Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.01.2011, 17:12:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Thumbs down Stalin si poporul rus...

Unii ruși din Moscova se roagă la icoana lui Stalin.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2011, 18:31:57
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

mai, a facut si stalin asta un lucru tare bun... a umplut pamantul Rusiei de sfinti.
Cu toate ca scopul lui era sa distruga Ortodoxia si sa-i extermine pe "popi"si calugari, a iesit exact pe dos. Rusai s-a sfinti de sangele miilor, ca sa nu zic zecilor de mii de mucenici.
Numai la Oranki au fost ucisi intr-o luna 10.000 de episcopi, preoti si calugari, pe care Biserica Rusiei ii cinsteste ca sfinti.
La fel s-a intamplat in biserica Rusiei ca si in biserica crestina din primele veacuririgoana si uciderea miilor de crestini, nu au desfintat biserica, asa cum sperau imparatii pagani, ci au intarit-o, au inmultiit-o si i-au dat mai mare stabilitate.

sti un lucru interesant, dar in acelasi timp foarte dureros ptr mine:Rusii stiu sa isi cinsteasca sfintii. Au mare evalvie la ei si canonizarile se fac mult mai repede daca se indeplinesc criteriile unei canonizari.
Am ramas surprinsa cat de cinstita e familia imperiala tarista, cea a tarului mucenic Nicolae.
Si cu durere zic, multi dintre romanii nostri nici macar nu stiu ca Brancovenii sunt sfinti, sau daca au auzit ei ceva nu stiu de ce i-a canonizat Biserica, nu stiu nici macar care era numele lor. Daca faci un sondaj si rogi romanii sa iti zica primii cinci sfinti care le vin in minte, o sa vezi ca doar unul sau poate nici unul nu e roman. Si daca le ceri sa iti enumere 5 nume de sfinti romani, sa vezi pe cati i-ai pus in dificultate.

Nu ne meritam sfintii, ca nu stim sa-i cinstim...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.08.2011, 09:09:21
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Unii se roaga lui Stalin , altii il plang pe Ceasca, iar acu sa vedem ce o fi cu Gadafi...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.08.2011, 10:46:35
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pai Stalin are sanse mami mari decat D-zeu sa fie adevaratul D-zeu! Cateva argumente: A omorat mult mai multi oameni intr-o perioada de timp mult mai scurta. Pai D-zeu s-a chinuit sa extermine niste comunitati reduse, pe cand Stalin a nenorocit zeci de milioane de oameni. Stalin era atotputernic, cel putin in Rusia. Cum zicea el, asa era! Cred ca ai prins ideea. :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.08.2011, 11:46:17
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Pai Stalin are sanse mami mari decat D-zeu sa fie adevaratul D-zeu! Cateva argumente: A omorat mult mai multi oameni intr-o perioada de timp mult mai scurta. Pai D-zeu s-a chinuit sa extermine niste comunitati reduse, pe cand Stalin a nenorocit zeci de milioane de oameni. Stalin era atotputernic, cel putin in Rusia. Cum zicea el, asa era! Cred ca ai prins ideea. :)
bre,ai o obsesie.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.08.2011, 12:55:46
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Pai Stalin are sanse mami mari decat D-zeu sa fie adevaratul D-zeu! Cateva argumente: A omorat mult mai multi oameni intr-o perioada de timp mult mai scurta. Pai D-zeu s-a chinuit sa extermine niste comunitati reduse, pe cand Stalin a nenorocit zeci de milioane de oameni. Stalin era atotputernic, cel putin in Rusia. Cum zicea el, asa era! Cred ca ai prins ideea. :)
Tu chiar ca ai o problema! Dumnezeu sa te ierte pentru ceea ce spui, ca precis nu-ti dai seama ce faci!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.08.2011, 15:15:34
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Pai Stalin are sanse mami mari decat D-zeu sa fie adevaratul D-zeu! Cateva argumente: A omorat mult mai multi oameni intr-o perioada de timp mult mai scurta. Pai D-zeu s-a chinuit sa extermine niste comunitati reduse, pe cand Stalin a nenorocit zeci de milioane de oameni. Stalin era atotputernic, cel putin in Rusia. Cum zicea el, asa era! Cred ca ai prins ideea. :)
Ce intelegeti prin "adevaratul Dumnezeu ?"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.08.2011, 20:04:03
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Talking

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Ce intelegeti prin "adevaratul Dumnezeu ?"
Eu cred ca depinde de ce intelege dansul despre aceasta, dar dv cum va definiti inocent, ne inocenta?! Numai bine!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.08.2011, 21:10:47
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniu Vezi mesajul
Eu cred ca depinde de ce intelege dansul despre aceasta, dar dv cum va definiti inocent, ne inocenta?! Numai bine!
Poate cel mai neinocent user de pe acest forum.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.08.2011, 10:03:33
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

ce cunoscut imi pare...totul...numai bine!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre poporul Khazar Evreulcelales Generalitati 36 23.07.2013 18:17:00
Poporul Ales este superior inclusiv ontologic. Theodor_de_Mopsuestia Iudaismul 48 28.02.2013 11:28:57
Israel-poporul ales piticul96 Reguli generale de utilizare a forumului 45 12.06.2012 17:33:05
Poporul ales. Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 13 23.01.2012 14:22:13
Blasfemia comunistilor - canonizarea lui Stalin! rohainon Despre Biserica Ortodoxa in general 5 17.04.2011 19:57:38