Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.06.2012, 02:59:27
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Nu stiu despre ce vorbesti.

Dar daca ii compatimesti pe acestia atunci fa-ti datoria pana la capat si roaga-te pentru ei.

mi se pare ceva etic din partea unuia care încearcă să theologhisească
manifestându-și raționamentul(hazardat) doar doar s-o găsi vreun rătăcit care să i se alăture...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.06.2012, 03:05:38
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aici e vorba despre crestinii ortodocsi, nu despre cei ce apartin altor culte.

Problema cu credinta nu cred ca este recenta, ci este de dinainte de comunism. Cum zice Pr.Arsenie Boca, prezentul este viitorul trecutului.

Romanii ar putea lua exemplu de la greci, care sunt f.credinciosi, se si simte cand mergi in Grecia ca este o tara sfanta, nu au atatea secte, sunt uniti, nu le e rusine cu neamul lor etc.. Si de la sarbi putem lua exemplu, care refuza vehement intrarea in UE si apara cum pot ei mai bine neamul si credinta ortodoxa.

Romani ortodocsi inca mai sunt, chiar daca nu ii stim noi. Iar cei care momentan sunt inca necredinciosi, au toate sansele sa devina credinciosi, asa cum au fost atatea cazuri. Vorba aceea, speranta moare ultima. Noi avem datoria sa ne rugam ptr.neamul nostru, sa se reintoarca la credinta si la legile stramosesti. In loc sa ne plangem de mila, ar trebui sa punem osul la treaba. Din vina noastra, a tuturor, numarul ortodocsilor se imputineaza.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.06.2012, 03:10:57
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
mi se pare ceva etic din partea unuia care încearcă să theologhisească
manifestându-și raționamentul(hazardat) doar doar s-o găsi vreun rătăcit care să i se alăture...
Nu este etic ci crucial, pentru ca este vorba de viata si de moarte. Si nu mie sa mi se alature, ci pe Hristos Sa-l urmeze.

"Nu voi M-ati ales pe Mine; ci Eu v-am ales pe voi; si v-am randuit sa mergeti si sa aduceti rod, si roada voastra sa ramana, pentru ca orice veti cere de la Tatal, in Numele Meu, sa va dea." (Ioan.15:16)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.06.2012, 08:19:13
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit ??

[quote=Tomita;451109] eu nu o sa am niciodata [quote]

Cum adica nu o sa ai niciodata? De ce spui acest lucru?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.06.2012, 09:34:55
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Nu este etic ci crucial, pentru ca este vorba de viata si de moarte. Si nu mie sa mi se alature, ci pe Hristos Sa-l urmeze.

"Nu voi M-ati ales pe Mine; ci Eu v-am ales pe voi; si v-am randuit sa mergeti si sa aduceti rod, si roada voastra sa ramana, pentru ca orice veti cere de la Tatal, in Numele Meu, sa va dea." (Ioan.15:16)
NU deviati de la subiect !
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.06.2012, 09:36:24
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
NU deviati de la subiect !
Iertati, va rog.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.06.2012, 09:39:54
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu întâlnesc destul de des situații în care oamenii cred în Dumnezeu (în existența Lui), dar într-un fel personal, fără a merge la slujbele bisericii, fără a se spovedi/ împărtăși etc. Chiar recent o prietenă îmi spunea că ea "are încredere în Dumnezeu" că "ne poate feri de tot răul". Mi s-a părut o exprimare hilară... una e să ai încredere și alta să ai credință... Plus că ea nu ia în calcul necesitatea ca noi să "conlucrăm" cu Dumnezeu pentru a fi feriți de rele, prin voința noastră de a părăsi păcatul... Așa gândesc eu, dar nu am putut să intru într-o discuție mai detaliată cu ea în acest sens, întrucât era foarte vehementă în a-și apăra propriile opinii...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.06.2012, 09:41:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Ati avut vreodata sentimentul ca, noi crestinii ortodocsi ne imputinam din ce in ce mai mult ?
Vreau sa spun ca , de ceva timp , observ ca multe persoane (crestin ortodoxe) sunt foarte indiferente fara de Biserica (mai exact , nu vor sa sa aiba tangente cu Biserica); Alte persoane se smintesc foarte usor ,chiar si din cauza unor lucruri marunte, si imediat il ponegresc pe Dumnezeu. Un alt lucru , ce ma face sa am acest sentiment , este ca : acum cateva zile , m-am intalnit in autobuz cu o femeie - care tot incerca sa ma atraga catre secta ei (apartinea de martorii lui Iehova) , insa , nu am stat mult sa combat ereziile ei , pentru ca am mers doua statii... si ma gandesc , ce s-ar fi intamplat , daca in locul meu ar fi fost cineva naiv si care ar fi ascultat-o pe acea eretica....
Vreau sa stiu daca mai este cineva care are acelasi sentiment pe care il am eu acum... sau macar daca a avut vreodata acest gand. Imi pare rau , sa stiu , ca pe viitor nu o sa mai fie atat de multa lume credincioasa , precum in prezent.
Eu traiesc cu acest sentiment de ani de zile,mai ales ca numai eu si cu tatal meu vitreg mai reprezentam ortodoxia in familie,deci...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.06.2012, 10:26:42
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In aceste vremuri suntem incercati ca argintul, spunea un duhovnic. Nu mai putem fi caldicei. Ori intelegem ce e Ortodoxia si o aparam in primul rand prin exemplul personal, ori alergam dupa avantaje materiale si , de dragul acestora, facem tot felul de compromisuri pentru a intra in gratiile unor persoane dubioase care ne pot influenta din aproape in aproape trairea credintei crestine ortodoxe.

