Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.02.2011, 19:47:45
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

[quote=anisoara ;225394]Eu as vrea sa ma casatoresc.Anii au trecut si am ajuns la 42 de ani ,nu sunt casatorita,NU AM REALIZAT NIMIC MATERIAL SI NICI PROFESIONAL ,SUNT SINGURA ...si fara sperante.Ce ar fi trebuit sa fac?Ce mai pot face acum?[/QUOTE


Asa cum a spus si Cherub sa te rogi neincetat si sa speri . Cel destinat tie va veni atunci cind va fi trimis . Doamne Ajuta ! " Cereti si vi se va da ,bateti si vi se va deschide "
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.02.2011, 19:48:44
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

[quote=mihele_m;337216][quote=anisoara ;225394]Eu as vrea sa ma casatoresc.Anii au trecut si am ajuns la 42 de ani ,nu sunt casatorita,NU AM REALIZAT NIMIC MATERIAL SI NICI PROFESIONAL ,SUNT SINGURA ...si fara sperante.Ce ar fi trebuit sa fac?Ce mai pot face acum?[/QUOTE


Asa cum a spus si Cherub sa te rogi neincetat si sa speri . Cel destinat tie va veni atunci cind va fi trimis . Doamne Ajuta ! " Cereti si vi se va da ,bateti si vi se va deschide "
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.02.2011, 21:46:20
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Multi dintre cei care sunt in lume si sunt singuri ,nu sunt in aceasta situatie pt ca asa vor,ci pt ca nu gasesc.
Unde poti sa gasesti un baiat?Voi unde l.ati gasit?(ma refer la cei cu relatii stabile,casatoriti)
Eu cunosc persoane de 30-40 de ani care sunt singure si chiar nu gasesc.Eu sunt singura, dar am 24 de ani.Sper sa nu fiu singura si la 30-35 ca as cadea in depresie cred.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.02.2011, 21:58:55
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Multi dintre cei care sunt in lume si sunt singuri ,nu sunt in aceasta situatie pt ca asa vor,ci pt ca nu gasesc.
Unde poti sa gasesti un baiat?Voi unde l.ati gasit?(ma refer la cei cu relatii stabile,casatoriti)
Eu cunosc persoane de 30-40 de ani care sunt singure si chiar nu gasesc.Eu sunt singura, dar am 24 de ani.Sper sa nu fiu singura si la 30-35 ca as cadea in depresie cred.
Doamne fereste!(sa intrii in depresie)
In privinta persoanei de langa tine...cum va vrea Dumnezeu,ca asa e cel mai intelept!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.02.2011, 22:15:17
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Nu este obligat, trebuie doar să trăiască întru Hristos. Și cunosc nu un caz, ci o sumedenie de colegi de ai mei, trecuți de 40 de ani fără copii, necăsătoriți, celibi și în biserică. Să le ajute Dumnezeu.
Decat sa fii casatorit si sa ajungi in Iad......ajungand in niste situatii de care nu cred k mai e nevoie k sa amintesc........mai bine sa fii necasatorit si sa ajungi in Rai.Indiferent daca asta inseamna ca sa te calugaresti sau nu........cativa zeci de ani asa-zisi de fericire lumeasca nu vor compensa niciodata o Eternitate de chin.....Iar ca sa te casatoresti,nu merge oricum.Daca traiesti in curvie,in cadrul casniciei,de exemplu,ajungi in Iad.Si daca nu crezi k esti in stare de a trai in curatie trupeasca in cadrul casniciei,atunci cu siguranta k e mai bine sa nu te casatoresti.Iar ca sa gasesti pe cineva dispus sau dispusa sa traiasca in curatie trupeasca intr-o casnicie fara sa faca comprmisuri cu pacatul si implicit cu Satana,iara e fff greu.....aproape imposibil.Deci situatia e foarte coplicata pentru un crestin.Daca ne bazam pe simturile lumesti e foarte simpla....daca insa ne ghidam dupa Cuvantul lui Dumnezeu e foarte complicat.......insa nu exista cale de mijloc.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.02.2011, 22:22:25
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Multi dintre cei care sunt in lume si sunt singuri ,nu sunt in aceasta situatie pt ca asa vor,ci pt ca nu gasesc.
Unde poti sa gasesti un baiat?Voi unde l.ati gasit?(ma refer la cei cu relatii stabile,casatoriti)
Eu cunosc persoane de 30-40 de ani care sunt singure si chiar nu gasesc.Eu sunt singura, dar am 24 de ani.Sper sa nu fiu singura si la 30-35 ca as cadea in depresie cred.
Daca inima ta este in primul rand lipita de viata lumeasca,cu tot ceea ce inseamna ea,iar pe Hristos il lasi undeva pe locul 2 sau chiar 3 (asta daca nu si mai in spate....) atunci intr-adevar exista reale sanse ca sa intri in depresie.....si poate chiar sa te gandesti la sinucidere. Asa se intampla in general cu omul fara Dumnezeu...sau cu omul frate cu compromisul intr-e Dumnezeu si lume,sau altfel spus intr-e Dumnezeu si Diavol.
Omul care il are pe Hristos in inima si sufletul sau,NU are cum sa cada in depresie,INDIFERENT ce s-a intampla si indiferent ce ar pati.......pentru ca nadejdea sa nu se bazeaza pe lucrurile acestei lumi ci pe cele ale Vietii Viitoare........
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.02.2011, 23:41:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Tuturor acelora care nu sunteți căsătoriți și vă pare rău, vreau să vă spun un secret: este extrem de probabil că v-ar fi părut rău și dacă v-ați fi căsătorit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.02.2011 at 23:42:39. Motiv: schimbarea categoriei gramaticale
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.02.2011, 23:51:47
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Tuturor acelora care nu sunteți căsătoriți și vă pare rău, vreau să vă spun un secret: este extrem de probabil că v-ar fi părut rău și dacă v-ați fi căsătorit.
Macar daca esti casatorit poti sa faci copii si sa ai o alinare la batranete si are cine sa iti faca o coliva dupa....
Cred ca e grea casatoria,sunt convinsa chiar,dar si singuratatea in lume e nasoala.Daca esti la manastire e altceva ca inseamna ca esti facut pt asta.NU?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.02.2011, 00:08:55
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Macar daca esti casatorit poti sa faci copii si sa ai o alinare la batranete si are cine sa iti faca o coliva dupa....
Cred ca e grea casatoria,sunt convinsa chiar,dar si singuratatea in lume e nasoala.Daca esti la manastire e altceva ca inseamna ca esti facut pt asta.NU?
Da...felul de a gandi tipic omenesc si fara de Dumnezeu....si cu mare tristete o spun......traditional romanesc........"sa faci copii ca sa ai o alinare la batranete....." cat egoism...cata superficialitate in gandire......de asta avem atatia batrani abandonati prin azile si prin canale si parcuri...pentru ca si ei,la randul lor au gandit la fel.....ca vor avea o alinare la batranete.......si au primit chin si durere..........

