Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.12.2016, 11:46:48
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George_90 Vezi mesajul
Sincer mesajul de mai sus ma sperie...eu doar am avut nevoie de niste sfaturi nimic mai mult, parerea mea nu vreau sa se transforme in alte lucruri care, poate, nu sunt valabile in vazul meu, posibil sa fi fost doar un simplu vis si sa il fi interpretat eu gresit dar nu cred ca diavolul ma urmareste,
Mai Sarasaila urmareste pe oricine. Sfinti parinti spuneau ca mintea este podul dracilor.Marii duhovnici spun ca o ispita se poate naste in cateva secunde.
Si stai tu linistit.Ca sunt foarte multi care au avut astfel de vise. Dar daca
le ignori sau nu le dai motiv sa se cuibareasca in mintea ta, ele vin si pleaca
ca pasarile.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.12.2016, 11:56:44
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George_90 Vezi mesajul
Sincer mesajul de mai sus ma sperie...eu doar am avut nevoie de niste sfaturi nimic mai mult, parerea mea nu vreau sa se transforme in alte lucruri care, poate, nu sunt valabile in vazul meu, posibil sa fi fost doar un simplu vis si sa il fi interpretat eu gresit dar nu cred ca diavolul ma urmareste, nu am facut rau la nimeni nici cu fapte nici cu gandul mai mult imi dau painea de la gura pentru altii...sincer nu as crede asa ceva insa cred ca trebuie sa iau in calcul toate variantele. Oricum cred ca Dumnezeu se uita intotdeauna in sufletul omului ca pana la urma sufletul ajunge pe lumea cealalta iar pe trup il mananca viermii. Repet, intentia mea a fost doar de a primi niste sfaturi ca pana la urma este bine daca ne ajutam macar asa cu o vorba buna.
De ce sa te sperie ? Asa cum Dumnezeu ne insoteste peste tot asa si Sarsaila face. Tu nu stii ca vem doi ingeri: ingerul pazitor si ingerul lui Satan.
Amandoi ingerii sunt matorii vietii noastre. Cele bune sunt scrise de ingerul pazitor, cele rele sunt scrise de ingerul lui Satan in zapisul tau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.12.2016, 06:19:44
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Nu putem noi sti de la cine a fost visul, sau ce a fost cu el, poate a fost pur si simplu un produs al mintii tale.
Dar din faptul ca ai avut visul, ca i-ai dat atentie, ca l-ai retinut, ca ai vrut sa il postezi pe forum, ca ai cerut sfat eu inteleg cam urmatoarele:

Esti trist si poate chiar tinzi spre deznadejde, si visul acesta e un fel de mangaiere pentru tine, un motiv sa mergi inainte, o dorinta de a crede ca Dumnezeu nu te-a uitat, nu te-a abandonat, nu te lasa. E bine asta, pentru ca nici Dumnezeu nu vrea sa cazi in deznadejde. Poate ti-a trimis visul doar ca sa te scoata din prapastie, dar nu ca sa te opresti la acest vis.

Mai dibuiesc din cele spuse ca iti doresti mult sa fi fost intr-adevar Hristos, asta imi spune ca iti doresti sa te intalnesti cu El, e in dorul sufletului tau. Eu iti pot spune ca Il poti intalni cu adevarat, in Biserica, roaga-te la icoana Lui, roaga-te ca si cum ar fi chiar in persoana in fata ta. Ce I-ai spune daca ar fi in carne si oase acolo? Gaseste-ti un moment in biserica atunci cand nu prea e lume, in afara slujbelor.
De asemenea poti sa Il intalnesti in Impartasanie. Spovedania e necesara, si poate cam incomoda, stanjenitoare si putin cam sperie. Dar ce bucurie sa primesti pe Hristos apoi in Sfanta Euharistie.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.12.2016, 10:27:00
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Nu putem noi sti de la cine a fost visul, sau ce a fost cu el, poate a fost pur si simplu un produs al mintii tale.
Dar putem afla simplu punand intrebare: Esti vrednic de a-l vedea la fata pe Dumnezeu ?

