Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.08.2011, 12:59:43
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Asa ca povestile cu creatia in 6/24 si cu Pamantul in centru, care sunt de fapt interpretari babesti ale Scripturii, pot fi si trebuie date la o parte definitiv din memoria colectiva a oamenilor. Punct.
Cine a zis că e pământul în centru?

Nu e în centru, dragul meu, ci jos, pe apele mărilor până în adânc, și în jos, mai jos de mări și de fundul rond al pământului nu este cer ci necreatul care nu există, spre deosebire de Necreatul care Există și care are tronul în Cer pe nori... deasupra suprafeței pământului în CER căci există un sus și un jos, nu este niciorelativitate cum au scos sectanții gLumii.

Deci nu e valabil heliocentrismul tot așa cum nu e valabil globalismul sau pământo-centrismul... sunt prostiile modelate de proștii cei ce se dădeau înțelepți... ca să-i creadă fraierii... gLumii, dar ce e ciudat e faptul că minciuna lor a pătruns în scoli și biserici, chiar credincioșii tind să le dea lor crezare, pentru că-s frumoși și au bani.

Deci nu e punct, ci e Punct și de la capăt, iar babele și moșii să știi că pricep, însă eu mă mir de voi. Cum puteți?.. să nu pricepeți lucruri chiar atât de clare și simple.

Și auzi acolo ce prostii au născocit: sistem solar, planetar, galaxii, planete, sorii, mișcări și învârteli de te doare mintea lor cea absurdă... atomi, și particule, punct și dreaptă euclidiană...

Nu-i mai crede mopsule... că sunt naivi și perverși. Sunt niște speculanți ce jonglează cu paradigmele... defapt sunt în cădere accelerată, de pe piedestall.

Last edited by vsovivi; 31.08.2011 at 13:07:16.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.08.2011, 13:06:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Biserica e deasupra Scripturii.
Asta poate in BC, pentru ca in BO Biserica este o institutie divino-umana, iar de partea divina tin chiar invataturile revelate in Sfanta Scriptura.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.08.2011, 13:14:46
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Asa ca povestile cu creatia in 6/24 si cu Pamantul in centru, care sunt de fapt interpretari babesti ale Scripturii, pot fi si trebuie date la o parte definitiv din memoria colectiva a oamenilor. Punct.
Vai Vai Vai de cei ce considera Sfanta Scriptura drept un tratat stiintific si mai rau, cauta sa substituie cunoasterea stiintiifca cu o interpredare ad litteram a Sfantei Scripturi.

Vai Vai Vai de cei ce cred ca scopul stiintei este negarea existentei lui Dumnezeu. Scopul stiintei este doar acela de a explica CUM functioneaza universul nu si DE CE? Stiinta nu va putea spune niciodata nimic despre originea legilor care guverneaza universul, nu va putea spune niciodata nimic despre CAUZA universului (mai exact a Big Bang ului).
Noi crestinii ortodocsi insa stim si marturisim "Doamne toate cu intelepciune le ai facut"! caci "Cerurile spun slava lui Dumnezeu" si Doamne "minunata este stiinta Ta, este mai inalta si nu o pot ajunge".
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.08.2011, 13:24:42
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Vai Vai Vai de cei ce considera Sfanta Scriptura drept un tratat stiintific si mai rau, cauta sa substituie cunoasterea stiintiifca cu o interpredare ad litteram a Sfantei Scripturi.

Vai Vai Vai de cei ce cred ca scopul stiintei este negarea existentei lui Dumnezeu. Scopul stiintei este doar acela de a explica CUM functioneaza universul nu si DE CE? Stiinta nu va putea spune niciodata nimic despre originea legilor care guverneaza universul, nu va putea spune niciodata nimic despre CAUZA universului (mai exact a Big Bang ului).
Noi crestinii ortodocsi insa stim si marturisim "Doamne toate cu intelepciune le ai facut"! caci "Cerurile spun slava lui Dumnezeu" si Doamne "minunata este stiinta Ta, este mai inalta si nu o pot ajunge".
Fratia ta, eu NU sunt ateu; am precizat clar pe alte topice inrudite. Sunt catolic, asadar marturisesc ca interpretarea Scripturii e sarcina si datoria exclusiva a Bisericii, nu a babelor ignorante sau a intelectualilor cu mai putina minte decat orgoliu, care cad intr-un ateism non-inteligent. Odata facuta aceasta precizare, aprob intru totul cele ce ai spus.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.08.2011, 13:48:03
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Adică voi negați Creația făcută în 7 zile, 7x24 prin Cuvânt și cu mâna Sa, că cică textul trebuie păriceput ca un fel de aluzii sau iluzii sau basme sau superstiții... și le aruncați în spinarea bisericii ca și cum cineva din ceva pivniță sau debara ar avea siguranța interpretării corecte și numai ăla de acolo ar știi citi corect... păi cine e ăla? E Duhul Sânt și El ne CĂLĂUZEȘTE în tot Adevărul, deci nu se poate altfel afla decât pe Cale... căci restul e gunoi, chiar dacă ți se pare că știi adevărul. Nu se poate dacă nu ești în Dumnezeu.

Și dragii mei, poate atunci negați și învierea în 3 zile că e pre puțin ca să aduci un om la viață că doar oamenii nu ota asta de când s-a inventat medicina...

Întâi sunt literele și punctuația, apoi propozițiile, apoi frazele, aliniatele, capitolele și apoi cărțile. Dar nu e suficient să pricepi la literă care e valabilă ci trebuie să mergi dincolo, să treci dincolo de om și să vezi cum dincolo de negru pe alb, de pipăibil, există Taine de nepătruns dar care totuși se poat afla de la Cel de Sus, căci de aia au fost date, ca să fie căutate și cunoscute de oameni. Deci pot fi aflate, și nu e nimic ocult.

Astfel că e sigur că s-au făcut în 7 zile toate, și în 3 zile s-au rezidit și într-o singură și veșnică zi vor fi toate biruite de Dumnezeu, dar iată că voi nu puteți pricepe cum se face, cum s-a lucrat... nu puteți...

Păi prin Cuvânt și Credință s-au făcut toate câte s-au făcut, prin Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu...

Nu vă amăgiți căci nu există milioane și miliarde de ani și univers ci toate prostiile aste vi le-a băgat în cap ispisicuța neagră a lui nenea și a lui tanti grijania...

Fiecare literă contează, și fiecare Taină din Scripturi... nimic nu s-a scris de la mintea omului ci din Duhul lui Dumnezeu, și ele prezintă Iistoria Lui Dumnezeu cu omul, deci e Iistoria omului, dar omul își caută să-și cunoască doar istoria sa sau a numelui său... istorie care nu-i folosește la nimic, nici măcar la ceea ce o să scrie pe piatra de mormânt, la nimic dacă nu va știi el Iistoria lui cea Adevărată.

Last edited by vsovivi; 31.08.2011 at 13:50:08.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.08.2011, 22:03:11
zzzzzz zzzzzz is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Mesaje: 82
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Poate, dar asta nu il transforma intr-o erezie.
ba da.. din punct de vedere al sinaxarului si praznuirilor e eretic... incearca sa combine calendarul gregorian cu cel iulian si nu iese... nu ies anumite zile ale posturilor si alte chestii de genu asta.. concret nu mai retin am citit mai de mult... plus ca schimbarea calendarului e facuta anatema de sinodurile pan-ortodoxe.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.08.2011, 22:08:43
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zzzzzz Vezi mesajul
Acuratetea calendarului iulian nu este astronomica ci eclesiastica.Din punct de vedere eclesiastic calendarul iulian(vechi) bisericesc este fara de prihana... Calendarul iulian revizuit(nou) , nu.
Te mai rog o dată prietene multi-z să-mi explici cum poate fi un calendar "fără prihană" și ce înțelegi prin "acuratețea ecleziastică"!?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.08.2011, 22:14:37
zzzzzz zzzzzz is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Mesaje: 82
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Te mai rog o dată prietene multi-z să-mi explici cum poate fi un calendar "fără prihană" și ce înțelegi prin "acuratețea ecleziastică"!?
calendarul nou are cateva inconsistente praznice,dupa cum am spus mai sus... acuratetea eclesiastica = acuratetea din punctul de vedere al organizarii bisericesti

Last edited by zzzzzz; 31.08.2011 at 22:30:20.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.09.2011, 01:15:20
cz4000 cz4000 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
..........
Tot nu mi-ai raspuns la ce se refera astea:

1583 Sinodul pan – ortodox din Constantinopol condamna si pune sub anatema noul calendar

1587 Sinodul pan – ortodox din Constantinopol condamna si pune sub anatema noul calendar

1593 Sinodul pan – ortodox din Constantinopol condamna si pune sub anatema noul calendar

1670 Patriarhul Dositheos si Sfintul Sinod al Ierusalimului condamna noul calendar

1827 Patriarhul Ecumenic Agathangelos si Sfintul Sinod condamna noul calendar

1895 Patriarhul Ecumenic Anthimos VII si Sfintul Sinod condamna noul calendar

1902 Patriarhul Ecumenic Joachim III si Sfintul Sinod condamna noul calendar

1903 Patriarhul Damianos si Sfintul Sinod al Ierusalimului condamna noul calendar

1903 Sfintul Sinod al Bisericii din Rusia condamna noul calendar

1903 Sfintul Sinod al Bisericii din Romania condamna noul calendar

1903 Sfintul Sinod al Bisericii din Grecia condamna noul calendar

1904 Patriarhul Ecumenic Joachim III si Sfintul Sinod condamna din nou noul calendar

1919 Sfintul Sinod al Bisericii din Grecia condamna iarasi noul calendar

Ca sa inteleg cum se face ca “în sfintele canoane nu există ceva care să condamne schimbarea ceasurilor”.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.09.2011, 01:22:33
cz4000 cz4000 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Sfintele Sinoade Ecumenice recunoscute de Sfanta Biserica Ortodoxa sunt 7 si toate au fost in primul mileniu.

S-a observat anterior ca nu faceti distictie intre dogma si canon, iar acum se observa ca nu faceti difernta intre Sfant Sinod Ecumentic si Sinod local. Bine ar fi sa precizati carei biserici apartineti.
Senzatia mea este ca dumneavoastra sinteti un pic confuz. Cu sau fara aripa Latina, Biserica este perfecta, intreaga. Cei care s-au rupt din Biserica nu fac parte din Biserica. De aceea un consiliu pan-ortodox este un consiliu ecumenic, al tuturor episcopilor Bisericii (stiu ca in Stilul Nou si Papa este episcop al Bisericii, a se vedea aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...17&postcount=1, dar eu vorbesc numai din punct de vedere ortodox). De asemenea, noi, ortodocsii, admitem neconditionat ca Duhul Sfint lucreaza in Biserica, de aceea, la fel ca si la sinoadele primului mileniu, Duhul Sfint i-a inspirat si pe parintii sinoadelor de dupa 1054. Prin anatema pusa spre neschimbare a pascaliei si sinaxarului de parinti inspirati de Duhul Sfint ele devin dogma in Biserica Ortodoxa, chiar daca nu sint elemente de credinta, pentru ca, asa cum a aratat si Sinodul Bisericii Romane la 1903, schimbarea/modificarea lor perturba Sfinta Traditie: “este imposibil să nu încălcăm rânduielile canoanelor dacă am dori să schimbăm sau să reformăm calendarul iulian... Pe lângă aceasta, nu ne este permis să atingem nici chiar cu un deget hotărârile străvechi care însemnează slava Bisericii noastre.”

Daca calendarul n-ar fi dogma, ar fi scris patriarhul ecumenic Chiril al V-lea in enciclica din 1756 in asemenea termeni la adresa celor care au adoptat inovatiile papale de la 1582?
“Și așa ne-am hotărât cu tot sfințitul cler, carele e cu noi și cu adunarea creștinească, să-i dăm anatemei de trei ori; fie că sunt din rândul clericilor, fie al laicilor (mirenilor), despărțiți sunt de la Domnul Dumnezeu Atotțiitorul, blestemați și neiertați, iar după moarte să nu putrezească. Pietrele și fierul sa putrezească, dar ei niciodată; să moștenească lepra lui Chiezi și să se spânzure ca Iuda, să fie suspinând și tremurând pre pământ ca și Cain, mânia lui Dumnezeu să cadă pre capetele lor, să fie la un loc cu Iuda și iudeii cei luptători de Dumnezeu, să crape pământul și să-i înghită ca pre Datan și Aviron. Ingerul Domnului să-i gonească pre ei cu sabia in toate zilele vieții lor și toate blestemele Patriarhilor și ale Soboarelor să cadă peste dânșii, să fie veșnic sub anatemă și în focul veșnic. Amin!”
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calendarul Bisericesc orthodoxia.i.thanatos Despre Biserica Ortodoxa in general 121 27.04.2023 08:42:51
Calendarul ortodox daniil96 Intrebari utilizatori 0 23.01.2011 22:29:02
Istoria trecerii de la calendarul niceo-iulian la calendarul iulian indreptat ioannistor Resurse ortodoxe on-line 8 20.11.2010 02:17:10
Ciudateniile din calendarul BOR mihailt Generalitati 4 22.03.2009 14:16:15
Calendarul AndreiVlad Generalitati 2 02.02.2009 19:03:05