Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.01.2009, 01:09:59
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Diferentele dintre biserica ortodoxa si cea catolica

[SIZE=2]DIFERENTELE DINTRE BISERICA ORTODOXA SI CEA CATOLICA[/SIZE]

[SIZE=2]- Exista purgatoriu, precum zic catolicii ?[/SIZE]

[SIZE=2]- Purgatoriu nu este. catolicii zic ca intre Rai si iad ar fi un foc mare, unde merge sufletul cateva sute de ani si se curata acolo, apoi trece in Rai. Nu exista asa ceva. Noi avem Evanghelia Judecatii, pe care o au si ei, dar nu arata trei locuri, ci numai doua - raiul si iadul. Mantuitorul, cand va sta pe scaunul slavei Sale si va aduna toate popoarele de la zidirea lumii sa le judece, ii va desparti pe dansii, precum desparte pastorul oile de capre. Si va pune pe drepti de-a dreapta Sa si pe pacatosi de-a stanga Sa ... Si vor merge pacatosii in munca vesnica, iar dreptii in viata vesnica.[/SIZE]
[SIZE=2]Deci nu putem zice ca sunt trei locuri, ci numai doua : munca vesnica sau viata vesnica.[/SIZE]
[SIZE=2]Cei mai mari dusmani ai catolicilor sunt protestantii si calvinii. Ei s-au rupt de Biserica Catolica la anul 1517, prin Martin Luther, fiind urmat de Zwingli, Calvin si Hus.[/SIZE]
[SIZE=2]Care sunt punctele principale care ne despart de catolici ?[/SIZE]
[SIZE=2]Invataturile principale care ne despart dogmatic si canonic de catolici sunt :[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]1 - Intai este filioque. Ei zic ca Duhul Sfant purcede si de la Tatal si de la Fiul. Aceasta greseala dogmatica este cea mai grea. Sfantul Evanghelist Ioan spune ca Duhul Sfant purcede de la Tatal si este trimis in lume prin Fiul. ( Ioan )[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]2 - Al doilea este suprematia papala. Papa este considerat de ei capul suprem al Bisericii crestine, adica loctiitorul lui Hristos pe pamant ! Mai mare decat toti patriarhii ! Ceea ce n-a facut Biserica Universala. Mandrie draceasca. Papa se numeste urmasul Sfantului Petru ![/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]3 - Infaibilitatea papala. Ei zic ca Papa nu poate gresi ca om, in materie de credinta, cand predica el, ceea ce este iarasi o dogma noua respinsa de Biserica Ortodoxa.[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]4 - Al patrulea este purgatoriul. Ei zic ca intre Rai si iad ar fi un foc mare unde sta sufletul cateva sute de ani si se curata, apoi se duce in rai. Nu scrie in Sfanta Scriptura asa ceva; nu-i prevazuta nicaieri aceasta invatatura.[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]5 - Azimile. Ei nu slujesc cu paine dospita, ci cu azime, ca evreii.[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]6 - Catolicii mai au o dogma noua : imaculata conceptie. Ei zic ca Maica Domnului ar nascuta de la Duhul Sfant. Nu-i adevarat. Este nascuta in chip firesc din dumnezeiestii Parinti, Ioachim si Ana, ca rod al rugaciunii.[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]7 - Au substantialitatea. La sfintirea Sfintelor Daruri, catolicii nu fac rugaciunea de invocare a Sfantului Duh, cum facem noi la Sfanta Epicleza. Ei zic ca Darurile se sfintesc singure, cand se zice : Luati, mancati ... si celelalte. Nu au rugaciunea de pogorare a Duhului Sfant, peste Daruri.[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]8 - Celibatul preotilor; preotii catolici nu se casatoresc. Sunt celibatari, impotriva Sinoadelor Ecumenice, care au hotarat ca preotii de mir sa aiba familie. [/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]9 - Ei au si indulgentele papale. Alta ratacire. Papei, daca ii dai parale multe, poti sa faci oricate pacate, te iarta, te dezleaga. Sfintii lor au prea multe fapte bune, n-au ce face cu ele, le da papei, iar el vinde aceste merite prisositoare spre iertarea pacatelor oamenilor care nu au destule fapte bune.[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]10 - Si mai este un punct important : mirungerea. Catolicii nu miruiesc copiii imediat dupa Botez, ci la sapte-opt ani si numai arhiereii ii miruiesc.[/SIZE]
[SIZE=2]Noi avem liturghiile constantinopolitane ale Sfantului Vasile cel Mare, Grigore Dialogul si Sfantul Ioan Gura de Aur, iar catolicii au liturghia romana si cea ambroziana.[/SIZE]
[SIZE=2]Iata acestea sunt punctele dogmatice si canopnice principale care despart Biserica Ortodoxa de cea Romano-catolica.[/SIZE]
[SIZE=2]Iar cu protestantii nu avem nimic in comun. Ei au reformat total dogmele stabilite de Sfintii Parinti si au renuntat la cele sapte Sfinte Taine. Ei nu au ierarhie si taine si nu se pot mantui. Din cele sapte Taine mai au doar doua : Botezul si Euharistia, pe care o fac cu paine nedospita ca si catolicii. Din protestanti s-au nascut toate sectele neoprotestante care ataca tarile ortodoxe astazi.[/SIZE]

