Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.06.2009, 23:43:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
DE unde le scoti? Am avut vreo 2 ani unul din acesta.
Asa era pe vremuri. Daca nu ma insel asa zic canoanele. Dar in zilele noastre exista si preoti necasatporiti care nu traiesc in manastire, mai ales in occident unde nu prea sunt nici preoti nici manastiri destule.

A propos canoane, iar altul care nu se respecta si nu i-am auzit pe canonistii nostri sa protesteze (ar cam trebui sa se respecte, macar sa se tina seama mai mult de el) este ca barbatii nu ar trebui hirotoniti inainte de 30 de ani - adica sa fie matur si sa fi avut timp sa-si gaseasca sotie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.06.2009, 07:09:58
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sint cu siguranta si in tara (cel putin eu cunosc unul)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.06.2009, 10:43:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

[COLOR=darkred]Preotii celibatari exista si in Biserica de Rasarit[/COLOR], insa sunt cazuri rare, in care dupa multa cercetare se da binecuvantarea, de catre episcop, la un astfel de mod de vietuire. Ei slujesc in biserici ori ca preoti misionari, deci in nici un caz in manastire, caci nu sunt calugari, nu au voturile depuse, care i'ar lega de un loc si de un staret.

[COLOR=darkred]Preotul este un om al tuturor ! [/COLOR][COLOR=black]El este omul care trebuie sa se faca tututor toate, dupa cum il indeamna Sfantul Apostol Pavel. Deci dragostea cu durere pentru caderile tuturor celor ce ii vin in fata trebuie sa umple inima unui preot. Sa nadajduim ca preotii vor avea intotdeuna printre ei astfel de modele, spre a se privi in oglinda si a'i urma. Oglinda tuturor ramane insa Hristos.[/COLOR]
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.06.2009, 11:24:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
...Dupa ce se judeca un preot, doar dupa viata lui sau si dupa viata turmei. Dupa numarul turmei, dupa calitatea turmei?
Grele intrebari, grea viata de preot!
Marius, preotul este un slujitor. Trebuie sa aiba urechi pentru orice glas de suferinta. Ochi pentru intreaga sa turma. Maini pentru fiecare persoana pe care o pastoreste.... Mersul sau trebuie sa fie neincetat catre altcineva.

Preotul la judecata nu se poate prezenta doar cu viata sa, ci cu viata intregii turme. As indrazni sa spun ca viata lui trebuie sa fie viata turmei. Si pe cat de sanatoasa a fost turma, pe atat de sanatoasa e si viata lui. Deci, nu putem avea un preot in rai, si intreaga sa turma in iad.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.06.2009, 11:51:14
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Bmd, eu asa stiu, asa am auzit.
Preotii care slujesc la manastiri sunt din randul calugarilor sau/si nu sunt insurati. Mai multe nu stiu.
Daca exista si au voie in BO preoti celibatari, deci care n-au fost casatoriti vreodata, nu stiu.
Exista vaduvi si divortati.
Mai multe nu stiu.
Da, poate ar trebui sa-i lase pe preoti sa se insoare mai tarziu. Nu stiu.
Si in timpul acela, pana la hirotonie ar putea face ucenicie pe langa preoti cu har, sa vad cum este si cum trebuie sa fie si sa invete mai multe (cum fac medicii, avocatii, notarii, etc.). Si poate chiar sa inteleaga daca si-au ales calea potrivita. Facultatea te invata f.putine lucruri din cele care ai nevoie mai tarziu in profesie. Teoria prea putin foloseste.
Eu m-am lovit de asta. Primul lucru de care m-am lovit cand am intrat in profesie a fost ceva ce nu se invata (inca) in facultate: sa lucrezi/comunici cu oamenii, mai ales cu cei pe care trebuie sa-i coordonezi/conduci (in firma, fabrica etc.).
Daca preotii invata asta n-am inteles. Am intrebat, dar nu mi s-a raspuns.

