Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 03.08.2010, 20:25:27
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit

Eu nu constat ca tiganii sunt la periferia societatii.
E de ajuns sa ma uit pe strada la fiecare automobil de la VW in sus si sa vad cine-l conduce.
Mai degraba profesorii universitari au ajuns la periferia societatii.

Din punctul meu de vedere problema nu este a societatii este pur si simplu o problema de caracter, temperament, obiceiuri, cultura a populatiei de tigani.
Daca ei nu stiu decat sa injure, sa fure, sa bata, sa minta, sa omoare atunci societatea nu poate decat sa le dea cu papucii sau sa-i tina in inchisori.

Eu ca membru al societatii, refuz sa contribui la propasirea neamului tiganesc pe cheltuiala mea. Prefer excluderea tiganilor. Si asta pentru ca la propasirea neamului romanesc nu au contribuit si tiganii, ci din contra. De ce am face noi invers. Fiecare trebuie sa-si spele pacatele lui, nu pe ale atuia.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 03.08.2010, 20:26:48
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Este un instinct de conservare atitudinea majoritarilor de a nu integra pe minoritari și imigranți fiindcă deschiderea brațelor străinilor înseamnă renunțarea la caracterul de stat național, pierderea controlului asupra teritoriului pentru care s-au jertfit generațiile de înaintași, lucru la care mulți oameni nu sunt dispuși să renunțe și poate nu greșesc. Asta în condițiile în care imigranții și minoritarii au un indice al natalității mult superior etniei majoritare.
Este foarte posibil sa fie asa.O societate puternica,prin mebrii ei,trebuie sa gasesca solutii.Daca ascundem problema sub covor ne va exploda in fata,mai devreme sau mai tarziu.Daca nu cumva asta s-a si intamplat.Sa nu bagam precum strutul capul in nisipul abandonarii gasirii unei solutii.Trebuie sa exista altfel se vor repeta tragedii ale istoriei.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 03.08.2010, 20:28:50
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Este foarte posibil sa fie asa.O societate puternica,prin mebrii ei,trebuie sa gasesca solutii.Daca ascundem problema sub covor ne va exploda in fata,mai devreme sau mai tarziu.Daca nu cumva asta s-a si intamplat.Sa nu bagam precum strutul capul in nisipul abandonarii gasirii unei solutii.Trebuie sa exista altfel se vor repeta tragedii ale istoriei.
Solutia este decimarea totala, genocid curat. Bineinteles ca nimeni nu e de acord cu asa ceva, dar orice alta solutie este esec total.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 03.08.2010, 20:35:36
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
Solutia este decimarea totala, genocid curat. Bineinteles ca nimeni nu e de acord cu asa ceva, dar orice alta solutie este esec total.
Decimare pe sistemul legiunilor rom-ane?Glumesc amar.Nu sunt adeptul bailor de sange.Eu cred ca pot fi intregrati dar trebuie masuri clare iar factorul coercitiv(atentie!in limite legale)sa actioneze ca o bariera in cazul in care se persista intr-un comportament barbar.Recunosc:nu-i iubesc dar nici nu imi doresc sa-i vad macelariti.Incerc un fel de toleranta controlata daca de asimilare nu poate fi vorba.Ma rog..doar teorii.Realitatea o vezi la stirile de la ora 5.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 03.08.2010, 20:39:56
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Decimare pe sistemul legiunilor rom-ane?Glumesc amar.Nu sunt adeptul bailor de sange.Eu cred ca pot fi intregrati dar trebuie masuri clare iar factorul coercitiv(atentie!in limite legale)sa actioneze ca o bariera in cazul in care se persista intr-un comportament barbar.Recunosc:nu-i iubesc dar nici nu imi doresc sa-i vad macelariti.Incerc un fel de toleranta controlata daca de asimilare nu poate fi vorba.Ma rog..doar teorii.Realitatea o vezi la stirile de la ora 5.
Noi deabia supravietuim cu necazurile noastre, cand sa-i mai integram si pe tigani ?
Reply With Quote
  #116  
Vechi 03.08.2010, 20:43:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Europa occidentala au dat-o-n bara cu tiganii. Acestia nu sunt emigrantii amariti cu chef de munca pe care ei i-au adus sa-i tina prin vagauni si containere la marginea satelor pe care vor sa-i vada la fata, cind ies din canale si cutii de carton, numai cind vine vremea culesului si al secerisului.

Americanii si canadienii pe de alta parte STIU FOARTE BINE cu cine au de a face si nu-i primesc de la aeroport, cind le fac pe loc stinga-n-prejur.

Pentru mine este chiar un mare mister cum si de unde i-au "bunghit" americanii pe tigani asa de bine cine sunt si cu ce se ocupa! Cine le-o fi luminat mintile?

Last edited by andreicozia; 03.08.2010 at 21:04:30.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 03.08.2010, 20:45:20
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere problema nu este etnia ci raportul dintre societate si etnia respectiva.Intrucat nu exista nici o etnie perfecta pe lumea asta>tine de gradul de civilizatie al fiecarei societati sa gaseasca modalitatile cele mai potrivite de a integra intr-un scop constructiv pe toata lumea.In caz contrar vei avea o patura sociala ,,periferica"
care din frustrare(una dintre cauze) va deveni agresiva si greu de convins in a respecta legile.Acest fenomen,al ignorarii(chiar si cu o tenta rasista)s-a vazut cel mai bine in revoltele recente din Paris,unde s-a ajuns la lupte de strada intre copii emigrantilor si fortele de ordine ca reprezentate ale unei societati care nu i-a asimilat pe deplin niciodata.Fii vitregi ai sortii(vezi link mai jos).

http://www.sferapoliticii.ro/sfera/1...22-cernat.html
Tiganii sunt o problema doar in situatia in care societatea este inchistata in formalism si ipocrizie,in solutii de cafenea si discursuri goale de continut.In cazul unei societati bine structurate si (as intrazni sa spun)disciplinate in spiritul muncii si corectitudinii>se pot gasi solutii prin care acesta etnie sa fie integrata in conditii ce sa ii puna in valoare calitatile(atat cat exista).In caz contrar ii lasi de izbeliste si atunci vei culege ce ai semanat.Nu poti cere altora ordine,munca si respect fata de lege cand tu esti incapabil sa impui asa ceva in propria ta ograda.Intr-o societate in haos se va observa ca trasaturile negative,fie si ale unei minoritati,vor fi asimiltate rapid de catre patura majoritara intrucat acestia din urma,la randul lor,nu au un etalon cert de civilizatie si corectitudine si atunci imprumuta de peste tot fara discernamint.
Fa zob clasa de mijloc,arunca la cos valorile traditionale si stabilitatea sociala si te vei trezi cu baietii cavernelor care vor rupe barierele civilizatiei si iti vor ranji sfidator in luminile scenei unei societati lipsite de o o temelie stabila dpdv al normelor eticii dar care,culmea falsitatii,pune accent pe culoare.,,United colours of hypocrisy"...
Si concret, Scotiene, ce-ar fi trebuit sa faca in plus guvernul francez pentru integrarea celei de-a doua generatii de imigranti? Subventii au fost si sunt, programe asisderea, moschei si centre culturale construite, ajutoare sociale, case de la stat, etc, etc, etc. Ce lipseste, eu asta nu pricep?

Parerea mea este ca urmasii generatiilor de imigranti, care au ajutat numeroase tari europene sa-si cladeasca bunastarea de care se bucura in ziua de azi, au ca trasatura definitorie blazarea. Nu-si doresc sa faca nimic constructiv desi au la indemana toate metodele (prefera sa incendieze masini si sa se razboiasca cu politia in loc sa studieze - ca slava Domnului, primesc subsidii din plin - si sa-si gaseasca slujbe). Aceasta generatie e nascuta in Europa insa e rupta de realitatea europeana tocmai pentru ca la nivel guvernamental s-a incercat din rasputeri crearea de conditii "ca acasa" pentru imigranti: asistenta sociala din plin, ajutoare, programe si para-programe, posibilitati de practicare nestingherita a religiei din tara mama, samd.
In aceste conditii, tinerii care pun la cale rascoale pe strazile Parisului (musulmani intr-un procent covarsitor) au ajuns sa se simta dezradacinati in tara in care de altfel s-au nascut: acasa n-au auzit vorbindu-se prea multa franceza, obiceiurile tarii de origine au fost pastrate cu sfintenie, comunitatea in care traiesc e formata numai din imigranti, etc. Asadar totul a devenit atat de lesne si de "de-a gata", incat nu exista dorinta autentica de integrare.
Franta nu este singura tara care are asemenea probleme, sunt multe alte state care se confrunta cu acelasi curent anti-asimilare (Suedia e un exemplu "elocvent").
Asadar "curatenia in propria ograda" pe care o sugerezi tu ca fiind solutia integrarii tiganilor s-a dovedit a fi un esec in Franta: ce folos ca francezul de rand munceste, isi vede de treaba si plateste impozite? Aceasta realitate nu va reprezenta niciodata un exemplu de urmat pentru ochii care nu vor sa vada si respectiv pentru urechile care nu vor sa auda.

Cat despre "united colours of hypocrisy", sunt de acord cu tine, am ajuns sa ne strangulam singuri cu political correctness-ul!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 03.08.2010, 20:45:55
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
Noi deabia supravietuim cu necazurile noastre, cand sa-i mai integram si pe tigani ?
Cred ca aici avem o problema de mentalitate.Nu trebuie doar sa supravietuim ci sa progresam.Pentru asta trebuie vointa nationala,munca si determinare.Ne multumim cu putin.Daca romanii ar face asta atunci si restul minoritatilor ar face eforturi sa tina pasul cu ei altfel s-ar elimina singuri.Sunt adeptul caritatii dar nu al sponsorizarii indolentei.Ar trebui o renastere nationala(termen deja perimat si compromis),un hei-rup al intregii natii in folosul ei.Romanii gresesc grav daca asteapta solutii de la altii.Trebuie sa se ajute singuri pt ca este interesul lor.Nimeni nu te va ajuta mai mult decat o poti face chiar tu in interesul tau.
Daca tu nu te ajuti,de ce ar face-o altii?Sa nu mai dam senzatia unor infirmi sociali,vesnic in cautarea unei asistente picate din neant.Daca romanu nu se trezeste isi va merita soarta si stii cum se spune>ce isi face omul cu mana lui...

