Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.02.2010, 22:34:48
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Până acum, mai ales la sate (că la orașe nu merg așa mulți la biserică), din ce am observat eu, sunt oameni simpli, care aplică reguli și urmează reguli, nu mai mult. Nu e cazul de a pătrunde sensul adevărat al unor texte.. Pentru că de regulă e nevoie de educație și timp pentru a face asta.
Sincer, eu am observat exact invers , adica la orase sunt bisericile pline, vin oameni de toate varstele, iar la sate am constatat ca vin numai persoane in varsta .
Cat priveste educatia, cu asta sunt de acord, e ceea ce lipseste. Din pacate, constat ca de multe ori predicile sunt anoste, compuse parca pt studenti la teologie si nu pt. oameni simpli.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.02.2010, 22:37:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
1. Tu ai impresia că țările în care se întâmplă așa ceva au libertate de exprimare (pentru femei mai ales) sau accesul la protecție împotriva acestor mutilări?
2. Ți se pare normal ca o femeie să fie considerată murdară pentru că a născut? Nașterea e un lucru de condamnat?
3. Ți se pare corectă abordarea Bisericii? (am zis a bisericii, pentru că nu mai pun de ceva ani semnul egal între biserică și ideea de divinitate).
4. Ideea de discriminare pe orice bază, nu contravine ideii că toți suntem egali în fața lui Dumnezeu? Sau conform bisericii, bărbații sunt "mai egali" decât femeile?
5. Ideea de discriminare ți se pare plauzibilă? Vrei să spui că astfel de restricții ale bisericii nu reprezintă o manifestare a discriminării?
Eu nu stiu ce o fi asa de greu sa facem ascultare... Sa nu sariti cu gura pe mine, dar numai asta i-a lipsit Evei, stramoasa noastra, prima femeie. Stim asadar, din istoria primei femei, unde duce neascultarea si calcarea interdictiei. Daca nu intelegem de ce nu trebuie sa intram in Biserica la ciclu, macar sa ascultam.... Eu una ma simt bine ca femeie, sunt mandra ca sunt femeie, in nicio clipa a vietii nu m-am simtit discriminata in Biserica pentru ca sunt femeie, dimpotriva... femeile sunt mai evlavioase, mai credincioase si mai saritoare.
1. Libertatea de exprimare nu e totuna cu neascultarea. Sunt sigura ca ceea ce li se intampla acelor femei nu are absolut nici o baza religioasa nici macar in ochii barbatilor lor.
2. Daca luam ca etalon mintea si priceperea proprie, cred ca toate ar fi acum cu susul in jos.... Pai daca este socotita murdara la ciclu, atunci cand pierde doar o cantitate mica de sange, cum sa nu fie socotita asa la nastere? Acum sa nu se scandalizeze nimeni, dar suntem murdari cu totii, incredibil de murdari, indiferent de cat decurati am incerca sa credem ca suntem.
3. Imi pare rau pentru tine, dar eu cred ca Biserica e Trupul lui Hristos, iar preotii, slujitorii Lui (mai vrednici sau mai putin), prin care lucreaza Duhul Sfant. Asa ca nu voi spune niciodata nimic defaimator la adresa sa. Iar articolul acela, cumplit de tendentios, e facut parca sa arate ca si la catolici, si la protestanti, e mult mai bine decat in ortodoxie.
4. Nu cred ca Drepturile omului ar avea la baza crestinismul. Anyway... nu suntem toti egali, uniformi si trasi la indigo, fiecare dintre noi e diferit, unuia i-a dat Dumnezeu mai multi talanti, altuia mai putini, si fiecare are alta menire in viata. Asta nu inseamna ca nu avem aceeasi calitate in fata Lui si o sansa egala la mantuire. Cat priveste barbatul si femeia, au meniri diferite, dupa cum explica foarte bine Calyio. Femeia are anumite calitati, barbatul altele.
5. Discriminarea mi se pare plauzibila in anumite domenii din sfera laica. In nici un caz din cea bisericeasca.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.02.2010, 22:40:59
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Sincer, eu am observat exact invers , adica la orase sunt bisericile pline, vin oameni de toate varstele, iar la sate am constatat ca vin numai persoane in varsta.
Explicația e simplă, la sate ponderea majoritară este cea a persoanelor în vârstă, pe când la orașe este diversificată. Dacă ar fi să calculăm procentele celor care merg la biserică, sat vs. oraș, e indiscutabil, un procent mult mai mare din populația unui sat merge la biserică, decât procentul celor de la oraș. Nu am făcut studii pe sau verificat date exacte, vorbesc din ceea ce am observat, însă sunt convins că așa este.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.02.2010, 23:05:04
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
1. Libertatea de exprimare nu e totuna cu neascultarea. Sunt sigura ca ceea ce li se intampla acelor femei nu are absolut nici o baza religioasa nici macar in ochii barbatilor lor.
Aici te cam înșeli. Nu vorbesc despre neascultare, ci despre libertatea de a putea refuza o asemenea practică și de a putea cere ajutor dacă ești obligată la așa ceva. La o simplă căutare pe google, găsești informații:
http://www.meforum.org/1629/is-femal...slamic-problem
citez:
"Many Muslims and academics in the West take pains to insist that the practice is not rooted in religion[1] but rather in culture. "When one considers that the practice does not prevail and is much condemned in countries like Saudi Arabia, the center of the Islamic world, it becomes clear that the notion that it is an Islamic practice is a false one," ;

