Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2012, 01:59:43
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Sa ne intrebam constiinta...

Doamne ajută!
Întrebarea repetată în diverse teste de personalitate "care sunt calitățile și defectele tale?" îmi pare deosebit de interesantă din punct de vedere creștin căci, încercând să ne cunoaștem pe noi înșine, să ne autoanalizăm, vom reuși, prin harul lui Dumnezeu, să luptăm mai ușor contra tendințelor negative din noi și să progresăm în ceea ce ne apropie cât de cât de idealul desăvârșirii.
Recunoscându-ne calitățile, n-avem motive de mândrie, pentru că orice realizare este un dar, un rod al conlucrării noastre cu Dumnezeu (cf. In15, 5), iar recunoașterea propriilor defecte nu va constitui pentru noi o ispită de a deznădăjdui, căci toate le vom putea întru Hristos, Cel Care ne întărește (cf. Filipeni4, 13).

Așadar, vă propun - dacă nu vi se pare prea aiuristică ideea - să încercăm să schițăm o listă cu... să spunem 5 calități și tot atâtea defecte ce ne caracterizează personalitatea. Ce ziceți?
Promit să mă gândesc și eu și să scriu lista cât mai repede posibil. :)

Numai bucurii!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2012, 02:39:33
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Da,ideea nu e chiar rea. Parca am fi la testele psihologice Despre calitati ce pot sa spun,ma feresc a mi le zice sau la a incerca sa mi le identific,mi-e ca nu cumva - involuntar - sa o dau in fariseism. Iar cu defectele... cel mai bine ni le vede altcineva! Asta o spun si sfintii parinti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.02.2012, 09:00:29
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Foarte interesant acest topic. Foarte instructiv si foarte util.

...

Revin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.02.2012, 09:37:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu prea înțeleg: ce este ziditor pentru voi știind că eu (generic spus "eu") sunt bețiv, afemeiat, hoț sau, din contră virtuos, smerit, cu frică de Dumnezeu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.02.2012, 11:34:59
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu prea înțeleg: ce este ziditor pentru voi știind că eu (generic spus "eu") sunt bețiv, afemeiat, hoț sau, din contră virtuos, smerit, cu frică de Dumnezeu.
Nu e ziditor dar un pic de barfa n-a omorat pe nimeni .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.02.2012, 12:11:06
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Ăsta-i joc de copii. Numai că, ar cam trebui să ne-ndreptăm atenția mai mult către rugăciunea lăuntrică, spre lupta cu patimile ce ne stăpânesc, și nu să facem castelașe din cuvinte cu lopețica minții noastre rătăcite, căci s-ar putea să vină valul să ne ia cu tot cu jucării. Ș-atunci nu vom mai putea striga după niciun ajutor, iar să înnotăm nu vom ști, vremea când puteam să învățăm fiind amarnic irosită cu liste și schițe amăgitoare. Moartea vine mâine să ne smulgă din iluzoria trăire, iar noi comparăm calitățile și defectele, balansând și contrabalansând, înșelându-ne în schimburi de plăsmuiri ziditoare. Am gâlgâit o dată, de două ori, și gat-am fost. Toate sunt cenușă. Și listă, și cuvinte, și analize, și idealuri, și zidiri...

Iartă-mă! Te rog nu te supăra pe mine. Nu vreau să te mâhnesc. Știu că ai intenții bune, dar la Dumnezeu, mergem cu fapta. Mergem cu trăirea. Așa cum spune și părintele Arsenie Papacioc că trebuie să avem o stare de prezență continuă, noi trebuie să fim tot timpul cu mintea la Dumnezeu. Să transformăm fiecare lucrul al nostru într-o rugăciune. Să nu irosim timpul. Să prețuim fiecare secundă, dăruindu-i-o lui Dumnezeu, prin fapte bineplăcute Lui. Să ne cercetăm inima, prin rugăciune, și să încercăm să tăiem din spinii patimilor ce-o schilodesc. Să încercăm să dăruim în fiecare clipă ceva... Dăruind vom dobândi.

Nu văd rostul acestei liste, cu atât mai mult cu cât trebuie să facem schimb între noi. Interesant o fi, dar în niciun caz util și instructiv.

