Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 27.07.2011, 15:34:37
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Biblia nu e un tratat de stiinta, nici studiu filosofic, e "stiinta mantuirii", deci nu trebuie sa o analizam stiintific, mai ales ca are numeroase sensuri simbolice si alegorice.

Daca vrei sa analizezi Facerea din Biblie strict stiintific, poti face o paralela cu procesul cosmogonic si gasesti explicatie si pentru aparenta "contradictie".

1.La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul.
A creat matricea cosmica: corpurile cosmice (pamantul) si spatiul interstitial dintre ele (cerul) sau materia si ati-materia.

3. Și a zis Dumnezeu: "Să fie lumină! Și a fost lumină.
Unele din corpurile cosmice create au devenit surse de lumina, deci si-au format spectrul electromagnetic, emitand radiatii (lumina).

14. Și a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte și să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele și anii .
16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei și luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopții, și stelele.
17. Și le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul


"Sa fie luminatori pe taria cerului", poate inseamna ca Soarele, existent (doar e o stea ce emana radiatie) si Luna (fazele lunii) devin raportori pentru masurare timpului uman, iar elementele orbitale ale pamantului s-au stabilizat la o valoare constanta: miscarea de rotatie in jurul axei determina succesiunea zilelor si a noptilor , miscarea de revolutie in jurul Sorelui determina ciclul anotimpurilor.
Despre acest lucru am mai discutat in trecut intr-un alt thread, si am inteles deja ca biblia este inexacta si incompleta, lasand loc mult de interpretare. Daca baza este subreda, cade toata cladirea.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 27.07.2011, 15:36:30
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BELZEBUT Vezi mesajul
Domnule "vsovivi", spuneți-mi vă rog, cum se fac copii? Bagă Dumnezeu o minune și femeia rămâne gravidă? Sau cum?
Pe același principiu, dacă ochii tăi văd că pământul este rotund, tu de ce zici că nu e? UNDE a zis Dumnezeu ce formă are pământul?!
Și până la urmă, tu ÎN CINE crezi? În Dumnezeu? Nu cred
Păi ce sens au întrebările stimate drăcușor drăgălaș dacă tu știi foarte bine că te ocupi numai cu sofisme, adică nu spui nimic și ispitești ca să devin ridicol vorbind cu nimeni... du-te în treaba ta Belzebutule... asta ca să nu zic piei din ochii mei...
Reply With Quote
  #193  
Vechi 27.07.2011, 15:37:30
BELZEBUT BELZEBUT is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.07.2011
Mesaje: 8
Implicit :))

Și totuși, NU ai răspuns la întrebări!

Răspunde doar la întrebarea asta: ÎN CINE CREZI?
Reply With Quote
  #194  
Vechi 27.07.2011, 15:38:07
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Dragul meu, nu că nu-mi plac, că de plăcut cui nu-i plac prostiile, și le știu că doar am făcut destulă mate și fizică și chimie, ci susțineam că-s false, adică se bazează pe teorii mincinose și pe convenții ridicole, deci n-au niciun rost. Iar calculatoarele și electricitatea nu se bazează pe știința lor, ci Tesla și cutezătorii care făceau încercăti au reușit câte ceva, prin încercări... și asta n-ar nimic în comun cu ce susțin științificii care au venit apoi cu teoriile. Prostii, habar nu au dar au dezvoltat niște teorii explicaționiste de te iei cu mîinile de cap ca să aibă fraierii cu ce să-și piardă timpul, prin facultăți, ca să priceapă alții calculelele lor și să le dea aplauze... sunt niște speculații, mă mir că nu pricepi deși cu armele lor ți-am demonstrat mereu.
Acum le tot invarti, iti plac avantajele stiintei dar nu iti place ea ca atare...
Reply With Quote
  #195  
Vechi 27.07.2011, 15:41:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Despre acest lucru am mai discutat in trecut intr-un alt thread, si am inteles deja ca biblia este inexacta si incompleta, lasand loc mult de interpretare. Daca baza este subreda, cade toata cladirea.
Biblie este exacta si completa pentru ceea ce reprezinta: “Stiinta mantuirii”. Poate fi inexacta si incompleta pentru alte “stiinte”, insa nu le reprezinta, ci doar tangential si simbolic le atinge.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 27.07.2011, 15:43:51
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Biblie este exacta si completa pentru ceea ce reprezinta: “Stiinta mantuirii”. Poate fi inexacta si incompleta pentru alte “stiinte”, insa nu le reprezinta, ci doar tangential si simbolic le atinge.
Mai bine sa nu le atiga pt ca este clar ca biblia nu cunoste decat domeniul miraculosului nu si al realului.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 27.07.2011, 15:52:14
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Biblie este exacta si completa pentru ceea ce reprezinta: “Stiinta mantuirii”. Poate fi inexacta si incompleta pentru alte “stiinte”, insa nu le reprezinta, ci doar tangential si simbolic le atinge.
Draga mea, nu încerca să găsești similitudini pe placul minciunilor științifice, nu pricepi că ei se înșală? În Biblie este exact descris și la propriu și la figurat. Nu există nici un big-bang și nici un sistem planetar și nicio relativitate ci există ceea ce e scris și așa cum am observat și eu că e perfect științific scris în Scriptură... însă omul de știință fără Dumnezeu e prost și nu vrea să creadă... și eu ce să-i fac dacă nu vrea să vadă realitatea? Doar n-o să-l hulesc sau să-l oblig mai ales când știu că toți păcătoșii și incinoșii nu vor intra în Viață. Se vor rătăci cu satana și cu belzebut... n-am de ce să mă supăr pe ei că și-au ales chinul lor... Dar nu încerca să faci similitudini crezând că există paralele cu ceea ce susțin științificii. Nu există prostiile științificilor ci ei văd născocelile lor în care cred și sunt siguri că văd bine că toată lumea e păcălită de ei... dar tare se vor mira când vor constata singuri că se înșală... diavolul știe dar nu le spune, căci așa îi poate ține în mână mai ușor.