[SIZE=2]Parintele Cleopa[/SIZE]


[SIZE=2]Mai multe informatii de ce orotodxia este credinta adevarata se pot gasi aici:[/SIZE]

[SIZE=2][COLOR=#800080]http://www.calauzaortodoxa.ro/mari-d...a-in-dumnezeu/[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=#800080][/COLOR]
[COLOR=#800080][/COLOR]
[SIZE=2][COLOR=#800080]http://www.sfaturiortodoxe.ro/_credinta.htm[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=#800080][/COLOR]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Moaste Sfinte:[/SIZE]


[COLOR=#800080]http://ca.youtube.com/watch?v=7bFKFrf0sHE[/COLOR]
[COLOR=#800080][/COLOR]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Doamne ajuta![/SIZE]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.01.2009, 04:52:48
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De multe ori dorinta noastra de a ne manifesta dragostea fata de apropele ne face sa uitam de lucruri importante, care tin de crezul nostru ortodox.
Ori stiut este, ca ortodox si catolic nu se pot cununa in Biserica Ortodoxa, intrucat nu le este permis, din motive enumerate mai sus in mod clar si precis. Am auzit acum de curand si de cununie intre ortodox si musulman, efectuata in BOR. Oare nu ne dam seama, ca daca ne permitem si o singura bresa, apa patrunde si ne scufundam?!?
In vreme ce ortodoxul este in comuniune cu Hristos, catolicul este in comuniune cu Papa; ori exista o lista intreaga de erezii ale Papei de la Roma. Ce comuniune poate avea un ortodox cu erezia?!?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.01.2009, 17:33:38
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu doar spuneam sa ne purtam cu catolicii ca si cum ar fi fratii nostri .Eu urasc sectele ,toate sectele posibile,dar nu si Catolicismul.Odata ce am fost impreuna ,am fost,trecutul nu se sterge.Eu am vazut multe rautati impotriva catolicilor ,nu trebuie sa zicem,noi suntem cei mai drepti cei mai curati iar ei nimicuri pentru ca e un mare pacat.Si ei sunt aproapele nostru.Nu e bine sa ne laudam singuri,mai bine ne va lauda Dumnezeu cand va fi timpul.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.01.2009, 18:45:49
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Orthodox4life, atata ura ai in tine fata de catolici incat esti in stare sa stai atata timp in fata calculatorului postand poze si altele???

Uiti ca TOTI suntem copiii lui Dumnezu, fiind creatia Lui, indiferent daca suntem catolici, ortodocsi, musulmani, negri, albi, galbeni, verzi, etc. Si in acest statut de copii ai lui Dumnezeu nu cred ca avem dreptul, nici nu ni se cade ca sa spunem cine nu este copil al Lui. Asta e atributia lui Dumnezeu numai. Datoria noastra este de a ne vedea de viata noastra si de pacatele noastre. De ale altora are grija Altcineva.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.01.2009, 00:07:00
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca adevarul nu ne place, atunci ce ne place?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.01.2009, 01:01:03
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Orthodox4life, atata ura ai in tine fata de catolici incat esti in stare sa stai atata timp in fata calculatorului postand poze si altele???

Uiti ca TOTI suntem copiii lui Dumnezu, fiind creatia Lui, indiferent daca suntem catolici, ortodocsi, musulmani, negri, albi, galbeni, verzi, etc. Si in acest statut de copii ai lui Dumnezeu nu cred ca avem dreptul, nici nu ni se cade ca sa spunem cine nu este copil al Lui. Asta e atributia lui Dumnezeu numai. Datoria noastra este de a ne vedea de viata noastra si de pacatele noastre. De ale altora are grija Altcineva.

