Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 08.04.2008, 16:22:41
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PadreCory
Nu vad dc credeti ca moartea PF Patriarh Teoctist a adus ortodoxia romaneasca mai aproape de Masonerie.
Nici eu nu prea vad de ce credetzi ca vedetzi... iar ce afirmatzi afirmatzi dumneavoastr, shi nu scrie nimeni ce spunetzi ca atzi fi citit... shi afirmatzi ca ash fi afirmat.... PF Teoctist a adus ortodoxia mai aproape de locul ei, de traditzionalism, iar traditzionalismul nu este sinonim cu "habotnicismul" sau extremismul exclusivist ci este un fundamentalism shi habotnicism shi extremism in sensul bun, adica pe calea spre Hristos shi nu spre desfranarea lumeasca adica spre cei ce infraneaza desavarshirea ca sa tempereze cu compromisul lumesc al caii de mijloc ce e shi cu mamona shi ar vrea sa fie shi cu Hristos...

V-atzi specializat in dezinformare :) poi cine a afirmat ca PF Teoctist a adus ortodocsia spre Masonerie decat insushi domnia ta avand bineintzeles intentzia de a se lipi aceasta remarca de urechile naivilor... asha ca dintr-o neinsemnata greshelutza sau neobservare sau poate o fireasca neintzelegere de moment... sa fim serioshi Padre Cori, dumneata eshti versat in controverse shi faci ravagii pe forumuri asha ca :(??????
Reply With Quote
  #262  
Vechi 08.04.2008, 18:03:47
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

In ziua si la ora in care a fost ales Daniel ca Patriarh, deasupra orasului meu natal a aparut un curcubeu mare dintr-un capat in altul al orasului, dar nu s-a impreunat la mijloc, deci incomplet. E un inceput de speranta!:)

Reply With Quote
  #263  
Vechi 08.04.2008, 22:57:14
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Nu stiu cine este Cornel dar nu inteleg cum se poate jigni un om doar pentru ca nu suntem de acord cu el.
Reply With Quote
  #264  
Vechi 09.04.2008, 04:11:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sa evitam jignirile sub orice forma si sa pastram un dialog civilizat.

stim deja cine este PadreCory:

(Pr. drd. Coriolan C. Muresan, din Lugoj, Vicar Judecãtoresc al Eparhiei greco-catolice de Lugoj si Secretar al Comisiei misionar-ecumenice a Bisericii Greco-Catolice, asistent spiritual national AGRU )
Reply With Quote
  #265  
Vechi 09.04.2008, 08:21:09
SSB SSB is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.04.2008
Mesaje: 51
Implicit

Sa fim seriosi! Un asa de important om nu ar avea timp sa stea pe forum, mai ales pe unul Ortodox. Va dati seama ca un astfel de om are MULTA treaba; iar padrele acesta sta numai pe forum. Intra din ora in ora... Eu cand am avut prilejul sa le dau accept pe messenger au zis ca sunt Mari teologi si 'protopsalti' ai facultatii teologice din sibiu. In cateva zile mi-au zis cateva gogomanii nerusinate, si le-am dat ignore! Totusi ei 'este' niste misionari, care nu prea le iese 'misiunea'. Eu nu stiu daca un vicar asa de important ar avea timp pentru discutii interminabile pe forumuri... Este, sigur, unul dintre cei despre care vorbesc eu, care au ca plan VIRUSAREA FORUMURILOR ORTODOXE CU DOCTRINE ECUMENISTO-VICLENESTI. Sa dea Dumnezeu sa ma insel; dar, nu prea as crede identitatea lui. In plus, ar putea unul sa zica: ' eu sunt patriarhul Bartolomeu'. Asta inseamna sa-l si credem?!
Reply With Quote
  #266  
Vechi 09.04.2008, 09:06:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Mi se pare normal sa il credem ,increderea in aproapele este o virtute crestina ,este respectarea poruncii :"Iubeste-ti aproapele!" Daca am avut cateva experiente neplacute nu trebuie sa generalizam.
Poate parintele vrea sa vada ce reactie avem in legatura cu apropierea dintre cele doua biserici ,nu sa incerce o convertire ,caci convertind doua ,trei persoane mare realizare nu ar fi.
Nu stiu de ce atata deranj pt.unificare din partea unora ,noi mergem pe drumul nostru .
Sa ne dea Dumnezeu zile si sa nu apucam vremurile de prigoana care se proorocesc.
Si in orasul nostru exista biserica catolica ,este cu hramul sf.Anton.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 09.04.2008, 10:19:03
SSB SSB is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.04.2008
Mesaje: 51
Implicit

Prigoana nu va mai fi de tip materiala, ci duhovniceasca! Cand ortodocsii nu vor mai avea pästori buni, ci chiar cei datori sa pastoreasca turma, o vor pastori spre cea catolica, zicand 'Faceti ascultare de Sfantul Sinod'; iar 'sfantul sinod' va fi teapan de antihristi infiltrati! Aceasta va fi prigoana!
Reply With Quote
  #268  
Vechi 09.04.2008, 10:33:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SSB
Prigoana nu va mai fi de tip materiala, ci duhovniceasca! Cand ortodocsii nu vor mai avea pästori buni, ci chiar cei datori sa pastoreasca turma, o vor pastori spre cea catolica, zicand 'Faceti ascultare de Sfantul Sinod'; iar 'sfantul sinod' va fi teapan de antihristi infiltrati! Aceasta va fi prigoana!
Chiar despre aceasta prigoana vorbeam .
Reply With Quote
  #269  
Vechi 09.04.2008, 11:49:20
SSB SSB is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.04.2008
Mesaje: 51
Implicit

Sfantul Ioan Iacob, Románul, vorbea despre inceputul acestei prigoane inca din vremea sa (aproximativ acum 100 de ani), iar la adresa ierarhilor BOR vorbea cu mult dispret! Asta se vede in scrierile sale. Stia el ceva de vorbea foarte dur si respingator despre ierarhi. Dar, sa se fi schimbat lumea si sa fi venit alti ierarhi mai cuviosi si nepatati de grijile functiilor? Eu cred ca nu ne departam de prigoane, ci mai mult ne apropiem de ea!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patriarhul Daniel implineste 23 de ani de calugarie costel Stiri, actualitati, anunturi 1 08.08.2010 23:48:39
Patriarhul Daniel accidentat lucia_anghelina Stiri, actualitati, anunturi 4 12.04.2008 01:29:05