Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.10.2007, 20:48:04
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Nu e prima si nici ultima comunitate unde se intampla asa ceva,daca ce fac stilistii reprezinta dovada 'credinciosiei lor",sa ne explice apologetul lor pe ac . forum,respectiv Luly,cum sta treaba.Ca preotul nu reuseste sa rezolve diferendele aparute....sa ia aminte la ce scrie Sf Ioan Hrisostom in legatura cu priceperea de care trebuie sa dea dovada preotul in relatiile cu cei din jur,ortodocsi sau neortodocsi,abilitatea si diplomatia pot fi de folos,la fel catehizarea credinciosilor este absolut necesara pt. a-i mentine uniti.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.10.2007, 22:33:18
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

ma, voi sunteti momiti sa scoateti zvonuri pe banda rulanta?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.10.2007, 00:44:09
credintadreapta credintadreapta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 8
Implicit

Iuda, mesajul tau parca nu e scris in limba romana. Spune numele satului ca daca e uitat de lume o sa ni-l faci cunoscut.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.10.2007, 14:36:31
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

in primul rand fratilor am zis ca problema a ajuns la episcopie dar ce poate face episcopia?nu este un zvon ceea ce am scris fac parte din acea parohie,din pacate nu pot da nume,eu am vrut doar un sfat de la voi.enoriasii acestei parohii care sunt stilisti vin si ameninta ca sa primeasca acesti preoti pe stil vechi dar asta se intampla doar la inmormantari.nu au voie sa vina in aceasta biserica pe stil nou atata timp cat ei apartin de ierusalim ,si mai ales cu forta ,ajutati si chemati de sateni.eu va intreb cum am putea sa facem fata acestor situatii.concret nimeni nu poate face nimic ,nici episcopia ,nici politia decat pe moment.acesti enoriasi cred ca aceasta biserica este a lor dar ca fac ce vor ei din ea nu ceea ce trebuie si ce se spune de sus adica de le episcopiue ,mai pe scurt cred ca au dreptul de a face ce vor.acesti preoti apartine vin din cartierul militari din bucuresti.ma gandesc ca Domnul trebuie sa afle solutie la aceasta problema si ca nu se poate ca eretici sau stilistii sa faca ce vor cu biserica ortodoxa pe stil nou a lui Hristos
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.10.2007, 15:17:36
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

