Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.09.2022, 21:47:22
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Ce rost are moartea?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.09.2022, 14:56:33
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Rostul vieții e dobândirea mântuirii, a vieții și fericirii veșnice.
Dacă trăim și nu ne mântuim, mai bine nu ne naștem.

Sf.Serafim de Sarov spune ca rostul vieții e dobândirea Duhului Sfânt.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.09.2022, 06:49:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
E un copil minunat.
Il iubesc enorm.
Si el ma iubește enorm.
Mereu întreba: Când vine tati? Sunt cel mai bun prieten și partener de joacă al lui. Și singurul.

Si străinilor le e mila de el,le pare rău.
E generos.Politicos. La locul de joacă se da la o parte în fața altor copii. Cu mult bun simț. Ca un adult.

Nu poți sa nu îl îndrăgești.

De asta și dilema mea.
Numai cine nu e părinte nu poate înțelege.
S-ar parea ca este mult maturizat inainte de vreme si, inca de copil, a dobandit toate calitatile necesare pentru o viata monahala performanta, pe langa (observ eu) o smerenie colosala, astfel ca (dpmdv) inca nu e tarziu sa inceapa o cateheza... profesionista, adica totala, cu cele mai serioase scopuri, mai ales ca, fata de episcop, nici "tabara socrilor" nu s-ar opune(sper!).

Oare n-ar fi indicat sa sondati putin si parerea copilului? Ioan e numele lui?


Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Rostul vieții e dobândirea mântuirii, a vieții și fericirii veșnice.
Dacă trăim și nu ne mântuim, mai bine nu ne naștem.

Sf.Serafim de Sarov spune ca rostul vieții e dobândirea Duhului Sfânt.
Acesta este motivul foarte serios pentru care am facut propunerea de mai sus.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.09.2022, 13:35:15
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ioan e numele lui?
.
Da.
Si m-as bucura sa îmbrățișeze calea monahala.

Dar cum vrea el.
Deocamdată la 5 ani e prea mic pentru cateheza.
Oricum pentru un copil de varsta lui e pus în temă cu tot ceea ce ține de credință.
Se roagă, se închina,merge la biserică ,nu are răbdare la slujbe, mai facem pauze și ne jucam prin curtea bisericii.
I-am citit și povestit din Sf.Scriptura dar încă nu realizează unele lucruri sau le interpreteza cu mintea lui.
De exemplu, intr-o zi vine și spune ca el vrea sa moară. Îl întreb de ce. Îmi raspunde: Nu ai spus tu ca e mai bine la Doamne Doamne decât pe pământ ?!
Apoi a trebuit să îi explic ca viața e frumoasa, se poate juca, iar Doamne Doamne hotărăște când mergem la el,ca trebuie să îl iubim și ascultam pe El ca să ne fie bine și aici.
E prea mic și nu vreau sa întindem coarda.

Am văzut copii împinși de părinți în biserică și au crescut cu repulsie.
Încet, încet.

Cum vrea Dumnezeu.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.09.2022, 13:44:47
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Se roagă, se închina,merge la biserică ,nu are răbdare la slujbe,
I-am citit și povestit din Sf.Scriptura dar încă nu realizează unele lucruri sau le interpreteza cu mintea lui.
De exemplu, intr-o zi vine și spune ca el vrea sa moară. Îl întreb de ce. Îmi raspunde: Nu ai spus tu ca e mai bine la Doamne Doamne decât pe pământ ?!
Daca nu ne facem ca acest mic copilas smerit nu avem cum intra in Imparatie! Ce imparatie? A lor este Imparatia Cerurilor!

"Lasati copii sa (par)vina la Mine!"
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 13.09.2022 at 13:46:53.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.09.2022, 16:43:14
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Da.
Si m-as bucura sa îmbrățișeze calea monahala.

Dar cum vrea el.
Deocamdată la 5 ani e prea mic pentru cateheza.
Oricum pentru un copil de varsta lui e pus în temă cu tot ceea ce ține de credință.
Se roagă, se închina,merge la biserică ,nu are răbdare la slujbe, mai facem pauze și ne jucam prin curtea bisericii.
I-am citit și povestit din Sf.Scriptura dar încă nu realizează unele lucruri sau le interpreteza cu mintea lui.
De exemplu, intr-o zi vine și spune ca el vrea sa moară. Îl întreb de ce. Îmi raspunde: Nu ai spus tu ca e mai bine la Doamne Doamne decât pe pământ ?!
Apoi a trebuit să îi explic ca viața e frumoasa, se poate juca, iar Doamne Doamne hotărăște când mergem la el,ca trebuie să îl iubim și ascultam pe El ca să ne fie bine și aici.
E prea mic și nu vreau sa întindem coarda.
Pentru Iisus copilul nu e niciodata prea mic.
Ca sa intelegi asta trebuie sa-ti amintesc ca Sfanta Fecioara a fost data la manastire la 3 ani.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Am văzut copii împinși de părinți în biserică și au crescut cu repulsie.
Încet, încet.

