Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 24.08.2015, 22:54:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
DragosP, daca tie ti-ar porunci maine Dumnezeu sa-ti omori copilul cu cutitul de taiat paine ,care ar fi reactia ta ?
Avraam ce-a făcut?
Desigur, eu nu-s nici măcar cât jegul de sub unghia mică de la chișioru' lui, drept pentru care prolly aș chierde cuțitu'...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #132  
Vechi 24.08.2015, 23:10:10
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu s-a pus nici un moment problema ca Isaac sa moara efectiv, daca citim cu atentie textul. In plus Dumnezeu nu a ales sa-L incerce pe Avraam inutil, intreaga scena este o prefigurare a Mantuitorului.In plus, daca cineva se va uita cu atentia la textul in ebraica biblica va avea o posibila surpriza la un anumit pasaj, din povestea lui Avraam si Isaac.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 24.08.2015, 23:19:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca voi crestinii Noului Testament l-ati fi aflat pe Dumnezeu, probabil l-ati vedea cu alti ochi pe Avraam.
Dar doctrina umanista, atee, e mai simplu de urmat.
Calea cea larga..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 25.08.2015, 10:45:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Numai mie mi se pare ca cei doi useri eterodocsi au ajuns sa injure Divinitatea?
Reply With Quote
  #135  
Vechi 25.08.2015, 10:53:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Avraam a trait dupa Potop.
Pe urma, termenul de "patriatrh" in sens biblic e rezervat lui Avraam si urmasilor lui pana la cei doisprezece, adica nu exista "patriarhi antediluvieni".
Tot patriarhi sunt numiti si cei de dinainte de Potop.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 25.08.2015, 11:05:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
si de asemenea, ca incepeti sa va scuzati si sa gasiti circumstante atenuante ( pe care, de altfel, i le refuzati lui Haeckel) - "e o eroare, e o discutie informala, e rezultatul durerii, vaiii.."
Se pare ca nu ai citit mesajele, unde a fost vorba de o eroare la Haeckel? El a desenat in mod intentionat gresit, ca sa se potriveasca desenul cu teoria lui. Deci o frauda. Apoi, cand oamenii de stiinta au spus ca desenele sunt eronate, el a admis, partial, spunand ca e vina celui ce desenase. Dar cel ce desenase era chiar el (sau, cel putin, el daduse copia).
Reply With Quote
  #137  
Vechi 25.08.2015, 11:05:33
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Nu s-a pus nici un moment problema ca Isaac sa moara efectiv, daca citim cu atentie textul.
Din punctul de vedere al lui Avraam s-a pus.

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
In plus, daca cineva se va uita cu atentia la textul in ebraica biblica va avea o posibila surpriza la un anumit pasaj, din povestea lui Avraam si Isaac.
Ei, aici ne sunteți dator cu niște clarificări :) ebraica mea este, după cum spun englezii, puțin ruginită, iar exemplarul din Tora nu-l mai găsesc :)
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #138  
Vechi 25.08.2015, 11:33:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Deci argumentul D-vs. ar fi ca escrocii lor sunt mai buni escroci decat escrocii nostrii ?!
Avand in vedere faptul ca in cazul lui Haeckel ati spus ca e vorba de o eroare, am o indoiala ca distingeti exact diferenta intre escrocherie si eroare. Avand in vedere ca sunteti si avocat asta e o mare problema (mai ales pentru cei inculpati).
O frauda sau escrocherie este diferita de o eroare sau presupunere gresita. In cazul evolutionismului am auzit de fraude, dar in creationism pana acum nu am citit. Desigur, au fost si erori, presupuneri gresite, aiureli, etc.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 25.08.2015, 11:53:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si unde este partea contra? Nu cred ca topicul ar trebui detrunat spre discutii contradictorii pe alte chestiuni, e mai frumos sa ramana asa cum este, clar si la obiect si fara scuze (inutile de altfel) din "partea cealalta".
Daca ai citit doar prima propozitie, urmatoarea continea si rapsunsul: "Pentru ca s-a dovedit ca cea mia cunscuta fosila evolutionista, Archaeopteryx, a fost tot un dinozaur cu pene, nu o specie de tranzitie."
Reply With Quote
  #140  
Vechi 25.08.2015, 11:55:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Salut Mihai, promit un raspuns in detaliu, diseara, pt ambele tale obs.Acum nu am cum, muncesc pt faraon :) Numai bine din partea mea, Domnul sa te calauzeasca
Reply With Quote
Răspunde