Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.03.2009, 18:38:18
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit va rog din suflet sa va rugati pentru REMUS

Doamne ajuta!, Acum 10 minute am primit un telefon de la o buna prietena, care m-a rugat sa sun pe la manastiri si prieteni sa-l pomeneasca pe REMUS, un baiat tanar de 34 ani, abolvent al Conservatorului, cantor la o biserica din orasul Lugoj, care acum o ora s-a aruncat de la et.5 si este intr-o stare foarte grava. Ieri a vorbit cu mama lui ( din Timisoara ) la telefon si nu avea nici o problema. Acum e cu mama FELICIA la spital, amandoi intr-o stare grava. Va rog din suflet, spuneti o rugaciune pentru amandoi, sa-i ajute Maica Domnului si sa inlesnesca mila si ajutor la bunul Dumnezeu, sa-i salveze din marea ispita prin care trec.
Cum am noi vesti am sa va anunt. Ma iertati de indrazneala, dar stiu ca daca mai multa lume se roaga deodata pentru un suflet pierdut, se pot intampla si minuni.
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.03.2009, 19:10:46
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Indrept si eu putina mea rugaciune catre Dumnezeu pentru ei, care trec printr-o durere cumplita. Domnul Iisus Hristos si Preasfanta Fecioara sa aiba grija de ei!
Pentru rugaciunile Sfintilor Parintilor nostri, Doamne Iisuse Hristoase Dumnezeul nostru, miluieste pe robii tai Remus si Felicia, si le vindeca lor sufletele si trupurile. Amin
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.03.2009, 20:15:36
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit rugaciune

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Indrept si eu putina mea rugaciune catre Dumnezeu pentru ei, care trec printr-o durere cumplita. Domnul Iisus Hristos si Preasfanta Fecioara sa aiba grija de ei!
Pentru rugaciunile Sfintilor Parintilor nostri, Doamne Iisuse Hristoase Dumnezeul nostru, miluieste pe robii tai Remus si Felicia, si le vindeca lor sufletele si trupurile. Amin
Doamne Iisuse Hristoase ai grija de aceste doua suflete Remus si Felicia acum la grea incercare, Preasfinta Fecioara Maria alearga cu mila ta si te roaga la Mintuitorul nostru si Fiul tau pentru sanatatea lui Remus si Felicia
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.03.2009, 20:29:41
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Doamne ajuta!, Acum 10 minute am primit un telefon de la o buna prietena, care m-a rugat sa sun pe la manastiri si prieteni sa-l pomeneasca pe REMUS, un baiat tanar de 34 ani, abolvent al Conservatorului, cantor la o biserica din orasul Lugoj, care acum o ora s-a aruncat de la et.5 si este intr-o stare foarte grava. Ieri a vorbit cu mama lui ( din Timisoara ) la telefon si nu avea nici o problema. Acum e cu mama FELICIA la spital, amandoi intr-o stare grava. Va rog din suflet, spuneti o rugaciune pentru amandoi, sa-i ajute Maica Domnului si sa inlesnesca mila si ajutor la bunul Dumnezeu, sa-i salveze din marea ispita prin care trec.
Cum am noi vesti am sa va anunt. Ma iertati de indrazneala, dar stiu ca daca mai multa lume se roaga deodata pentru un suflet pierdut, se pot intampla si minuni.
Dar mama de ce este în stare gravă? Probabil din cauza supărării.
Doamne Iisuse Hristoase fiul lui Dumnezeu miluiește pe robii tăi Remus și Felicia,alungă de la ei toată ispita și-i umple de bunatatea milei tale dă-le șansa mântuirii și nu lăsa să piară două suflete căci tu Doamne nu vrei moartea păcătoșilor ci să se îintoarcă și să fie vii.Cei 4o de sfinți sărbătoriți astăzi rugați-vă lui Dumnezeu pentru ei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.03.2009, 20:41:39
danielaviorica danielaviorica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Mesaje: 1
Post dumnezeu sa ii ajute

sa dea domnul nici o consecinta grava si sa aiba grija de ei. eu am avut o situarie asemanatoare in care un membru al familiei a vrut sa se omoare cu mintile intunecate,dar ii da dumnezeu bine. ai credinta orice se va intimpla.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.03.2009, 20:59:38
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne miluieste!