stilistii sunt cu atat mai periculosi cu cat incearca sa se impuna majoritatii..ispita esti pe stil vechi?Atunci ti se potriveste nick-ul!!!!Parerea mea e ca sunteti nitel cam dusi...postasul care aduce copiilor alocatia intrand in casa mea si vazand reverenda sotului in cuier a cascat ochii mari si a precizat f.taios(fara sa-l intrebe nimeni nimic)ca ortodocsii sunt rataciti,sa ma informez cum sat treaba cu calendarul...domnilor stilisti dragoste cu forta nu se poate!Iuda..sa-i lasati in plata Domnului..nu merita decat ignorati pentru ca sunt f.coltosi!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.10.2007, 15:42:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Urzicuta,de regula imi place cum pui problema pe forum,asa,mai realist si uneori impartiala,lucru pe care-l apreciez,fiindca te apropii cumva de modalitatea mea de perceptie asupra lucrurilor inconjuratoare,insa cand vine vorba de credinciosii pe stilul vechi devii foarte acida,si aproape nejustificat.Nu stiu ce probleme ai avut sau ai cu acestia,sau doar cu modalitatea lor de "ratacire" in constiinta ta,dar mi se pare totusi deplasata atitudinea ta fata de acestia,nici macar fata de catolici sau alte confesiuni nu reactionezi astfel.De ce oare?
Va spun sigur,credinciosii pe stilul vechi nu dau buzna in biserica,care nu este construita de dansii,ei au autonomie proprie in aceasta priviinta,si nu sunt asa violenti sau neastamparati cum sunt caracterizati aici,mai degraba conducatorii bisericii Bor le perturba activitatea si-i deranjeaza in repetate randuri.
Iuda,din pacate nu ai explicat situatia ca sa fie priceputa cum trebuie,si scuza-ma,dar,dupa cum spunea cineva aici,parca nu ai scris in limba romana,lipsa virgulelor si caligrafia precara da alte intelesuri propozitiilor tale,sau mai degraba nu se mai intelege nimic din ceea ce scrii.
Fii mai explixit(a),spune despre ce sat este vorba,despre ce adunare confesionala,mai concret,este vorba,si tu ce rol indeplinesti in toata aceasta treaba,pe care cel mai sigur o poti rezolva cu Episcopul zonei respective.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.10.2007, 15:43:06
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Urzicuta,de regula imi place cum pui problema pe forum,asa,mai realist si uneori impartiala,lucru pe care-l apreciez,fiindca te apropii cumva de modalitatea mea de perceptie asupra lucrurilor inconjuratoare,insa cand vine vorba de credinciosii pe stilul vechi devii foarte acida,si aproape nejustificat.Nu stiu ce probleme ai avut sau ai cu acestia,sau doar cu modalitatea lor de "ratacire" in constiinta ta,dar mi se pare totusi deplasata atitudinea ta fata de acestia,nici macar fata de catolici sau alte confesiuni nu reactionezi astfel.De ce oare?
Va spun sigur,credinciosii pe stilul vechi nu dau buzna in biserica,care nu este construita de dansii,ei au autonomie proprie in aceasta priviinta,si nu sunt asa violenti sau neastamparati cum sunt caracterizati aici,mai degraba conducatorii bisericii Bor le perturba activitatea si-i deranjeaza in repetate randuri.
Iuda,din pacate nu ai explicat situatia ca sa fie priceputa cum trebuie,si scuza-ma,dar,dupa cum spunea cineva aici,parca nu ai scris in limba romana,lipsa virgulelor si caligrafia precara da alte intelesuri propozitiilor tale,sau mai degraba nu se mai intelege nimic din ceea ce scrii.
Fii mai explicit(a),spune despre ce sat este vorba,despre ce adunare confesionala,mai concret,este vorba,si tu ce rol indeplinesti in toata aceasta treaba,pe care cel mai sigur o poti rezolva cu Episcopul zonei respective.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.10.2007, 15:54:43
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

foarte simplu :toti stilistii pe care i-am cunoscut erau mai insistenti si mai aroganti decat martorii lui iehova sau decat mormonii..si apoi mai e acest Luly pe forum care a fost atat de insistent si convins ca el detine adevarul suprem(ref,la schimbarea calendarului)de fapt nu numai ca pledeaza o cauza cauta pierduta dar isi impune cu forta punctul de vedere ..mie mi se pare o mare aberatie ceea ce sustin ei si mi-am argumentat aceasta convingere pe alte topicuri...au mers prea departe,nu accepta preoti,boteaza inca o data pe cei care intra in secta lorSI-AU ALES PREOTII LOR,EPISCOPII LOR SE falesc cu sf.gLICHERIE,DE PARCA AR fi sf.apostol Pavel cel putin ...faptul ca ii ignora pe cei hirotoniti de Biserica noastra nu te pune nitel pe ganduri???
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.10.2007, 18:58:50
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

problema vine de la BOR care nu ne lasa si ne impiedica sa avem cimitire. avem foarte putine si mici ca intindere in comparatie cu numarul credinciosilor... si daca nu ma insel acelea sunt rezervate doar monahilor. e de inteles motivul pt care nu vor sa ia masuri...

zici ca nu e zvon? o fi si asta la fel de adevarat ca taina spalarii picioarelor si a doua botezare? slava Domnului ca acestea sunt verificabile si oricine ne va cerceta va afla adevarul... si au aflat destui... dar ce te faci cand numele satului nu e cunoscut?

pe de alta parte... care e problema daca isi inmormanteaza si ei mortii acolo? unde e dragostea de care ne acuzati ca "nu o avem"?!

si sincer, refuz sa cred ca administratia nu-i lasa sa-si inmormanteze rudele acolo. daca sunt opriti, cu forta nu o pot face... sa fim seriosi.

urzicuta, nu inteleg aluzia cu postasul... ce te face sa crezi ca apartine de BOSV? ca daca apartine n-avea cum sa spuna "ortodocsii sunt rataciti", din moment ce el inusi este ortodox.
urzicuto, fara suparare, dar intreci orice limita. ne acuzi de aroganta in timp ce faci afirmatii cat se poate de aberante si lipsite de temei. cu ce ti-a bagat Luly pe gat si ti-a impus punctul de vedere? poti da exemple concrete? orice afirmatie a lui a fost argumentata si vad ca nimeni n-a gasit contraargumente.
si da, toti suntem convinsi ca acesta e adevarul. avem datoria sa-l marturisim. tu ai ingenunchea in fata unui catolic si i-ai da dreptate? poti umili Adevarul in fata minciunii?! poate ai auzit si tu intamplarea tanarului care a spus "poate" intr-o conversatie cu un ateu...

iuda, eu zic sa te interesezi mai bine de cine e vorba si apoi vino sa arunci cu noroi. satenii apartin de Ierusalim sau de manastirea din Militari? parca eram acuzati ca n-avem comuniune cu Ierusalimul desi slujim dupa acelasi calendar...
ati ajuns sa va contraziceti singuri din dorinta de a denigra imaginea Bisericii adevarate.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.10.2007, 19:56:12
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

ispita,iuda stie ce spune si pot confirma ca este adevarat in satul cu pricina (nu-i pot mentiona numele fiindca ea nu vrea acest lucru)chiar se intampla aceste grozavii..ce nu-ti vine sa crezi?si nu arunca cu noroi spune ceea ce se intampla acolo,e f.grav ca nimeni nu ia masuri,de ce nu va inmormantati mortii laolalta cu ai nostri daca nu aveti locuri.de ce nu acceptati sa oficieze slujbele un preot ortodox autentic..voi va luati de calendar altii talmacesc Sf.Scripturi numai ei stiu cum...zi-i cum vrei tot erezie este..voi pastrati doar in aparenta aceleasi date ca in trecut..in spatele lor se ascund niste realitati astrale neconforme cu regulile date de Sf.parinti pentru stabilirea datei Pastelui.
Sa tragem concluzia ca Biserica Ortodoxa pe stil vechi este una cu cea adevarata?
Desi ati pastrat dreapta credinta nu mai indepliniti conditia aIIa a apartenentei la Bioserica,devenind schismatici prin separarea de ierarhia canonica..pentru a va institui o ierarhie proprie(alesii aceia cu nume ciudate),paralela cu pierderea continuitatii apostolice si la voi ca si la eretici..si i-am raspuns si lui Ory de ce sunt atat de indignata.Adica esti cu un pas in fata tuturor religiilor si deodata te ratacesti..hirotonesti altfel de preoti,altfel de episcopi..ai nostri nu sunt destul de vrednici???????Daca Sf.Ciprian a spus:"Unde este episcopul este si Biserica"..rezulta draguta ca episcopul ramane episcop cat timp face parte dintr-un Sf.Sinod!!!!!!!!!Episcopul care se separa cu ceva de ceea ce a marturisit la hirotonie cade din har,pierde continuitatea apostolica si nu mai poate face hirotonii..Adica este ERETIC!!!!!!!!!!De admirat la voi nu este nimic...habotnicia cu care tineti calendarul(va invit sa cititi ce spune LulY)
Daca recunoasteti ierarhia canonica a Bisericii dupa modelul Sf,Munte Athos imi scot si eu palaria..pana atunci ma declar plictisita de sporovaiala voastra despre calendar.Este de doi bani.Poruncile nu pot fi schimbate peste noapte ca aveti voi viziuni.Draga ispita cu persoana ta nu am personal nimic,ma plictiseste ceea ce sustii.
Inmormantati-va soro mortii laolalta cu ai nostri ca nu se apuca in groapa sa faca propaganda religioasa!:angry:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ti-ai facut tema? spre_rasarit Generalitati 20 30.10.2011 18:11:37
Voi ce ati fi facut? delia31 Generalitati 59 17.05.2010 11:13:36
24 s-a facut 16 ore cozia Generalitati 10 22.07.2008 01:23:32