Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 08.03.2012, 09:34:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

HRISTOS pentru Creștinism este astfel:
- LOGOSL-FIUL Lui DUMNEZEU CREATORUL;
- DIVINUL Coborât în Creație;
- DUMNEZEUL-OM;
- OMUL-DUMNEZEU HRISTOS Cel ÎNVIAT și Cel Liturgic, care Se ÎMPĂRTĂȘEȘTE Veșnic Lumii.

De aici:
- HRISTOS Cel Cosmic; Hristologia Teologică;
- HRISTOS Cel Biblic-Evanghelic; Hristologia Revelației;
- Hristos Cel Eclesiologic; Hristologia Bisericească.

De aici, problemele actuale:
- Identificarea Lui HRISTOS cu Originea Lumii;
- Identificarea Lui HRISTOS cu Revelația CUVÂNTULUI Biblic:
- Identificarea Lui HRISTOS cu HARISMELE Bisericii Sale.

Piedicile încă sunt, datorită ereziilor Teologice, ereziilor Biblic-Evanghelice și ale ereziilor Eclesiologice. Disputele primelor veacuri Creștine încă persistă. Așa se cultivă, încă „depersonalizarea” Lui HRISTOS Cel Teologic, prin „reducerea” la un “principiu Hristic”, ce se poate considera ca existent la toate Religiile, până la o „alăturare” a Lui HRISTOS cu Buddha, Mahomed, Confucius și alți adepți ai Lumii. Mai mult, se extinde aceasta prin zișii „aleși mesianici”, care se cred „continuatorii” Mesianismului Cosmic. Au apărut mai nou o sumedenie de „mesia”, ca o „întrupare” a „principiului mesianic”, ca Activ susținut pentru Mântuirea și Salvarea Lumii.

La fel, sunt ereziile Biblic-Evanghelice, care „depersonalizează” pe HRISTOS și-L reduc la CUVÂNTUL Său Scripturistic. Neo-protestanții, care cultivă un creștinism doar Biblic, se întrec să se declare „adevărații” deținători ai Revelației. Deopotrivă, mai sunt ereziile Eclesiologice, care „desființează” Tainele Bisericii HRISTICE, printr-un complex de „harisme indviduale”.

Mai este încă o tendiță de „neo-păgânism”, de reînviere a „tragismului antic”, mai ales cultivarea „practicilor metafizico-mistice necreștine”, cum sunt idianismul brahmano-budist, alchimismul palestino-arab și ocultismul occidental modern.

Și peste toate aceastea mai este „sincretismul idealist”, al „amestecului selectiv zis spiritual-religios”, al tuturor acestora.
Iată contextul actual de astăzi.

Creștinismul Ortodox se silește să Păstreze CHIPUL Lui HRISTOS „Cel al Sfinților Părinți”, Cel Văzut și Trăit de „Următorii fideli” ai Lui HRISTOS. Un Hristos filozofic, ca și un Hristos doar Evanghelic sau un Hristos Harismatic nu este HRISTOS „Cel Apostolic”. Martorii direcți ai Lui HRISTOS Cel Adevărat au fost Apostolii și Sfinții Părinți ai primelor Veacuri Creștine. Pentru aceasta, HRISTOSUL care trebuie Reevindențiat este Cel al Sfinților Părinți Creștini, care au UNIT cele Trei Hristologii (cosmică, biblică și eclesiastică). Astfel, pentru noi HRISTOS este LOGOSUL-FIUL Lui DUMNEZEU, CREATORUL Lumii; este LOGOSUL DIVIN Întrupat în Chipul Evanghelic de Om; este HRISTOSUL Bisericii Liturgice.

Cine vrea să Propovăduiască pe HRISTOS Cel Biblic-Evanghelic trebuie să păstreze distincția dintre PERSOANA FIINȚIALĂ HRISTICĂ și Revelațiile Sale Evanghelice. A „limita” PERSOANA HRISTICĂ doar la „versetele” Biblice este o insuficiență. Cuvintele Evanghelice sunt Revelația PERSOANEI care ni Se Comunică atât cât putem noi recepționa. Cuvintele Sale sunt „Viață și Adevăr”, dar să nu se cadă în „magia cuvintelor” peste PERSOANA Sa. CHIPUL PERSOANEI Sale „izvorăște” Cuvintele și doar în legătură au valabilitate. Grupările neoprotestante încearcă o „religie a Cuvintelor” în locul Religiei PERSOANEI HRISTICE.

Și cei care fac „paradă” de Harismele Hristice, la fel, „minimalizează PERSOANA”, condiționând-o de „efectele” Sale miraculoase, care și mai mult depind se „individualismul” fiecăruia, până la „desființarea” Bisericii HRISTICE, ce are „Deplinătatea HARISMATICĂ”. A „muta” Harul din Biserica HRISTICĂ în ziși credincioși este o „rupere” de Integralitatea HRISTICĂ.

HRISTOS Cel Adevărat este HRISOS Cel PERSONAL cu deodată toate Capacitățile Sale de Revelație Biblică și de Biserică HARISMATICĂ. Doar un HRISTOS PERSOANĂ DUMNEZEIASCĂ, Același în Descoperirile sale Biblice și Același în HARISMELE Bisericii Sale, este HRISTOSUL Deplin, Căruia se poate ÎNCHINA „toată suflarea”. HRISTOS Cel deodată metafizic, Biblic și ICOANĂ HARISMATICĂ de Biserică este HRISTOSUL Cel UNIC și inconfundabil.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 08.03.2012, 10:21:26
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UnOm42 Vezi mesajul
Mă bucur să vă găsesc aici.

Nu prea am avut contact cu societatea, de când m-am născut.