Sa ne rugam pentru Remus si Felicia:
" Doamne, viforul necazurilor se ridica asupra mea si duhurile necurate nu-mi dau pace, dar intru Tine imi pun toata nadejdea si pazei Tale ma incredintez intreg, ca Tu cunosti pricina raului, care ma batuie si esti dezlegarea tuturor legaturilor necurate. La Tine toti perii capului meu sunt numarati. De Tine toti demonii stiu si se cutremura. Deci pe Tine Te rog, Doamne, Atotputernicule, sa indepartezi de la mine orice duh necurat si orice rau pierzator de suflet, scotandu-ma pe mine biruitor peste toata facatura diavoleasca, sub acoperamnatul dreptei Tale si intru crucea Ta cea atot izbavitoare. Ca Tu esti intarirea si scaparea nostra in veci, Hristoase Dumnezeule si Tie slava iti ialtam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh. Amin.
(Sf. Ierarh Nifon)
Sa va ajute bunul Dumnezeu sa iesiti cu bine din aceasta mare incercare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.03.2009, 05:20:42
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

[COLOR=black][SIZE=3]Intru faradelegi fiind zamislit, eu, pacatosul, nu cutez a cauta la inaltimea cerului; dar indraznind catre iubirea Ta de oameni, strig Tie : Dumnezeule, milostiv fii mie si ma mantuieste si ajuta pe Romus si Felicia in necazurile lor !

De vreme ce dreptul abia se mantuieste, cum ma voi arata eu, pacatosul, cel ce nu am purtat greutatea si zaduful zilei ? Ci numara-ma, Dumnezeule, cu cei din ceasul al unsprezecelea si ma mantuieste si la fel pentru Felicia si Romus!

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh

Bratele parintesti grabeste a mi le deschide, ca in pacate am cheltuit viata mea ! Si cautand, Mantuitorule, la bogatia cea neimputinata a indurarilor Tale, nu trece acum cu vederea inima mea cea saracita, caci catre Tine, Doamne, strig cu umilinta : gresit-am la cer si inaintea Ta ! La fel iarta si Feliciei si lui Romus tot ceea ce au gresit si le da grabnic ajutor!!!

Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Preasfanta Fecioara, nadejdea crestinilor, pe Dumnezeu, pe Care L-ai nascut mai presus de minte si de cuvant, roaga-L neincetat, impreuna cu puterile cele de sus, sa ne dea iertare de pacate si indreptarea vietii, noua tuturor, celor ce cu credinta si cu dragoste te preamarim pururea. Fi grabnic ajutatoare Maic Preasfanta pentru Felicia si Romus si le ajuta lor in marea lor deznadejde si necaz.

Apoi,

Doamne miluieste ( de 40 de ori )

si rugaciunea aceasta :

Stapane atotputernice si necuprins, Putere incepatoare de lumina si nepatrunsa, Parintele Fiintei celei ipostatice si Purcezatorul Duhului Tau Celui de o putere, Care pentru indurarile milostivirii si pentru negraita bunatate nu ai trecut cu vederea firea omeneasca cea cuprinsa de intunericul pacatului, ci dumnezeiestile lumini ale sfintelor Tale invataturi le-ai stralucit in lume mai intai prin lege si prin prooroci, iar mai apoi prin Insusi Fiul Tau Cel Unul-Nascut , Care ai binevoit sa ne rasara noua trupeste si la stralucirea luminii Tale sa ne povatuiasca; fie urechile Tale luand aminte la glasul rugaciunii noastre si ne daruieste noua, Doamne, cu inima neadormita si treaza sa petrecem toata noaptea vietii acesteia asteptand venirea Fiului Tau si Dumnezeului nostru, Judecatorul tuturor, nu culcati si dormind, ci priveghind si cugetand la lucrarea poruncilor Tale sa ne aflam, si intru bucuria Lui impreuna sa intram, unde este glasul cel neincetat al celor ce praznuiesc si nespusa dulceata a celor ce privesc frumusetea fetei Tale celei negraite. Fii bun Domane si ajuta lui Romus si mamei sale Felicia in necazurile lor, ca daca Romus moare cine te va lauda pe tine?
[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Ca bun si iubitor de oameni Dumnezeu esti si Tie slava inaltam, Tatalui Celui fara de inceput, impreuna si Unuia-Nascut Fiului Tau si Preasfantului si bunului si de viata facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin !


[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.03.2009, 16:12:39
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit rugaciune

Rugăciune pentru bolnavul căzut în deznădejde

Doamne, Dumnezeule al părinților noștri, Care dăruiești pace multă celor ce iubesc legea Ta, ai grijă de robul Tău REMUS care este greu încercat de deznădejde. Nori negri s-au abătut asupra sufletului său și nu mai vede razele iubirii Tale. Cugetul său s-a întunecat și nu se mai împărtășește de lumina Ta.
O, amară deznădejde! Crudă fiară care se năpustește asupra sufletului ca asupra unui pui lipsit de apărare! Numai Tu știi, Atotștiutorule, câți și-au pus capăt zilelor din această pricină, câți oameni au fost aruncați de acest duh rău în adâncurile iadului. Să nu îngădui ca făptura Ta să fie înghițită de moarte, ci să fie ridicată prin puterea Ta.
Dăruiește și lui și nouă, Doamne, roadele Duhului Tău cel Sfânt, care sunt pacea, dragostea, îndelunga răbdare, credința, blândețea, înfrânarea și curăția, ca atunci când vom părăsi această lume să intrăm în odihna Ta cea cerească. Amin!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.03.2009, 16:17:42
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit rugaciune

Rugăciune pentru omul bolnav

Preaputernice și slăvite Doamne Iisuse Hristoase! Tu, Care ai venit în lume să tămăduiești neputințele oamenilor, Care nu ai venit să chemi la pocăință pe cei drepți, ci pe cei păcătoși, și ai primit moarte pe cruce pentru mântuirea noastră! Din adâncul inimii Te rog să primești smerita mea nevoință și această mică rugăciune a mea pentru cel încercat de boală!
Mântuiește-i, Doamne,(pe robii tai Remus si Felicia,) precum știi, ca un bun și iubitor de oameni, și rânduiește Tu toate spre folosul lor. Că noi neputincioși suntem și nu îi putem ajuta dacă nu ne vei lumina cu harul Tău.
De e voia Ta, îl poți pedepsi precum se cade pentru păcatele sale, tămăduindu-l cu ierburile amare ale durerii, ca un doctor priceput, precum vei vrea.
Dar căzând înaintea Ta Te rog, îndură-te de robul Tău, potolește-i fierbințeala, alină-i suferința, ridică-l din patul durerii.
Să îi fie această încercare prin care trece spre îndreptarea vieții, spre început bun mântuirii și spre iertarea păcatelor.
Și dacă îi e de folos să ducă mai departe crucea bolii, fie, Doamne, după voia Ta, nu după voia noastră. Dăruiește-i lui răbdare și liniște, alungând de la el toată frica și toată deznădejdea, ca să nu fie îngenuncheat de durere și să cârtească sau să cadă în patima mâniei.
Ajută-l, Iubitorule de oameni, ca văzând el mila Ta să cadă la picioarele Tale cu lacrimi de pocăință și de mulțumire, ca să se învrednicească să audă glasul Tău cel sfânt: „Iertate îți sunt păcatele!” Amin.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.03.2009, 18:56:13
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Acatistul pentru Izbavirea de necazuri/ boli
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=5443
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog, rugati-va pentru mine Ana-Maria N Umanitare 15 20.07.2011 12:55:40
Va rog din suflet rugati-va si pentru fratele Ioan mara2008 Umanitare 12 17.08.2010 03:48:45
Va rog din suflet sa va rugati pentru Andrei cred_cu_adevarat Rugaciuni 1 12.05.2010 16:28:57
Va rog, rugati-va pentru mine!! simona76 Generalitati 30 17.11.2009 13:16:23
Va rog rugati-va pentru mine !! lumyclau Rugaciuni 1 12.09.2008 19:21:53