Noi trebuie sa-i iubim, insa NU cu cele lumesti ale lor !

Europenii nu inteleg ca sunt de felul lor plimbareti; in anii 70 , sec XX, au hotarat ca Romania sa devina tara lor, fara sa ne intrebe si pe noi romanii, iar consecinta a fost revarsarea multor tigani din tarile limitrofe; liderii lor in loc sa se gandeasca la convietuire au optat pt lupta (aveau de gand prin 90 sa enclavizeze Oltenia si s-o declare republica tiganeasca); si-au facut serviciu de informatii, mai ales ca arma de lupta(ilegal, dar mosit de oameni ai puterii), etc....

Last edited by IonelS; 03.08.2010 at 11:02:09.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 06:24:19
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18