Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.03.2017, 23:57:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Mihai, asta e genul de intrebare lucida, pentru care obscurantistii te pot gratula cu ura lor perena.
Eu cred ca e o varianta "mild" de foc grecesc, punct.
Minunea consta in aparitia Sfintei Lumini in biserica, sub forma unui fulger. Aprinderea lumanarilor si a vatei Patriarhului este partea a doua. De aceea explicatia cu lampa este puerila, pentru cei ce nu stiu in ce consta minunea. MihaiG a pus o intrebare celui ce a scris de lampa, nu cred ca a vrut sa spuna ca ar contesta minunea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.03.2017, 15:39:20
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Mare sau mic tot lucru de la Dumnezeu este.
Iar a-ti bate joc de un lucru care este de sus nu este potrivit pentru ca iti bati joc de Creator.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.03.2017, 21:08:18
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Eu repet întrebarea: admițând că este o minune, în baza cărui criteriu stabilim că este o minune de la Dumnezeu și nu de la îngerii căzuți ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.03.2017, 23:57:57
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Eu repet întrebarea: admițând că este o minune, în baza cărui criteriu stabilim că este o minune de la Dumnezeu și nu de la îngerii căzuți ?
Desi la prima intrebare m-am stapanit ca sa nu raspund, acum spun ca mai bine n-o puneai deloc. N-a fost catolica, ci protestanta; nu ziditoare, ci defaimatoare.
Cat priveste aceasta reformulare, propun sa stabilesti chiar tu de unde vine minunea dupa ce pui la socoteala scopul acelei minuni sau la ce foloseste ea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 18.03.2017 at 04:32:02.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.03.2017, 23:04:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Eu repet întrebarea: admițând că este o minune, în baza cărui criteriu stabilim că este o minune de la Dumnezeu și nu de la îngerii căzuți ?
Eu mai scris despre deosebirea intre minunile divine si minunile de la ingerii cazuti.
Ingerii cazuti, spre deosebire de Dumnezeu, nu au putere prea mare, nu pot crea ceva. Ei sunt mai mult scamatori, minunile de la ei sunt ca niste scamatorii. Principala minune pe care o pot face este sa dea o viziune falsa. De exemplu cei care cred ca ies din trup si merg prin univers. Poate fi si o halucinatie colectiva, mai multe persoane vad acelasi lucru. O alta minune este chiar sa poarte prin vazduh pe cineva, cum a fost cu vrajitorul (Simon) din viata Sfantului Petru. Mai pot sa miste si obiecte. Sau sa raneasca pe cineva. Si sa vorbeasca cu cineva, sa ii dea sfaturi. Pot, de asemenea, sa isi faca aparitia sub alte forme, chiar sub forma unor ingeri de lumina. Si sa vindece boli, dar doar pe cele pe care le intretin ei.
Cam acestea sunt toate minunile lor, pot interactiona cu materia si cu oamenii, dar nu pot crea ceva.
Legat de Sfanta Lumina, exista marturii si din primul mileniu: http://www.holyfire.org/eng/
Si Papii au acceptat-o, pana musulmanii au inceput sa spuna ca e un fals.
Sfanta Lumina apare la rugaciunea Patriarhului, in Biserica Sfantului Mormant. Apare la inceput o Lumina nemateriala, sub forma unui fulger, aceasta Lumina aprinde candelele, unele lumanari si vata Patriarhului. Dupa o perioada de timp devine o lumina materiala si incepe sa arda, la fel ca o lumanare obisnuita.
Toate aceste dovezi arata ca aceasta minune e diferita de cele facute de ingerii cazuti.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.03.2017, 09:16:52
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Catalin, criteriul pe care l-ai expus nu este aplicabil in speta, pentru ca nici lumina si nici focul nu sunt creatie, ci fenomene.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.03.2017, 21:23:01
Truth-Seeker Truth-Seeker is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2017
Mesaje: 3
Implicit

