Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.06.2007, 11:38:32
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina83
Imi pare rau ca nu pot spune cine este duhovnicul meu si in ce privinte nu este el deacord cu Pr.Boca, dar nu vreau sa fac pe nimeni sa il judece.Imi cer iertare daca am suparat pe cineva.
Nu trebuie sa ne spui numele duhovnicului. Dar in ce privinta nu este de acord duhovnicul tau cu Pr. Arsenie. Sau Pr. Papacioc cu Pr. Arsenie Boca?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.06.2007, 12:51:51
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Ancah,si eu sunt de acord cu Cristina,referitor la faptul de a nu ne spune numele Parintelui ei Duhovnic,eu decat am facut o simpla presupunere,si anume aceea ca s-ar putea sa fie chiar Sfintia Sa Duhovnicul ei,dar nu vreau sa aflu mai multe detalii,daca intr-adevar este asa sau nu,era decat o simpla supozitie de-a mea,atat si nimic mai mult,fie ca ma insel eu,sau nu.Cat despre faptul ca nu vrea sa ne spuna mai multe despre divergentele si punctele in care il contrazice,cred ca nu vrea sa ne spuna,pt.ca sa nu se sminteasca altii care citesc diferentele de opinie,dar numai cei smintiti se smintesc cu adevarat,deci nu toata lumea,dar si eu sunt de parere sa nu spuna in ce privinte nu este de acord Parintele Cuvios Arsenie Papacioc cu Parintele Cuvios Arsenie Boca,caci s-ar tulbura multi,poate si mai mult ca sigur,asa ca sa lasam toate in seama Lui Dumnezeu si in Voia Lui,cred ca asa este mai intelept,nu stiu eu asta,aceasta e decat parerea mea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.06.2007, 17:30:17
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Sebastiana, iata un punct de vedere care imi place. Mai invat si eu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.06.2007, 09:08:14
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Ancah,si mie imi place cum gandesti tu,am citit multe mesaje de-ale tale,mai ales imi place f.mult talcuire la rugaciunea Domneasca"Tatal nostru",asa ca toti avem de invatat,unii de la altii.:)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.06.2007, 12:08:11
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sebastiana, sa ne intelegem, eu doar am postat talcuirea, nu am scris-o, aceasta apartinand Sf. Nicolae Velimirovici. As vrea sa pot talcui eu asa de bine. Dar iti multumesc de apreciere. Cat o merit, Dumnezeu stie.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.06.2007, 12:40:51
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Stiu ca ai mentionat acolo numele celui care a talcuit-o,respectiv a Sfantului Nicolae Velimirovici,dar eu m-am referit la intentia ta frumoasa de a o posta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.06.2007, 13:37:58
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

In ciuda oricaror indaratnice pareri, biografia parintelui a fost o pagina de calvar. Dosarul sau de Securitate, pe care nimeni nu a avut pana acum curiozitatea sa-l cerceteze, dezvaluie o realitate cumplita: urmarit si hartuit ca un hot, Arsenie Boca trebuia sa fie intinat moral. Pe dosarul de urmarire operativa nr. 564, colonelul Gheorghe Craciun scria: “A se strange material compromitator contra lui Arsenie Boca”, adaugand apoi, intr-un raport separat: “Arsenie Boca este un element ostil si dusmanos regimului, care cauta sa deruteze oamenii de la munca, infiltrandu-le in suflet misticismul si fanatismul, speculandu-le in acelasi timp ignoranta. Fata de cele de mai sus s-au luat masuri pentru a se face o retea informativa serioasa in mediul acestuia, in sensul de a trimite la el elemente bine instruite, eventual travestite (adeseori in monahii si monahi, n.n.), care sa caute a-l compromite (...) Mutarea lui Arsenie Boca in alta parte nu rezolva problema, atata vreme cat nu e compromis”.
Acuzat de toate relele pamantului (inclusiv legionarism), parintele va fi arestat in mai multe randuri si condamnat la doi ani de Canal, intr-un proces cu usile inchise. Motivul: omisiune de denunt si misticism. In tot acest timp, implinind parca vorbele din Biblie, parintele s-a daruit chiar locurilor de pedeapsa si surghiun: Prislop, Draganescu (biserica pe care a pictat-o integral), Schitul Maicilor. Surghiunul vremurilor atee razbate din fiecare pagina a dosarului, invaluind faptura parintelui cu aura stralucitoare a martirului intru Hristos.

Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.06.2007, 21:23:18
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

recent am fost intr-un pelerinaj in MARAMURES si ne-am intors pe la man. SF. TREIME BIC,aproape deloc.Simleul Silvaniei. Acolo este stareta o maica ce a fost 20 ani calugarita la man. PRISLOP. Simbata seara citeva dintre noi,cele aflate in pelerinajul acesta organizat de ARAD, am solicitat sa ne povesteasca despre parintele ARSENIE BOCA ,PE CARE L-A CUNOSCUT,fiind atitia ani la man. Prislop. Ea ne-a povestit cum a vindecat-o parintele de CANCER LA FICAT ,EA AVIND VIRSTA DE 27 ANI ATUNCI.DUPA scurt timp de la intilnirea cu prea cuviosia SA la bis. DRAGANESCU ,unde picta parintele,ea si- a revenit treptat si cind a venit parintele la Prislop,i-a multumit. Am remarcat din povestire ca parintele ARSENIE B. era foarte smerit. Atunci cind ea i-a multumit EL I-A ZIS:CREDINTA TA TE-A VINDECATmAICA STARETA NU SE INDOIESTE DE FAPTUL CA PARINTELE Arsenie Boca este un sfint.ba mai mult ea mi-a confirmat ca si acum se simte ajutata de parintele Arsenie in rez. diverselor probleme grele ce i se ivesc in cale. Ne-a spus ca din discutia cu parintele si-a dat seama ca el stie niste amanunte din viata ei pe care numai ea le stia.Boala a fost diagnosticata de medici ,ea prezentindu-se la parintele doar cind nu mai era nimic de facut.
Dar este a doua persoana care face aceasta afirmatie;SIMT SI AZI [adica in aceste zile,in acest timp in care traieste]CA IMI AJUTAsI CIND MA GINDESC CA IN CARTEA patericul romanesc DE PR.Ioanichie Balan DE LA MAN. sIHASTRIA,ARSENIE BOCA NICI MACAR NU ESTE TRECUT!IN NICI UN FEL CA SI CUM NICI NU AR FI EXISTAT IN ROMANIA!ESTE STRIGATOARE LA CER O ASTFEL DE ATITUDINE!SE PARE CA PARINTELE ARSENIE BOCA ARE DUSMANI SI ACUM DUPA MOARTE SI INCA IN RINDUL CELOR DIN BREASLA SA. Eu nu stiu cum este cu putinta asa ceva ,dupa ce a scris acea uimitoare si unica ,in modul de abordare,carte CARAREA IMPARATIEI ,prea cuviosia sa fiind preocupat demetodele de regenerare a neamului nostru romanesc.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.06.2007, 21:29:40
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

vsoviparintele ARSENIE boca NU SCIRTIIE IN NICI O PROBLEMA ;eu i-am citit toate cartile si predicile din cartea CUVINTE VII ,predici scurte dar de o mare si uimitoare profunzime.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.06.2007, 22:49:48
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

PARINTELE A.BOCA a spus ca va muri otravit si ca i se va trage de la o femeie [care se presupune a fi fost ceausescu elena] ,dar ca nu va face nimic ca sa scape ca el si-a terminat misiunea pe aceasta lume . A mai spus ca la sf. anului dupa moartea sa va fi o mare razmerita cu schimbarea regimului in tara.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele Arsenie Boca 06dec Mari Duhovnici si predicile lor 34 07.12.2013 18:02:21
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31
20 de ani de la moartea lui arsenie boca florisca Generalitati 1 19.11.2009 00:30:41