Cum vrea Dumnezeu.
Ai vazut copii care au crescut cu repulsie fiindca in viata parintilor lor nu au vazut confirmarea vorbelor parintilor si pentru ca s-au umplut deja de duhul lumii.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 13.09.2022 at 19:42:36.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.09.2022, 18:15:02
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Pentru Iisus copilul nu e niciodata prea mic.
Ca sa intelegi asta trebuie sa-ti amintesc ca Sfanta Fecioara a fost data la manastire la 3 ani.

Ai vazut copii care au crescut cu repulsie fiindca in viata parintilor lor nu au vazut confirmarea vorbelor parintilor.
Așa este....

O părere personala: cred ca e nevoie de cateheza în zilele noastre la toată lumea, de la prunci la vârstnici.

E atat de multa necredința, apostazie, păgânism,erezii și sectarisme.
Apar ca ciupercile după ploaie mereu si mereu ideologii (vechi sau reinventate) care ataca Adevărul.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.09.2022, 21:18:49
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Așa este....

O părere personala: cred ca e nevoie de cateheza în zilele noastre la toată lumea, de la prunci la vârstnici.
Categoric, insa pentru asta e nevoie de deschidere duhovniceasca, ceea ce ar insemna sa se ignore problemele lumesti, iar asta e aproape imposibil.


Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
E atat de multa necredința, apostazie, păgânism,erezii și sectarisme.
Apar ca ciupercile după ploaie mereu si mereu ideologii (vechi sau reinventate) care ataca Adevărul.
Pentru ca cei mai multi nu inteleg credinta, sau o considera optionala chiar si duminica.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.09.2022, 21:55:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Da.
Si m-as bucura sa îmbrățișeze calea monahala.
Noi facem tot ce putem să ne pregătim pentru viața în lume, cine știe ce va fi cu monahismul, când a fost decretul din 1954 de desființare a obștilor și de alungarea tinerilor din mănăstiri mulți au căzut, pt că nu erau pregătiți pt viața de societate.

Absolut nimic din ce interacționăm în viața curentă nu ne întreabă de cruci, mătănii, religiozitate, Biblie, există chiar femei care resping ideea de credință, mers la Biserică, și vor fi la un moment dat soții și mame.
Poate doar dacă lucrezi la o mitropolie, dar și acolo sunt mulți oameni ca și în seminarii și facultăți teologice despre care încerci să-ți dai seama ce caută în acel mediu că vocație nu pare că au.

Mă uit în jurul meu în viața socială(nu în parohie) și dacă sunt 5% care au habar de subiecte religioase e mult, majoritatea se axează pe excursii, distracție, cei mai serioși pe construitul unei case, carieră și cam atât.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.09.2022, 22:51:40
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Absolut nimic din ce interacționăm în viața curentă nu ne întreabă de cruci, mătănii, religiozitate, Biblie, există chiar femei care resping ideea de credință, mers la Biserică, și vor fi la un moment dat soții și mame.
Poate doar dacă lucrezi la o mitropolie, dar și acolo sunt mulți oameni ca și în seminarii și facultăți teologice despre care încerci să-ți dai seama ce caută în acel mediu că vocație nu pare că au.

Mă uit în jurul meu în viața socială(nu în parohie) și dacă sunt 5% care au habar de subiecte religioase e mult, majoritatea se axează pe excursii, distracție, cei mai serioși pe construitul unei case, carieră și cam atât.
Eu zic ca nici 1% din cei din jur (vecini,colegi de serviciu și șefi, oameni de pe strada,participanți la trafic, rude și prieteni chiar) n-au habar sau interes de subiecte legate de credință.
Ba la serviciu poți fi privit chiar cu suspiciune dacă îți afirmi convingerile religioase. Deși suntem la nivel declarativ peste 90% credincioși în tara asta, dacă vorbești ceva dintr-o carte a vreunui Părinte sau un adevăr teologic universal au impresia ca ești de la vreo secta.

Ba mai mult, ca să te tachineze iau în batjocură cele sfinte.
Ma întristează când văd unde am ajuns și încotro ne îndreptăm oare Doamne?!....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare