Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1491  
Vechi 04.03.2018, 16:29:01
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Am pus mai sus o expunere mai completa a invataturii ortodoxe despre glosolalie.
  #1492  
Vechi 04.03.2018, 20:40:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Sustii minciuna asta gogonata a zecea oara. Nu te-ai plictisit?
NICIODATA nu am afirmat ca vorbirea in limbi nu poate fi o invatatura.
E doar minciuna ta.

Am spus ca atunci cand omul se adreseaza lui Dumnezeu, el se roaga, NU proroceste, nu invata nu aduce o descoperire, nimic.
Cand omul vorbeste cu Dumnezeu e doar rugaciune, nu poate fi vorba de proorocie sau invatatura. Asta am zis.
Tu te prefaci sau asa esti tu? Cum imi spui mie ca as minti cand tu minti si cu textul tau in fata? Cred ca asta e culmea minciunii, nu poate sa existe ceva mai mult. In viata mea nu am intalnit asa ceva, poate tu ai si alte probleme, ce tin de intelegerea simpla a lucrurilor.
Ai spus ca cel ce vorbeste in limbi vorbeste lui Dumnezeu si face un singur lucru, se roaga. Dupa aceea, cad ti-am adus argumentele, ai inceput sa spui ca vorbirea in limbi este si altceva decat rugaciune. Asa ca nu ma mai acuza, cu nesimtire , de fiecare data ca mint, cand cel ce o face esti, de fiecare data. Dupa ce ca faci asta, nu mai recunosti ce ai sustinut, in loc sa fii mai umil, ca ai gresit, daca tot nu recunosti, mai ai si tupeul sa-i acuzi pe altii de minciuna. Cata nesimtire ai sa faci asta de fiecare data? Iar penticostalii spun ca vorbirea in limbi e doar rugaciune, asa cum am dat din acel articol. Daca spun ca e si altceva adu un articol macar in care penticostalii spun asta. ca sa nu mai minti iar si sa ma acuzi pe mine de minciuna.
  #1493  
Vechi 04.03.2018, 20:55:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
E a unsprezecea oara cand tragi aceeasi minciuna.
Daca nu reusesti sa pricepi ceva, intreaba omule!
Nu te repezi sa crezi ce vrei tu si apoi sa pui cuvinte in gura interlocutorilor tai!
Nu-i crestineste

Niciodata nu am afirmat ca vorbirea in limbi e doar rugaciune.

Eu am luat-o sistematic. Pentru ca asta e formatia mea.
Te-am invatat in primul rand ca vorbirea in limbi e rugaciune catre Dumnezeu.
Am fost extrem de atent sa nu folosesc "doar".

Apoi dupa ce ti-am demonstrat biblic, logic si sistematic faptul ca vorbirea in limbi este rugaciune, am trecut mai departe: vorbirea in limbi este mesaj catre biserica.

Pentru ca vorbirea in limbi este si rugaciune si mesaj.
Dar tu vrei sa faci o mare VARZA. Si, din partea mea,poti sa o gatesti la ceaun cu un curcan deasupra. Si sa ma inviti la tine acasa. Pe aia o voi servi cu placere.

Dar sa faci varza pe forum. Te grabesti, nu intelegi ce spune interlocutorul, nu pui intrebari de clarificare, apoi inventezi minciuni ca sa iti iasa pasienta, recidivezi in minciuna. Eu asemenea verze nu servesc, nu te supara.
Nu, tu esti nu doar mincinos, ci si nesimtit, care o intoarce de fiecare data si apoi acuza ca altii sunt mincinosi. Daca ai reusit sa faci ceva pana acum ai reusit sa arati, inca odata, ca esti un om lipsit de caracter si sa-i faci de ras si pe coreligionarii tai si cultul tau. Pentru ca nu toti sunt lipsiti de caracter si mincinosi, ca tine.
Te rog sa dai un articol in care penticostalii sustin ca vorbesc in limbile popoarelor si altul in care spun ca vorbirea in limbi e si altceva decat rugaciune.
  #1494  
Vechi 04.03.2018, 20:57:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
A douasprezecea oara. Aceeasi minciuna...
Minciuna e a ta, dar ai nesimtirea sa-i acuzi pe altii. Si apoi, cu falsa smerenie, spui sa nu ne mai atacam.
  #1495  
Vechi 04.03.2018, 21:00:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Am pus mai sus o expunere mai completa a invataturii ortodoxe despre glosolalie.
Acestea le-am dat si eu inca de la inceputul discutiei, de acum cateva luni, citand din ele. Dar e o iluzie sa crezi ca penticostalul ar fi interesat de adevar.
  #1496  
Vechi 04.03.2018, 22:36:50
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Am pus mai sus o expunere mai completa a invataturii ortodoxe despre glosolalie.
Sunt si afirmatii adevarate pe acolo insa cele mai multe tin de o ignoranta pioasa. Scrise de oameni care nu studiaza in profunzime Biblia ci invata si ei pe altii ce au auzit "din batrani".
  #1497  
Vechi 04.03.2018, 22:58:29
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu, tu esti nu doar mincinos, ci si nesimtit, care o intoarce de fiecare data si apoi acuza ca altii sunt mincinosi. Daca ai reusit sa faci ceva pana acum ai reusit sa arati, inca odata, ca esti un om lipsit de caracter si sa-i faci de ras si pe coreligionarii tai si cultul tau. Pentru ca nu toti sunt lipsiti de caracter si mincinosi, ca tine.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Te rog sa dai un articol in care penticostalii sustin ca vorbesc in limbile popoarelor si altul in care spun ca vorbirea in limbi e si altceva decat rugaciune.
Daca iti dau ceea ce ceri, vei recunoaste ca magariile pe care le-ai emis mai sus, la adresa mea, sunt doar un semn neputintei si ignorantei tale, si iti vei cere scuze pentru ele?

