Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 08.01.2012, 15:40:27
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Iti recomand canoanele Bisericii Ortodoxe
"Episcopul sau prezbiterul sau diaconul, daca numai s-a rugat impreuna cu ereticii, sa se afuriseasca; iar daca le-a permis acestora sa savarseasca ceva ca si clerici, sa se cateriseasca.” (Ap 45)
Cauta pe scribd.com Canoanele Bisericii de Ortodoxe de Floca si te lamuresti. Restul sunt povesti.
Nu vreau să mă iau la întrecere în privința cunoașterii canoanelor ortodoxe pe care le-am studiat în alte vremuri, pe vremea când nu exista scribd.com și nici măcar internet. Cred că ar trebui să ne întoarcem, la scripturi și cu precădere la evanghelii și la vremea când Mântuitorul a chemat la credință pe vameși și prostituate. Cât despre eretici lasă-i, frate, în seama lui Dumnezeu (fiindcă nu știu dacă dumneata sau eu hotărâm mântuirea cuiva chiar dacă nu este pe calea deplină întru Hristos) și nu te erija în marele judecător așa cum voi face eu în continuare și-mi voi atrage osândă deasupra capului:

Povești, da! Chiar și aceste canoane pe care primii care le încalcă sunt chiar ierarhii Bisericii mele Ortodoxe strămoșești. Vezi posturile încălcate prin politici de agiornamento și papistășeala cochetă a Preafericitului de astăzi, vezi împărtășirea credincioșilor fumători (chiar preoți fumători), chiar dacă există oprire de la împărtășanie pentru cel care fumează cel puțin un an dacă țin bine minte (oricum, dacă ești curios foarte am să caut exact cât e), ce să zic de beție, avort, adulter, sărutări "nevinovate de adolescenți" prin parcuri înainte de căsătorie etc. Și toți aceștia sunt împărtășiți ba unii chiar împărtășesc ei înșiși sub umbrela arhiereilor binevoitori!

Așadar, te rog din suflet, nu-mi vorbi mie de respectarea canoanelor de unii dintre ierarhii noștri ortodocși deja vânduți diavolului. Să-i ajute Dumnezeu părintelui Pomohaci și altora să propovăduiască cum cred ei de cuviință, dar în spiritul Evangheliilor, Sfinților Părinți, Sfintei Tradiții și a Canoanelor ortodoxe și nu în litera lor, nicicând înțeleasă de mai marii zilei de astăzi, fie ei și oameni ai Bisericii. Exemplu: unii plini de osânză și grăsimi care-l acuză pe părintele Pomohaci (totuși, vizibil, slăbit fizic de posturi) de neortodoxia practicior sale.

Alta-i întrebarea: Este simonia canonic ortodoxă?

Iertare...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 08.01.2012 at 15:47:21.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 08.01.2012, 15:52:32
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Nu vreau să mă iau la întrecere în privința cunoașterii canoanelor ortodoxe pe care le-am studiat în alte vremuri, pe vremea când nu exista scribd.com și nici măcar internet. Cred că ar trebui să ne întoarcem, la scripturi și cu precădere la evanghelii și la vremea când Mântuitorul a chemat la credință pe vameși și prostituate. Cât despre eretici lasă-i, frate, în seama lui Dumnezeu (fiindcă nu știu dacă dumneata sau eu hotărâm mântuirea cuiva chiar dacă nu este pe calea deplină întru Hristos) și nu te erija în marele judecător așa cum voi face eu în continuare și-mi voi atrage osândă deasupra capului:

Povești, da! Chiar și aceste canoane pe care primii care le încalcă sunt chiar ierarhii Bisericii mele Ortodoxe strămoșești. Vezi posturile încălcate prin politici de agiornamento și papistășeala cochetă a Preafericitului de astăzi, vezi împărtășirea credincioșilor fumători (chiar preoți fumători), chiar dacă există oprire de la împărtășanie pentru cel care fumează cel puțin un an dacă țin bine minte (oricum, dacă ești curios foarte am să caut exact cât e), ce să zic de beție, avort, adulter, sărutări "nevinovate de adolescenți" prin parcuri înainte de căsătorie etc. Și toți aceștia sunt împărtășiți ba unii chiar împărtășesc ei înșiși sub umbrela arhiereilor binevoitori!