Dar din faptul ca ai avut visul, ca i-ai dat atentie, ca l-ai retinut, ca ai vrut sa il postezi pe forum, ca ai cerut sfat eu inteleg cam urmatoarele:

Citat:
Mai dibuiesc din cele spuse ca iti doresti mult sa fi fost intr-adevar Hristos, asta imi spune ca iti doresti sa te intalnesti cu El, e in dorul sufletului tau.
Stii cand iti doresti mult sa intalnesti cu Dumnezeu ? Atunci cand ai fi in stare sa faci mucenicie pt EL.
Citat:
Ce I-ai spune daca ar fi in carne si oase acolo?
Pai in primul rand nici mucenicii n-au avut acest privilegiu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.12.2016, 11:45:59
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

daca tu crezi ca l-ai visat pe Dumnezeu, e ok! Atunci fa ceea ce vrea Dumnezeu ca noi oamenii sa facem, si vei fi viu pe vecie! Doamne ajuta!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.12.2016, 15:39:32
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dar putem afla simplu punand intrebare: Esti vrednic de a-l vedea la fata pe Dumnezeu ?

Dar din faptul ca ai avut visul, ca i-ai dat atentie, ca l-ai retinut, ca ai vrut sa il postezi pe forum, ca ai cerut sfat eu inteleg cam urmatoarele:


Stii cand iti doresti mult sa intalnesti cu Dumnezeu ? Atunci cand ai fi in stare sa faci mucenicie pt EL.

Pai in primul rand nici mucenicii n-au avut acest privilegiu.
De ce cauti nod in papura???

Oare Hristos a venit pentru cei pacatosi sau pentru cei drepti? Oare vrei sa faci parte dintre cei care carteau ca a intrat in casa vamesului, ca cina cu pacatosii?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.12.2016, 16:00:56
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
De ce cauti nod in papura???
Pai nu caut nici un nod in papura.Invatura sfintiilor parinti atentioneaza la astfel
de probleme.Ideea este ca Hristos doreste inima si nu vederea.
Poti sa-l spui ca l-ai vazut pe Dumnezeu, doar daca il vezi intai cu inima.
Daca il vezi doar cu ochii , poti sa vezi doar vedenii.
Citat:
Oare Hristos a venit pentru cei pacatosi sau pentru cei drepti? Oare vrei sa faci parte dintre cei care carteau ca a intrat in casa vamesului, ca cina cu pacatosii?
Wtf , ce treaba are caciula cu prefectura ?

Ca sa stii si tu : 99% din astfel de cazuri, fie si-a batut dracul joc de ei, fie au boli psihice care incep sa manifeste simptome. Unii se duc intai la psiholog.Neah gresit. Intai te duci la psihiatru si apoi daca psihiatrul iti spune ca esti Ok ca sa mergi la psihiolog.
Iar din ce am scris eu legat de cazurile din pateric, se vede ca nu s-a prins nimic de tine.

Last edited by Copacel; 09.12.2016 at 16:04:01.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.12.2016, 17:54:34
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Wtf
...Interesant mod de a convinge cat de "induhovnicit"€ esti!

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Ca sa stii si tu : 99% din astfel de cazuri...
Nu exista o statistica in acest sens. Fiecare om poate avea astfel de visuri, pe care le pastreaza in inima lui, fie ca vin de la Dumnezeu sau de la diavol. Ba nu indrazneste sa le spuna nici macar duhovnicului de cele mai multe ori...

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Iar din ce am scris eu legat de cazurile din pateric, se vede ca nu s-a prins nimic de tine.
Cazurile din pateric ar trebui sa ne ajute in primul rand pe noi, cei care le oferim spre indreptarea celorlalti. Din pacate anumite detalii lasa de inteles ca nici macar noi n-am inteles mare lucru, desi le cerem celorlalti... sa inteleaga. Visurile, chiar daca vin de la diavol, nu exclud smerenia omului care se raporteaza la constiinta si la propria nevrednicie. Ca atare, chiar daca visul de care vorbim pare sa vina de la diavol, asta nu inseamna ca cel care a visat, este sau ramane in bataia de joc a vrajmasului. Eu n-as fi atat de prapastios in scenarii, ci as indemna la veghe si spovedanie curata! Duhovnicul poate face infinit mai mult decat oricare dintre noi. Psihologul? N-as paria pe €"termen lung"€!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 09.12.2016 at 19:45:23.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.12.2016, 22:55:01
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
...Interesant mod de a convinge cat de "induhovnicit"€ esti!
pe mine nu ma interseaza sa conving pe nimeni