Multumesc pt dialog Heorhe.Cel de Sus sa fie alaturi de noi..toti.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 03.08.2010, 20:50:21
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Si concret, Scotiene, ce-ar fi trebuit sa faca in plus guvernul francez pentru integrarea celei de-a doua generatii de imigranti? Subventii au fost si sunt, programe asisderea, moschei si centre culturale construite, ajutoare sociale, case de la stat, etc, etc, etc. Ce lipseste, eu asta nu pricep?

Parerea mea este ca urmasii generatiilor de imigranti, care au ajutat numeroase tari europene sa-si cladeasca bunastarea de care se bucura in ziua de azi, au ca trasatura definitorie blazarea. Nu-si doresc sa faca nimic constructiv desi au la indemana toate metodele (prefera sa incendieze masini si sa se razboiasca cu politia in loc sa studieze - ca slava Domnului, primesc subsidii din plin - si sa-si gaseasca slujbe). Aceasta generatie e nascuta in Europa insa e rupta de realitatea europeana tocmai pentru ca la nivel guvernamental s-a incercat din rasputeri crearea de conditii "ca acasa" pentru imigranti: asistenta sociala din plin, ajutoare, programe si para-programe, posibilitati de practicare nestingherita a religiei din tara mama, samd.
In aceste conditii, tinerii care pun la cale rascoale pe strazile Parisului (musulmani intr-un procent covarsitor) au ajuns sa se simta dezradacinati in tara in care de altfel s-au nascut: acasa n-au auzit vorbindu-se prea multa franceza, obiceiurile tarii de origine au fost pastrate cu sfintenie, comunitatea in care traiesc e formata numai din imigranti, etc. Asadar totul a devenit atat de lesne si de "de-a gata", incat nu exista dorinta autentica de integrare.
Franta nu este singura tara care are asemenea probleme, sunt multe alte state care se confrunta cu acelasi curent anti-asimilare (Suedia e un exemplu "elocvent").
Asadar "curatenia in propria ograda" pe care o sugerezi tu ca fiind solutia integrarii tiganilor s-a dovedit a fi un esec in Franta: ce folos ca francezul de rand munceste, isi vede de treaba si plateste impozite? Aceasta realitate nu va reprezenta niciodata un exemplu de urmat pentru ochii care nu vor sa vada si respectiv pentru urechile care nu vor sa auda.

Cat despre "united colours of hypocrisy", sunt de acord cu tine, am ajuns sa ne strangulam singuri cu political correctness-ul!
Problema este alta:cand i-au adus la sanul tarii-mama s-a gandit cineva la efecte sau atunci s-a dorit altceva?Pot fi asimilati?Puteau cumva fi asimilati daca procentul era mai mic?Sunt compatibil cu cultura franceza(sa nu-l intrebam pe Le Pen).A gandit cineva o asimilare graduala sau s-a mers pe un fel de globalizare sociala dementa?Cat de mult sunt compatibile anumite culturi in situatia in care cel putin una a jucat rol dominant?Sunt multe probleme.Am vazut recent un reportaj facut de scots in periferiile Parisului.Verdict simplu:nu sunt asimilati iar situatia va exploda iar mai devreme sau mai tarziu dar,nu-i asa,sa nu aducem in lumina decizii nefericite ale unor eroi nationali precum De Gaulle...
Reply With Quote
  #120  
Vechi 03.08.2010, 20:57:00
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Cred ca aici avem o problema de mentalitate.Nu trebuie doar sa supravietuim ci sa progresam.Pentru asta trebuie vointa nationala,munca si determinare.Ne multumim cu putin.Daca romanii ar face asta atunci si restul minoritatilor ar face eforturi sa tina pasul cu ei altfel s-ar elimina singuri.Sunt adeptul caritatii dar nu al sponsorizarii indolentei.Ar trebui o renastere nationala(termen deja perimat si compromis),un hei-rup al intregii natii in folosul ei.Romanii gresesc grav daca asteapta solutii de la altii.Trebuie sa se ajute singuri pt ca este interesul lor.Nimeni nu te va ajuta mai mult decat o poti face chiar tu in interesul tau.
Daca tu nu te ajuti,de ce ar face-o altii?Sa nu mai dam senzatia unor infirmi sociali,vesnic in cautarea unei asistente picate din neant.Daca romanu nu se trezeste isi va merita soarta si stii cum se spune>ce isi face omul cu mana lui...

Multumesc pt dialog Heorhe.Cel de Sus sa fie alaturi de noi..toti.
Totusi, cati ani ai ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 06:24:19
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18