Calitate. Un măr prea frumos, și pe dinăuntru găunos. Un cuvânt prea mare pentru mine. Prea periculos. Și atât de fad. Dar, într-adevăr, pare la îndemână și-mi place să mestec la el...că sunt prost. Mă joc de-a conștiința. Vorbesc de mine.

Pocăință. Smerenie. Nădejde. Ia te uită! Așa da cuvinte. Parcă m-ar pălmui, ș-apoi m-ar mângâia. Ceva îmi spune că-s mai pline de adevăr și mai vii decât toată viețuirea mea de până acum.

Iertați-mă! Maica Domnului să vă miluiască!
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)

Last edited by CarareaImparatiei; 23.02.2012 at 12:19:31.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.02.2012, 13:11:14
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Cunoaste-te pe tine insuti. - proverb cu radacini in Sf.Scriptura

Nu toata lumea a fost pusa in fata unui test psihologic la admitere, la angajare sau pentru confirmarea unui post deja ocupat. Nu toti au trecut prin aceasta emotie. Sa fii pus in situatia de a da tot ce poti din tine precum atentie, coerenta, capacitate de memorare, putere de concentrare si toate astea in contratimp.

Personal, datorita meseriei mele, sunt foarte obisnuit cu aceste teste. Insa cel mai mult imi plac cele care scot in evidenta si descriu persoana ta launtrica - omul din tine. Astfel sunt concepute aceste teste in asa fel incat, daca nu esti sincer cu tine insuti, se observa imediat.

Probabil autorul topicului s-a confruntat cu asemenea teste si a descoperit faptul ca la un moment dat este "interogat" si nevoit sa scrie negru pe alb ceea ce pana atunci tinea pentru sine: taina inimii lui si personalitatea sa care erau cunoscute numai de el, de cei mai apropiati lui sau de cei inaintea caruia sa mai marturisit (un parinte, un prieten apropiat sau chiar un duhovnic).

Esti pus oarecum in incurcatura atunci cand, deruland paginile testului, vezi o intrebare in care ti se cere franc, direct sa spui despre tine 3 calitati dar si 3 defecte. Cat va fi in raspunsul final subiectivism si cat va fi obiectivism?

Pe mine foarte mult m-a ajutat aici "experienta" mea, ca si crestin, in partasie cu Dumnezeu. Petrecerea timpului in rugaciune nu este numai cerere, rugaminte sau exprimarea unei anumite dorinti. Ci este si multumire si lauda la adresa lui Dumnezeu. Este o partasie reala intre tine si Dumnezeu. Atunci intri in contemplarea maretiei Sale si in adorarea Aceluia care S-a autodenumit Tatal tau. In acest rastimp petrecut inaintea Lui nu poti fi altfel decat sincer si deschis cum poate nu constientizezi sa mai fi fost vreodata. Mie unul mi-a folosit experienta din rugaciune la aceste teste si am stiut ca raspunsul meu a fost obiectiv.

Interesant topic.

Last edited by ucenic; 23.02.2012 at 13:15:11.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.02.2012, 13:27:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
[i]...Atunci intri in contemplarea maretiei Sale si in adorarea Aceluia care S-a autodenumit Tatal tau....
Ce face mă????
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.02.2012, 13:30:52
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ce face mă????
Daca eram de fata cum reactionai?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.02.2012, 13:39:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Hihi, eu cunosc un joc si mai frumos din copilaria mea. Sa gasesti cinci calitati ale unei persoane pe care nu prea o inghiteai si careia ii gaseai oricum defecte! :)

Da, intrebarea despre calitati si defecte ar putea fi gasita intr-un interviu pentru angajare... numai ca nu oi spune ca esti lenes, somnoros si cartitor daca vrei sa te angajezi undeva! :)))
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Constiinta morala si legea lui Dumnezeu. georgeval Generalitati 20 15.02.2012 01:37:34
Stiinta fara constiinta.. anna21 Stiri, actualitati, anunturi 46 03.02.2012 20:30:21
Despre constiinta mihailt Generalitati 1 17.03.2010 05:51:20
Constiinta sau ascultare? tudor2012 Calugarul 31 03.02.2009 00:44:00
E BINE SA INTREBAM ? filotegheorghe Generalitati 8 03.09.2008 16:23:42