Daca promiti, primesti imediat articolul.
Scris de cea mai autorizata autoritate penticostala din Romania.
Eu asa lucrez, prietene. Nu cu injurii nefondate, precum unii din interlocutorii mei. Nu

Eu cand am spus: aici Catalin a mintit, e 100% sigur.
Nu trebuie sa mai existe nicio indoiala pentru nimeni.
Eu, cand acuz pe cineva de minciuna, nu ma hazardez sa vorbesc aiurea.

Ai afirmat in repetate randuri ca eu as fi pretins ca "vorbirea in limbi este DOAR rugaciune".
Aste este o minciuna sfruntata din partea ta.

Nicaieri si niciodata eu nu am afirmat asa ceva.

Last edited by Penticostalul Traditional; 04.03.2018 at 23:01:48.
  #1498  
Vechi 05.03.2018, 19:54:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Sunt si afirmatii adevarate pe acolo insa cele mai multe tin de o ignoranta pioasa. Scrise de oameni care nu studiaza in profunzime Biblia ci invata si ei pe altii ce au auzit "din batrani".
Tu nu ii ajungi nici la degetul mic Parintelui Cleopa, nu poti spune tu, un sectar, ca domnia sa sau credinciosii induhovniciti nu studiaza Sfanta Scriptura in profunzime. Daca nu-ti convine ce spun ortoodcsii de ce nu pleci pe forumul sectei tale? Mai ales ca esti si mincinos, arogant si agresiv, nu mai are importanta ce spui.
  #1499  
Vechi 05.03.2018, 20:42:27
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Cătăline, dacă nu ești mincinos, arată postarea în care Penticostalul Tradițional a susținut că vorbirea în limbi este DOAR rugăciune.

Dacă nu poți, cere-ți scuze.

Sunt convins că PT te va ierta.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #1500  
Vechi 05.03.2018, 20:49:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Eu cand am spus: aici Catalin a mintit, e 100% sigur.
Nu trebuie sa mai existe nicio indoiala pentru nimeni.
Asta e de tot rasul, nu-ti dai seama cat e de penibil ce spui, vrei sa te credem pe cuvant. Arati doar ca ai o mandrie uriasa, unii laici numesc asta narcisism. Dimpotriva, ai aratat ca nu ai cuvant, minti cu nonsalanta si apoi acuzi pe altii ca mint, dupa ce sucesti vorbele. Trebuie verificat de cateva ori cand spui ceva, pentru ca nu spui aproape niciodata adevarul.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Daca iti dau ceea ce ceri, vei recunoaste ca magariile pe care le-ai emis mai sus, la adresa mea, sunt doar un semn neputintei si ignorantei tale, si iti vei cere scuze pentru ele?
Eu am ales, atent, cele mai blande cuvinte pentru tine, dupa ce ai facut acelasi lucru de trei ori. Faptul ca tu ai dovedit ca esti mincinos si fara scupule nu are legatura ce ceva din exterior, tu ai mintit aici, pe fata. Aia e ceva in plus, sa vedem daca penticostalii sustin ce sustii si tu. In privinta limbilor straine nu ai ce sa dai, e evident care e adevarul, desi tu sustii ca penticostalii vorbesc in limbi ale popoarelor, mintind.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ai afirmat in repetate randuri ca eu as fi pretins ca "vorbirea in limbi este DOAR rugaciune".
Aste este o minciuna sfruntata din partea ta.

Nicaieri si niciodata eu nu am afirmat asa ceva.
Esti doar un mincinos fara scrupule, asa cum ai facut si prima data. Am zis ca trec cu vederea ca sustii altceva si ti-ai schimbat opinia, nici macar nu ti-am spus ca ai mintit. Dar, culmea, tot tu ma acuzi de minciuna, desi eu m-am purtat elegant cu tine, cu toate ca m-ai mai acuzat de doua ori in mod la fel de fals. Culmea e ca m-ai ironizat si jignit prima data, cand am spus ca vorbirea in limbi este si profetie si apoi ma acuzi tot pe mine de minciuna. Pe langa comicul situatiei, ce om face asta, arati ca esti fara scrupule si caracter. Nu mai intoarce vorbele cum vrei, ti-am spus ca nu ai spus "doar", pentur ca nu er avorba de nicio alta optiune, doar eu am spus doar. Nu spune nimeni ca oaia are doar patru picioare. Ai sustinut negru pe alb, in fiecare mesaj, ca vorbirea in limbi este rugaciune, jignindu-ma cand am spus ca este si proorocie. Exact la fel ai facut si cu vorbirea in limbi straine, dupa ce ne-am contrazis cateva luni. De acum incolo e evident ca nu mai am ce discuta cu tine, dupa ce se termina discutiile acestea.

Last edited by catalin2; 05.03.2018 at 21:30:02.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10