Sa ne rugam sa avem curajul sa fim noi insine, sa avem pacea interioara, multumindu-ne cu mai putin, asa cum ne rugam in rugaciunea:
,,Doamne și Stăpânul vieții mele,
duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie.
Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, robului Tău.
Așa Doamne, Împărate, dăruiește-mi ca să-mi văd greșalele mele și să nu osândesc pe fratele meu, că binecuvântat ești în vecii vecilor. Amin”.

Sa avem curajul de a infrunta cuvintele urate ale celor care nu sunt de acord cu modul nostru de viata si de a ne asuma crucea pe care ne-a dat-o Dumnezeu in vederea mantuirii. Sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne dea puterea si taria de a face alegerile cele bune in fiecare moment cand suntem ispititi sa facem cele neplacute lui Dumnezeu.

Sa nu uitam ca prieteniile rele strica naravuri bune. Sa nu acceptam sa ne imprietenim cu persoane care ne influenteaza negativ si care nu au ca reper credinta dreapta.

Am intalnit chiar persoane ortodoxe care pareau interesate de credinta, veneau la biserica, dar de cate ori aveau ocazia relativizau toate adevarurile crestine. Daca suntem nevoiti sa discutam cu asemenea persoane, e nevoie sa avem trezvie permanent, pentru a nu aproba ceea ce nu este de aprobat si pentru a nu sminti prin lipsa noastra de atitudine. Nu negam adevarurile Bisericii noastre de dragul unei prietenii, caci astfel, in loc sa-l atragem si pe prietenul nostru spre mantuire, ne lasam atrasi spre iad.

Sa ne cream un scut protector pentru astfel de situatii. Nu e bine sa ne avantam in discutii contradictorii cu membrii ai unor secte care vor sa-si propovaduiasca ereziile lor. Nu avem taria Sfantului Ioan cel Nou de la Suceava pentru a face fata tuturor ispitelor care ne pot aparea in urma unor astfel de discutii.
Sfântul Ioan cel Nou -
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.06.2012, 11:00:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Gravitate nu sta in cum sunt ceilalti, ci in cum suntem noi. Un sfant parinte spunea "dobandeste pacea si mii de oameni se vor mantui in jurul tau". Daca tinem seama de cuvintele parintelui, atunci e clar de ce sunt altfel cei din jurul nostru - pentru ca noi nu am dobandit pacea. Preocuparea noastra nu trebuie sa fie analiza semenilor, ci analiza noastra. Daca vrem sa existe judecata, atunci ea trebuie sa se rezume la noi.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
oameni, ortodox, sentiment

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cu cine a avut Cain copii? RaduIoan Din Vechiul Testament 13 03.08.2016 12:27:55
Sentimentul culpabilitatii laurastifter Morala Crestina 14 22.06.2012 23:54:11
V-ati gandit vreodata...? tigerAvalo9 Generalitati 10 20.07.2009 20:16:41
Ati fost vreodata in Israel? BogdanF Generalitati 3 16.09.2008 18:43:47