Așadar, te rog din suflet, nu-mi vorbi mie de respectarea canoanelor de unii dintre ierarhii noștri ortodocși deja vânduți diavolului. Să-i ajute Dumnezeu părintelui Pomohaci și altora să propovăduiască cum cred ei de cuviință, dar în spiritul Evangheliilor, Sfinților Părinți, Sfintei Tradiții și a Canoanelor ortodoxe și nu în litera lor, nicicând înțeleasă de mai marii zilei de astăzi, fie ei și oameni ai Bisericii. Exemplu: unii plini de osânză și grăsimi care-l acuză pe părintele Pomohaci (totuși, vizibil, slăbit fizic de posturi) de neortodoxia practicior sale.

Alta-i întrebarea: Este simonia canonic ortodoxă?

Iertare...
Daca toti Parintii aveau atitudinea asta delasatoare, B.O. nu mai exista astazi.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 08.01.2012, 16:36:14
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Daca toti Parintii aveau atitudinea asta delasatoare, B.O. nu mai exista astazi.
Delăsare? E ușor a vorbi și a-ți arăta credința la un loc călduț în mijlocul ortodoxiei, cum ar fi Craiova! Dintre cei credincioși sunteți, oare, peste 90% ortodocși? Ei bine, prin Ardeal, fratele meu, lupta e cam mare și într-un orășel cu 2000 de martori adulți ai lui Iehova și vreo 1000 de penticostali adulți, și o sumedenie de papistași (greco și romano catolici), plus vreo câțiva calviniști de ăștia reformați și români maghiarizați printre ei, rămânem cam 50 și ceva la sută ortodocși (în cel mai bun caz, ateii nu sunt numărabili, fiindcă mai arborează uneori vestimentații stridente prin Biserici). Iar dintre ăștia 50% ortodocși, sunt tot mai puțin cei care pricep ceva din gesturile liturgice ale preotului în Biserică pentru că nu-și bate nimeni capul să explice ceva. Ba mai mult, unele case parohiale cresc de nu se mai opresc, iar bisericile sunt în degradare.

În atari condiții, crezi, oare, că cea mai bună metodă este să arăt cuiva canoanele Bisericii? Știi ce mi s-a răspuns? "De unde le scoți și pe astea? Nu scrie nici unde..." Chiar după ce am făcut trimiteri exacte la opere și autori etc. mi s-a reproșat că aceste canoane sunt interpretările popilor de astăzi. Și aceste acuzații și reproșuri vin tocmai de la oameni care frecventează Biserica, în mod regulat, în duminici și sărbători, unii dintre ei "intelectuali", adică, persoane cu studii superioare.

Problema este că în Biserica Ortodoxă cateheza este sublimă în jurnalele de pe Trinitas, dar lipsește în realitate cu desăvârșire.

Frăția Ta, ce-ar fi să încerci să faci ce am făcut eu în urmă cu ceva vreme în Biserică (discret, evident, și în consecință pe parcursul unui an de zile), adică, un sondaj printre credincioșii simpli (studiu sociologic) privind cunoașterea semnificației unor termeni liturgici sau bisericești: catismă, odovanie, acatist, paraclis, epifanie, euharistie etc. Eu cel puțin am avut mari strângeri de inimă. Și astăzi nu mă mai miră predispoziția ardelenilor simpli spre neoprotestanți și a intelectualilor ardeleni către catolici (oricare dintre ei, greco- sau romano-) în cadrul unor slujbe fade lipsite de sens pentru că greco-catolicii locali pe care-i cunosc eu sunt, PARADOXAL, foștii atei de dinainte de '89, multiubitori ai originii și gintei noastre latine!

Poate că vei înțelege acum ceva din ce am scris în postarea anterioară despre respectarea canoanelor Bisericii! Asta mi se reproșează mie aproape zilnic știindu-se în zonă afecțiunea mea pentru Biserica Ortodoxă și toate ale sale. (Suntem 10-15% ortodocși în colectivul în care lucrez.) Cum ar fi să primești aceste palme frecvent în loc de 11 a.m. o'clock tea or 11 a.m o'clock coffee? Eu am făcut-o o dată față de dumneata și m-ai numit delăsător.

Doamne ajută și domniei tale! Eu chiar am nevoie de ajutorul Lui! Nu e un simplu salut creștinesc.

