Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.01.2014, 20:36:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sunt foarte socata de ce s-a scris aici...
Daniele, sa iti fie tie dupa credinta ta!
Mie mi-e clar ca nu a deschis nimeni acel site ca sa il citeasca, ci toti s-au speriat vazand titlul lui.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.01.2014, 21:05:02
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sunt foarte socata de ce s-a scris aici...
Daniele, sa iti fie tie dupa credinta ta!
Mie mi-e clar ca nu a deschis nimeni acel site ca sa il citeasca, ci toti s-au speriat vazand titlul lui.
Ba mai sunt si dintre acei care l-au deschis si chiar au citit... Dar daca ti s-ar lua apararea, (acolo unde e cazul), sunt convins ca vom fi acuzati ca avem ceva cu... "parintele" Daniel. Personal, raman la concluzia ca vorbim de o atat de falsa iubire de semeni, incat si un copil o sesizeaza. In plus... ma gadila degetele cand vad pe cineva spunand ca are studii inalte, dar gramatica si exprimarea lasa mult de dorit, pentru un om "cu multa carte"... Tu nu te necaji... Toti trecem prin asta: si tu, si eu, si el...TOTI!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.01.2014, 22:46:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sunt foarte socata de ce s-a scris aici...
Daniele, sa iti fie tie dupa credinta ta!
Eu tocmai l-am raportat. Nu se poate, a întrecut orice măsură.
Fii în pace. Nu te necăji, n-ai ce-i face.

Last edited by ovidiu b.; 27.01.2014 at 12:06:25.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.01.2014, 23:11:08
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Dacă eu am întrecut orice măsură, negativă, te referi probabil, frate Ovidiu, tu să întreci mereu măsura iubirii. Iubind cît mai desăvîrșit posibil. Ca "nu atât noi apărăm adevărul, cât noi trebuie să intrăm în adevăr și să lăsăm Adevărul să ne apere pe noi", cum ai ales să spui la semnătura ta. Adevărul-Hristos. Scripturistic. Alt adevăr nu există.
Și cînd vei fi scuipat în față, înjurat, bătut, umilit, și poate omorît, să amintești acelora, cît de mult îi iubește pe ei Domnul, chiar în acele clipe. Și la fel cum ți-a păsat acum, de niște cuvinte ale mele, în loc să-ți pese de sufletele ce se pierd, să-ți pese și atunci de sufletul tău, să nu-l pierzi, făcînd pe eroul, ca și acum, ca să nu fi un nerușinat în fața lui Hristos, și a sfinților care te vor judeca, așa cum ești un nerușinat acum în fața Lui și a lor. (I Corinteni 6, 2)

Frate Neagu, mulțumesc pentru ironie ! Găsesc și eu cîteodată potrivită, retorica și ironia. Nu sunt părinte, preot, nu am studii înalte, sunt un muritor de rînd. Pe mine, numiți-mă cum vreți, atac la persoană, greșeli gramaticale, falsă iubire de semeni, mîndru, arogant, le am pe toate, și sunt vrednic de iad, știu asta. Nu fac nici un raport la nimeni, că sunt vrednic de ele. Oricum dacă ajung în Rai, voi cere la Dumnezeu să lase pe un creștin ce a ajuns în iad, să vină în locul meu în Rai și eu să merg în locul lui în iad, -ortodocși, restul nu sunt creștini, au fost avertizați din belșug-. Deci mi-e indiferent de mine, mă puteți și ucide, nu mă tem de cei ce ucid trupul, nu-mi pasă de trup, ci de suflet. (Luca 12, 4)

