Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.04.2011, 19:26:44
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Cugetand la suferintele sufletelor din iad

Cugetarea la suferințele sufletelor din iad are mai multe scopuri,
dar scopul principal este acela de a dezvolta o dorință foarte puternică de a nu cadea în aceasta stare nenorocita.

Aceasta dorinta este una din principalele cauze de cautare a refugiului in Dumnezeu. Doar prin gasirea adapostului in Dumnezeu, putem câștiga protecția împotriva pericolului de cadere, dupa moarte, in lumile intunericului si durerii. Cautarea refugiului in Dumnezeu este fundamentul rugaciunii.

Se spune ca in fiecare zi ar trebui sa cugetam la suferințele sufletelor din iad.


Astfel putem diminua mândria noastră, deoarece nu putem fi siguri că nu vom cadea in prapastia durerilor.

De asemenea, aceasta cugetare ne mareste compasiunea.

Când ne vom gandi la suferințele sufletelor din iad vom simți in mod natural compasiune pentru acestea.

Dacă nu ne obișnuim niciodată mintea noastră sa priveasca cu compasiune la aceste forme foarte intense de suferință, cum vom învăța vreodată să se simtim compasiune pentru ființele care se confruntă cu forme de mizerie mai subtile?

Daca nu vom face un efort pentru a manifesta compasiune pentru sufletele care experimenteaza durerile celei mai nefericite stari existențiale, nu vom putea cultiva marea compasiune care să cuprindă toate fiintele suferinde.

Din moment ce marea compasiune este ceea ce motiveaza rugaciunea curata, putem singuri aprecia cât de important este să cugetam la aceste suferinte.

O alta bunatate rezultata din aceasta cugetare este oprirea mintii de la fapte rele si indemnarea inimii pe calea virtutii.

O privire in iad purifica practica noastra spirituala si ii da o tarie speciala.

Cugetarea la suferințele fiintelor din iad este un non-sens dacă nu credem că aceste stari nefericite chiar există în realitate și că noi înșine putem să le experimentam.

Cei care au credință în învățăturile Bisericii, cred că iadul există.
Isus ne-a avertizat prin pilde sa ne temem de focul iadului.

Dacă nu putem fi convinsi în acest fel,
avem nevoie să cugetam folosind alte modalitati de rationament.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.04.2011, 21:45:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu una cred ca cea mai buna forma de a alina suferintele celor din iad - desi noi nu stim cine e acolo si cine nu - raman tot Sfintele Liturghii, parastasele si rugaciunea personala. Ce spuneam si pe alt fir, trebuie sa punem si in practica anumite lucruri. E bine ca eu ma gandesc la cel in suferinta, poate ca mie imi face bine acest gand, la modul in care ai scris in postare, dar lui nu ii ajuta cu nimic aceste ganduri ale mele. Si atunci gandul poate fi egoist, pentru ca este indreptat numai in folosul meu.

De Pasti insa trebuie sa avem bucurie:

"Nimenea să se tânguiască pentru păcate, că iertarea din groapă a răsărit. Nimenea să nu se teamă de moarte, că ne-a slobozit pe noi moartea Mântuitorului. Stinsu-o-a pe dânsa Cel ce a fost ținut de aceea. Prădat-a iadul Cel ce s-a pogorât la iad".
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.04.2011, 22:32:17
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu una cred ca cea mai buna forma de a alina suferintele celor din iad - desi noi nu stim cine e acolo si cine nu - raman tot Sfintele Liturghii, parastasele si rugaciunea personala. Ce spuneam si pe alt fir, trebuie sa punem si in practica anumite lucruri. E bine ca eu ma gandesc la cel in suferinta, poate ca mie imi face bine acest gand, la modul in care ai scris in postare, dar lui nu ii ajuta cu nimic aceste ganduri ale mele. Si atunci gandul poate fi egoist, pentru ca este indreptat numai in folosul meu.

De Pasti insa trebuie sa avem bucurie:

"Nimenea să se tânguiască pentru păcate, că iertarea din groapă a răsărit. Nimenea să nu se teamă de moarte, că ne-a slobozit pe noi moartea Mântuitorului. Stinsu-o-a pe dânsa Cel ce a fost ținut de aceea. Prădat-a iadul Cel ce s-a pogorât la iad".
Scopul acestei cugetari este sa ne adanceasca simtirea, sa ne miste inima atunci cand ascultam Sfanta Liturghie,
cand ne rugam la parastase sau in camaruta noastra.

Cel ce este crestin se roaga pentru toate fapturile, ca este apropiat sau nu.

Care rugaciune este mai ascultata,
cea facuta cu simtire si intelegere sau cea formala, fara patrundere?

Daca scopul acestei cugetari este acela de a alina suferintele altora
prin rugaciune fierbinte catre Dumnezeu, cum poate fi egoista?

Orice har care-l cerem de la Dumnezeu intai il cerem ca sa-i putem ajuta pe ceilalti.

Isus a biruit moartea, dar cei ce nu cred in El si fac fapte rele continua sa mearga in iad.

Este un timp cand ne bucuram pentru cei ce sunt mantuiti
si este un timp cand ne intristam pentru cei ce sufera.

Last edited by florin.oltean75; 25.04.2011 at 22:34:19.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum pot ajuta cei de pe pamant sufletelor din lumea de dincolo patinina34 Din Noul Testament 5 04.05.2010 16:45:12
Paraclisul salvarii sufletelor din iad de catre cei sapte sfinti arhangheli: Mihail, patinina34 Rugaciuni 3 04.07.2009 02:30:50
Despre impotrivirea sufletelor cazute fata de rugaciune patinina34 Rugaciuni 1 10.02.2009 08:01:06
Mila este plata pentru răscumpărarea sufletelor noastre.(Ioan Gura de Aur) jenita Umanitare 5 17.10.2008 17:52:55
Medicul sufletelor frante Ioan_Ciobota Generalitati 0 21.09.2007 09:19:49