Dacă unii ar știi poate s-ar schimba... dar așa merg împreună cu gLumea pe poarta cea largă a proorocului mincinos... iar proorocul mincinos a început să susțină și el ce susține gLumea... sistem planetar, soare în focarul elipsei, stelele-sori, pământuri prin cer și tot felul de teorii evoluționiste scoase de păclicii gLumii din joben.

Adevărul e scris în scripturi căci Tata nu minte pe nimeni, dar în spatele textului există și tainele cele adânci, căci nu e vorba de adevăr ci de Cine e Adevărul... adică să spui ceea ce ești și nu să spui ceea ce vrei...

Last edited by vsovivi; 27.07.2011 at 15:54:54.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 27.07.2011, 15:54:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Draga mea, nu încerca să găsești similitudini pe placul minciunilor științifice, nu pricepi că ei se înșală?
Din ciclul: "Încă una și mă duc"...
Nene, ai zburat cu avionul?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #199  
Vechi 27.07.2011, 15:58:52
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Smile

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Draga mea, nu încerca să găsești similitudini pe placul minciunilor științifice, nu pricepi că ei se înșală? În Biblie este exact descris și la propriu și la figurat. Nu există nici un big-bang și nici un sistem planetar și nicio relativitate ci există ceea ce e scris și așa cum am observat și eu că e perfect științific scris în Scriptură... însă omul de știință fără Dumnezeu e prost și nu vrea să creadă... și eu ce să-i fac dacă nu vrea să vadă realitatea? Doar n-o să-l hulesc sau să-l oblig mai ales când știu că toți păcătoșii și incinoșii nu vor intra în Viață. Se vor rătăci cu satana și cu belzebut... n-am de ce să mă supăr pe ei că și-au ales chinul lor... Dar nu încerca să faci similitudini crezând că există paralele cu ceea ce susțin științificii. Nu există prostiile științificilor ci ei văd născocelile lor în care cred și sunt siguri că văd bine că toată lumea e păcălită de ei... dar tare se vor mira când vor constata singuri că se înșală... diavolul știe dar nu le spune, căci așa îi poate ține în mână mai ușor.

Dacă unii ar știi poate s-ar schimba... dar așa merg împreună cu gLumea pe poarta cea largă a proorocului mincinos... iar proorocul mincinos a început să susțină și el ce susține gLumea...
Vai, cum nu il asculta necredinciosii pe nenea vsovivi, posesorul adevarului absolut, trimisul celui de sus pe pamantul mincinosilor oameni de stiinta!
Reply With Quote
  #200  
Vechi 27.07.2011, 15:59:44
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BELZEBUT Vezi mesajul
Și totuși, NU ai răspuns la întrebări!

Răspunde doar la întrebarea asta: ÎN CINE CREZI?
Cred că din umilință ai luat numele ăsta de scenă, tu te crezi belzebut, eu mă cred satana după păcatele pe care le-am făcut la viața mea... dar Domnul are milă de fiecare, și mă scoate mereu din slujirea idolilor gLumitei.

Deci cred în Cel ce este și în Domnul Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu oricât aș fi de păcătos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adam si Eva calatorul Generalitati 13 02.01.2013 00:18:39
Caderea lui Adam si Eva Danut7 Generalitati 102 02.03.2011 20:57:25
Adam ,Eva si rasele Gyulia Generalitati 44 10.09.2010 02:21:51
Adam Mihai-g Din Vechiul Testament 78 08.07.2008 14:21:06