Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 22.11.2011, 22:23:31
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
bine bai "tigane" .. acuma ori o dai cu jumatati de masura ori full throttle... parca nici tu nu esti prea convins de conceptul asta... te provoc sa dai tot ce ai mai bun si toate argumentele si creantele tale pe subiectul asta.

vreau toate expozitiile tale.. poate ma convingi si pe mine... eu unul nu stiu, si crede-ma ca ma joc mult cu soarta si de-a viitorul, joc din greu la pariuri, dar parca nu exista predestinatie... :)

zi tu exista?

Da exista,parea mea.Si exista si liber arbitru,tot parerea mea.Cel putin sfintii sunt predestinati,alesi daca vrei.Steinhardt este de aceiasi parere,cu privire la sfinti.Omu era evreu,stia el ce spunea din perspectiva unui care a facut parte dintr-un popor ales.Sunt convins ca nu sunt in conflict,cele doua notiuni, dar nu stiu punctul de legatura.Si nici nu cred ca il stie nimeni.Bineinteles ca poti spune ca nu exista,este o imbarbatare pe care o inteleg din perspectiva naturii umane,slaba dar totusi determinata sa aiba totul sub control,desi des,ii scapa totul de sub control,datorita deciziilor ei si tot la EL se intorc sa repare situatia :)Hawking spunea ca raiul si iadul sunt doar temeri ale unora care se tem de intuneric.Din perspectiva unuia pus in carut o viata aproape ca ii inteleg indarjirea.

Pe oameni ii sperie nesiguranta,este o chestie psihologica in esenta.Vor sa aiba controlul,sa fie la fel ca si divinitatea,prin propriile eforturi,fie ele si ratate la final sau o simpla iluzie pe parcurs.Sau poate reale,nu resping ideea.Daca as spune aici ,,X,Y si Z sunteti predestinati la Rai"nu vor protesta.Daca spun ,,Din voi cei de aici doar unii sunt predestinati la Rai"atunci incepe revolta :) La final,indiferent de situatie,nu vom fi toti in rai,ceea ce echilibreaza balanta.Stii cum este cand ai o carte buna?Multi vor sa afle mai intai finalul,nimeni nu vrea mai intati sa citeasca cartea pentru ca tot acolo va ajunge,calatoria va fi insa diferita :) Ref la solicitea ta:nu ma pune sa rescriu toata ,,Institutes of the Christian Religion" te rog.Plictisesc suficient.

As fi curios>cei care cred in liber arbitru cum il definesc din perspectiva lui Dumnezeu si cum il aplica in viata lor.

Last edited by Scotland The Brave; 22.11.2011 at 22:35:53.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 22.11.2011, 22:31:16
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Da exista.Si exista si liber arbitru.Cel putin sfintii sunt predestinati,alesi daca vrei.Steinhardt este de aceiasi parere,cu privire la sfinti.Omu era evreu,stia el ce spunea din perspectiva unui care a facut parte dintr-un popor ales.Sunt convins ca nu sunt in conflict,cele doua notiuni, dar nu stiu punctul de legatura.Si nici nu cred ca il stie nimeni.Bineinteles ca poti spune ca nu exista.Hakwins spunea ca raiul si iadul sunt doar temeri ale unora care se tem de intuneric.Din perspectiva unuia pus in carut o viata aproape ca ii inteleg indarjirea.

Pe oameni ii sperie nesiguranta,este o chestie psihologica in esenta.Vor sa aiba controlul,sa fie la fel ca si divinitatea,prin propriile eforturi,fie ele si ratate la final sau o simpla iluzie pe parcurs.Sau poate reale,nu resping ideea.Daca as spune aici ,,X,Y si Z sunteti predestinati la Rai"nu vor protesta.Daca spun ,,Din voi cei de aici doar unii sunt predestinati la Rai"atunci incepe revolta :) La final,indiferent de situatie,nu vom fi toti in rai,ceea ce echilibreaza balanta.Stii cum este cand ai o carte buna?Multi vor sa afle mai intai finalul,nimeni nu vrea mai intati sa citeasca cartea pentru ca tot acolo va ajunge,calatoria va fi insa diferita :)

Doar unii predestinati la Rai :) suna frumos... Desigur ca trebuie sa existe si pleaba nu?Oameni pe care sa ii calarim, de care sa ne folosim, pe care sa ii manipulam, fara nici o consecinta, facuti special pentru acest lucru.. Mda.. cam asta cred si eu despre mine :)).. parca mai tare ca tine totusi.. sau tie ti-e frica sa zici pe fata?exista oameni si vite.. alesi, privilegiati, speciali, favoriti, iubiti in toate si vite...
Reply With Quote
  #123  
Vechi 22.11.2011, 22:32:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Eu am cerut mereu sa-mi explice si mie cineva cum este transpusa notiunea de ,,liberul arbitru" in rugaciunea Tatal Nostru.
„Faca-se voia Ta” o inteleg ca pe o lepadarea de sine, il lasam pe Dumnezeu sa lucreze in inima noastra, pentru a fi siguri ca voia noastra e si voia Tatalui, deci alegem sa ne incredintam Domnului.

Last edited by ioanna; 22.11.2011 at 22:43:55.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 22.11.2011, 22:40:47
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
„Faca-se voia Ta” o inteleg ca pe o lepadarea de sine, il lasam pe Dumnezeu sa lucreze in inima noastra, pentru a fi siguri ca voia noastra e si voia Tatalui, deci alegem sa ne incredintam Domnului.
"Tata, daca voiesti, departeaza paharul acesta de la Mine! Totusi faca-se nu voia Mea, ci a Ta." Asa a spus Mantuitorul si un inger l-a intarit.Sa fie punctul de legatura,instinctul initial,uman,si apoi predarea salvatoare in fata voii Lui ?:) Ce frumos ar fi,acest gen de liber arbitru.Mai exista? :)

Pestisorul de Aur:mi-e greu sa comentez,sunt un burghez tipic,adica la mijloc intre ciocan si nicovala, calarit de sefi care la randul meu ii calaresc pe nefericitii de la imprimanta si IT,care la randul lor ii freaca pe cei de la aprovizionare si curierat care la randul lor.... :)

Last edited by Scotland The Brave; 22.11.2011 at 22:45:49.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 22.11.2011, 22:46:22
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Subiectul asta "Predestinare" , poate pentru ca nu il inteleg, ma face sa reneg biblia, biserica si religia... nu sunt ateist.. sunt agnostic... religia mea e binele... nu pot sa accept predestinarea... am facut doua afirmatii in care m-am contrazis am zis ca exista si ca nu exista(predestinare)... de fapt 'nu stiu' ... as vrea sa nu existe...
Reply With Quote
  #126  
Vechi 22.11.2011, 22:53:17
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,mtcrysty17

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Mereu vad pe forum si aud in viata reala despre voia lui Dumnezeu, despre predestinare, despre faptul ca noi avem deja soarta hotarata de Dumnezeu..... eu nu sunt in totalitate de acord cu acest lucru..... As vrea sa vad ce parere au ceilalti useri despre acest lucru... Daca acest lucru este adevarat total, atunci Dumnezeu ne-a facut degeaba cu libera vointa, daca el ne hotaraste soarta de la nastere..... Daca noi ne dorim mult un lucru si alta e voia lui Dumnezeu, atunci pentru ce mai e necesara rugaciunea??? de ce trebuie sa ne mai rugam pentru unele dorinte daca Dumnezeu deja stie ce avem nevoie???? Doamne ajuta!!!
nu cred in predestinare iar voia(dorinta) lui dumnezeu este ca omul sa se intoarca la EL.doreste dumnezeu ca omul sa spuna minciuni,sa fure? omul stie ce este rau si totusi face rau.de ce?este voia lui dumnezeu sau hotararea omului?
omul fuge de raspundere si incearca absolut tot timpul sa gaseasca tapi ispasitori sau acari paun.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #127  
Vechi 22.11.2011, 22:53:17
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
Subiectul asta "Predestinare" , poate pentru ca nu il inteleg, ma face sa reneg biblia, biserica si religia... nu sunt ateist.. sunt agnostic... religia mea e binele... nu pot sa accept predestinarea... am facut doua afirmatii in care m-am contrazis am zis ca exista si ca nu exista(predestinare)... de fapt 'nu stiu' ... as vrea sa nu existe...
nu pot sa cred.... nu stiu de-a ce te joci.....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #128  
Vechi 22.11.2011, 22:55:27
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
Subiectul asta "Predestinare" , poate pentru ca nu il inteleg, ma face sa reneg biblia, biserica si religia... nu sunt ateist.. sunt agnostic... religia mea e binele... nu pot sa accept predestinarea... am facut doua afirmatii in care m-am contrazis am zis ca exista si ca nu exista(predestinare)... de fapt 'nu stiu' ... as vrea sa nu existe...
Stiu de un pastor,imi scapa acum numele,nu era calvinist,care a trecut printr-o criza profunda,dpdv religios.Simtea ca si-a pierdut credinta.Initial fusese un agnostic.I-a spus sotiei ca trebuie sa ia totul de la capat,sa vada daca poate sau nu sa creada.S-au dus intr-un sat din Elvetia,au inchiriat o cabana si au stat ceva vremea acolo.Omul se plimba pe toti muntii,cand ploua se plimba prin podul hambarului si dupa multa vreme de post,rugaciune si meditatie biblica s-a intors la sotie,care se ruga tot timpul pentru el,si i-a spus ca a trecut prin ceea mai dura perioada a vietii sale dar ca nu mai are dubii cu privire la ce trebuie sa faca.S-a intors in parohia lui si si-a pastorit turma de credinciosi pana la final.

Daca vrei putem amandoi decide sa nu existe,tu sa te apropii de credinta ortodoxa de exemplu,mai apropiata de dorinta ta,si sa-ti traiesti viata,acest miracol de clipa de clipa,iar la final sa fii sigur ca Dumnezeu nu va lasa pe unul din alesii sai :) sa piara.Ales in sensul de om cu o viata aleasa in traire.PS:daca pleci sa ma iei si pe mine in Elvetia.Fie si in podul hambarului,iubesc aceea tara.

Dumnezeu cu tine.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 22.11.2011, 23:10:30
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Nu o sa fiu niciodata pastor.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 22.11.2011, 23:11:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Sa fie punctul de legatura,instinctul initial,uman,si apoi predarea salvatoare in fata voii Lui ?:) Ce frumos ar fi,acest gen de liber arbitru.Mai exista? :)
Intoarcerea la Dumnezeu(metanoia) e o transformare interioara dictata de liberul arbitru, o conversiune ce vizeaza recuplarea mintii omenesti la voia Tatalui.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voia mea sau a Domnului? drexler_justin Reguli generale de utilizare a forumului 25 31.03.2014 00:34:32
Cum aflu care este voia lui Dumnezeu in viata mea? Marcel_Ionut Generalitati 21 20.09.2012 01:23:18
Faca-se voia Ta sau voia mea? caliyo Generalitati 22 25.06.2012 17:54:32
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28
Oare ce voia dumnezeu sa faca din adam? andreicozia Din Vechiul Testament 73 30.06.2010 18:28:39