Dar nu voi tăcea, niciodată, cînd un creștin cere ajutor, și o creștină îi oferă otravă, învățătură care nu doar că n-are nimic de-a face cu firea omului, crestinismul, dar promovează drept "medicale" elucubrațiile minții unor anonimi, în articole fără autor și bibliografie, dar, de jur împrejurul acelui articol, se promovează iadul. Lucrări de desfrînare, "cuplu și sex" și alte întunecimi. Să mai pun versete despre desfrînare, e în zadar, oricum am vorbit în zadar și pînă acum.
Dacă s-a ajuns la promovarea și susținerea încă, a acelor articole, de creștine, și mai apoi, dacă cineva le spune că greșește, și tot ele să se supere, continuînd să promoveze iadul, cu pretextul că creștinul ce-a cerut ajutor, are de unde să aleagă, e grav cu sufletul acelor creștine. Să aleagă ce? Între un Sfînt Părinte și un altul? Sau te-ai gîndit că aduci echilibru și culoare, "Glykys"? Să mai fie și altceva, nu numai Sfinți Părinți, nu? Ai adus iadul, scumpa mea. Să-ți fie rușine și să-ți mărturisești păcatul la duhovnic, că ai smintit pe aproapele tău.

Da, oricine citește acel tip de articole, va avea o viață grea, pentru că nu va accepta ce are, va fi nemulțumit, nu va înțelege, se va răzvrăti, pentru că iubirea nu e prioritate în viața lui. Mă refer la tine, "Glykys", să nu te miri de ce îți va merge rău în viață, precum spuneam. Dar dacă dai prioritate la Matei 6, 33, tot precum spuneam, te vei schimba în bine. Mult în bine. Dacă nu, vei fi la fel ca alte mii și mii de alte fete, nemulțumite și frustrate, crezînd la o sclipire de idee că fac un bine, cînd defapt e încolăcit un monstru de ispită în jurul minții lor. Rugăciune.

Mi-am făcut datoria de creștin, așa cum am putut, de a mărturisi. Pilda semănătorului. Mai departe, cum e pămîntul inimii voastre, și ce rod aduceți, știe fiecare.

Aici în acest topic, am spus tot ce trebuia spus.

Îmi cer iertare celor pe care i-am smintit.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 27.01.2014 at 00:05:54.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.01.2014, 00:01:57
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sunt foarte socata de ce s-a scris aici...
Daniele, sa iti fie tie dupa credinta ta!
Mie mi-e clar ca nu a deschis nimeni acel site ca sa il citeasca, ci toti s-au speriat vazand titlul lui.
Au reacționat așa pentru că există foarte multe prejudecăți legate de psihologie (și de știință în general, dar am observat că în special față de psihologie, n-am idee de ce) și toate aceste prejudecăți nu țin de credință, ci de habotnicie, nu reflectă Ortodoxia, ci ortodoxismul.
În profunzime, credința și știința sunt compatibile, sunt în dialog!
Oricum, nu știu de ce vă mirați și spuneți că sunteți șocată.
Să fi văzut ce am pățit eu de când n-am avut de lucru și am spus că sunt absolventă de Teologie.
Orice spun în dezacord cu opinia majorității forumului (fiindcă cei mai mulți dintre cei care-mi împărtășeau modul de gândire și înțelegere a credinței fie s-au retras, fie au fost banați), mi se dau replici de tipul: "asta se-nvață la Teologie?"; "ce cărți citești?"; "profesorii de la Teologie ți-au spus asta?"; "și mai zici că studiezi Teologia"...
De mai multe ori luasem decizia de a mă retrage de pe forum, mi-a spus și o persoană în care am mare încredere, o persoană familiarizată cu atmosfera acestui spațiu virtual, mi-a spus că acest forum își ratează vocația, din cauza atitudinii celor mai mulți dintre useri și a devenit un spațiu al discuțiilor contradictorii de foarte slabă calitate. Userii inteligenți și competenți teologic sunt jigniți doar pentru că exprimă opinii diferite... Chiar nu știu ce mă mai ține pe aici, sincer, sunt din ce în ce mai dezamăgită.
Există comunități virtuale creștine minunate, așa cum era cândva și forumul acesta. Acum ce s-a-ntâmplat?
Din ce motiv s-a modificat în sens negativ situația de aici, iar userii inteligenți și cu o gândire profundă se retrag rând pe rând???
Erau atâția credincioși creștini autentici aici, capabili să poarte discuții (inclusiv contradictorii) constructive și pe un ton civilizat, politicos.
Acum puținii dintre ei, care au mai rămas, sunt jigniți și atacați în toate felurile posibile, atitudine care nu are nici un fel de legătură cu Ortodoxia. Dvs ați fost jignită pentru că ați postat un articol de psihologie, pe un alt topic Fani71 e atacată cu o impolitețe intolerabilă doar pentru că a "îndrăznit" să exprime o opinie diferită de cea a majorității... și exemplele pot continua.
Îmi cer scuze că am scris acest mesaj critic, în loc să-i răspund inițiatoarei topic-ului, care a avut încredere în noi... dar m-am descărcat fiindcă sunt foarte dezamăgită, s-au acumulat prea multe (nu-i vorba de acest topic, ci de ceea ce văd aici de luni de zile și de modul în care eu și alți câțiva suntem tratați fiindcă avem opinii diferite față de majoritate) și nu cred că voi mai intra prea curând pe forum.
M-am plictisit să-mi fie jigniți profesorii, să mi se spună că sufăr de complexe și că sunt ignorantă doar pentru că gândesc ecumenic și critic viciul obedienței, m-am plictisit să mi se pună la îndoială cunoștințele teologice și, în primul rând, să-mi fie imposibil de a purta o polemică în mod constructiv și pe baza unor argumente valide din punct de vedere logic.
Îmi pare rău și-mi cer iertare celor pe care i-am întristat.
Dumnezeu să fie cu noi toți și să ne dăruiască pace sufletească, astfel încât să putem comunica mai constructiv și cu folos.
Voi comunica în privat cu userii pe care i-am îndrăgit aici, nu dezertez de tot. :)
Numai bine tuturor!
Vă salut cu respect!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 27.01.2014 at 00:13:10.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.01.2014, 00:20:31
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu te mai necaji, Laura.
Dar cred ca intr-adevar nu folosestie prea mult sa discutam in contradictoriu daca asta este nivelul. Nu facem nici un bine si ne facem si noua rau.
Pana la un punct, anumite lucruri trebuie spuse. Dar daca nu le putem spune fara sa ne tulburam cand suntem atacati, mai bine ne retragem.
Eu m-am tot retras, si am tot hotarit sa nu mai intru in polemici agresive, dar ceva ma face sa revin si sa intru iar...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.01.2014, 00:36:52
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Surioară Laura, nu te cunosc, n-am citit nimic de la tine, dar am aflat cîteva lucruri din acest ultim post al tău.

Dacă ai absolvit teologia, de ce nu ești demnă de lucrul ăsta? Cum altfel poți fi demnă decît prin mărturisire? Care nu e tot una cu a te lăuda. Anume, de ce nu începi, sau măcar să termini posturile tale cu salutul-rugăciune "Doamne ajută"? Și să nu te consideri cu gîndire profundă, că te vei privi superioară, pe alții josnic, și vei cădea din staulul mîndriei tale. Fi atentă la tot ce ai în suflet și în minte.

Apoi ai vorbit că nu-ți place obediența. Care înseamnă ascultarea. Primul neascultător a fost lucifer. Singura posibilitate de a nu asculta de un ierarh, preot sau diacon, este cînd el cade în erezie. Și se numește sfînta neascultare. Ori în lipsa ereziei, orice ar face, nu îl judeci, și iei ce e bun de la el. Cum și Sfîntul Apostol Petru s-a lepădat de 3 ori de Hristos. Dar luăm ce-i bun de la el. Pocăința de după lepădări. Deci obediența e minunată, aduce smerenie și belșug de iubire, cînd vedem pe Hristos în orice om, și îl slujim pe un om, ca pe Hristos. Multe de spus aici, dar lăsăm așa.

Am mai văzut că ești nemulțumită cînd ești atacată. Păi ce creștină mai ești tu atunci? Bucură-te, iubește-i, roagă-te pentru ei, pentru ce-i ce te atacă. Poartă-le slăbiciunile, dacă ești mai tare ca ei. "Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioși" - Romani 15, 1. Rabdă-i, deci. Ajută-i. Ridică-i. Mustră-i. Dar mai presus de orice, iubește-i și dă-ți și viața pentru orice om. În fond, fiecare vrea binele celuilalt, doar că în felul lui propriu, care, în realitate dacă ajunge să facă rău, în loc să facă bine, trebuie atenționat și ajutat.

Spui că cineva a fost jignit. Personal, n-am văzut nicio jignire. Cînd spui unui om sectar, dacă e în neo-protestantism, atunci chiar e sectar, sinonim cu confesiune neo-protestantă. Nu poate primi amendă un om, sau să fie dat în judecată că l-a numit pe alt om sectar, în loc de "că aparține de confesiunea x, y, z". E sectar și-atît. E Adevărul. Mai poți adăuga eretic.
Iar dacă ești numită pe nedrept sectar, atunci e prigonire, primești încercări și îți aduni cununi și biruințe.

Iar dacă te referi la mine, că am ridicat numiri ca nerușinat sau nebun, acestea nu sunt jigniri. Nerușinat, înseamnă că nu are rușine, e lipsa rușinii în atitudinea lui, ei. În sinea ei, a lui, poate e un om minunat, dar atunci, în acele clipe, nu a avut rușine, deci nerușinat(ă). Sau nu a avut bunătate, nu a făcut binele, deci fără bine, bun, e nebun, sau nebună. E adevărul. Nu e jignire. Jignire poate fi nesimțit, că lipsa simțurilor, nu se poate dovedi întrun post pe forum, iar sufletul nu poate fi fără simț, simțul ținînd de cele materiale, fără raportarea lui, ca aluzie, la cele spirituale, cînd, atunci, nu mai poate fi jignire. Iar cu psihologia nu am nimic, atîta timp cît nu are pretenții să învețe mai bine ca creștinismul. Cînd are pretențiile astea, îi dovedesc că eșuează lamentabil.

Și să închei în nota topicului, să nu uităm de minunata carte a părintelui Cleopa, despre Vise și vedenii.



Am zis că nu mai scriu, dar uite că trebuie, din iubire, să revin. Mînca-v-ar Raiul !

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 27.01.2014 at 00:52:28.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.01.2014, 00:47:49
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu te mai necaji, Laura.
Dar cred ca intr-adevar nu folosestie prea mult sa discutam in contradictoriu daca asta este nivelul. Nu facem nici un bine si ne facem si noua rau.
Pana la un punct, anumite lucruri trebuie spuse. Dar daca nu le putem spune fara sa ne tulburam cand suntem atacati, mai bine ne retragem.
Eu m-am tot retras, si am tot hotarit sa nu mai intru in polemici agresive, dar ceva ma face sa revin si sa intru iar...
"Eu m-am tot retras, si am tot hotarit sa nu mai intru in polemici agresive, dar ceva ma face sa revin si sa intru iar..."
Da, mă regăsesc întru totul...
Desigur că accept ca ceilalți să nu fie de acord cu mine și chiar să reacționeze ferm, dur, dar să-mi atace argumentele, nu persoana. Și astfel de incidente s-au întâmplat nu doar o dată, ci frecvent, de luni întregi și - mai trist - nu mi s-au întâmplat doar mie.
Oricum, nu-i bai...
Mă bucur din toată inima că am avut ocazia de a discuta aici, pe forum, cu mai multe persoane deosebite - printre care vă numărați și dvs! - de la care am multe de învățat.
Nădăjduiesc să mai ținem legătura, Fani. Ar fi minunat! :)
Dumnezeu să fie cu dvs, Fani și să vă binecuvinteze!
Cu deosebită prețuire,
L S
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.01.2014, 00:58:11
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Voi fratilor va plingeti ba de una , ba de alta , dar sa fi vazut voi daca intervenea fratele Ioan Cezar psihologul vestit, atunci sa vedeti voi polemica si contrapunct .
Cu toata amaraciunea de acum, dar atunci ar fi fost culmea .
aproape ca suntem scapati ca prin urechile acului ,
Dar chiar... unde o mai fi de rabda sa nu intre in asa o savarina !?

In alta ordine de idei si pt. fratele fie mai Mos dintre noi, fie mai Neag : greselile mai mici sau mai mari de ortografie (pina la un punct, evident) sunt inerente aici pe forum. Toti le facem...chiar si t...toti !
Fie din graba de a nu uita ideile, fie din cauza tastaturilor vechi fie din cine mai stie ce cauza. Dar si acestea pina la un punct .
Chiar aseara vorbeam si eu despre folosirea limbii literare, musai pt. un om purtat la scoala, indiferent din ce provincie a tarii ar fi, in comunicarea publica, oficiala si grija omului cult, absolvent de gimnaziu, de a nu incurca spatiul intim, personal, propriu (unde poate vorbi cum pofteste el, chiar si trivial) cu cel public.
Insa lucrurl cel mai grav pe care l-am sesizat de multa vreme este ca multi, nepermis de multi useri nu cunosc sensul real, literara ca si pe cel figurat al cuvintelor . In aceasta necunostiinta traindu-se se ajunge la nebunie, deoarece amestecarea sensurilor cuvintelor ca si folosirea improprie a cuvintelor in limbaj duce la alienare, la nebunie, la a dori sa spui ceva si defapt sa zici cu totul altceva .
Chiar acum am constatat ca "obedienta" este tot una cu ascultarea, cu supunerea .
Vai de noi !!!! Pai ce are slugarnicia cu dragostea asculrarii si a supunerii nefatarnice si dezinteresate ?
Dar ma rog... nu mai are rost sa continui ca sunt convins ca vorbesc cu peretii !
Asta este, lucurile stau exact asa cum sunt si oamnenii : din vorbe toti suntem nemaipomeniti, dar din fapte nici pe departe. Ca de la vorba la fapta... ca de la cer la pamnint !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 27.01.2014 at 01:04:28.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.01.2014, 01:00:34
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Laura, și dacă-ți atacă persoana ce are ? Mare lucru ? La Hristos i-au atacat și trupul, nu numai persoana ca și caracter. și la Sfinții Apostoli, martiri și toți alții.

Cînd nu suporți să-ți atace persoana e un pui de mîndrie acolo, ca la Ovidiu sau la "Glykys", e aroganță. Și trebuie spart capul la acel pui de mîndrie. Spart de piatra cea din capul unchiului, Hristos. Să îl spargi tu, puiul de mîndrie, de una singură, sau să îți fie spart de oamenii prin care lucrează Dumnezeu sau chiar de El Însuși.

Dar repet, Laura, ca și mai sus:

"Am mai văzut că ești nemulțumită cînd ești atacată. Păi ce creștină mai ești tu atunci? Bucură-te, iubește-i, roagă-te pentru ei, pentru ce-i ce te atacă. Poartă-le slăbiciunile, dacă ești mai tare ca ei. "Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioși" - Romani 15, 1. Rabdă-i, deci. Ajută-i. Ridică-i. Mustră-i. Dar mai presus de orice, iubește-i și dă-ți și viața pentru orice om. În fond, fiecare vrea binele celuilalt, doar că în felul lui propriu, care, în realitate dacă ajunge să facă rău, în loc să facă bine, trebuie atenționat și ajutat."

Laura dragă, poate am vorbit în zadar și cu tine, ca și cu ceilalți. Slavă lui Dumnezeu pentru toate.

Bucurii.

P.S.: Zaharia frate, toate cele bune îți doresc, dar trivial să nu vorbim niciodată, nici măcar în somn, că ne depărtăm de îndumnezeire, de sfințenie, de dobîndirea Duhului Sfînt. Încearcă să fi on-topic, ajută cu ceva pe fratele "fallen". Ajută-l spre mîntuire.

Last edited by Daniel_Ortodox; 27.01.2014 at 01:09:14.
Reply With Quote
Răspunde