Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 04.11.2007, 23:04:36
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

:)Ancaemanuel, de ce?...corecteaza cu blindete, asa invatam unii de la altii:)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 05.11.2007, 01:23:03
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kvlr
de fapt nu evita... e stiut faptul ca a durat ceva timp pana sa recunoasca toate Patriarhiile pe cea Romana... in ceea ce priveste comuniunea: sa inteleg ca trebuia sa asteptam pana ne invitau altii sa ne declaram autocefali? Pai asa asteptam mult si bine... si in anul 2007 primeam Sfantul si Marele Mir tot de la Constantinopol...! Nici o Biserica nu a asteptat ca cineva sa o declare automat autocefala..nici cea Rusa nici oricare alta...fiecare si a cerut un drep care ii apartine...sau inca trebuia sa fim si acum sub jurisdicita Patriarhiei Ecumenice?! imi pare rau dar nu va pot da dreptate! Dumnezeu sa ne lumineze!
Rog sa interpretati cuvintele asa cum sunt asternute. Nu am spus sa fim invitati sa ne declaram autocefali si nici ca altcineva sa ne declare autocefala Biserica. Comuniune inseamna ca pe cei pe care ii consideri apropiati sa iti fie alaturi si in luarea deciziilor. Nu strica o intrebare, un sfat, un cuvant bun. Ce inseamna comuniune cu cineva daca nu te intereseaza parerea aceluia?
Pot sa va spun ca eu cred ca in aceasta lume mai usor se distruge ceva decat se implineste, asadar, ceea ce trebuie pastrat sau implinit trebuie savarsit mai cu luare aminte.
Nu mi-ar pasa daca am fi sub jurisdictia Patriarhiei Ecumenice daca asa am fi si impreuna cu Hristos, nu mi-ar pasa daca am fi mai aproape de Patriarhia Ierusalimului daca asa am fi si alaturi de Sfintii Parinti.
Nu uitati ca cei ce au dobandit autonomii au fost muritori iar somnul nostru naste monstri. Pe lucrarile unora altii isi framanta acum palmele.
Vedeti acum un Sf Vasile sau un Sf Grigore in Biserica noastra care sa poata da piept nevoilor vremii de azi, pastrand credinta stramoseasca neintinata? De nu avem, atunci trebuie sa recunoastem ca adevaratii purtatori de cuvant ce ar trebui sa participe la adunari ecumenice nu sunt romani cum nici Sf Vasile sau Sf Grigore nu au fost romani.
Orgoliul poate functioneaza in politica, in fotbal, la pescuit dar in credinta nu.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #93  
Vechi 14.11.2007, 11:45:44
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Nu stiu cum sunt altii,dar nu stiu cate ecumenisme va mai suporta sufletul meu pana voi trece la ritul vechi probabil,cum sunt rusii,ce au pastrat ortodoxia intacta,fara compromisuri.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 14.11.2007, 14:35:19
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancaemanuel
Citat:
În prealabil postat de ancah
Ortodoxul este si antifascist. Deci poate fi anti_x.
Ecumenismul modern, de care vorbim, constituie un pericol pentru ortodoxie, chiar pentru omenire, in drumul ei spre mantuire. Si atunci cum sa te aliezi cu un pericol?
Ce ?
Tu auzi ce vorbesti ?
De cind credinta are treaba cu lumea asta, si mai ales cu treburile politice ?
Daca nu gasesc credinta, voi parasi acest forum.
Exemplul cu anfifascismul era referitor la afirmatia facuta de ancamanuel"Am un comentariu la mesajul dvs: nu inteleg pe cei anti_x de orice fel ar fi.
cum poti fi crestin si anti_cuiva ?
Deci crestinul poate fi antifascist, antiterorist, etc.

Si ca sa-ti raspund la intrebare: Da, ma aud ce vorbesc. Si un crestin poate fi impotriva unui lucru, care nu numai ca nu ii foloseste, dar ii si dauneaza. Iar credinta are treaba cu lumea, in masura in care tinem cont de Dumnezeu in actiunile si deciziile noastre zilnice. Daca despartim credinta de viata de zi cu zi, nu suntem decat niste fatarnici, iar in termeni religiosi, farisei. Ceea ce eu nu vreau sa fiu.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 14.11.2007, 19:58:39
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de astrud
Imi fac mea culpa. Am scris "autocefalia" dar in minte aveam "Patriarhia". Stiu ca administrativ este bine astfel insa cred ca e crestineste (daca tot esti in comuniune cu celelalte biserici) sa faci orice pas nu prin autodeclarare ci tot in comuniune.
Manualele de Istorie Bisericeasca din tara noastra vor evita sa prezinte anumite aspecte cum ca mult timp Biserica Rusa ne-a vazut doar ca Mitropolie, nerecunoscand autointitularea de Patriarhie sau ca Bisericile din Sf Munte Athos si nu numai s-au intristat mult de inovatiile din BOR.
sa nu mai luam in considerare biserica rusa devreme ce e asa politizata incit nu vrea sa vada adevarul ci prefera sa considere reiinfiintarea unor mitropolii vechi in Basarabia ca extindere teritoriala .Ei nu-si mai revin de cind cu epoca comunismului si le este teama de ceea ce au facut 70 ani in Europa de est.In atitia ani biserica rusa a ajuns suficient de politizata ca sa nu mai fie ceea ce a fost pe vremuri anterioare tavalugului rosu,devreme ce nu vrea sa vada adevarul si trece ,prin ierarhii ei ,la amenintari .Ce dovada de crestinism ortodox mai e si asta.!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 15.11.2007, 16:56:26
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Am amintit Biserica Ortodoxa Rusa doar pentru ca e una din bisericile cu care Biserica noastra Ortodoxa se lauda ca este in comuniune. Una este insa Biserica si alta sunt ierarhii ei.
Vedem paiele din acea Biserica (sau alte Biserici) dar barna din ochiul nostru, nu.
Si la noi situatia este destul de nefericita. Si la noi avem atatea cazuri de parinti care una ne spun si alta ei fac, cazuri de politizati de masoni.... avem noi treaba noastra de rezolvat. Sa o lasam uitarii pe a celorlalti.

Reply With Quote
  #97  
Vechi 16.11.2007, 15:27:00
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

In speranta ca pe cineva va ajuta cartea "Ortodoxia si ecumenismul - de ce un crestin ortodox nu poate fi ecumenist" scrisa de Arhimandrit Serafim (Alexiev) si Arhimandrit Serghie (Jazadjiev), o puteti gasi aici:

http://www.misiune-ortodoxa.ro/download.php?view.416

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism? BogdanF2 Generalitati 150 21.12.2014 21:06:04
Ecumenism ancah Biserica Ortodoxa Romana 206 31.05.2010 03:51:19
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 16:10:49
Ecumenism Iacov Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 178 08.10.2007 20:02:36
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 09:35:57