"But at the village level, those who commit the practice believe it to be religiously mandated. Religion is not only theology but also practice. And the practice is widespread throughout the Middle East. Many diplomats, international organization workers, and Arabists argue that the problem is localized to North Africa or sub-Saharan Africa,[4] but they are wrong. The problem is pervasive throughout the Levant, the Fertile Crescent, and the Arabian Peninsula, and among many immigrants to the West from these countries. Silence on the issue is less reflective of the absence of the problem than insufficient freedom for feminists and independent civil society to raise the issue."

După cum vezi, chiar dacă nu e religioasă, "prostimea" o consideră așa, pentru că adaptarea mesajelor din textele "sacre" pentru societatea de azi și pentru cei fără educație nu s-a făcut.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
2. Daca luam ca etalon mintea si priceperea proprie, cred ca toate ar fi acum cu susul in jos.... Pai daca este socotita murdara la ciclu, atunci cand pierde doar o cantitate mica de sange, cum sa nu fie socotita asa la nastere? Acum sa nu se scandalizeze nimeni, dar suntem murdari cu totii, incredibil de murdari, indiferent de cat decurati am incerca sa credem ca suntem.
Aici le cam încurci. Murdăria fizică nu are a face cu murdăria sufletului, mai ales când e vorba de manifestări naturale ale trupului omenesc. Că doar nu se duce în biserică și începe să împroaște cu sânge peste tot! Să fim serioși. Că suntem murdari cu mintea, e altceva, te rog, nu le confunda.

Despre biserică nu am ce să zic, este alegerea fiecăruia ce crede.

Cât despre:
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nu cred ca Drepturile omului ar avea la baza crestinismul.
Discriminarea mi se pare plauzibila in anumite domenii din sfera laica. In nici un caz din cea bisericeasca.
Dacă nu au la bază creștinismul, cum le consideri? Nule? Discriminarea ți se pare plauzibilă? Nu aș vrea să fiu în locul tău și să nu te angajeze pentru că nu ai vrut să te culci cu nu știu cine, sau să fii certată de soț pentru că nu ai făcut de mâncare. Am văzut cu ochii mei ce înseamnă de fapt aplicarea defectuoasă sau ad literam a ideii că femeia trebuie să stea în casă la cratiță și să aibă grijă de copii și nimic altceva. Nimeni nu zice să nu le faci, dar nu pentru că ăsta e rolul tău, ci pentru că asta vrei.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.02.2010, 23:21:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Am citit aici despre discriminarea femeii în ortodoxie:

http://ebooks.unibuc.ro/istorie/ciup...reabibliei.htm (ce ironic, autorul are numele Moise)

Puteți citi tot, dar dau un exemplu care mi se pare cam exagerat:

"Biserica Ortodoxă consideră femeia murdară pentru că a adus pe lume un copil, practica bisericească interzicând femeii lăuze să intre în biserică până nu i se citesc moliftele de curățire: �(�) iartă pe roaba Ta aceasta, care a născut, (�) și o curățește pe ea de întinăciunea cea trupească, ca să intre cu vrednicie în biserica Ta, (�) spală-i întinăciunea trupului și necurăția sufletului, (�) iartă și pe ce care s-au atins de dânsa "

Să înțeleg că a naște e un păcat. Înțeleg că în opinia bisericii păcatul originar a făcut ca oamenii să se înmulțească, să se nască, să moară etc. Dar a considera nașterea un păcat... Haideți, chiar până acolo?