Noesisaa inteleg ca tu m-ai inteles gresit dar am sa-ti explic.Eu nu ii urasc pe catolici.Prietenul sorei mele,este catolic si eu cu el ne intelegem foarte bine.Nu am nimic cu el,ba din contra sora mea l-a adus de Paste la slujba de inviere si s-au simtit foarte bine.Atata i-am spus lui ca daca vrea sa se insoare cu sora mea este bine sa treaca la ortodoxie si asa i-a spus si tatal mu si sora mea.Atat,omul a inteles,pentru ca i-am explicat,i-am povestit din vietiele sfintilor parinti si i-a placut.Bine el nu prea stia prea multa religie dar a inteles pe masura lui.Dar niciodata nu l-am condamnat cu ceva pentru ca e catolic.Chair daca se insura cu sora mea fara sa treaca la ortodoxie eu nu aveam dreptul sa-l urasc sau sa-l judec.Doar atat sa marturisim adevarul,sa le spunem la oameni cum e bine si corect,cum vrea Dumnezeu,apoi fiecare alege in functie de smerenia sa.Numai oamenii mandrii nu pot accepta un sfat sau un adevar.In general oamenii vor sa auda orice altceva in afara de ceva care i-ar putea deranja pe ei de la anumite activitati.De exemplu daca spui unui homosexual ca ce face el nu e bine atunci imediat iti sare in cap,ah ca ce ma judeci tu.Nu te judec mai omule doar iti spun ca ceea ce faci nu e bine si nu ca zic eu asa cas nus ce mare intelept dar uite iti arat din Biblie ca zice ca homosexualitatea e pacat.Lui nu-i convine si se simte victimizat dar in sinea lui stie ca ceea ce face nu e bine.Eu nu am nimic cu catolicii,chiar respect toate religiile asa gresite cum sunt,nu e treaba mea sa judec dar cand e vorba sa ne amestecam ortodoxia cu ele atunci trebuie sa luam masuri sa vorbim clar si raspicat ca asa nu este bine.Dumnezeu ne iubeste pe toti dar nu toti Il iubesc pe Dumnezeu sa sti.Daca tu sti ca Dumnezeu e unul singur Iisus Hristos bine cu Sfantul Duh si Tatal si ca ortodoxia este credinta cea adevarata ce este asa de greu de inteles ca daca catolicii si celelate religii vor sa se roage impreuna cu noi trebuie atunci sa treaca la orotdoxie,e simplu.Catolcii s-au rupt de ortodocsi la 1054 la 1500 si ceva din catolici s-au rupt protestantii si tot asa.Vrem unitate din nou,simplu,inapoi la ortodoxie,atata tot,e foarte simplu de inteles.Cine nu intelege sa intrebe si va gasi destule explicatii.Deci nu urasc pe nimeni,absolut pe nimeni,ca asa ti se pare tie asta e altceva,Domne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.01.2009, 16:23:40
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ortodox4life, esti tare. Ai fi in stare sa maturi pe jos cu cei ce nu sunt de acord cu tine, doar ca sa-ti impui stilul de viata si credintele.

Apelul tau a inceput interesant, insa a sfarsit oribil, cand ai cerut ca Guvernul sa se consulte cu BOR inaintea oricarei decizii. Asta inseamna stat religios, precum Iranul.

Citind suma aia de 'cerinte' am reusit sa-mi dau seama de ce au prins legionarii la noi in tara si de ce Noua Dreapta are adepti astazi.

Ma cutremura faptul ca exista oameni care gandesc ca tine.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.01.2009, 20:41:54
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

felicitari ieromonahului Serafim lungu ,care a scris ,caci toate sint ,dinpacate adevarate.!De-ar fi cit mai multi ca el care sa deschida ochii crestinilor ,ca acuma traim vremurile de pe urma ,cind prigoana se incearca a fi mult camuflata .Dar Mintuitorul a zis:[COLOR=red]NU VA FIE FRICA![caci eu sin cu voi ,adica cu cei care au dragoste de ortodoxie si nu vor sa fie diluata cu erezii}[/COLOR][COLOR=black]Ortodoxia este credinta unei tot mai mici turme ,din pacate ,si din cei aflati in turma o parasec .Putem iubi pe semenii nostri neortodocsi ,dar asta nu inseamna a fce RABAT de la credinta noastra ortodoxa si dc. nu sintem de acord cu credinta lor si iubim ortodoxia ,nu inseamna ca ii urim.[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Anunț important: manifestări culturale dedicate părintelui Arsenie Boca laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 3 05.12.2011 16:26:32
Fapte bune... zzz123 Generalitati 42 13.07.2011 00:27:09
Manifestari ciudate (?) Roseinthedesert Alte Religii 70 25.10.2010 23:40:01
Fapte Nou Testamentare Abell Din Noul Testament 24 29.03.2007 00:14:23