Citat:
Nu exista o statistica in acest sens.
Paradoxal, cam exista.Este procentul complementar celui de 1 % , care il reprezinta sfintii.
Citat:
Fiecare om poate avea astfel de visuri, pe care le pastreaza in inima lui, fie ca vin de la Dumnezeu sau de la diavol.
E rau sa pastrezi vise in inima ta care vin de la diavol.Te otravesti singur.
Citat:
Ba nu indrazneste sa le spuna nici macar duhovnicului de cele mai multe ori...
E si mai rau asta. E foarte rau. Te spovesti degeaba daca nu vrei sa dai "mutul" afara din tine. Cum spune Calistrat "ala pe care nu vrei sa-l spui in ruptul capului, acolo e diavolul".
Citat:
Cazurile din pateric ar trebui sa ne ajute in primul rand pe noi, cei care le oferim spre indreptarea celorlalti. Din pacate anumite detalii lasa de inteles ca nici macar noi n-am inteles mare lucru, desi le cerem celorlalti... sa inteleaga. Visurile, chiar daca vin de la diavol, nu exclud smerenia omului care se raporteaza la constiinta si la propria nevrednicie. Ca atare, chiar daca visul de care vorbim pare sa vina de la diavol, asta nu inseamna ca cel care a visat, este sau ramane in bataia de joc a vrajmasului.
Eu sustin un singur lucru; increderea in vise de orice fel este inceputul inselarii.In rest ce ai inteles tu, Dumnezeu cu mila.
Citat:
Eu n-as fi atat de prapastios in scenarii, ci as indemna la veghe si spovedanie curata! Duhovnicul poate face infinit mai mult decat oricare dintre noi.
Din pacate duhovnicul nu poate trece peste liberul tau arbitru.Iar daca tu nu vrei sa-l dai pe mutu afara din tine , mergi degeaba la duhovnic ca nu te poate ajuta pt ca nu vrei tu sa te ajute
Citat:
Psihologul? N-as paria pe €"termen lung"€
Chestia cu psihiatru/psihlogul incepe cand ai frecvent halucinatii vizuale/auditive pe fond religios, delir mistico-religios.

Last edited by Copacel; 09.12.2016 at 22:57:19.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.12.2016, 23:51:48
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George_90 Vezi mesajul
mereu ma rog la EL sa imi arate o cale...sa pot intelege viata. Unii spun ca viata este frumoasa, eu insa traiesc total opusul de vreo 10 ani si cand ma gandesc ma apuca plansul si iar ma rog la El sa ma sprijine moral sa pot trece peste marile greutati pe care le am zi de zi cu mine...uneori tind sa cred ca viata asta pe care o am nu este pentru mine. Poate ca totusi va veni o zi cand imi voi da seama ca nu este asa, insa pana atunci imi e teama sa nu fie prea tarziu.
George ne spui mult prea putine despre tine.
Ai spus ca l-ai visat pe Hristos si din vis reiese ca Domnul se apropie de tine si iti da iertare.

Acum eu te-as ruga sa ne povestesti putin despre tine, pentru ca Dumnezeu nu cade din cer, El se descopera in anumite momente ale vietii.
Poate ne vorbesti putin despre greutatile tale, suferintele tale, ce s-a intamplat in ultima perioada in viata ta.

Greutatile si suferintele vin pentru pacate dar si pentru departare de Biserica sa stii.

Singur trebuie sa-ti scrii pe hartie totul despre tine si sa-ti faci putin un bilant al vietii, si sa vezi exact ce a vrut Hristos sa-ti spuna.

Vezi ca Hristos nu se descopera degeaba, nu spune lucruri in plus, si trebuie sa fim atenti la ce spune - ATUNCI CAND ESTE HRISTOS.

Are si Copacel dreptatea lui, in Biserica trebuie sa fie de toti, si din cei care sunt mai tematori.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare