Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 08.10.2007, 17:02:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi cand vine, cand vine,... cand ajunge fiara la loc sfant.... adica dupa cum ne traduce sf. Maxim Marturisitorul, este atunci cand facem pacatul in inchipuire, cand imaginatzia devine un loc al fiarei, atunci se apropie sfarshitul...duhovnicesc...

Parusia in schimb cand va fi n-o shtie nimeni.... dar daca ecumenismul shi unirea religioasa se va face degraba atunci este de rau pentru totzi, ca va ieshi o varza shi niciunii nu-shi vor abandona credintza eretica ci shi-o vor indreptatzi... spre a lor ratacire shi auto-orbire adica pierzare, deci atunci toata credintza li se va parea buna shi vor sarbatorii in bucuria inshelarii..... vremurile sunt amare dar sa nu uitam un lucru, ca tzinta duhurilor rautatzii antihristice nu sunt totzi creshtinii ci doar aceia care se mai tzin de invatzaturi shi credintza adevarata shi traiesc dupa randuiala shi in smerenie shi in Hristos ca aceshtia sunt defapt tzintele, chiar daca nu se arata ca ei ar fi vizatzi.... shi diavolii n-au odihna pana nu-i vad pe aceshtia fie smintitzi, fie innebunitzi, batjocuritzi, rushinatzi, sau de neurmat... deci sfintzii sfintzitzi vor dispare sau se vor rari shi doar intamplator se va intalni creshtin-ortodox adevarat cu creshtin-ortodox adevarat shi atunci vor fugi unul de altul din pricina smintelilor din vazduh shi a rushinii proprii ca nu vor shti ce este de facut shi care este drumul de urmat.... iar lumea ii va batjocuri shi haitui suplimentar.... asha ca va fi vai de capul nostru, a lor atat a babelor shi femeilor cat shi a satenilor sau a creshtinilor celor din orashe... vorbaria va fi din belshug dar varza cea mare va creshte pana la ceruri shi om cu om shi persoana cu persoana nu se va mai pricepe shi va uita complet de Dumnezeu shi de creshtin-ortodoxia practicata in inima, tzinuta credintza in fatza lui Dumnezeu, nu se va mai tzine cont, haos shi bunastare a pantecului.... deci mai nene, ce ne facem cand o sa vedem cat de larga este poarta pe care merg sufletele spre pierzare..... atat de mare va fi cat o lume intreaga ce merge spre ratacire.... iar ecumenismul este o ratacire ce merge spre auto-indreptatzirea ei, vrea sa ia hatzurile dar ii trage pe totzi in prapastie.... vai de noi.... dar mai de plans sunt cei ce vor ramane captivi prin lipsa de interes a cunoashte adevarul, cei ce se multzumesc sa se amageasca cu biserica lor eretica, aceia ce-shi pastreaza falsul doar pentru ca shi parintzii lor l-au trait, pentru ca nu s-a intamplat nimic rau shi pentru ca oricum sunt altzii mai mari care vor raspunde daca credintza lor nu este adevarata, calea lor este greshita, ca oricum nu-l pot cunoashte pe Hristos, ca ortodoxia este mult prea mica shi nesemnificativa shi oricum sunt destui altzi creshtini... uitand ca este vorba despre mantuirea sufletului lor.... si nu doar de institutzii... shi ar trebui sa se intereseze... iar noi nu vom rezista chiar daca suntem in adevarata credintza.... ca shi in pilda se spune ca fiul cel bun care a ramas acasa, atunci cand s-a intors fiul risipitor, s-a aratat mai rau shi mai nevrednic decat acesta.... deci daca shi in pilda se arata deslushit cum vor sta lucrurile.... iar omul tot om, deci putem fi convinshi ca nu vom fi mai buni ca cei dinainte decat shi mai rai.... cam asta....

N-ai cum sa-i opreshti pe ecumenishti.... shi nici nu are rost... chiar daca ai putea.... se vor convinge ei singuri daca nu reushesc sa-i creada pe sfintzii parintzi....

iertare ca iar am avut logoree, shi haotizare forumista, deci imi cer iertare celor carora le-am rapit din timp incercand sa priceapa cate ceva din amalgamul de fraze dezlanate....

oricum sfarshitul nu-i aici....Nu-i aici.... nu-i aici.... :)
Reply With Quote
  #172  
Vechi 08.10.2007, 17:12:29
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

da, de fapt in cip e un fel de mic dracusor care o sa ti sopteasca la urheche "bau" si ai sa te sperii si ai sa moooriii
Reply With Quote
  #173  
Vechi 08.10.2007, 17:12:48
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

oricum sfarshitul nu-i aici....Nu-i aici.... nu-i aici....
si uite asa imi aminintesc de Florian Pitis care era mason..:D
Reply With Quote
  #174  
Vechi 08.10.2007, 17:14:21
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

:D
Reply With Quote
  #175  
Vechi 08.10.2007, 17:16:54
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

eu nu cred ca era mason, altfel nu ar fi cerut inmormintare crestineasca si mai ales impartasire inainte de moarte, ce zici Jenica, calator?
Reply With Quote
  #176  
Vechi 08.10.2007, 18:05:16
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

daca era mason de ce a venit popa si daca era crestin de ce a venit masonul. Era crestin cu prieteni masoni, era un mason care s-a convertit pe patul de moarte. Am citit ca una din conditii in racolarea amsonilor este ca acestia sa fie religiosi (indferent de care fel)
Reply With Quote
  #177  
Vechi 08.10.2007, 18:34:00
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
eu nu cred ca era mason, altfel nu ar fi cerut inmormintare crestineasca si mai ales impartasire inainte de moarte, ce zici Jenica, calator?
Eu am mai spus o data pe aici: privind cu atentie am vazut la inmormantarea lui Pittis ca unii se salutau cu mana la inima, precum masonii. Ei bine, m-am inecat cand am vazut ca preotii au intrat, au ajuns in dreptul lui Virgil Iantu, cel mai varstnic dintre preoti l-a sarutat pe Iantu pe obraz, iar Iantu l-a salutat...cum credeti? cu mana la inima!??? Mi s-a parut ceva...parca visam urat! Cum putea Iantu sa salute un preot cu salutul masonilor, si apoi sa se pupe pe obraz? Nici nu ma gandesc mai departe...In cazul asta nu ma mira nici randuiala inmormantarii nici dorinta lui de impartasire cu Hristos... poate ca s-a pocait in ultimele momente, numai Dumnezeu stie.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 08.10.2007, 19:20:17
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marilena12
poate ca s-a pocait in ultimele momente, numai Dumnezeu stie.
In cazul asta nu numai Dumnezeu ci si preotii care au participat, deci daca cineva de aici are posibilitatea sa-i intrebe CE A AVUT LOC ACOLO, ce fel de ritual, la inmormintare sa o faca si sa ne spuna si noua pentru ca toti cred ca am rapas masca, cu un nod in git!
Unde slujesc preotii respectivi, haideti sa-i localizam si sa-i intrebam, asa crestineste!
Reply With Quote
  #179  
Vechi 08.10.2007, 20:02:36
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

era bun un cip acuma nu cozia Imediat localizam
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism? BogdanF2 Generalitati 150 21.12.2014 21:06:04
Ecumenism Tartaruga Biserici Protestante 230 04.12.2012 01:46:41
Ecumenism ancah Biserica Ortodoxa Romana 206 31.05.2010 03:51:19
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 16:10:49
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 09:35:57