P.S. Canoane? A propos, știați că... sunt tot mai multe mănăstirile ortodoxe în care se consumă carne? (Altă afirmație care mi s-a aruncat în contextul în care vorbeam despre înfrânarea și viața virtuoasă a monahilor corespunzătoare canoanelor.)
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 08.01.2012 at 16:47:56.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 08.01.2012, 20:29:11
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Delăsare? E ușor a vorbi și a-ți arăta credința la un loc călduț în mijlocul ortodoxiei, cum ar fi Craiova! Dintre cei credincioși sunteți, oare, peste 90% ortodocși? Ei bine, prin Ardeal, fratele meu, lupta e cam mare și într-un orășel cu 2000 de martori adulți ai lui Iehova și vreo 1000 de penticostali adulți, și o sumedenie de papistași (greco și romano catolici), plus vreo câțiva calviniști de ăștia reformați și români maghiarizați printre ei, rămânem cam 50 și ceva la sută ortodocși (în cel mai bun caz, ateii nu sunt numărabili, fiindcă mai arborează uneori vestimentații stridente prin Biserici). Iar dintre ăștia 50% ortodocși, sunt tot mai puțin cei care pricep ceva din gesturile liturgice ale preotului în Biserică pentru că nu-și bate nimeni capul să explice ceva. Ba mai mult, unele case parohiale cresc de nu se mai opresc, iar bisericile sunt în degradare.
Stai linistit ca in zona Doljului situatia nu e roza. E recunoscuta zona pentru putina credinta ce o au oamenii. Si noi suntem napaditi de sectanti si de traditii pagane.
Citat:
În prealabil postat de I.Calin
În atari condiții, crezi, oare, că cea mai bună metodă este să arăt cuiva canoanele Bisericii? Știi ce mi s-a răspuns? "De unde le scoți și pe astea? Nu scrie nici unde..." Chiar după ce am făcut trimiteri exacte la opere și autori etc. mi s-a reproșat că aceste canoane sunt interpretările popilor de astăzi. Și aceste acuzații și reproșuri vin tocmai de la oameni care frecventează Biserica, în mod regulat, în duminici și sărbători, unii dintre ei "intelectuali", adică, persoane cu studii superioare.
Asta nu inseamna ca trebuie sa ignoram canoanele in picioare doar pentru ca majoritatea credinciosilor sunt in necunostinta de cauza. Aici solutia o reprezinta catehezele si recunosc ca lipsa lor e o problema foarte mare.


Citat:
În prealabil postat de I.Calin
Frăția Ta, ce-ar fi să încerci să faci ce am făcut eu în urmă cu ceva vreme în Biserică (discret, evident, și în consecință pe parcursul unui an de zile), adică, un sondaj printre credincioșii simpli (studiu sociologic) privind cunoașterea semnificației unor termeni liturgici sau bisericești: catismă, odovanie, acatist, paraclis, epifanie, euharistie etc. Eu cel puțin am avut mari strângeri de inimă. Și astăzi nu mă mai miră predispoziția ardelenilor simpli spre neoprotestanți și a intelectualilor ardeleni către catolici (oricare dintre ei, greco- sau romano-) în cadrul unor slujbe fade lipsite de sens pentru că greco-catolicii locali pe care-i cunosc eu sunt, PARADOXAL, foștii atei de dinainte de '89, multiubitori ai originii și gintei noastre latine!
Esti liber sa faci cateheze. De acestea se pot ocupa si laicii.
Citat:
În prealabil postat de I.Calin
Poate că vei înțelege acum ceva din ce am scris în postarea anterioară despre respectarea canoanelor Bisericii! Asta mi se reproșează mie aproape zilnic știindu-se în zonă afecțiunea mea pentru Biserica Ortodoxă și toate ale sale. (Suntem 10-15% ortodocși în colectivul în care lucrez.) Cum ar fi să primești aceste palme frecvent în loc de 11 a.m. o'clock tea or 11 a.m o'clock coffee? Eu am făcut-o o dată față de dumneata și m-ai numit delăsător.

Doamne ajută și domniei tale! Eu chiar am nevoie de ajutorul Lui! Nu e un simplu salut creștinesc.

P.S. Canoane? A propos, știați că... sunt tot mai multe mănăstirile ortodoxe în care se consumă carne? (Altă afirmație care mi s-a aruncat în contextul în care vorbeam despre înfrânarea și viața virtuoasă a monahilor corespunzătoare canoanelor.)
Stai linistit ca am trecut si eu prin situatii similare. Deci nu te grabi sa pui etichete.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 11.01.2012, 13:21:19
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Parerea mea pesonala e ca, in lumea aceasta care mai mult de 50% se inchina lui Mamona, "segregarea" aceasta a Bisericilior si a cultelor(sectelor) este cel mai rau lucru care se putea intampla, este clar lucrarea diavolului de a divide si cuceri.


