Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.10.2006, 16:28:37
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Toleranta fata de un om, ca frate al meu indiferent de credinta sa, este una. Dar "toleranta fata de o credinta" contradictorie cu a mea este un nonsens logic. Sfintii Parinti, marii duhovnici au fost destul de fermi si expliciti ca exista o singura Biserica, si nu exista mantuire in afara ei. Unii sunt insa mai destepti, ce sa facem.
Ce sa facem? Sa ne intelegem credinta! Si sa iesim din tiparele pe care le creeaza o intelegere literala a cuvantului lui Dumnezeu! Daca nu exista mantuire in afara Bisericii, inseamna ca celelalte 5 700 000 000 de oameni sunt condamnati la iad! Nu vezi ce aberatie poate naste o astfel de gandire? Si asta ca sa nu mai vorbim de toti cei nemantuiti de-a lunugl secolelor pentru ca au avut nesansa sa se nasca in alte confesiuni! Deci poate aici e mai mare non-sensul! Atunci la ce folos s-au mai nascut oamenii aia? Cine a determinat nasterea lor acolo unde sunt? Raspundeti intrebarilor astora, nu aplicati doar cele pe care le stiti! De aceea de multe ori Ortodoxia este confundata cu fundamnetalismul, pentru ca unii dintre sustinatorii ei nu sunt in stare sa priveasca in ansamblu lucrurile! De dat cu piatra in schimb, se ingramadesc.....
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.10.2006, 18:55:30
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Sint curioasa cum va raspunde "un calificat" mesajului de mai sus . In orice caz eu sint sigura ca asa cum aici nu stam la gramada toate religiile ,nici dincolo nu vom sta si sa nu uitam ca Iisus a spus ca "in casa Tatalui Meu sint sint multe locasuri" . Eu nu pot sa-mi inchipui ca unii vor ride si altii vor plinge .O fi o trecere lina de la fericire la chin(lipsa lui Dumnezeu) .Parca ieri citeam ca parintele Staniloaie le-a numit pe celelalte religii nedesavirsite sau cam asa ceva . Omul simplu de multe ori nici nu stie de ce e catolic sau ortodox sau altceva .El merge si se roaga ,teoria
nu-l intereseaza .
Nu inteleg insa focul cel de veci ,pentru ca daca cineva a trait numai 10-20 de ani sa fie pedepsit in veci? Dar parca si Sf. Antonie L-a intrebat pe Dumnezeu acest lucru si i s-a raspuns sa-si vada de lucrurile sale .Stie Dumnezeu .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.10.2006, 00:22:55
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Mi-e teama ca Dumnezeu totusi nu ii va sorta pe oameni dupa confesiuni! Ce intelegi prin "calificat"?

Focul cel vesnic nu este decat chinul in lipsa iubirii! E vorba de chinul celor care il refuza pe Dumnezeu, care nu primesc iubirea Lui! Si tocmai pentru ca Dumnezeu respecta cu strictete libertatea omului, nu depaseste niciodata linia dintre libertatea omului si dorinta Lui de a darui tuturor mantuirea!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.10.2006, 07:37:11
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Am citit ca la Ierusalim oamenii nu stau impreuna fiecare merge la confesiunea lui .
N-o fi degeaba . Dar poti sa fii ortodox si sa nu-ti traiesti religia . Dumnezeu cauta la inima omului .Prin calificat intelegeam unul care a studiat teologia dar daca vrei si mai precis un om care vorbeste cu Dumnezeu sau cu Maica Domnului . Avem sfinti printre noi care vad tot ce se intimpla .Uita-te la viata lor,n-au decit rugaciunea catre Dumnezeu . Nu vorbesc numai de la ei ,le vorbeste si Duhul Sfint .Si cind vorbesc despre un lucru ca e pacat ,ei vad chinul omului in acel mament vad participarea diavolului vad pedeapsa care il asteapta . Vad ! Daca nu poti crede aceasta ,nu pot sa te conving sta in puterea de credinta a fiecaruia . Multi au spus ca numai ortodoxia e desavirsita , dar trebuie s-o traiesti .
Dar a existat si o Maica Teresa care aduna saracii si lepadatii de pe strazile Indiei , precis a iubit-o Dumnezeu . Ma opresc pentru ca mai departe nu mai stiu .

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.10.2006, 11:40:15
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Pt Iosif. N-am pretins nici in gluma o "vedere de ansamblu asupra lucrurilor". Dar raspunde-mi si tu: de ce a fost necesar ca Mantuitorul sa vina sa se rastigneasca pentru noi daca se putea si ALTFEL? Cred ca cercetezi lucruri mai presus de noi, care s-ar putea sa te duca la relativism religios, mult mai periculos decat "fundamentalismul" de care zici. Multumeste Lui Dumnezeu ca te-ai nascut ortodox si incearca sa le impartasesti si altora credinta ta. "Cei care au stiut vor fi batuti mult..."
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.10.2006, 16:01:54
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Iosif, daca imi permiti iti dau un sfat prieteneste .
Vezi ca noi tot uitindu-ne in stinga si in dreapta sa nu pierdem trenul. Stii cum e la examen daca nu-ti scrii teza ta nu treci .In timp ce altii inainteaza pe cale noi ramanem de caruta . Lasa frate ca are grija Dumnezeu de toti ce ne batem noi capul. Sa lucram intii in noi si asa se va schimba aspectu . Daca vei zice ,nu pot fara sa pricep ,iti voi raspunde : incepe tu si roaga-te cu credinta si cu nadejde si Dumnezeu
iti va descoperi incet, incet multe lucruri. Totul e sa nu urim ,sa nu desconsideram pe altii ...nenumarate sint caile Domnului .
Unii zic ca exista un "cer" unde stau cei care regreta tot timpul ca n-au lucrat mai mult .(e numai o parere )
Doamne ajuta !





Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.10.2006, 19:33:15
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Draga Maria 55, multumesc pentru sfat! Pentru ca am inteles acum sensul a ceea ce ai numit tu "calificat", pot sa iti dezvalui ca am studiat teologie si studiez in continuare acelasi domeniu la un nivel mai inalt! Insa dincolo de asta, asa cum ai spus si tu, trairea credintei este adevarata teologie! Si mi se pare cea mai corecta modalitate de a-L intelege pe Dumnezeu!

In ceea ce priveste uitatul in stanga si in dreapta....toate mesajele mele referitoare la acest subiect, au venit ca raspuns pentru cei care tot arunca "anatema" auspra oamenilor care traiesc in alte confesiuni din felurite motive! Nu sunt de acord cu apostazia, insa nasterea unui om intr-o anumita confesiune nu o decid oamenii! De aceea, e bine sa ne vedem de treaba noastra si sa traim in credinta noastra nu precum fariseul care multumea ca NU ESTE CA ALTII, ci multumind pentru toate cate le avem! Ne aparam credinta in momentul in care este atacata, altfel nu isi are nici un rost sa ne alarmam degeaba! In momentul in care ecumenismul devine o amenintare la adresa Ortodoxiei, atunci suntem pe deplin indreptatit sa ripostam! Trebuie insa sa stim ca ecumenismul, asa cum il intelegem la nivel general, presupune aceste demersuri oficiale de regasire a unor modalitati de cooperare si de vindecare a ranilor trecutului, pe cat se poate! Mi se pare corect sa incercam sa indreptam pe cat posibil greselile trecutului!

Pe mine insa ma intereseaza ecumenismul la nivel personal, respectiv atitudinea mea catre cei din ale confesiuni, din alte religii! E firesc sa ne punem astfel de intrebari si sa meditam...nu e insa firesc sa ne relativizam credinta! Sa il lasam pe Dumnezeu sa isi faca lucrarea Sa mantuitoare! Si sa intelegem atitudinea lui Hristos vizavi de cei de alte credinta...este edificatoare! Nu inteleg de ce nu se accentueaza aceasta atitudine! Sunt suficiente exemple in Sf. Evanghelii!

Dumnezeu sa ne daruiasca toate cele de folos!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.10.2006, 19:57:47
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Pt Iosif. N-am pretins nici in gluma o "vedere de ansamblu asupra lucrurilor". Dar raspunde-mi si tu: de ce a fost necesar ca Mantuitorul sa vina sa se rastigneasca pentru noi daca se putea si ALTFEL? Cred ca cercetezi lucruri mai presus de noi, care s-ar putea sa te duca la relativism religios, mult mai periculos decat "fundamentalismul" de care zici. Multumeste Lui Dumnezeu ca te-ai nascut ortodox si incearca sa le impartasesti si altora credinta ta. "Cei care au stiut vor fi batuti mult..."
Da! E foarte adevarat, relativizarea credintei este un pericol in aceasta atitudine! Dar nu este implicita! Eu sunt convins ca se poate trai in credinta ortodoxa si in acelasi timp in toleranta fata de ceilalti! Hristos le spune ucenicilor ingrijorati de soarta Sf Ap Ioan 21:21. "Pe acesta deci, vazandu-l, Petru a zis lui Iisus: Doamne, dar cu acesta ce se va intampla?
22. Zis-a Iisus lui: Daca voiesc ca acesta sa ramana pana voi veni, ce ai tu? Tu urmeaza Mie."

Asa ca sa nu ii compatim pe altii, ca fiecare are drumul lui! Si Domnul are grija de toti, pentru ca El pentru toti s-a rastignit! Rastignirea Lui a deschis portile Raiului! Cine intra insa in acest Rai este absolut decizia Lui!Bineinteles ca exista anumite criterii pentru aceasta decizie, insa fiecare raspunde pentru el. Ortodoxia este cea care propovaduieste adevarul deplin! E ceea ce cred fara indoiala! Eu ii multumesc lui Dumnezeu pentru toate si nu vreau sa am atitudinea triumfalista de multe ori intalnita printre ortodocsi! Si nici nu o sa fiu un prozelit...ca nu e cazul! Avem suficient de multe de facut printre ai nostri ortodocsi.....
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.10.2006, 20:55:41
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Imi pare rau , daca stiam cine-i la"capatul firului " nu deschideam gura .Eu nu citesc decit mesajele din ziua anterioara .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.10.2006, 22:54:36
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Iosif,tine-o tot asa!......imi place cum pui problema.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dragostea de aproapele tau viviana Generalitati 9 28.07.2011 21:03:46
Dragostea de Hristos ! iustin10 Rugaciuni 1 18.03.2010 14:21:52
dragostea lore86 Nunta 166 09.11.2009 13:59:12
dragostea iuda Generalitati 3 20.09.2007 19:51:09
dragostea Saurian Generalitati 16 24.10.2006 16:34:48