Sunt de parere ca GMihai a pus o intrebare buna. Iar daca e sa socotim scopul sau la ce foloseste ea, va pot expune un efect negativ: mandria.
Personal, cred ca, la cata mandrie naste acest fenomen, daca ar fi o minune de la Dumnezeu, ar inceta sa o mai infaptuiasca.
Chiar nu inteleg de ce nu ne-a ajuns minunea mantuirii, si "simpla" minune a existentei.
Totodata, daca ar fi o minune de la Dumnezeu, s-ar intampla atunci cand ortodoxia ar fi bine predicata oamenilor, si respectata. In schimb oamenii cred in continuare in icoane facatoare de minuni, sau in puterea vindecatoare a moastelor. Insa, in ortodoxie, icoanele au rol simbolic, iar moastele sfintilor, au rolul de a ne aminti de ei, ca stalpi ai acestei credintei. Ceva minunat!
Asadar, ortodoxia nu e bine predicata oamenilor, deci da gres. Iar daca o numesti ortodoxie, nu e loc de greseala, pentru ca exista o singura cale catre Dumnezeu, si astfel, noi ne indepartam.
Cum poate incuraja Dumnezeu ceva ce da gres, incat indeparteaza pe unii oameni de El?
Si cum poate incuraja Dumnezeu mandria?
Si inca ceva: credeti ca Dumnezeu admira mai mult credinta oarba, sau curajul de a cauta adevarul?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.03.2017, 21:34:54
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Truth-Seeker Vezi mesajul
Sunt de parere ca GMihai a pus o intrebare buna. Iar daca e sa socotim scopul sau la ce foloseste ea, va pot expune un efect negativ: mandria.
Personal, cred ca, la cata mandrie naste acest fenomen, daca ar fi o minune de la Dumnezeu, ar inceta sa o mai infaptuiasca.
Chiar nu inteleg de ce nu ne-a ajuns minunea mantuirii, si "simpla" minune a existentei.
Totodata, daca ar fi o minune de la Dumnezeu, s-ar intampla atunci cand ortodoxia ar fi bine predicata oamenilor, si respectata. In schimb oamenii cred in continuare in icoane facatoare de minuni, sau in puterea vindecatoare a moastelor. Insa, in ortodoxie, icoanele au rol simbolic, iar moastele sfintilor, au rolul de a ne aminti de ei, ca stalpi ai acestei credintei. Ceva minunat!
Asadar, ortodoxia nu e bine predicata oamenilor, deci da gres. Iar daca o numesti ortodoxie, nu e loc de greseala, pentru ca exista o singura cale catre Dumnezeu, si astfel, noi ne indepartam.
Cum poate incuraja Dumnezeu ceva ce da gres, incat indeparteaza pe unii oameni de El?
Si cum poate incuraja Dumnezeu mandria?
Si inca ceva: credeti ca Dumnezeu admira mai mult credinta oarba, sau curajul de a cauta adevarul?
Splendid QED, coleg Truth-Seeker. Fii pe pace, curind se va vadi ca este o tehnica antica brilianta la mijloc.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.03.2017, 21:49:01
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Truth-Seeker Vezi mesajul
In schimb oamenii cred in continuare in icoane facatoare de minuni, sau in puterea vindecatoare a moastelor.
Se poate discuta despre minuni veritabile sau false, dar a le pune laolaltă pe făraș este o mare greșeală. Începând cu Hristos, apoi cu apostolii, istoria Bisericii e plină de minuni făcute de Dumnezeu nu doar prin oameni în trup, ci și prin intermediul materiei sfințite de harul Său, ca icoanele ori sfintele moaște. De aceea ele nu sunt doar obiecte simbolice, ci și canale de comunicare a harului, prilejuind o legătură vie în Duhul Sfânt.

Consider că e de refuzat o credință irațională, superstițioasă, și de dorit una rațională, pentru că Dumnezeu este Rațiune (Logos). Dar rațiunea dumnezeiască nu e cea pozitivistă, la care obișnuim noi să ne limităm, ci cuprinde și ceea ce pentru noi este supra-rațional și care intră în teritoriul sfințeniei, al harului.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 18.03.2017 at 22:02:17.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.03.2017, 13:52:20
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Truth-Seeker Vezi mesajul
Sunt de parere ca GMihai a pus o intrebare buna. Iar daca e sa socotim scopul sau la ce foloseste ea, va pot expune un efect negativ: mandria.
Personal, cred ca, la cata mandrie naste acest fenomen, daca ar fi o minune de la Dumnezeu, ar inceta sa o mai infaptuiasca.
Chiar nu inteleg de ce nu ne-a ajuns minunea mantuirii, si "simpla" minune a existentei.
Totodata, daca ar fi o minune de la Dumnezeu, s-ar intampla atunci cand ortodoxia ar fi bine predicata oamenilor, si respectata. In schimb oamenii cred in continuare in icoane facatoare de minuni, sau in puterea vindecatoare a moastelor. Insa, in ortodoxie, icoanele au rol simbolic, iar moastele sfintilor, au rolul de a ne aminti de ei, ca stalpi ai acestei credintei. Ceva minunat!
Asadar, ortodoxia nu e bine predicata oamenilor, deci da gres. Iar daca o numesti ortodoxie, nu e loc de greseala, pentru ca exista o singura cale catre Dumnezeu, si astfel, noi ne indepartam.
Cum poate incuraja Dumnezeu ceva ce da gres, incat indeparteaza pe unii oameni de El?
Si cum poate incuraja Dumnezeu mandria?
Si inca ceva: credeti ca Dumnezeu admira mai mult credinta oarba, sau curajul de a cauta adevarul?
Ortodoxia nu se preda, ortodoxia se traieste.La Athos majoritatea icoanelor sunt facatoare de minuni.Ar fi sa te informezi despre istoria fiecarui icoane facatoare de minuni.
Sfat: ar fi mai bine sa citesti si te informezi din vietiile sfintilor si din Filocalie inainte sa deschizi gura.
Icoana nu are un rol simbolic.Pentru atei insa da, le ei e totul simbolic.
Icoana chiar este o prezenta vie a Sfantului ce o infatiseaza.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
adevar, lumina sfanta, salvare

Thread Tools
Moduri de afișare