Dumnezeu a (ar fi) zis "înmulțiți-vă". Deci Dumnezeu ne-a sfătuit să păcătuim. De ce se continuă cu ideile astea aberante? Cum poți să îi spui unei femei că e întinată și că a păcătuit pentru că a adus pe lume un copil? Lăsând la o parte orice circumstanță... Cum?...
Faci referire la un articol tendentios.
Chiar daca informatia in sine nu este falsa, este incompleta, tendentioasa, voit rastalmacita pt a se sustine un punct de vedere neortodox.
Acesta este un articol anti-crestin si pro-avort.
Eu nu sunt cea mai in masura sa raspund la acest mesaj, nu am suficienta pregatire (un preot ar fi fost binevenit), dar spun si eu evidenta.
In primul rand ce legatura este intremutilare genitala si crestinism? Absolut nici una. Exemplul este pus acolo doar pentru a trezi oroarea cititorului (care scapa din vedere ca nu este o practica crestina), pentru a crea o stare de dezgust si indignare inainte de a citi "argumentele".
Apoi referitor la "necuratia" femeii, nu vad discriminarea. Si barbatul se supune anumitor reguli daca are scurgeri.
(Nu stiu exact care sunt regulile privitoare la rani, ca sa le redau aici.. dar macar bunul simt imi spune sa nu ating icoane daca am rani pe degete, sa nu sarut icoana daca mi-au crapat buzele de la frig si am rana.. etc. Sangele nu este permis in biserica).
Scurgerile la barbati si femei sunt consecinta pacatului, sunt o expresia a firii omenesti cazute . Adam si Eva inainte de cadere nu aveau asa ceva. (cineva afirma mai demult pe forum ca sfintii/sfintele nu au scurgeri.. nu stiu daca este adevarat, eu nu am citit despre asta.. Dar nu mi se pare deloc absurd).
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.02.2010, 23:27:41
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Faci referire la un articol tendentios.
Chiar daca informatia in sine nu este falsa, este incompleta, tendentioasa, voit rastalmacita pt a se sustine un punct de vedere neortodox.
Acesta este un articol anti-crestin si pro-avort.
Eu nu sunt cea mai in masura sa raspund la acest mesaj, nu am suficienta pregatire (un preot ar fi fost binevenit), dar spun si eu evidenta.
In primul rand ce legatura este intremutilare genitala si crestinism? Absolut nici una. Exemplul este pus acolo doar pentru a trezi oroarea cititorului (care scapa din vedere ca nu este o practica crestina), pentru a crea o stare de dezgust si indignare inainte de a citi "argumentele".
Apoi referitor la "necuratia" femeii, nu vad discriminarea. Si barbatul se supune anumitor reguli daca are scurgeri.
(Nu stiu exact care sunt regulile privitoare la rani, ca sa le redau aici.. dar macar bunul simt imi spune sa nu ating icoane daca am rani pe degete, sa nu sarut icoana daca mi-au crapat buzele de la frig si am rana.. etc. Sangele nu este permis in biserica).
Scurgerile la barbati si femei sunt consecinta pacatului, sunt o expresia a firii omenesti cazute . Adam si Eva inainte de cadere nu aveau asa ceva. (cineva afirma mai demult pe forum ca sfintii/sfintele nu au scurgeri.. nu stiu daca este adevarat, eu nu am citit despre asta.. Dar nu mi se pare deloc absurd).
Nu vreau să fiu tendențios. Articolul o fi. E mai degraba vorba de religie in general, nu numai de creștinism. M-am folosit de articol pentru a da exemple.
Scurgeri la bărbați.. Ce fel de scurgeri?
Chestia cu rănile și sângele în biserică are explicație medicală, previne răspândirea bolilor, nu e vorba de murdăria sufletească. O femeie la menstruație nu va avea cum să împrăștie sânge în biserică. Vreau doar să nu se facă o asociere între murdăria fizică și cea sufletească.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.02.2010, 00:28:50
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
1. Tu ai impresia că țările în care se întâmplă așa ceva au libertate de exprimare (pentru femei mai ales) sau accesul la protecție împotriva acestor mutilări?
2. Ți se pare normal ca o femeie să fie considerată murdară pentru că a născut? Nașterea e un lucru de condamnat?
3. Ți se pare corectă abordarea Bisericii? (am zis a bisericii, pentru că nu mai pun de ceva ani semnul egal între biserică și ideea de divinitate).
4. Ideea de discriminare pe orice bază, nu contravine ideii că toți suntem egali în fața lui Dumnezeu? Sau conform bisericii, bărbații sunt "mai egali" decât femeile?
5. Ideea de discriminare ți se pare plauzibilă? Vrei să spui că astfel de restricții ale bisericii nu reprezintă o manifestare a discriminării?
Dar stiai ca femeia se mantuieste prin nastere de prunci?De ce asta nu apare in articol?Asta tot discriminare ti se pare?Faptul ca femeia are o cale in plus de mantuire,fata de barbat?
Si barbatii sunt considerati murdari,in anumite momente,de catre Biserica,chiar si preotii.Asa ca e egalitate.
Biserica Ortodoxa nu a inventat,este scris in Biblie.Daca vrei sa vezi ca Biblia e reala:http://www.youtube.com/watch?v=9NjG5F2FKuU
Vezi si Iordanul,care isi intoarce cursul dupa Sfanta Liturghie.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.02.2010, 00:41:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eu sunt de parere, cum am mai spus de mai multe ori, ca aceasta traditie cu indepartarea femeii de Biserica in timpul lehuziei si de taine in timpul ciclului este o influenta a regulilor de puritate cultica evreiesti, si nu isi au locul in crestinism.
Fie ca aceste lucruri vin de la cadere sau nu (sigur, probabil vin, desi sunt naturale acum), pe noi Hristos ne-a mantuit de pacatul stramosesc, toate aceste urme sunt spre mantuirea ,noastra, ca si boala si moartea, 'cu moartea pe moarte calcand'. Daca pentru evrei pierderea sangelui simboliza viata fragilizata, pierderea vietii, pentru crestini nu mai este valabil acest lucru. Pe noi numai pacatul ne mai poate murdari, nu participarea la slabiciunile naturii umane. Aceasta participare, repet, este spre manturea noastra acum.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.02.2010, 01:11:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ma simt si umilita si discriminata ca femeie in credinta. Mai degraba prima.
Vorbim aici de biserica in calitate de institutie inteleg.
Si ma simt tot umilita si discriminata si ca persoana casatorita.
Dar ma rog, n-am ce sa fac.