Legat de asta ma mai gandesc la ceva: un mirean, cel putin in alte tari, ca in tara n-am auzit sa se faca asa inca, poti sa faci dupa terminarea scolii practica in unele domenii ca sa vezi daca esti potrivit si ti-ar place profesia/domeniul respectiv. Si un mirean poate sa mai renunte si pe parcurs daca vede ca totusi nu-i place, nu-i pe sufletul lui.
Am fost generatii intregi care nu stiam ce ne asteapta de fapt dupa studii si aveam o imagine idealizata a profesiei respective. Trebuia sa avem o diploma si atat.
Un preot nu are cale de intoarcere chiar daca ar vrea, daca ar vedea ca nu este potrivit pentru el.

Si ce intelegeti prin preot misionar in B.O? Exista asa ceva?

Costel - f.frumos si bine spus.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.06.2009, 13:00:00
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Marius, preotul este un slujitor. Trebuie sa aiba urechi pentru orice glas de suferinta. Ochi pentru intreaga sa turma. Maini pentru fiecare persoana pe care o pastoreste.... Mersul sau trebuie sa fie neincetat catre altcineva.

Preotul la judecata nu se poate prezenta doar cu viata sa, ci cu viata intregii turme. As indrazni sa spun ca viata lui trebuie sa fie viata turmei. Si pe cat de sanatoasa a fost turma, pe atat de sanatoasa e si viata lui. Deci, nu putem avea un preot in rai, si intreaga sa turma in iad.
Și dacă el,preotul alungă oile care crede că sunt râioase și nu le mai primește înapoi niciodată?
Noi dorim ca preoții să fie asemenea sfinților...Mare este preoția!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.06.2009, 13:50:38
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dorina, e cam mult cerut: "ca preoții să fie asemenea sfinților..." Dumnezeu ii stie cum sunt si ii accepta.
De aceea as zice: preotul sa fie cu mine ca un sfant; deci in relatia individuala, iar restul sa nu ne preocupe, caci depinde si de enorias cum se manifesta preotul. Nu suntem toti la fel si nu ne manifestam fata de preot in acelasi mod.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.06.2009, 14:05:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Și dacă el,preotul alungă oile care crede că sunt râioase și nu le mai primește înapoi niciodată?
Noi dorim ca preoții să fie asemenea sfinților...Mare este preoția!
Nici o oaie nu e atat de raioasa incat sa nu mai poata fi primita. Bine e sa avem preoti care urmaresc sfintenia, dar sa nu uitam ca si noi trebuie sa depunem tot efortul pentru ea. Nu e de ajuns sfatul, rugaciunea, ... preotului, e nevoie si de vointa si fapta noastra.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.06.2009, 14:44:05
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Dar Sophia, preotii sau viitorii preoti fac practica -- mai toti canta in strana in timpul facultatii/seminarului, sunt paracliseri, vad ce si cum se intampla intr-o biserica, cum se conduce, cum se organizeaza, ce inseamna viata de preot etc. Apoi nu toti se casatoresc/hirotonesc imediat ce termina facultatea la 22-23 de ani. Am trei cunostinte, absolventi de teologie care s-au casatorit si au fost hirotoniti unul la 28, ceilalti la 30, adica cand au reusit sa isi gaseasca o fata pe placul lor...intre timp au predat religia, au cantat pe la biserici, au facut mastere, lucruri din astea. Si mai stiu inca pe cineva care, desi insurat si absolvent de teologie nu vrea sa fie hirotonit niciodata fiindca spune ca nu se simte potrivit pentru meseria de preot...bravo lui ca are puterea sa recunoasca si nu se lasa dus de val.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.06.2009, 17:14:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Noesissa, da, fac practica in facultate, dar deja e cam tarziu atunci. Eu spuneam de practica inainte de facultate.

Nu stiu sigur daca toti preotii trebuie sa faca seminar inainte. Seminarul este liceul lor profesional?

In rest e minunat daca e asa. Si eu stiu ca unii studiaza teologie dar nu profeseaza.
Da, este greu de gasit fata pentru un viitor preot. Greu pentru amandoi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul afacerist mau77mau Preotul 221 20.05.2016 12:02:55
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
Preotul prezice? n06d Preotul 18 27.02.2009 12:38:35
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58