M-am decis să ader și eu la o religie așa că vă rog să-mi aduceți niște îndrumări, cu privință la credința ortodoxă, să văd dacă este pentru mine.
depinde ce cauti,e fff important cauti o pace interioara o gasesti in multe religii la cei care contempleaza cerul stelele,la filozofi,prin yoga etc.religiile iti pot da foarte multe lucruri folositoare si trecatoare dar cautarea trebuie sa fie umplerea acelui gol al inimii sa crezi si sa te bucuri de o credinta care trece de bucuriile care ti-i le poate oferi aceasta viata prin lucrurile si starile din ea.Domnul Isus si-a dat viata pentru noi toti deci si pentru tine si daca n-ai aderat cu sufletul la vreo religie adera la religia Lui crede cuvintele Lui si te vei minuna de ceea ce se va intampla cu inima ta.daca nu vrei sa fi fericit, sa capeti viata vesnica poti sa aderi la orice religie caci toate sunt bune dar nu-ti ofera nici o garantie vesnica pentru sufletul tau.tu decizi caci suntem liberi sa ne hotaram destinul sa-ti ajute Dumnezeu
Reply With Quote
  #213  
Vechi 08.03.2012, 10:57:16
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
depinde ce cauti,e fff important cauti o pace interioara o gasesti in multe religii la cei care contempleaza cerul stelele,la filozofi,prin yoga etc.religiile iti pot da foarte multe lucruri folositoare si trecatoare dar cautarea trebuie sa fie umplerea acelui gol al inimii sa crezi si sa te bucuri de o credinta care trece de bucuriile care ti-i le poate oferi aceasta viata prin lucrurile si starile din ea.Domnul Isus si-a dat viata pentru noi toti deci si pentru tine si daca n-ai aderat cu sufletul la vreo religie adera la religia Lui crede cuvintele Lui si te vei minuna de ceea ce se va intampla cu inima ta.daca nu vrei sa fi fericit, sa capeti viata vesnica poti sa aderi la orice religie caci toate sunt bune dar nu-ti ofera nici o garantie vesnica pentru sufletul tau.tu decizi caci suntem liberi sa ne hotaram destinul sa-ti ajute Dumnezeu
Domnule ,este punctul d-voastra de vedere ,nu al lui Hristos care ne-a lasat una soborniceasca si aposostoleasca biserica asa cum ne-a fost transmisa incepand cu sfintii apostoli si continuand cu sfintele sinoade .
Impartasiti-va opiniile la pocaiti sau unde activati d-voastra.
Daca omul voia la sectanti ,ar fi intrebat acolo
Macar scrieti corect ,aveti greseli gramaticale .
Reply With Quote
  #214  
Vechi 08.03.2012, 12:32:31
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Domnule ,este punctul d-voastra de vedere ,nu al lui Hristos care ne-a lasat una soborniceasca si aposostoleasca biserica asa cum ne-a fost transmisa incepand cu sfintii apostoli si continuand cu sfintele sinoade .
Impartasiti-va opiniile la pocaiti sau unde activati d-voastra.
Daca omul voia la sectanti ,ar fi intrebat acolo
Macar scrieti corect ,aveti greseli gramaticale .
Anita de ce esti frustrata?Calea Adevarul si Viata e religia Ortodoxa!Cum suna asta?nu cumva Iisus a zis:Eu sunt calea adevarul si viata???De ce esti subiectiva?/Iisus cred ca a murit pentru toti oamenii din orice religie, de orice neam dar numai cei care il si asculta vor mostenii Imparatia Lui,caci El nu-i partinitor.Domnul sa te ajute sa fi fericita cunoscandu-L pe El sa te fereasca de-a dispretui pe cei de alte confesiuni
Reply With Quote
  #215  
Vechi 08.03.2012, 12:54:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
Anita de ce esti frustrata?Calea Adevarul si Viata e religia Ortodoxa!Cum suna asta?nu cumva Iisus a zis:Eu sunt calea adevarul si viata???De ce esti subiectiva?/Iisus cred ca a murit pentru toti oamenii din orice religie, de orice neam dar numai cei care il si asculta vor mostenii Imparatia Lui,caci El nu-i partinitor.
Te rog calmează-te și cu puțină răbdare citește te rog articolul ce l-am postat mai sus. Trebuie să-l CITEȘTI cu FOARTE MARE ATENȚIE. Apoi ai dreptul să crezi ceea ce vrei tu.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 08.03.2012, 13:10:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Foarte tare. De asta imi place mie de voi, nu aveti dubii, sunteti convinsi. Ati gasit calea si oricine spune altceva este un eretic, un pierdut, un slujitor al mamonei. din oameni ca voi era facuta inchizitia acum niste sute de ani, oameni hotarati, dornici sa impuna "adevarata" credinta. tot asa sunt si teroristii musulmani, extrem de convinsi ca ii vor astepta zecile de virgine dupa ce vor omori nevinovati doar pt asa le-a spus lor imamul. incredibil....
Pe mine asta ma nedumereste la cei ce au conceptii ecumeniste, desi spun de iubire si intelegere ei tot timpul ii ataca si judeca pe cei ce nu au aceste conceptii. Sunt suparati cand se critica o invatatura falsa, in schimb sunt grabnici in a ataca si critica pe cel ce spune despre invatatura falsa. Au o mare toleranta la orice fel de conceptie gresita dar sunt intoleranti fata de oameni. Dar crestinismul spune exact invers, sa nu iubim pacatul si sa iubim pe pacatos. Probabil sunt deranjati pentru ca nici ei nu au invatatura adevarata si de aceea tind sa apere acele conceptii.
Si pentru ca nu exista pe langa credinta si cunoasterea invataturii se ajunge la placa cu fanaticii, talibanii, etc., adica ravna fara cunostina de care vorbea Sf. Nectarie. Fara sa iti dai seama repeti de fapt ce ai auzit la cei ce sunt in afara ortodoxiei, atei, protestanti, ecumenisti, etc. Tu crezi ca sunt ideile tale, dar nu e asa, la fel cum si invatatura ortodoxa se invata, nu se capata doar prin inspiratie, ca sfintii.
Legat acum de mesaj, e exact invers decat ceea ce scrii, tocmai ortodoxia e cea care nu a avut astfel de excese prezente la musulmani, catolici, protestanti si toate religiile. Dar din cauza conceptiilor ecumensite nu faci deosebirea intre catolici si ortodocsi si spui ca si cum ar fi fost ortodocsi cei ce au facut inchizitia.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 08.03.2012, 21:31:21
ralucamaria's Avatar
ralucamaria ralucamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit dornici sa impuna "adevarata" credinta

