Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1311  
Vechi 13.04.2016, 03:25:13
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freehugs Vezi mesajul
Nu stiu cum vine asta, dar ma bucur cu bucurie.
Cam saracut... Imi pare rau.
Oamenii ar merita sa fie nitel mai bogati.
Reply With Quote
  #1312  
Vechi 13.04.2016, 03:25:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freehugs Vezi mesajul
Bine frate, ai dreptate, dar astia care nu au auzit toata viata lor de ideile noastre luminate, cum e cu ei?
Pai Dumnezeu stie, ca sunt in grija Lui nu a noastra.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1313  
Vechi 13.04.2016, 03:28:55
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai Dumnezeu stie, ca sunt in grija Lui nu a noastra.
Pai si atunci de ce sa ne dam rotunzi ca numai la noi este mantuirea ?
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
  #1314  
Vechi 13.04.2016, 03:29:57
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Cam saracut... Imi pare rau.
Oamenii ar merita sa fie nitel mai bogati.
Deh, fericiti cei saraci!
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
  #1315  
Vechi 13.04.2016, 03:36:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freehugs Vezi mesajul
Pai si atunci de ce sa ne dam rotunzi ca numai la noi este mantuirea ?
Pai simplu, oceanul poti sa-l treci si innot daca vrei si crezi ca te tine, sau chiar intr-o copaie, problema e ca trebuie sa fii tampit sa faci asta cand barca e langa tine si intrarea libera.

Iar restul care nu stiu de barca..isi incearca si ei norocul, Domnul sa-i milueasca, partea hilara, cu care ne mai luptam din cand in cand, este cand incearca sa spuna celor din barca ca metoda lui este cea buna pentru a traversa oceanul iar barca alora, de fapt o copaie supradimensionata si impractica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1316  
Vechi 13.04.2016, 03:43:48
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai simplu, oceanul poti sa-l treci si innot daca vrei si crezi ca te tine, sau chiar intr-o copaie, problema e ca trebuie sa fii tampit sa faci asta cand barca e langa tine si intrarea libera.

Iar restul care nu stiu de barca..isi incearca si ei norocul, Domnul sa-i milueasca, partea hilara, cu care ne mai luptam din cand in cand, este cand incearca sa spuna celor din barca ca metoda lui este cea buna pentru a traversa oceanul iar barca alora, de fapt o copaie supradimensionata si impractica.
Mai frate, multumesc pentru dialog. Eu unul nu pot sa desconsider miliarde de vieti care au murit fara sa auda de barca. Eu cred ca si astia au sansa lor, comparabila cu a noastra. Eu imi recunosc micimea, exact cum zici: Dumnezeu cu mila.
Sper sa ne intalnim in ceruri cu totii si sa ne bucuram. Pana atunci sa fiti binecuvantati si sa aveti o noapte linistita.
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
  #1317  
Vechi 13.04.2016, 03:48:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Comparabila? Poate.

Dar asta nu invalideaza ceea ce este scris:

"Și întru nimeni altul nu este mântuirea, căci nu este sub cer nici un alt nume, dat între oameni, în care trebuie să ne mântuim noi." (FA 4:12)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1318  
Vechi 13.04.2016, 04:19:45
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"Și întru nimeni altul nu este mântuirea, căci nu este sub cer nici un alt nume, dat între oameni, în care trebuie să ne mântuim noi." (FA 4:12)
Ce nume, draga? N-auzi ca nu conteaza cum e denominat ? Si daca tot nu conteaza cum sa-i zicem Iisus Hristos, cand putem sa-i zicem Adi Budha?

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Eu cred ca daca omul se raporteaza si aliniaza la valorile profund umane (respectul fata de viata, fiinte, puterea de sacrificiu, daruirea de sine, dreptate, rabdare, afectiune...), in fapt iL iubeste si respecta pe unicul Dumnezeu, indiferent cum este acesta denominat.
Reply With Quote
  #1319  
Vechi 13.04.2016, 04:35:31
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freehugs Vezi mesajul
.
Florin Oltean, caruia ii erau adresate postarile, nu e buddhist din Sri Lanka, ci se declara crestin-ortodox din Ardeal. Simpatizeaza cu bunul Iisus din Nazaret. Frumos, ce sa zic!

Doar ca atunci cand sustii reincarnarea, legea karmei, samsara si alte chestii science fiction care se bat cap in cap cu invatatura lui Hristos, ceva nu-i in regula.

Daca e buddhist si sustine karma, ca adica sufletele trebuie sa se reincarneze dupa moarte in alte forme de viata (animale, pasari, plante, etc.) pentru a plati pentru rele de care nu-si amintesc nimic, chiar de i s-a spus ca-i un non-sens, sa fie sanatos!

Dar cand se declara crestin-ortodox si sustine chestii opuse ortodoxiei, inseamna ca n-a inteles esentialul! Ca Hristos s-a rastignit pe cruce pentru a ierta pacatele lumii.
Ori ca, de-atata meditatie transcendentala, ii scapa chestiile cele mai banale care n-au nevoie de nicio demonstratie!

Plus ca imediat la indemana e exemplul unui talhar muribund pe alta cruce, caruia Hristos ii iarta pacatele pe loc si ii spune „astazi vei fi cu mine in Rai”.

Si totusi, Florin sustine in continuare karma si reincarnarea, nicidecum legea iertarii adusa de Hristos, in timp ce la profilul lui scrie ca e ortodox!

Ce sa creada un nou-venit pe forum, care nu cunoaste prea bine crestinismul? Ca ortodoxia sustine reincarnarea?

Pai, ori Hristos l-a pacalit pe talhar si amaratul ala s-a reincarnat dupa moarte in vrabiuta sau poate copac. Ori Florin Oltean ar face bine sa caute vreun monah ortodox dispus sa-i desparta apele de ape! Nu merge asa, Florine!

Florin, poate-ti faci drum la Essex in UK, la manastirea intemeiata de Sofronie Saharov (a cochetat si el cu buddhismul in tinerete) si sa-l cauti pe ucenicul lui, Parintele Zaharia Zaharou.
Sau, mai la indemana, un alt ucenic de-al Par. Sofronie, Rafail Noica. Mai iese din cand in cand din pustnicia lui si tine conferinte studentilor in Ro.

Last edited by delia31; 13.04.2016 at 04:48:55.
Reply With Quote
  #1320  
Vechi 13.04.2016, 08:01:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Samsara asta e o tipa ce cumpăra ieftin și vinde scump, păcălindu-și clienții de cele mai multe ori? Sau ce?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate preferate, cugetari, vorbe de duh silverstar Generalitati 1175 03.08.2016 15:54:36
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 22:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 22:55:18
Cugetari despre Hristos florin.oltean75 Generalitati 55 07.04.2012 11:13:01
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 21:14:10