Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #841  
Vechi 02.05.2017, 22:09:06
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
... primii din cei ce s-au despartit, adica preotii hirotoniti in Biserica pastreaza harul, dar apoi nu mai are cine hirotonii preoti si harul se pierde.
Si daca cel ce s-a despartit e episcop, patriarh?
Reply With Quote
  #842  
Vechi 02.05.2017, 23:38:34
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu nu am facut nicio confuzie, tu nu ai inteles si ai negat ce spusesem. Nici nu am spus ca sfantul ar fi facut misionariat in Franta si nici nu aveam cum sa spun asta. A facut misionariat unde erau pagani, galii erau de mult crestinati, iar francii se crestinasera prin anul 500. Sfantul dobrogean Ioan Casian a reorganizat monahismul in Galia si a adormit intr-o manastire de acolo, inainte de venirea francilor.
Problema e mai mare decat am crezut, sfantul Bonifaciu a reorganizat si intarit Biserica francilor si a ajutat la colaborarea dintre papalitate si acestia (dinastia carolingiana). Dar acestia au ramas la mentalitatea si obiceiurile lor, au raspandit Filioque si au ajuns sa-si numeasca proprii papi (observam ca au procedat la fel ca in scrisoarea sfantului, care reclama faptul ca au inlocuit toti episcopii romani, gali). Acest fapt a dus la contradictiile cu rasaritenii si la Schisma.
Biserica nu avea cum sa cada niciodata, pentru ca nu o poate dobori nimeni, niciodata.
ai spus:

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca ai inteles gresit, era vorba de Galia si francii de acolo.
dar nu a reorganizat absolut nimic acolo pentru ca la vest de rin nu avea jurisdictie, nu s-a ocupat decat de zona de la est de rin. dar in fine, se pare ca nu ai sa accepti asa ca treaba ta.
si te inseli amarnic, crestinismul, asa cum este el astazi, ar fi disparut, astazi puteai fi arian, musulman, cine stie... vorbesti mai sus cu dezgust de cruciade, fara cruciade crestinismul ortodox pierea cu siguranta, doborat de turcii selgiucizi, care nu erau nici pe departe la fel de sofisticati precum otomanii, capabili sa inteleaga ca ajutand ortodoxia lovesc in vestici, pentru ca ortodoxia se ridica, creste si prospera in orient datorita otomanilor. conditia lor? sa nu sufle impotriva stapanirii si sa asculte de sultan. n-au suflat niciodata si le-a fost bine.
cu un bizant cazut in mainile musulmane in 1100 greu mai putea apare ceva valah la nord de dunare, nu existau deloc conditiile pentru aparitia unui stat centralizat, noi trebuie sa fim de doua ori recunoscatori pentru ca au existat cruciadele, atat national cat si religios, desi exista date ca populatia vlaha ar fi fost de orientare latina, nu bizantina, primind de la bulgari ortodoxia.
tu continua cu ura asta obtuza si falsa... tu si atat de multi altii, ca e bine asa... asta e alt dar grec...

iar noi? cine stie ce am fi fost daca am mai fi fost?
Reply With Quote
  #843  
Vechi 02.05.2017, 23:59:00
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

https://www.aparatorul.md/a-inceput-...din-manastire/

Titlul de pe site nu conteaza dar comunicatul e foarte bun. Cam asta nu inteleg astia care se "ingradesc" si care tipa pe urma ca-s prigoniti. :)
Reply With Quote
  #844  
Vechi 03.05.2017, 00:10:07
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Citeste Apologia Sf. Ioan din Damasc impotriva celor ce condamna Sfintele Imagini
https://sourcebooks.fordham.edu/basi...cus-images.asp
Zice si de sfinti
citesc englezeste, dar eu inteleg greu subiectul si in romana. am cautat pasajele la tema, m-a surprins exprimarea simpla si la obiect, nu cred ca se datoreaza celui care a tradus. foarte tare sfantul asta.
Reply With Quote
  #845  
Vechi 03.05.2017, 02:14:04
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
foarte tare sfantul asta.
Ehe, cand autorul este un polivalent in mai multe domenii, mare teolog, si in mai multe limbi, dintr-o veche familie de administratori si aristocrati, care a trait intr-un califat islamic(sa vezi cum refuteaza el pas cu pas credinta islamica) in mijlocul circului iconoclast, nu are cum sa nu fie o lectura placuta, si sfantul sa nu fie intim familiar cu toate argumentele celor care considera icoanele si sfintii idolatrie.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #846  
Vechi 03.05.2017, 06:14:09
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In afara Bisericii exista har, dar sub forma exterioara. Omul nu il poate primi in interior decat prin Sfintele Taine. Harul numit chemator ii lumineaza pe oameni sa vada adevarul, dar il pot primi in interior doar prin Sfintele Taine.
Reiterpretezi. Nu asta spune părintele Stăniloae; nu se referă la harul chemător, ci spune că a existat într-un mod mai mult sau mai puțin accentuat. În orice caz, sper ca atunci când voi folosi acest cuvânt, nedeplin, în legătură cu alte confesiuni creștine, să-ți amintești de unde l-am preluat.

Citat:
Nu am spus ca cineva botezat poate sa hirotoneasca. Probabil te referi la canonul Sfantului Vasile (...)
Nu, mă refer la afirmația ta, din care am înțeles ce am spus anterior:

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca are harul botezului atunci poate face si celelalte Taine, daca vrea. Fara sa fie hirotonit de cineva, pentru ca nici pe advenstisti sau altii nu i-a hirotonit cineva. Isi face o biserica paralela, nu are importanta ce crede, succesinea apostolica, etc. Simon a cerut harul pentru ca nu il putea avea. Il au doar preotii si episcopii hirotoniti, prin succesiune apostolica.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 03.05.2017 at 06:16:29.
Reply With Quote
  #847  
Vechi 03.05.2017, 06:19:42
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
citesc englezeste, dar eu inteleg greu subiectul si in romana. am cautat pasajele la tema, m-a surprins exprimarea simpla si la obiect, nu cred ca se datoreaza celui care a tradus. foarte tare sfantul asta.
Foarte bună și Dogmatica sa, nu foarte stufoasă, pe care o poți găsi, împărțită pe capitole, într-o formă bună pentru citit pe monitor, în română (v. link).
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 03.05.2017 at 06:23:14.
Reply With Quote
  #848  
Vechi 03.05.2017, 07:27:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cristian, eu cred că a făcut doar o aroganță, că să zic așa...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #849  
Vechi 03.05.2017, 07:38:47
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Rămâne de văzut dacă e așa. Oricum, link-ul e bun pentru oricine. Mă bucur că l-am găsit în forma asta, împărtit în multe capitole, usor de căutat. Si chiar pe saitul ăsta, atât de bogat în materiale.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 03.05.2017 at 07:43:26.
Reply With Quote
  #850  
Vechi 03.05.2017, 07:54:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

...eu mă refeream la cel de-al doilea Cătălin...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde