Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2006, 02:06:10
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Cind am fost ultima data la spovedit parintele meu duhovnic ma pus sa-mi ridic capul de sub epitrah si mia zis :"uite vezi icoana aceea?" .Zic :"da"(era o icoana cu Maica Domnului cu Pruncul si cu doi Sfinti care erau asezati unul la stinga si altul la dreapta scaunului unde sedea Fecioara).Zice:"Mia adus-o cineva care mi-a zis ca a primit-o in dar.Si e frumoasa mai ca e pictata bizantin.Insa aceea persoana nu o pus-o in casa ci mi-a adus-o mie pentru ca a zis ca de cind o are ii poarta ghinioan in casa "(:D).Apoi am zimbit amindoi (auzi cica ia purtat ghinion:D ) si mi-a facut dezlegarea.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.09.2006, 00:37:59
florizarnovean florizarnovean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2006
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Cind am fost ultima data la spovedit parintele meu duhovnic ma pus sa-mi ridic capul de sub epitrah si mia zis :"uite vezi icoana aceea?" .Zic :"da"(era o icoana cu Maica Domnului cu Pruncul si cu doi Sfinti care erau asezati unul la stinga si altul la dreapta scaunului unde sedea Fecioara).Zice:"Mia adus-o cineva care mi-a zis ca a primit-o in dar.Si e frumoasa mai ca e pictata bizantin.Insa aceea persoana nu o pus-o in casa ci mi-a adus-o mie pentru ca a zis ca de cind o are ii poarta ghinioan in casa "(:D).Apoi am zimbit amindoi (auzi cica ia purtat ghinion:D ) si mi-a facut dezlegarea.
Da,mari figuri...Dar asa sunt oamenii.Zic ca sunt credinciosi dar cred si intr-o gramada de superstitii.Ori crezi in Dumnezeu,ori crezi in noroace,ghinioane si alte bazaconii.Nu merg amadoua.De aia nici icoana nu a stat unde nu era cinstita.:rolleyes:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.09.2006, 14:13:26
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citesc si recitesc prima postare a acestui top si ma intreb : eu ce trebuie sa fac acum?sa rad,sa ma mir,sa plang,sa meditez...etc...n-am inteles de ce a trebuit sa fie facut un top pt aceasta postare si la ce raspunsuri se asteapta autoarea din partea noastra.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.09.2006, 00:12:51
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Citesc si recitesc prima postare a acestui top si ma intreb : eu ce trebuie sa fac acum?sa rad,sa ma mir,sa plang,sa meditez...etc...n-am inteles de ce a trebuit sa fie facut un top pt aceasta postare si la ce raspunsuri se asteapta autoarea din partea noastra.
Mai era optiunea sa nu raspunzi, la fel cum puteam sa fac si eu daca ma gandesc mai bine. :satisfied:
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2006, 08:33:19
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

theodor
In cazul asta sa inteleg ca topurile se fac sa ne uitam la ele si s ne gandim ce idei au cate unii?
Pai ar da faliment patronii daca userii ar sta si s-ar admira din umbra ce destepti sunt;)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.09.2006, 05:56:27
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

daca credeti faptul ca topicl asta nu este folositor la nimica atunci am sa-l atentionez pe administartor ca sa-l stearga.


Doamne milueste!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.09.2006, 15:27:14
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

niccoleta
daca este bun sau nu poti si tu sa realizezi imaginandu-ti ca altcineva a facut un top si tu vrei sa dai un raspuns nescotand din calcul motivatia pt care facem niste topuri...adica venim cu idei si subiecte de dezbatut in vederea informarii si schimbului de opinii nu asa ca sa discutam discutii.
Deci,daca tu consideri ca este fain si se poate scrie ceva e ok,daca nu fa ce vrei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.10.2006, 10:34:31
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Cind am fost ultima data la spovedit parintele meu duhovnic ma pus sa-mi ridic capul de sub epitrah si mia zis :"uite vezi icoana aceea?" .Zic :"da"(era o icoana cu Maica Domnului cu Pruncul si cu doi Sfinti care erau asezati unul la stinga si altul la dreapta scaunului unde sedea Fecioara).Zice:"Mia adus-o cineva care mi-a zis ca a primit-o in dar.Si e frumoasa mai ca e pictata bizantin.Insa aceea persoana nu o pus-o in casa ci mi-a adus-o mie pentru ca a zis ca de cind o are ii poarta ghinioan in casa "(:D).Apoi am zimbit amindoi (auzi cica ia purtat ghinion:D ) si mi-a facut dezlegarea.
Ce frumoasa relatie este intre tine si duhovnicul tau.:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.10.2006, 17:10:06
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Cita rautate;cine sunteti voi de judecati?;sunteti demni de a pune mina pe piatra?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.10.2006, 17:53:38
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

asta-i buna sa-tzi trebuiasca demnitate sa pui mana pe piatra?! :D cred ca itzi trebuie demnitate sa o lashi din mana ;):satisfied: cu atat mai mult daca se numeste, onix, swarovski, safir, topaz, ametist, rubin, opal... :D, ca oricum suntem plini de pietre "pretzioase" prin sin, prin buzunare, prin cap, pe la rinichi... asha fel incat daca mai ai una in palma ce mai conteaza? ca doar ca sa scapi de ele trebuie sa te puna la "bombardament cu ultrasunete" :), deh tehnica moderna...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mi s-a spus ca voi muri peste 3 ani... pacatoasa Vrajitoria 215 30.12.2017 22:11:59
Slovenia a spus NU Adriana Cluj Homosexualitatea 43 01.08.2013 04:54:45
Despre vedenii si vrajitorii cuvant spus de Pr.Cleopa elena_c Generalitati 1 19.03.2009 01:28:32
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
Ce mai e de spus? Iustin Din Vechiul Testament 3 11.08.2006 21:05:48