Nu...copii nu-i faci pentru ca sa te folosesti tu de ei cand nu vei mai putea tu sa mai misti nimic.......ci ii faci pentru ca mai apoi sa ii indrumi cu dragoste si atentie pe drumul lui Hristos si al Cuvantului Sau......pentru ca sa traiasca o viatra curata si placuta lui Dumnezeu....sa aiba dragoste,pace si credinta in suflet.........pentru asta ii faci......si atunci cu adevarata dragoste de parinti vor ingriji de tine......nu vor astepta cu nerabdare ca tu sa mori si sa iti ia apartamentul.......nu astepta ca sa te ingrijeasca pe tine cand nu o-i mai putea....pentru ca daca pleci de la ideea asta egoista direct in strada vei ajunge..........
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.02.2011, 00:23:45
Dana.Gabriela Dana.Gabriela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Tuturor acelora care nu sunteți căsătoriți și vă pare rău, vreau să vă spun un secret: este extrem de probabil că v-ar fi părut rău și dacă v-ați fi căsătorit.
Ahahaha
Good point!!
Nu cred ca are legatura neaparat cu a fi sau nu casatorit ,probabil e o nemultumire sufleteasca ce n-ai rezolvat-o inca.
Baiu e sa nu se transforme intr-o idee fixa, te-ai amari degeaba mult timp .
Rugaciune!!

Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru cei care doresc să înțeleagă ce înseamnă aia matematică myself00 Generalitati 4 24.07.2012 20:51:00
sunteti de acord sa cititi pentru mine Paraclisul Sfntului Nicolae? andrutza151 Umanitare 1 23.09.2011 23:40:30
Romanii doresc puscarie pentru cei ce critica religia crestin ortodoxa hmiron Generalitati 35 07.04.2010 18:12:16
Atentie: XXX pentru copii pe canalul Minimax! Florin-Ionut Generalitati 22 19.01.2010 21:50:44
Va rog sa cititi si sa nu va panicati.Sa ne pregatim pentru mucenicie! ortodox4life Generalitati 56 11.02.2009 20:08:14