Si ma doare teribil si afirmatia asta pe care tot o reproduceti ( e drept ca este din scripturi, dar nu este in regula), ca femeia se mantuieste prin nastere de prunci.
Intreb din nou: si femeia care din motive de sanatatea ei sau a sotului nu poate naste prunci? Ea automat este exclusa de la mantuire.
Va rog sa ma lamuriti.

As vrea sa fac si o corectie la ceea ce a spus Glykys cu privire la mutilarea sexuala a femeii la unele popoare:
Ele poate inca nu s-au desteptat, este si traditia lor care le impiedica ( cam asta este in fond si la femeia crestina - isi accepta pozitia si destinul, pentru ca asa este traditia).
Dar, sunt organizatii din intreaga lume care lupta pentru aceste femei si in general pentru o situatie mai buna a femeii in mare parte a lumii unde prin traditie si/sau religie este ne-respectata cum se cuvine.

Cine stie, poate o sa se schimbe si la noi ceva.

Pentru mine problema mare nu este in biserica (lacas) sau din motive de preot si nici a credintei (Dummnezeu/Iisus a respectat femeia, chiar si pe cea adultera intru totul, am obosit s-o tot repet), ci in gandirea si scrierile unor oameni, monahi mai ales, in scrierile lor de referinta prin care se adreseaza tuturor si ii invata/indemana pe oameni (mai ales pe barbati) sa nu respecte si sa umileasca/discrimineze femeia.
Sunt atatia oameni, mai ales de la tara, care chiar gandesc asa despre femei si asa se poarta cu el. De unde or fi invatand ei asta? Ghiciti.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.02.2010, 01:17:56
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si ma doare teribil si afirmatia asta pe care tot o reproduceti ( e drept ca este din scripturi, dar nu este in regula), ca femeia se mantuieste prin nastere de prunci.
Intreb din nou: si femeia care din motive de sanatatea ei sau a sotului nu poate naste prunci? Ea automat este exclusa de la mantuire.
Va rog sa ma lamuriti.
Sophia, afirmatia asta nu este exclusiva, nu se spune ca femeia se mantuieste numai asa. Este o cale de mantuire afemeii, bineinteles nu numai nasterea, ci si cresterea copiilor, pentru ca este un sacrificiu si o daruire, si o participare la creatia lui Dumnezeu. Dar sigur, exista si alte cai de mantuire. De exemplu calugariutele de ce se duc la manastire? Tot ca sa caute o cale de mantuire, nu? Iar o femeie care nu poate avea copii, are si ea calea ei de mantuire. De ce te lasi mereu ranita de aceste vorbe? Cred ca nimeni nici macare pe acest forum unde se pot citi multe nu a avut neobrazarea sa iti zica ca daca nu ai putut avea copii Dumnezeu nu te vrea si nu te iubeste.
Ba dimpotriva, poate te iubeste in mod special si te mangaie altfel decat pe una care are copii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 16:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 16:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 13:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 07:11:46