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Foarte tare. De asta imi place mie de voi, nu aveti dubii, sunteti convinsi. Ati gasit calea si oricine spune altceva este un eretic, un pierdut, un slujitor al mamonei. din oameni ca voi era facuta inchizitia acum niste sute de ani, oameni hotarati, dornici sa impuna "adevarata" credinta. tot asa sunt si teroristii musulmani, extrem de convinsi ca ii vor astepta zecile de virgine dupa ce vor omori nevinovati doar pt asa le-a spus lor imamul. incredibil....
buna , atentie la exprimare dornici sa impuna "adevarata" credinta din cate am vazut eu ortodoxia nu impune cititi cartea Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie acolo spune foarte frumos ca ortodoxia iubeste omul si ii da cale libera sa aleaga nu impune
Reply With Quote
  #218  
Vechi 08.03.2012, 21:44:50
ralucamaria's Avatar
ralucamaria ralucamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Unhappy oare

Citat:
În prealabil postat de UnOm42 Vezi mesajul
Mă bucur să vă găsesc aici.

Nu prea am avut contact cu societatea, de când m-am născut.

M-am decis să ader și eu la o religie așa că vă rog să-mi aduceți niște îndrumări, cu privință la credința ortodoxă, să văd dacă este pentru mine.
chiar asa sa fie? tare ma tem eu ca doar doresti sa-ti bati joc de noi cei de pe aici Nu prea e frumos
Reply With Quote
  #219  
Vechi 08.03.2012, 22:25:12
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UnOm42 Vezi mesajul
Mă bucur să vă găsesc aici.

Nu prea am avut contact cu societatea, de când m-am născut.

M-am decis să ader și eu la o religie așa că vă rog să-mi aduceți niște îndrumări, cu privință la credința ortodoxă, să văd dacă este pentru mine.
Doamne ajuta!

Parerea mea:
Daca acesta este gandul tau curat, cea mai buna cale e cea a bisericii, du-te la biserica, du-te la slujbele oficiate in Sfanta Biserica, du-te la Sfanta Liturghie, la Vecernie, la Slujba Sfantului Maslu.
Acolo vei gasi tot ce este nevoie ca sa te lamuresti, inclusiv preoti care iti vor arata, iti vor limpezi, mai potrivit decat oricine de pe un forum ceea ce nu stii.
Incepe cu asta.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 08.03.2012, 23:45:22
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Te rog calmează-te și cu puțină răbdare citește te rog articolul ce l-am postat mai sus. Trebuie să-l CITEȘTI cu FOARTE MARE ATENȚIE. Apoi ai dreptul să crezi ceea ce vrei tu.
foarte frumos argumentat dar sa nu uitam ca Hristos e mai intai de toate Mantuitorul Lumii,Mielul de jertfa, asta a fost scopul intruparii si jertfei de pe cruce.Nu putem minimaliza importanta si scopul jertfei punand in prim plan alte atribute ale Domnului care sunt evident adevarate ,dar nu asta-i scopul Domnului sa ne impresioneze cu gloria si slava Sa ci sa credem in puterea Lui de iertare si de impacare cu El.eu nu inteleg prea bine ce vor oamenii sa inteleaga de la Dumnezeire dar stiu ca eu mi-am recunoscut pacatele mi-am cerut iertare deci m-am rugat si stiu si cred ca am primit aceasta iertare.si nu mai merg la judecata.Nu-l reduce nimeni pe Domnul la cuvintele Lui caci El singur a zis sa ramanem la ce e scris si credinta intr-o persoana inseamna de fapt credinta in ce zice si ce face sau ce a facut in cazul de fata Hristos pentru mantuirea noastra.Domnul sa ne ajute sa intelegem si sa capatam ceea ce a castigat Domnul pentru noi AMIN
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46