Noi ii consideram eretici pe catolici, ei pe protestanti, iar musulmanii ne cred eretici pe toti crestinii (ei cred intr-un singur Dumnezeu, nu si in Sfanta Treime).
In realitate cu totii suntem copiii lui Dumnezeu; din fericire pentru noi, doar noua (crestinilor) ni s-a dezvaluit Sfanta Treime; poate li s-a aratat si altora, dar nu au inteles-o; nici dintre noi, nu toti o inteleg; de aceea au aparut in randul crestinilor eretici care au zis ca Isus a fost un om ca oricare dintre noi (care si-a spus si el "parerea lui"); si sunt inca foarte multi oameni botezati care tot asta cred, fara ca sa fie sectanti.

Oamenii nu inteleg fenomenul din mai multe motive : ori pentru ca nu au o educatie religioasa sufiecienta, ori nu o au deloc, ori primesc invataturi gresite, dupa cum spune chiar Mantuitorul in pilda semantorului : o parte din seminte au cazut in drum, altele in pamant stancos, altele la umbra si au fost napadite de buruieni. Doar o mica parte cad pe sol fertil si rodesc. Chiar si cele dintre buruieni, daca ajunge la ele o raza de soare, pot sa razbeasca.
Cred ca cel mai bine ar fi sa incercam sa (iesim noi mai intai) si apoi ii scapam din buruieni pe fratii nostri care sunt napaditi, nu sa ii ingropam mai tare. ("Buruienile" nu sunt oameni, sunt grijile vietii; doar ca oamenilor le place mai mult intre buruieni, se simt mai in siguranta, le e frica de lumina soarelui, de-asta multi prefera sa ramana acolo, iar existenta lor este, dpdv spiritual, mai limitata; nu cred ca Dumnezeu ii condamna pentru asta, dar nu reusesc sa primeasca tot atat de mult dragostea Lui).
Poate pe budhisti ii ajuta Budha sa iasa dintre buruieni (si sa-L cunoasca pe Dumnezeu), pe musulmani Mahomed (... sa speram!), pe mayasi ii ajuta shamanii lor (pt budhisti si mayashi nu-mi fac griji), dar noua, celorlati, Dumnezeu ni L-a dat pe insusi Cuvantul Sau intrupat in chip de om, ("Nu puteti ajunge la Tatal decat prin Fiul", "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata") ca sa ne vorbeasca pe limba noastra, sa-L vedem, sa-L auzim, sa-L simtim cu simturile noastre si sa-L intelegem. (El a avut misiunea cea mai grea, pentru ca s-a adresat si se adreseaza inca celor mai rataciti dintre noi) Putea sa Il trimita in chip de balaur, sa ne sperie, dar nu asta a vrut sa ne inspire, teama, ci Iubirea pe care El o are pentru noi oamenii si lumea asta.

Eu cred ca Dumnezeu, intr-un fel sau altul , se arata tuturor, dar doar o mica parte ajunge sa se apropie mai mult de El. Fiecare biserica, secta sau confesiune, isi propune sa arate oamenilor calea pe care o considera ea mai sigura. Ca sa ajungi intr-un varf de munte poti sa o iei fie pe sosea, fie cu telecabina, fie pe o poteca, fie de-a dreptul pe un versant abrupt; fiecare cale are avantajele si riscurile ei; ceea ce te face sa ajungi la capat, pe o cale sau alta, este determinarea, vointa ta si increderea ca Dumnezeu te va ajuta sa ajungi la El. Daca tu asta vrei cu adevarat, El n-o sa te lase sa cazi in prapastie, chiar daca ai luat-o pe cea mai alunecoasa panta. Daca te duci pe-acolo numai pentru ca ti se pare mai scurt si mai "smecher", nu mergi pe drum cu toti fraierii... s-ar putea sa primesti o lectie dura, sa ajungi la Dumnezeu pana la urma dar mai "shifonat.."

Last edited by fallen; 11.01.2012 at 13:32:00.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Cand au plecat apostolii sa predice calandrin Din Noul Testament 0 20.11.2009 10:16:57
Vinul si Biserica ortodoxa LapetiteMoc Generalitati 15 03.10.2009 00:26:05
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 23:58:33